Tüp mide ameliyatı sürecim

babygirl33

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Mart 2023
9
7
28
Merhabalar ben 5 gün önce 85 kilo ile tüp mide ameliyat oldum. Olmadan önce çok araştırdım ve okuduklarımla çok korkmuştum. Ödüm koparak gittiğim ameliyat sürecimi paylaşıp biraz yüreklerinize su serpmek istedim. Son zamanlarda çok sıklıkla yapılmaya başlanan bu işlemle ilgili çok çekince var biliyorum. Zor bir karar aşaması, zor bir işlem, zor bir iyileşme süreci. Öncelikle bunu kabullenmek gerekiyor. Ama ben en büyük korkularımı yaşamadım açıkçası. Sürekli kusarım sanmıştım ilk 2 gün dışında hiç kusmadım. Sürekli ağrılarım olur diye düşünmüştüm ve 3. Günden itibaren ağrı kesicisiz devam edebiliyorum hayatıma. İlk 2 gün kabus gibiydi yalan söyleyemem ama 2 günü göze alabilirseniz sonrası o kadar korkuttukları kadar zor değil. Enerjim hiç olmaz sanıyodum ama gayet enerjim var günde 2 kere yürüyüşe çıkabiliyorum. 10 günlük izin almıştım şuan dinleniyorum ama işe döndüğümde de çok sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz bir şeyler varsa cevaplayabilirim. Zaman ilerledikçe de değişimimi paylaşacağım.

Güncelleme*
Bugün 1. Haftam bitti 5 kilo civarı verdim güncel kilom 79,6 enerjim gayet iyi ağrılarım çok nadir oluyor. Biraz rahatsızlık hissi var ama o da normal. Gaz problemi yaşıyorum sadece ona da yürüyüş iyi geliyor. Açık havada yarım saat falan yürüyüş yapıyorum taburcu olduğumdan beri. Sadece sıvı beslenilen bir dönemdeyim. Açlık hissetmiyorum. Bir çay bardağı ölçüsünde tüketiyorum her şeyi onu da içmem 20-30 dk sürüyor. 1,5 litre su içmek çok zor sadece. 1 gün başarabildim onu ama geri kalan günlerde yarısını anca içebildim. Kendimi ölçmüştüm toplamda bacak, bel, kol, kalçadan 12 cm incelmişim. Alt karnımda hala ödem var 3 cm şiş görünüyor. 1 nisanda kontrolüm var heyecanla bekliyorum.

1 Nisan Güncellemesi*
Bir haftadır ağrım, sızım, bulantım, mide yanmam hiç yok. Gayet sağlıklıyım. Aynı şekil beslenmeye devam ediyorum. Pazartesi püre şeklinde beslenmeye geçicem. Güncel kilom 76,8. Toplamda 8 kilo verdim. Bu dönemde kesinlikle diyetisyen desteği almanız şart. Beslenme konusunda çok yardımcı oluyor. Gayet mutluyum, sağlıklıyım ve iyiyim. İyiki olmuşum bu ameliyatı kesinlikle.

11 Nisan*
Her şey gayet sorunsuz gidiyor ağrım, sıkıntım, bulantım hiçbir şeyim yok. Gayet iyiyim. Güncel kilom 74.1 toplamda 10 kilo verdim 3 haftada. Çok mutluyum. Tek sıkıntım vitamin kullanmama rağmen eskisine göre enerjimin çok çabuk bitmesi, çok yorulmam. Onun dışında her şey çok iyi.

4 Haziran*
Güncel kilom 62. Toplamda 23 kilo verdim 2,5 ayda. Bu güzel kısmıydı şimdi yaşadığım kötü şeyleri anlatayım. Saçlarım yağlıydı artık kupkuru. Önceden 2 gün yıkamasam dışarı çıkamazdım şimdi 1 hafta yıkamıyorum yine de yağlanmıyor ama bu yüzden saçım aşırı kuru ve cansız. Çok saç dökülmesi yaşıyorum her elimi attığımda avuç avuç dökülüyor. Tırnaklarım çok kırılıyor. Canımı acıtacak yerlerden derin bir şekilde hem de. Her yemek yiyişimde rahatsızım. Açı çekiyormuşum gibi. Havalar sıcakladı kana kana su içmeyi özledim ama asla yapamıyorum. Büyük bir yudum bile midemi ağrıtıyor. Çok kusuyorum. Bazı günler içimde hiç yemek tutamadığım bile oluyor. Uyanınca midem boşken bile ilaç içmek için su içtiğimde kusasım geliyor baya öğürüyorum. Biraz zorlanıyorum ama nefes alışverişim çok düzeldi. Horlamam geçti. Hareketlerimdeki kısıtlama artık yok çok rahatım. İki dakika hareket edince nefes nefese kalmıyorum. Eski small kıyafetlerime girince aşırı mutlu oluyorum. Ve herkes ne kadar güzelleştiğimden bahsediyor. Bunlar da güzel tarafları.

Son güncelleme*
Şuan 7. Ayım bitmek üzere 49 kiloyum çok sağlıklı ve çok mutluyum aynaya baktıkça kendimi çok beğeniyorum biraz kusmalı geçti beslenme kısmım hala öğrenmeye çalışıyorum ne bana iyi geliyor ne gelmiyor kilo vermem inşallah duracak çünkü fazlasıyla bile verdim. Bolca spor yapıyorum sağlıklı yaşıyorum. Hala yemek yemek benim için zor miden yanıyor bir 15-20 dk yemekten sonra hiçbir şey yapamıyor midemin geçmesini bekliyorum. Su içmem hala istediğim gibi değil ama bu biraz da benim hatam. Midemin kabul etmediği yemekler var nasıl ve ne şekilde yersem yiyeyim onları çıkarıyorum. Sanırım bu ameliyatı olmadan önce kabul etmeniz gereken en önemli şey yemeklerle aranızın bozulması. Önceden zevk olarak yaptığım bu aktiviteyi artık sadece mecbur olduğum için yapıp yediklerimden hiç zevk almıyorum. Sadece besin değerlerine bakarak besleniyorum. Pasta falan bile yiyebiliyorum ama hiçbir şeyden eskisi gibi zevk almıyorum. Hemen doyuyorum. Açlık hala hissetmiyorum ama 4-5 saat yemek yemezsem biliyorum ki midem bulanmaya başlayacak yemem lazım. Çeyrek porsiyonu bile zor yiyiyorum sonra yarım saat bir saat sonra biraz daha yemeye zorluyorum kendimi. Böyle böyle 5-6 öğün yiyorum Şuan. Sanırım 1. Yıla kadar da böyle olacak. Değiyor mu en önemli soru bence. Bence evet değiyor tüm sıkıntılarına. Bikini giydim mesela bu yaz uzun zaman sonra hiçbir yerimi saklamaya çalışmadan. Nişanım vardı hangi elbise bana yakışır diye aramadım da ben hangisini beğenirim dedim bunu ancak kiloyla dertleri olan anlar. Bir yerim fırlamadan, kötü görünmeden giyinmek hissi beni çok mutlu ediyor. 27 yaşındayım ben önceden 30 üstü görünüyodum kilodan şuan herkes 22-23 max diyor saçlarım sarı olmasına rağmen. Etrafındakiler ben ameliyata karşıyım ama sana çok iyi geldi iyiki yapmışsın diyor. Bir daha güncelleme yapar mıyım bilmiyorum ama ne zaman isterseniz sorularınızı yazın elimden geldiğince cevaplarım :)

Son düzenleme:
Yani yalan söyleyemem oldu. Ameliyattan çıktıktan sonra kabusa uyanmışım gibiydi yoğun bakıma alıyorlar önce ilk 4 saat gözetim için nefes darlığı, ağrı, şok her şeyi yaşıyorsunuz. Ailenizin yanında uyanmadığınız için ekstra sıkıntı. Maalesef ki genel anesteziyi atana kadar çok zorlanacaksınız bir kaç kere neden oldum ki keşke olmasaydım dedim. Sonra ailenizi görünce biraz sakinleşiyorsunuz ve bana çok fazla doz ağrı kesici verdiler biraz kendime geldim ama tamamen ağrınız kesilmiyor ilk gün hiç. Sonda çıkarılırken ayrı problem yaşıyorsunuz bir de. Ayrıca dren yerinden asit gibi bir sıvı verildi ilk gün kontrol amaçlıydı sanırım hayatımda böyle zor bir 10 dk geçirdiğimi hatırlamıyorum 10 dk sonra geçiyor ama inanılmaz bir acı yayılıyor vücudunuza çığlık çığlığa bağırdım ben. O ara ağrı kesici iğne vurdular bacağımdan o aldı ağrıyı ve sakinleştim. Ama bunlar sadece ilk gün oluyor. İkinci gün çok çok daha rahat. Umarım korkutmamışımdır. Ama ilk gün hariç hiç neden oldum ben bu ameliyatı demedim. Onu da belirtmek isterim.

Selam bende gün aldım şuan ameliyat günümü bekliyorum. İlk gün çok sıkıntı agrı oldumu?
Evet yani yalan söyleyemem oldu. Ameliyattan çıktıktan sonra kabusa uyanmışım gibiydi yoğun bakıma alıyorlar önce ilk 4 saat gözetim için nefes darlığı, ağrı, şok her şeyi yaşıyorsunuz. Ailenizin yanında uyanmadığınız için ekstra sıkıntı. Maalesef ki genel anesteziyi atana kadar çok zorlanacaksınız bir kaç kere neden oldum ki keşke olmasaydım dedim. Sonra ailenizi görünce biraz sakinleşiyorsunuz ve bana çok fazla doz ağrı kesici verdiler biraz kendime geldim ama tamamen ağrınız kesilmiyor ilk gün hiç. Sonda çıkarılırken ayrı problem yaşıyorsunuz bir de. Ayrıca dren yerinden asit gibi bir sıvı verildi ilk gün kontrol amaçlıydı sanırım hayatımda böyle zor bir 10 dk geçirdiğimi hatırlamıyorum 10 dk sonra geçiyor ama inanılmaz bir acı yayılıyor vücudunuza çığlık çığlığa bağırdım ben. O ara ağrı kesici iğne vurdular bacağımdan o aldı ağrıyı ve sakinleştim. Ama bunlar sadece ilk gün oluyor. İkinci gün çok çok daha rahat. Umarım korkutmamışımdır. Ama ilk gün hariç hiç neden oldum ben bu ameliyatı demedim. Onu da belirtmek isterim.

Merhaba bende mide küçültme amilyati olmayı çok istiyorum fakat araştırma rağmen yeterince içerik bulamıyorum neler yasicagim konusunda yazdiklarinizdan kafamda birşeyler oluştu fakat doktor öneriniz vede ücretlerle alakalı bilginizide paylaşırsanız çok memnun olurum

Ben
Merhaba bende mide küçültme amilyati olmayı çok istiyorum fakat araştırma rağmen yeterince içerik bulamıyorum neler yasicagim konusunda yazdiklarinizdan kafamda birşeyler oluştu fakat doktor öneriniz vede ücretlerle alakalı bilginizide paylaşırsanız çok memnun olurum
Çok sevindim yine aklınıza gelen ne olursa bana çekinmeden sorabilirsiniz. İnsan bildikçe kolaylaşıyor karar vermesi. Mersin’de Ortadoğu Hastanesinde Doğan Erkal beye oldum tavsiyeler üzerine. Çok ilgili çok tatlı bir hekim memnunum da. Ben 30 bine ameliyatı oldum ama hastaneler arası konsültasyonlara bir 2 bin, eczaneye bir 500, ve sonrasında kullanacağım ek vitamin protein tozu vs gibi şeylere 2 bine yakın harcadım. Bana sadece 30 demişlerdi ben diğerlerini tahmin edememiştim bilgim yoktu ama ek olarak bir 5 bin de öyle gidiyor nerdeyse yani.

Ben

Çok sevindim yine aklınıza gelen ne olursa bana çekinmeden sorabilirsiniz. İnsan bildikçe kolaylaşıyor karar vermesi. Mersin’de Ortadoğu Hastanesinde Doğan Erkal beye oldum tavsiyeler üzerine. Çok ilgili çok tatlı bir hekim memnunum da. Ben 30 bine ameliyatı oldum ama hastaneler arası konsültasyonlara bir 2 bin, eczaneye bir 500, ve sonrasında kullanacağım ek vitamin protein tozu vs gibi şeylere 2 bine yakın harcadım. Bana sadece 30 demişlerdi ben diğerlerini tahmin edememiştim bilgim yoktu ama ek olarak bir 5 bin de öyle gidiyor nerdeyse yani.
Beni aydınlattığı iz için çok teşekkür ederim ben Bursa'da yaşıyorum çevremde mide amilyatini tecrübe edinmiş hickimse yok en azından bir bilgi oluştu kafamda. Bende 90 kiloyum malesef hiçbir şekilde veremiyorum artık çözümün amilyat olduğunu düşünüyorum. birşey daha sormak istiyorum size malesef sigara kullanıyorum birakamiyorumda amilyat sürecinden sonra kullanılmaması gerekiyormuş doktorunuz bu konuyla alakalı bir bilgilendirme yaptı mı size bırakmak en iyisi ama kötü bı bağımlılık malesef.

Beni aydınlattığı iz için çok teşekkür ederim ben Bursa'da yaşıyorum çevremde mide amilyatini tecrübe edinmiş hickimse yok en azından bir bilgi oluştu kafamda. Bende 90 kiloyum malesef hiçbir şekilde veremiyorum artık çözümün amilyat olduğunu düşünüyorum. birşey daha sormak istiyorum size malesef sigara kullanıyorum birakamiyorumda amilyat sürecinden sonra kullanılmaması gerekiyormuş doktorunuz bu konuyla alakalı bir bilgilendirme yaptı mı size bırakmak en iyisi ama kötü bı bağımlılık malesef.
Bence ameliyat çok da korkutucu bir şey değil. Tabiki zorluğu var ama kilolu olmak da zor. Eğilmek kalkmak giyinmek nefes almak falan. Hepsinin değişeceğini düşününce değer gibi geliyor bir kaç günlük ağrılar. Sigara ben de kullanıyorum günde yarım paket bazen daha da çok içtiğim oluyordur ama hep istediğim zaman bırakabilirim demişimdir. Ameliyattan önceki 2 gün içmedim genel anesteziden önce sigara içmemek gerekli sigara katranı akciğerlerinize yapışmasın diye. Ameliyattan sonra da 1 ay kadar sigara önerilmiyor. Kanlanmayı azalttığı için iyileşmeyi geciktiriyor. Ameliyat sonrası 10 gün de içmemeyi başardım. Çok canım isteyince bir tane deneyeyim dedim dün ve içemedim tadı hayatımda içtiğim en kötü şey gibi geldi ve ikinci yudumdan sonra söndürdüm. Size de böyle olur mu bilmiyorum ama ben şuan istesem de içemiyorum.

Ben 1 nisanda üsküdar hürrem sultan hastanesinde Fatih mehmet korkmaza oldum diren sonda vs takılmadı ilk 2 3 gün hafif ağrılar yaşadım(ağrı kesiciyle telafi edilecek) 10 günüm geçti 7 kilo civarı verdim tavsiye ederim

Ben 1 nisanda üsküdar hürrem sultan hastanesinde Fatih mehmet korkmaza oldum diren sonda vs takılmadı ilk 2 3 gün hafif ağrılar yaşadım(ağrı kesiciyle telafi edilecek) 10 günüm geçti 7 kilo civarı verdim tavsiye ederim
Dren olmadan herhangi bir sızıntı, kaçak vs olup olmadığını nasıl kontrol ediyorlar ?

Diren olmadan mümkün değil.

Dren olmadan herhangi bir sızıntı, kaçak vs olup olmadığını nasıl kontrol ediyorlar ?
Ameliyat esnasında tüm test ve kontrolleri yapıyorlar. Zaten ameliyat esnasındada bir sorun yoksa sonrası için de bir sorun teşkil etmiyor, genellikle stepler+ dikiş tekniği olduğu için kaçak riski 1000de 1in altında o yüzden deneyimli uzman doktorlar diren sonda kullanmayı tercih etmiyorlar, operasyondan 2 saat sonra yürüdüm 6 saat sonra duşumu almıştım

amelıyat hıc zor degıl onemlo olan amelıyat sonrası ıstıkrarlı olmak duzenlı olmak psıkolojık durumlarına guclu olmak cunku cocukdan bıle az yıyorsun bazen ınsanı uzuyo bazen mutlu edıyo getırısı saglık zayıflık ama goturusu eger dıkkat etmezsen cok var kendı adıma ama ıyı kı ıyı kı olmusum herseye ragmen

dıp not katı sıvı ayrımı omur boyu yapmasanız kılo alınıyo 5 yılımdayım 6-7 kılo aldım ama tamarn benım hatam dıkkat etmedım

amelıyat hıc zor degıl onemlo olan amelıyat sonrası ıstıkrarlı olmak duzenlı olmak psıkolojık durumlarına guclu olmak cunku cocukdan bıle az yıyorsun bazen ınsanı uzuyo bazen mutlu edıyo getırısı saglık zayıflık ama goturusu eger dıkkat etmezsen cok var kendı adıma ama ıyı kı ıyı kı olmusum herseye ragmen

dıp not katı sıvı ayrımı omur boyu yapmasanız kılo alınıyo 5 yılımdayım 6-7 kılo aldım ama tamarn benım hatam dıkkat etmedım
Hala mı çok az yiyorsunuz yoksa normal bir bireye yakın mı porsiyonunuz ? O şekilde alınan kiloları vermek zor mu acaba

Ameliyat esnasında tüm test ve kontrolleri yapıyorlar. Zaten ameliyat esnasındada bir sorun yoksa sonrası için de bir sorun teşkil etmiyor, genellikle stepler+ dikiş tekniği olduğu için kaçak riski 1000de 1in altında o yüzden deneyimli uzman doktorlar diren sonda kullanmayı tercih etmiyorlar, operasyondan 2 saat sonra yürüdüm 6 saat sonra duşumu almıştım
Benim de doktorum günde 4-5 ameliyat yapıyor sürekli instagramdan görüyorum 3 yıldır kaçak hiç görmüyorum da dedi ama yine de yaptı tedbirin çoku olmaz ben iyiki yapmış diyorum korkuyodum çünkü etrafımda birinde sıkıntı oldu çok kötüydü 2 hafta hastaneden çıkamadı

Benim de doktorum günde 4-5 ameliyat yapıyor sürekli instagramdan görüyorum 3 yıldır kaçak hiç görmüyorum da dedi ama yine de yaptı tedbirin çoku olmaz ben iyiki yapmış diyorum korkuyodum çünkü etrafımda birinde sıkıntı oldu çok kötüydü 2 hafta hastaneden çıkamadı
Hmm, kaçak olması durumundada endoskopik yolla tüp yerleştirip aynı gün hastaneden taburcu ediyorlar normalde, farklı teknikler var tabii.

Merhabalar ben 5 gün önce 85 kilo ile tüp mide ameliyat oldum. Olmadan önce çok araştırdım ve okuduklarımla çok korkmuştum. Ödüm koparak gittiğim ameliyat sürecimi paylaşıp biraz yüreklerinize su serpmek istedim. Son zamanlarda çok sıklıkla yapılmaya başlanan bu işlemle ilgili çok çekince var biliyorum. Zor bir karar aşaması, zor bir işlem, zor bir iyileşme süreci. Öncelikle bunu kabullenmek gerekiyor. Ama ben en büyük korkularımı yaşamadım açıkçası. Sürekli kusarım sanmıştım ilk 2 gün dışında hiç kusmadım. Sürekli ağrılarım olur diye düşünmüştüm ve 3. Günden itibaren ağrı kesicisiz devam edebiliyorum hayatıma. İlk 2 gün kabus gibiydi yalan söyleyemem ama 2 günü göze alabilirseniz sonrası o kadar korkuttukları kadar zor değil. Enerjim hiç olmaz sanıyodum ama gayet enerjim var günde 2 kere yürüyüşe çıkabiliyorum. 10 günlük izin almıştım şuan dinleniyorum ama işe döndüğümde de çok sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Aklıma gelenler bunlar sormak istediğiniz bir şeyler varsa cevaplayabilirim. Zaman ilerledikçe de değişimimi paylaşacağım.

Güncelleme*
Bugün 1. Haftam bitti 5 kilo civarı verdim güncel kilom 79,6 enerjim gayet iyi ağrılarım çok nadir oluyor. Biraz rahatsızlık hissi var ama o da normal. Gaz problemi yaşıyorum sadece ona da yürüyüş iyi geliyor. Açık havada yarım saat falan yürüyüş yapıyorum taburcu olduğumdan beri. Sadece sıvı beslenilen bir dönemdeyim. Açlık hissetmiyorum. Bir çay bardağı ölçüsünde tüketiyorum her şeyi onu da içmem 20-30 dk sürüyor. 1,5 litre su içmek çok zor sadece. 1 gün başarabildim onu ama geri kalan günlerde yarısını anca içebildim. Kendimi ölçmüştüm toplamda bacak, bel, kol, kalçadan 12 cm incelmişim. Alt karnımda hala ödem var 3 cm şiş görünüyor. 1 nisanda kontrolüm var heyecanla bekliyorum.

1 Nisan Güncellemesi*
Bir haftadır ağrım, sızım, bulantım, mide yanmam hiç yok. Gayet sağlıklıyım. Aynı şekil beslenmeye devam ediyorum. Pazartesi püre şeklinde beslenmeye geçicem. Güncel kilom 76,8. Toplamda 8 kilo verdim. Bu dönemde kesinlikle diyetisyen desteği almanız şart. Beslenme konusunda çok yardımcı oluyor. Gayet mutluyum, sağlıklıyım ve iyiyim. İyiki olmuşum bu ameliyatı kesinlikle.

11 Nisan*
Her şey gayet sorunsuz gidiyor ağrım, sıkıntım, bulantım hiçbir şeyim yok. Gayet iyiyim. Güncel kilom 74.1 toplamda 10 kilo verdim 3 haftada. Çok mutluyum. Tek sıkıntım vitamin kullanmama rağmen eskisine göre enerjimin çok çabuk bitmesi, çok yorulmam. Onun dışında her şey çok iyi.
Selamlar bende tüp migde olmaya karar verdim çok şeyler denedim veremedim ! 82 kiloyum boyum 164 sizin boynuz kaç tı acaba kite endexğm 30 benim

X