Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Hepinize iyi seneler dilerim... 2009 hoşgeldin...

yeni_yil5.jpg

Son düzenleme:
Vallahi resim olmaydı yapamazdım da kaynamaya başlayınca cezveden alıp fincana boşaltacağız ordan da biraz daha kaynamasını bekleyeceğiz öyle mi
ben kesin denerim yarın ama umarım fincanlara bişey olmaz yoksa annem beni mahveder

Vallahi resim olmaydı yapamazdım da kaynamaya başlayınca cezveden alıp fincana boşaltacağız ordan da biraz daha kaynamasını bekleyeceğiz öyle mi
ben kesin denerim yarın ama umarım fincanlara bişey olmaz yoksa annem beni mahveder

Hayır bir tanem, cezveye hiç koymuyoruz direkt fincana koyacaksın kahve ve şekeri ; fincanın ebatına göre 2 çay kaşığı kahveyi ve , 2 çay kaşığı şekeri fincanın içine koyacaksın ve üzerine su ekleyip aygaza kısık ateşte oturtacaksın birtanem... Şeniz

arkadaşlar köpüklü kahvenin asıl önemli sırrı deneyimlerime göre söylüyorum eğer 1 fincan yapıyosanız1 tatlı kaşığı dolusu kahveden biraz fazla koyunki köpüğü bol olsun şekeride istağinize göre koyarsınız kaynamaya başlayınca kaşıkla köpükten alın ve fincana koyun ozaman daha bol köpüklü olur [ne kadar çok kahve okadar bol köpük]

peki aygazli ocagimiz yok ama elektrikli orda nasil yapicaz ayni islemmi kisik atesde harbi ilgimi cekdi ben icmem ama denemekde fayda var misafirlerim icin

inanın çok ilginç fincana bişey olmuyo yanii normal fincan hııııııı deniycem bende mutlaka kahveyi çok severim öellikle bol köpüklü olursa

Arkadaşlar fincanda kahve ilk yazdığım sayfadada belirttiğim gibi çok kolay size püf noktalarıyla birlikte anlatmaya çalışayım...
Bir kişilik yapımı şöyle (şekeri az kullanan daha az ekleyebilir)
1 fincan; içine 2 çay kaşığı şeker (yada kesme şeker kullanırsanız 2 adet) ; 2 çay kaşığı dolusu tepeleme kahve bunları fincana koyuyorsunuz. Ufak bir püfff veriyim size ben suyu eklemeden aygaza oturtuyorum (aygazı açmadan) ; Daha sonra fincana suyu ekliyorum.
Suyu ekleyince kahvede suyla yukarı çıkıyor. Taşırmamaya özen gösteriniz. Ve artık aygazı açabilirsiniz (püf noktalarından biride kısık ateşte açın aygazı) . Aygazı açtıktan sonra bekliyorsunuz ve kahve çökünce kaşıkla aynı yönde yavaş yavaş karıştırın. Ve artık köpürmesini bekleyin. Kabarmaya başlar başlamaz aygazı kapatın. Bir bez yardımıyla fincan tabağına oturtun. Afiyet Olsun.

Soran arkadaşlar için ; inanın şimdiye kadar ne ben nede akrabalarımızdan hiçbirimizin fincanında çatlama dahi olmadı. 4 kişiye kadar yapabiliyoruz. 4 aygazıda kullanıyoruz anlayacağınız.
Dediğim gibi harlı ateş olmayacak kısıkta olacak. Hatta inanın acele vermem gerekiyorsa biraz arttırıyorum da şimdiye kadar bir kaza olmadı.

Bir arkadaş daha sormuş ; fincanın kenarında karama olmuyor. Hiçbir deforme olmuyor. Tabiii fincanına göre değişirmi bilmem ama bizim fincanlarımızda özel fincan DEĞİL. Normal herkesin evindeki fincanlardan.

Dediğim şekilde aynen yaparsanız göreceksiniz cezvede yapmak istemiyor insan alışkanlık oluyor.

Bana gelenler yada ben misafirliğe gittiğimde dahi bilenler benim kahvemi isterler. Hadi bize fincan kahvesi yaparmısın diye hepimiz mutfağa doluşuruz. Hem muhabbet hem kahveler hazırlanır. Sonrada keyfe keder... sırnaşık şey

Bir kahvenin kırk yıl hatırı varmış...

a.s.

süpermiş paylaşımın için teşekkürler
kahveyi çok severim ve bu şekilde de deneyeceğim mutlakaa.s.

peki aygazli ocagimiz yok ama elektrikli orda nasil yapicaz ayni islemmi kisik atesde harbi ilgimi cekdi ben icmem ama denemekde fayda var misafirlerim icin

elektriklide de olur sanırım... yemek pişirilen her ocakta olması lazım... şimdiden afiyet olsun diyorum ama sende iç birtanem harika oluyor... :kahve:

denedim ve şimdi içiyorum hatta
hakikaten çok güzel oldu amaa
ben ocaktan aldım bezle ve kabardı kabardı taştı
ocak kirlenmedi ama yerler battı:KK43:yakaladığımı düşünmüştüm birde taşırmıycam demiştim taşmasa daha köpüklü olucaktı sanki.
birde hemen soğumaması süper ben bir çırpıda içenlerden olmadığım için keyif yaparak içtiğim için bana göreymiş..
paylaşımın süper teşekkürler...

denedim ve şimdi içiyorum hatta
hakikaten çok güzel oldu amaa
ben ocaktan aldım bezle ve kabardı kabardı taştı
ocak kirlenmedi ama yerler battı:KK43:yakaladığımı düşünmüştüm birde taşırmıycam demiştim taşmasa daha köpüklü olucaktı sanki.
birde hemen soğumaması süper ben bir çırpıda içenlerden olmadığım için keyif yaparak içtiğim için bana göreymiş..
paylaşımın süper teşekkürler...

Eline sağlık canım evet köpürmeye başlayınca o taşma anını iyi denk getirmek çok önemli saniselik bir iş. Bazen bakarken bile biraz daha köpürsün alayım derken yetiştiremediğim oluyor. Vallahi bu gün içemedim kahvemi misafir gelip gidiyor oğlum rahatsız diye arkadaşları vs. vs o yüzden vakit bulupta içemedim sana afiyet olsun tatlım...:kahve:

ben fincan kahvesini denedim gerçekten çok güzel ve köpüklü oluyor, ama çok dikkatli olun ben aynı anda 2 tane yapıp bide başka bi işle uğraştığım için taşırdım..:)) ve taşma anında sadece karşısında çırpınıyorsunuz ve ocaktan çok zor çıkıyor..
aynen çırpındım gözgöre göre taşışını izledim :KK70::KK70: beklemeyince köpürmeyecek zannetmiştim hepten gitti :roflol::roflol:

aynen çırpındım gözgöre göre taşışını izledim :KK70::KK70: beklemeyince köpürmeyecek zannetmiştim hepten gitti :roflol::roflol:

Benden size bir püf noktası;
Kahve tıkır almaya başladığı anda kapatın çünkü o köpürmeye devam ediyor... :kahve:sonrada keyifle yudumlayın kahvelerinizi bugün kahvemi içemedim nasılda istedi canım. Eşim gelince birlikte içeriz, sabredeyim. şakkıdı

cezvede yapılan kahve tarifi için çok teşekkür ederim.

acayip havam olacak arkadaşlara ilk defa duydum denedim nefis oldu.

mutlaka fincan çatlar diyodum onun için tek fincanım vardı onu kullandım ama çatlamadı.

kahve eşliğinde yazıyorum tekrar teşekkürler

cezvede yapılan kahve tarifi için çok teşekkür ederim.

acayip havam olacak arkadaşlara ilk defa duydum denedim nefis oldu.

mutlaka fincan çatlar diyodum onun için tek fincanım vardı onu kullandım ama çatlamadı.

kahve eşliğinde yazıyorum tekrar teşekkürler

Afiyet olsun canım benim. Ben ilk yapmaya başladığım zamanlar bende korkuyordum yapmaya ama zamanla alıştım. Teyzelerim yaparlardı içerdik yeğenimle bana yaptırmazlardı elimizi yakarız vs. diye genç kız olunca öğretmişlerdi. Her kime yapsak herkes bir şaşırıyor daha sonraki görüşmelerimizde de bir bakıyorumki artık fincanda kahve yapıyorlarmış...:kahve:

bende hergün yapar oldum kızım uyusun da bende kahvemi yapıp keyif yapıyım diye:))
dünkü kahvemi taşırmadım gitgide ustalaşıyorum bu konuda
yaşasınnn.

ay siz çok yaşayın emi akşama deneyeceğim fincanda kahveyi..inşş çatlamaz ve taşmaz..dikkatle yapacağım..tekrar teşekkürler.insan her yaşta bişeyler öğrenebiliyoo ..ne güsell..

X