Türkiyeye taşınan kişi nelere dikkat etmeli ?

Arkadaslar yazmis yazilacak olan herseyi zaten.

Ben sunu demeye geldim; madem kafaya koydunuz illa geleceksiniz, yasadiginiz ulke vatandasliginizi vs öldürmeyin. Olur da isler umdugunuz gibi gitmezse, donebileceginiz bir ulkeniz olur.

Bu arada okuduklarima inanamadim arkadaslar. 5 bin tl (asgari ucret) alan bir insan nasil 7 bin liraya ev tutsun? :KK43: olmusuz aglayanimiz yok resmen.

Siyasete cekmek istemiyorum ama onumuzdeki sene artik bundan kurtulmazsak ulkeyi atese verelim. Daha ne olmasi gerekiyor? Bir vahiy inmedigi kaldi bunlarin ne mal oldugunu anlamamak icin.

Vallaha bacım trajikomik olacak ama bizi bile kazıklayıp dolandırıyolar burda sana neler yapmazlar her konuda dikkatli ol halk olarak kimseye güvenemez olduk herkes çıkarcı çakal umarım gönlünce olur hersey imkanın varsa baska ülkeye git buraya gelme çok yıpranırsın her konuda karın tokluğuna koşturmacaya girme hakkını hukukunu bile vermezler

Yurtdışından yazıyorum. Türkiyedeki yaşamla alakalı birkaç sorum var internette bulamadığım.. (biliyorum ekonomi çok kötü..,..) başka biyere git vs demeyin. Öyle olmalı. Genç bekar bir kadınım, ve tanıdığın kimse yok, ve oraya taşınmaya karar verdim. Hiç gözü açık insan değilim😩. Yani tamamen nasıl başlarım ne yaparım bilmiyorum. Tabi ilk başta bi miktar parayla gelicem. Eve tutmak için vs..
birkaç sorumu sormak istiyorrum; şimdiden teşekkür ederim herkese 🌸

1. Oraya gittiğimde hemen, ev kiralamak istiyorum, ama içimde hep "ya dolandırıcıysa, nerden bileceğim" diye geliyor. Yani sokakta gördüğüm herhangi bi emlakçı ya girsem güvenebilirmiyim? Yani belgelerin gerçek olduğunu nerden anlarım?

2. İnternette bazı ilanlarda ev kira arkadaşı yazıyor, siz olsanız böyle birşey yaparmıydınız? Kadın veya erkeğin yanına, daha az ödemek için..

3. Sgk sigortaymış, onu yaptırmasam olurmu? İlk başta..?

4. Tabi ilk işim orda bi banka hesabı açmak, bunda dikkat etmem gereken birşey varmı?

5.Ve genel olarak nelere dikkat etmeliyim? Veya şunu yap bunu yapma dediğiniz birşey varmı?

6. Ayrıca, büyük şehirlermi daha iyi (ankara istanbul gibi) yoksa daha küçük yerlerimi tavsiye edersiniz?
Açık gözlü değilseniz sizi daha uçaktan iner inmez yerler size söyleyeyim.
Türkiyede açık gözlü olmak ilk kural. Gerçi zamanla açılırsınız ama illaki-hayat öğretir.
1. Kurumsal emlakçılara bakin. Mahalle arası emlakçılara selam bile vermeyin.
2. Yurtdışından geldiğinizi nekadar söylemeseniz bile onlar sizin hal ve hareketlerinizden, konuşmanızdan anlıcaklar. O yüzden ev, eşya vs bakarken yanınızda bir tanıdık, akraba olsun. Eğer öyle biri yoksa geçmiş olsun.
3. Sgk olmadan dr vs nasıl gideceksiniz? Yurtdışındakini bir süre kullanırsınız ama işe başlayınca sgk başlaması gerekir, iki ülkede sigortalı olamazsınız
4. bankaya gidip hesap açcaksınız bunda düşüncek ne var? Ama dikkat edin size BES, Kredi, Kredikartı vs kakalamasınlar tabii eğer istemiyorsanız.
5. Gözünüzü dört açın, madem bu kötü şartlarda Türkiyeye yerleşme kararı aldınız bari daha küçük şehirleri araştırın. İstanbulda çok zorlanırsınız. Nispeten daha sakin İzmir, Ankara, Bursa, Samsun gibi şehirlere bakın iş imkanı açısındanda daha iyi olabilir.
Bol şans dilerim. Ben 15 sene Türkiyede yaşadıktan sonra geçen sene döndüm, bu yazın gittiğimde Türkiyenin haline inanamadım. 1 sene değilde 10 sene geçmiş gibiyidi. Geçen sene kafam karışıkken iyimi yaptık kötümü diye düşünürken şuan nekadar iyi karar verdiğimizi düşünüyorum…

Ülkede hala insan gibi olan insanlar var herkes yam yam değil :) Bıktık be arkadaş bu ülkeye b.k atan yurt dışında yaşayan türk tribinden. Ben de bir dönem yaşadım . Evet ülkede onlarca kötü şey var ama. Nasıl Londra meydanda cüzdanını çalıyolarsa burda da çalarlar. Dikkat et gözünü dört aç. İyi muhitten ev tut. Ulaşımın kolay olsun. Bilindik bir emlakçıda ev tut. Hemen kapıra göndeme. Kendine dair çok şey anlatma gereksiz gizemli kadın tribine de girme. Ama adalet yok maşesef elin adamına da kolay kolay güvenme. Hayat çok pahalı. Çoook çok … Sgk yaptır çalışmazsan istege baglı da yapılıyor e devletten. Şansın bol olsun.

Büyük şehirler nasıldır bilmiyorum ama nereye giderseniz gidin mümkünse kimseyle tartışmayın,he deyin geçin bol bol.Vay efendim kanun nizam var,polis beni korur vs vs asla böyle düşünmeyin.Ne yazık ki artık polisler bile pes etmişler suçluların ön kapıdan girip arka kapıdan çıkmalarına,onlar bile etliye sütlüye karışmama derdindeler😔

Yardımcı olacak arkadaş, akraba yok mudur?

1. Kesinlike yurtdışından geldiğinizi söylemeyin ASLA, 3 olan şeylere 5 diyip satmaya çalışırlar. Ev sahibine de başka şehirden iş için taşınıyorum, arkadaş akraba da var yalnız değilim diyin.

2. Tanımadığınız insanlara da tek başımayım, tek yaşıyorum, tek geldim asla vb demeyin. Samimi olduktan sonra komşulara veya arkadaşlara söyleyebilirsiniz.

3. Emlakçıya gitmeyin diyorum, açıkgöz değilim yazmışsınız çok komisyon isterler. Sahibinden.com bakın kiralık. Bütçe varsa satın alın daha iyi, kiracıyla emlakçıyla uğraşmayın. Kiralarken ev sahibinden tapuyu göstermesini isteyn.

4. İstanbul çok karışık, Ankara daha sakin. Ben Ankara derim, solo kadın olarak İstanbulda yaşamak türlü türlü suça ve belaya davet demek.

5. Güvenliğe dikkat edin, geceleri tek dışarı çıkmayın mümkünse çıkarsanız da yaya yapmayın arabayla yapın. Alt katlarda çok hırsızlık olur, 1.kat bahçe katı vb oturmayın, mümkünse köpek edinin.

6. Tanımadığınzı erkeklerle konuşmayın, telefonunuzu vermeyin, başınıza bela alırsınız.

0. Türkiyede büyümediyseniz bence bu işe kalkışmasanız daha iyi, neden geliyorsunuz?

3 hariç hepsine katılıyorum. Ama ev sahibi ile muhattap olmaktansa emlakçıyı tercih ederim.
Kurumsal bir emlak şirketi ile iletşime geçilip profesyonel bir şekilde halledebilir işini. Remax vb ☺️

Söylenmesi gereken her şey söylenmiş görünüyor ben şehir önerisi yapmak istedim o nedenle. Eskişehir nüfus olarak daha genç ve kaliteli geliyor bana, sadece küçük bir şehir olduğu için iş imkanı nasıl olur onu bilmiyorum. Umarım sizin için güzel gelişmeler olur

Ben o kadar karamsar yaklaşmayacağım ama gözü açık biri olmamanız baya eksi puan onu söyleyeyim.
Call Center işi çok mantıklı. Çünkü muhtemelen İngilizceye çok hakimsinizdir hele yanında Almanca da varsa asgariden çok çok daha yüksek kazanırsınız. Yanında çevirmenlik vs gibi küçük çaplı işler de yaparsanız hatta online olarak yurt dışı ile bağlantılı bir şeyler de yaparsanız tek kişi çok rahat geçinirsiniz. Dil sizin için büyük avantaj.
Erkek yanına falan asla taşınmayın, aklınızdan bile geçirmeyin. O ilanları açanların niyeti farklı zaten. İnternetten kadın ev arkadaşı olabilir belki ama o kişiyi de çok iyi araştırmanız lazım. Öyle pat diye okeylemeyin. Eğer birikmiş euro dolar falan varsa birkaç ay tek yaşayın hatta. O süreçte hem iş ayarlar hem de insanları gözlemleme fırsatı edinirsiniz.
Call center ve online iş yapacaksanız küçük bir şehir sizin için daha iyi olur çünkü evden çalışacaksınız. Eskişehir bence biçilmiş kaftan. Hem insanları medeni hem küçük bir yer kolayca öğrenirsiniz her yeri hem de eğlenceli bir şehir. İstanbul ilk etap için pek iyi bir seçenek değil çünkü yollar ulaşım vs bunlar yıllardır yaşayanlar için bile karmaşıkken sizin adapte olmanız çok zor ve baya bir bunalıma girersiniz. Eskişehir, Aydın, Çanakkale gibi yerleri araştırın bence.
İngilizce veya başka diliniz iyiyse ücretli öğretmenlik de düşünebilirsiniz. Hem sosyalleşmenize de yardımcı olur.
Bunların dışında; karşı cins konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Buralarda tanımadığımız kişilere güler yüzlü olmak pek geçer akçe değil. Yalnız yaşayan kadına bakış açıları da pek hoş olmuyor, özel hayatınızı fazla paylaşmamanızı tavsiye ederim. Herhangi bir alışveriş esnasında yurt dışından geldiğinizi belli etmeyin. Ev arkadaşı seçerken de çalıştığı yeri ya da bağlı olduğu herhangi bir yeri mutlaka teyit edin. Yeni mezunsa diplomasına bile bakın yani. Sarı çizmeli mehmet ağa gibi takılıyorsa uzak durun. Umarım kısa sürede alışırsınız.

Kuzu sana ilk cennet gibi gelir, çünkü dolarla geliyorsun sana herşey ucuz, sonra tl ye döndü mü iş sürünmek başlayacak ve geri gitmek isteyeceksin alışamayacaksın, misal kaju yu en son 25 sene önce yedim, mangal i da bayramdan bayrama o da kesen pek dağıtmıyor artık, çocuğun bisey isteyecek ve sen onu oyun parkına bile götüremeyeceksin çünkü yarim saati 45tl .

X