Türkiyeye taşınan kişi nelere dikkat etmeli ?

Kuzu sana ilk cennet gibi gelir, çünkü dolarla geliyorsun sana herşey ucuz, sonra tl ye döndü mü iş sürünmek başlayacak ve geri gitmek isteyeceksin alışamayacaksın, misal kaju yu en son 25 sene önce yedim, mangal i da bayramdan bayrama o da kesen pek dağıtmıyor artık, çocuğun bisey isteyecek ve sen onu oyun parkına bile götüremeyeceksin çünkü yarim saati 45tl .
oyun parkı burda 20 dk 70TL yarım saat 80TL

Biliyorum. Ama şimdilik hayati ihtiyaç kadar çalışabileyim yeter bana. tek kişi olduğum için zaten giderlerimde baya az olcak normal çocuklu bi aileye göre. Sonrasındada daha iyi bir meslek için devam bakarım. Ama şimdilik bununla bi yetinme derdindeyim
ahhh kuzum ahhh keşke dediğin gibi olsa ilk başlangıçta alacağın ücret asgari yada bir tık üzeri oda seni geçindirmeye yetmez kiralar ateş pahası alacağım desen 2 sene önce 550'e aldığım dairem 1.500 oldu kira desen güvenilir bir semtte güvenlikli bir sitede 6.000 ile başlar ki asgari ücretin üstünde sıradan bir semtte oturayım dersen yalnızsın-yabancısın it ile kopuk ile uğraşamazsın zevke kadın öldürülüyor bu memlekette ve cezası yok gibi bir şey İstanbul için konuşuyorum ama diğer illerde de durum farklı değil
sebebin ne bilmem ama bir daha gözden geçir kararını yada başka bir Ülkeyi düşün

Türkiye’de yaşadınız mı? Büyük yer mi küçük yer mi olacağı biraz da işinize göre şekillenecek ama ne yazık ki bahsettiğiniz yabancı dil call Center işleri küçük yerde yoktur. Eğer home office olacaksa küçük yer seçin. Kesinlikle asla ve kata yurtdışından geldiğinizi söylemeyin emlakçıya komşuya vs. Hiç Türkiye’de yaşamadıysanız Avrupa da başka bi ülke de düşünebilirsiniz (tabii AB vatandaşıysanız)

Söylenmesi gereken her şey söylenmiş görünüyor ben şehir önerisi yapmak istedim o nedenle. Eskişehir nüfus olarak daha genç ve kaliteli geliyor bana, sadece küçük bir şehir olduğu için iş imkanı nasıl olur onu bilmiyorum. Umarım sizin için güzel gelişmeler olur
Is imkani yok maalesef duyan geliyor ama is imkanlarini gorunce geri gidiyorlar son donemde burasi da arap ve multeci kayniyor modernlik kalmadi

Yurtdışından yazıyorum. Türkiyedeki yaşamla alakalı birkaç sorum var internette bulamadığım.. (biliyorum ekonomi çok kötü..,..) başka biyere git vs demeyin. Öyle olmalı. Genç bekar bir kadınım, ve tanıdığın kimse yok, ve oraya taşınmaya karar verdim. Hiç gözü açık insan değilim😩. Yani tamamen nasıl başlarım ne yaparım bilmiyorum. Tabi ilk başta bi miktar parayla gelicem. Eve tutmak için vs.. birkaç sorumu sormak istiyorrum; şimdiden teşekkür ederim herkese 🌸
1. Oraya gittiğimde hemen, ev kiralamak istiyorum, ama içimde hep "ya dolandırıcıysa, nerden bileceğim" diye geliyor. Yani sokakta gördüğüm herhangi bi emlakçı ya girsem güvenebilirmiyim? Yani belgelerin gerçek olduğunu nerden anlarım?
Ev kiralama konusunda çok çılgın bir belge prosedürü yok bildiğim kadarıyla kiracı açısından. Kırtasiyelerde satılan kira kontratları bile işinizi görür. Emlakçı sizi kiralama konusunda dolandıramaz bence. Kiralama konusunda 2 türlü dolandırılabilirsiniz ilki web üzerinden bir ev beğenip görmeden kapora gönderirsiniz satıcı kaporayı alıp ortadan kaybolur. İkincisi size evi kiralayan ev sahibi değil de ev sahibinin kiracısıdır. Bu durumda hukuki haklarınız ne olur tam emin değilim. Emlakçı sizin açınızdan en güvenli seçenek gibi geliyor bana. Kiralamadan satış kadar güzel komisyonlar elde etmedikleri için çok alengirli işlere girmezler o konuda paranız olduğunu bilip kira yükseltmek gibi. Tek çekincem ben yalnız bir kadın olarak sokak arası emlakçılarla boş ev bakmaya gitmezdim tek başıma. Güvenlik açısından sıkıntılı olabilir. Remax tarzı bilinen şubesi olan emlakçılarla çalışmanız daha iyi olabilir.

2. İnternette bazı ilanlarda ev kira arkadaşı yazıyor, siz olsanız böyle birşey yaparmıydınız? Kadın veya erkeğin yanına, daha az ödemek için..
Erkeğin yanına taşınmayın, kadın ev arkadaşı arayan erkek ilanları genelde tüm masrafları tarafımdan karşılanmak üzere bakımlı genç bayan arıyorum tarzı oluyor. Yine güvenli değil. Bayan ev arkadaşı bulabilirsiniz ama kira kontratı kimin üzerine ise söz hakkı onundur. Türkiye'de bazı ülkelerdeki gibi kiracıyla oda arkadaşlığını kontrata bağlama ya da belli bir süre dairede yaşayınca hak sahibi olma durumu yok. Size odayı kiralayan arkadaşınızla karşılıklı güven ilişkisine dayalı sözlü bir anlaşmanız olur sadece. Artı oda arkadaşınız size Euro üzerinden daha yüksek fiyata kiralama yapabilir. Tüm evin kirasını bir odasını Euro karşılığı erasmuslulara kiralayarak çıkaran bir arkadaşım vardı.
3. Sgk sigortaymış, onu yaptırmasam olurmu? İlk başta..?
Bildiğim kadarıyla kendi kendinize SGK yaptıramazsınız. SGK işe başladığınızda işverenin sizin adınıza yaptırması zorunlu olan bir sigorta, emeklilik primlerinizle ilgili daha çok. Kadın olduğunuz için GSS prim borcunuz yok, çalışmasanız da devlet hastanelerinden yararlanabilirsiniz. Erkek olsaydınız GSS(Genel sağlık sigortası) prim borcu ödemeniz gerekirdi. Tabi farklı şartlar olabilir tam detayını bilmediğim GSS konusunda herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi alarak bu tarz detayları kendiniz daha net inceleyebilirsiniz.
4. Tabi ilk işim orda bi banka hesabı açmak, bunda dikkat etmem gereken birşey varmı?
Bu konuda herhangi birşey yok aklıma gelen.
5.Ve genel olarak nelere dikkat etmeliyim? Veya şunu yap bunu yapma dediğiniz birşey varmı?
Hangi ülkedesiniz bilmiyorum ama erkeklere Avrupa standartlarında arkadaşça, kibar ve güleryüzlü yaklaştığınızda sizi kendileriyle flört ediyor sanabilirler. Kadın arkadaşlarınıza göre bir tık daha mesafeli yaklaşmanız sizin açınızdan daha iyi olur.
6. Ayrıca, büyük şehirlermi daha iyi (ankara istanbul gibi) yoksa daha küçük yerlerimi tavsiye edersiniz?
Bu ne aradığınıza bağlı. Büyük şehirlerde kiralar ve ulaşım pahalı. Ancak iş ve sosyal imkanlar daha fazla. Küçük şehirlerde kiralar daha ucuz ama atıyorum bekara ev kiralamak istemeyebilirler, sosyal imkanlar daha zayıftır vs.

Soruları quote içinde yanıtladım.

Yurtdışından yazıyorum. Türkiyedeki yaşamla alakalı birkaç sorum var internette bulamadığım.. (biliyorum ekonomi çok kötü..,..) başka biyere git vs demeyin. Öyle olmalı. Genç bekar bir kadınım, ve tanıdığın kimse yok, ve oraya taşınmaya karar verdim. Hiç gözü açık insan değilim😩. Yani tamamen nasıl başlarım ne yaparım bilmiyorum. Tabi ilk başta bi miktar parayla gelicem. Eve tutmak için vs..
birkaç sorumu sormak istiyorrum; şimdiden teşekkür ederim herkese 🌸

1. Oraya gittiğimde hemen, ev kiralamak istiyorum, ama içimde hep "ya dolandırıcıysa, nerden bileceğim" diye geliyor. Yani sokakta gördüğüm herhangi bi emlakçı ya girsem güvenebilirmiyim? Yani belgelerin gerçek olduğunu nerden anlarım?

2. İnternette bazı ilanlarda ev kira arkadaşı yazıyor, siz olsanız böyle birşey yaparmıydınız? Kadın veya erkeğin yanına, daha az ödemek için..

4. Tabi ilk işim orda bi banka hesabı açmak, bunda dikkat etmem gereken birşey varmı?

5.Ve genel olarak nelere dikkat etmeliyim? Veya şunu yap bunu yapma dediğiniz birşey varmı?

6. Ayrıca, büyük şehirlermi daha iyi (ankara istanbul gibi) yoksa daha küçük yerlerimi tavsiye edersiniz?
1cisi kural türkiyeye gelecekseniz. Almanyadan buraya yerlestim demeyin ! Gurbet oldugunu belli etme ki seni kaziklamasinlar gözü acik degilseniz. Zamanla alisirsin insallah. Ben istanbul‘u yapamadim o kadar kalabalik ki kac kisi önümden katil gecmistir bilinmiyor sakin bir sehirdeyim bende gayet memnunum sakin yerleri sevdigim icin olabilir bu insanin yapisina göre degisebiliyor.

Forumun yarısı Türkiye dışında yaşıyor,diğer yarısı da Türkiyeden nasıl çıkarım diye düşünüyorken size olumlu bir cevap veremeyeceğim maalesef,zira ben de 2. Gruptayım.

Yurtdışından yazıyorum. Türkiyedeki yaşamla alakalı birkaç sorum var internette bulamadığım.. (biliyorum ekonomi çok kötü..,..) başka biyere git vs demeyin. Öyle olmalı. Genç bekar bir kadınım, ve tanıdığın kimse yok, ve oraya taşınmaya karar verdim. Hiç gözü açık insan değilim😩. Yani tamamen nasıl başlarım ne yaparım bilmiyorum. Tabi ilk başta bi miktar parayla gelicem. Eve tutmak için vs..
birkaç sorumu sormak istiyorrum; şimdiden teşekkür ederim herkese 🌸

Herkesin dediği gibi bende gelmeni asla önermem. Çünkü gerçekten yaşanacak tarafı kalmadı. Evin kendinin olmayacaksa kiralar uçuk ev sahipleri azılı horoz gibi milleti tiftikleme peşinde. Çok az tanıyorum insaflı ev sahibi.
Ama illede gelicem diyorsan kesinlikle Antalya'yı tercih etmeni tavsiye ederim mesleğin gereği dilin gereği iş bulman burda çok çok iyi olur otellerde bile çalışabilirsin Antalya otel turist turizm cenneti. Diğer şehirlere göre pazarı cafesi vs daha uygun. Şehiriçi ulaşım kolay. Kışı mükemmel yazı sıcak ama idare edersiniz. Sahilleri denizi çok çok güzel. Ev fiyatları her yerde aynı zaten ama 1+1ler 3.5 4 civarı. Yüksek katlarda temiz evler var. Eşyalarını letgodan vs alabilirsin. Ama sakın yurtdışından geldiğini belli etme her yerde olduğu gibi burdada kaz gibi yolarlar adamı.
Eğer düşünürsen detaylı bilgi vs için özelden yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.

Öncelikle mrb yeni üye oldum sizlerden ricam ben şuan g.antepde yaşıyorum ama şehir dışına taşınmak istiyorum ve 3 çocuğum var hangi şehirleri önerirsiniz benim aklımdan Antalya geçiyor ama kararsız kaldım tek başımıza olacaz pislik her yerde var zaten o konuda allah korusun diyorum ama bilemedim işte fikirlerinize ihtiyaç duydum şimdiden

Öncelikle mrb yeni üye oldum sizlerden ricam ben şuan g.antepde yaşıyorum ama şehir dışına taşınmak istiyorum ve 3 çocuğum var hangi şehirleri önerirsiniz benim aklımdan Antalya geçiyor ama kararsız kaldım tek başımıza olacaz pislik her yerde var zaten o konuda allah korusun diyorum ama bilemedim işte fikirlerinize ihtiyaç duydum şimdiden
Bunu konu altinda yorum olarak degilde konu olarak acsaniz daha iyi olur

X