Uyku Problemi Uyku problemimiz

Sabaha karşı güç bela uyutabildiğim çocuğu ozaman hiç uyutmadan akşama kadar oyalamam mı gerekiyor. Zaten sıkıntım o düzeni bir türlü oluşturamamam.
Siz uyanmasına müdahale etmiyorsunuz, olay bu.
Öğlen geç kalkmış bir çocuk akşam üstü öğle uykusu adı altında uyutulmaz, uyudu diyelim 30 dk aşılmaz vb.
Çocuk canı ister 3 saat canı ister 15 dk uyudu diye bir şey yok ki.
Buna el atacaksınız.

Benim kızım 6 aylıkken dönmeye başladığında başladı uyku savaşı. Beşiği asla kabul etmedi. Ki beşik 70*140 beşiklerden yani 4 yaşındaki çocuk bile uyur. İlk yer yatağı serdim 2 döşekle. Baktım döşeği de aşıyor. En son 110*200 montesori tarzında yatak aldım etrafı kafes gibi bi o tarafa bi bu tarafa döne döne uyuyor. Şimdi 2 yaşında hala öyle uyuyor. Ama sizin dönme olayından ziyade saatlerde düzenleme yapmanız lazım. 2 3 gün aynı saatte uyandırın, 7-8 gibi uyanırsa öğle uykusunu 12 gibi yapar 2 saat öğle uykusu yapsa akşam da max 9da uyumuş olur.

Siz uyanmasına müdahale etmiyorsunuz, olay bu.
Öğlen geç kalkmış bir çocuk akşam üstü öğle uykusu adı altında uyutulmaz, uyudu diyelim 30 dk aşılmaz vb.
Çocuk canı ister 3 saat canı ister 15 dk uyudu diye bir şey yok ki.
Buna el atacaksınız.
Evet o konuda haklısınız müdahale etmeliyim

Uyku eğitimine başvurupta güzel sonuç alanını görmedim pek açıkçası 🤷‍♀️ "herşeyin eğitimcisi" yerine tecrübeli annelerden alacağım bilgi alışverişi benim için daha faydalıdır bence.
Benim arkadaşlarım çok memnunlar. Gerçek bir eğitimciden almak gerekiyor. :)

Genel olarak 10-11 fakat gece uykumuz sabit olmadığı için sabaha karşı uykuya daldığı günler öğlen 1-2 yi buluyor uyanması. Öğlen uykusu da ona göre değişiyor haliyle.. Uyandıktan yarım saat sonra kahvaltısını yaptırıyorum, kahvaltıdan iki saat sonra mutlaka uykusu gelir. Oyalayayım desem o da olmuyor uyku sıkıştırınca kıyameti koparıyor hanımefendi :)
Uyku düzeninizde sorun var ne yazık ki .. bu yaşta 2 uyku uyumadı lazım diyecektim ki kalkma saati çok geç olduğu içinmiş . 10-11 zaten 1 yaşındaki bir bebek için çok geç . Hele 1-2 olursa biyolojik saati altüst olması ve gece uyuyamaması bana normal geldi. 1-2 gün zorlanacaksınız ama gündüz en geç 8 de kaldırın bebeğinizi . Yine yarım saat sonra kvaltı 2 saat sonra 1.uyku ve öğlen 2 -3 gibi 2. uyku olması lazım. Bu düzen olunca gece en geç 9 da uyuyorlar . Ve gece uykusuna çok kolay geçiyorlar .
Not : 9 ay gece uykusuz geçiren bir anne olarak ben çözümü bu şekilde buldum. Benimki de 1 yaşında şuan. Ama benim bebeğim gece kaçta yatarsa yatsın ( saat başı uyanırdı hiç derin uykuya gelemezdi ) yine de sabah 7-8 de kalkardı hep . Hala da öyledir uyanma saati. Bence uyanma saatini yeniden düzenlerseniz gece uykusuna sabaha karşı değilde yatma saati olan 8-9 gibi geçecektir.🙏🍀

Uyku düzeninizde sorun var ne yazık ki .. bu yaşta 2 uyku uyumadı lazım diyecektim ki kalkma saati çok geç olduğu içinmiş . 10-11 zaten 1 yaşındaki bir bebek için çok geç . Hele 1-2 olursa biyolojik saati altüst olması ve gece uyuyamaması bana normal geldi. 1-2 gün zorlanacaksınız ama gündüz en geç 8 de kaldırın bebeğinizi . Yine yarım saat sonra kvaltı 2 saat sonra 1.uyku ve öğlen 2 -3 gibi 2. uyku olması lazım. Bu düzen olunca gece en geç 9 da uyuyorlar . Ve gece uykusuna çok kolay geçiyorlar .
Not : 9 ay gece uykusuz geçiren bir anne olarak ben çözümü bu şekilde buldum. Benimki de 1 yaşında şuan. Ama benim bebeğim gece kaçta yatarsa yatsın ( saat başı uyanırdı hiç derin uykuya gelemezdi ) yine de sabah 7-8 de kalkardı hep . Hala da öyledir uyanma saati. Bence uyanma saatini yeniden düzenlerseniz gece uykusuna sabaha karşı değilde yatma saati olan 8-9 gibi geçecektir.🙏🍀
Kesinlikle dikkate alacağım, çok teşekkür ederim 🙏

Bebeğinizi erken kaldırmanız demek güne erken başlaması demek bu da ilerleyen saatlerde günü erken bitirmesine sebep olur. Dolayısıyla en geç 8 de uyandırıp 12/1 gbi öğle uykusu yapmanızı. Mümkünse 2 ve 2 den sonra öğle uykusu yaptırmamanız sizin yararınıza olacaktır. Uyanık kaldığı saat kaç saat bunu en iyi siz biliyorsunuz ama 10 da 11 de uyursa 1 de kalkması çok normal bir de ordan üstüne muhtemelen 4 ve sonrasında öğle uykusuyla neredeyse akşam normal olması gereken yatma saatine 2 saat kala sizin bebeğiniz öğle uykusundan uyanıyor. İlk haftalar sizi zorlar ama bebekler güzel adapte olur. 🙏❤️

Merhaba üzerinden zaman geçmiş ama bir şey soracağım 1. uyku ve 2. uyku süreleriniz kaç saat peki? gündüz toplam kaç saat uyuyor?

Merhaba üzerinden zaman geçmiş ama bir şey soracağım 1. uyku ve 2. uyku süreleriniz kaç saat peki? gündüz toplam kaç saat uyuyor?
Merhabalar şuan bebeğim 15 aylık .size yazdığımda 12 aylıkken 2 uyku uyuyordu. Sabah 6 buçuk 7 kalkma, saat 10 gibi ilk uyku 1 - 1 buçuk saatti genelde 2-3 gibide 2. uyku o da bir- bir buçuk saatti . 2 uyku arası 4 saat civarıydı . Şimdi ise sabah 7 de kalkarsa 10 buçuk 11 gibi yine bir saat civarı uyuyor. 3-4 gibi de bir bir buçuk saat uyuyor. Şuan 2 uyku arası 5 saat gibi oluyor ama eğer sabah 8 den sonra kalkarsa 12-1 gibi 2-2 buçuk saatlik tek uyku uyuyup 2. yi uyumuyor. Ve he iki duruşmada gece 10 gibi gece uykusuna geçiyor Yani 2 uyku arasındaki saatten çok sabah uyanma saati günlük rutin uyku düzeni için çok önemli. Bazen düzeni kaçıyor tabi 2. uykuyu 5 gibi istiyor o zaman max 1 saat uyutup kaldırıyorum kendim.

Merhabalar şuan bebeğim 15 aylık .size yazdığımda 12 aylıkken 2 uyku uyuyordu. Sabah 6 buçuk 7 kalkma, saat 10 gibi ilk uyku 1 - 1 buçuk saatti genelde 2-3 gibide 2. uyku o da bir- bir buçuk saatti . 2 uyku arası 4 saat civarıydı . Şimdi ise sabah 7 de kalkarsa 10 buçuk 11 gibi yine bir saat civarı uyuyor. 3-4 gibi de bir bir buçuk saat uyuyor. Şuan 2 uyku arası 5 saat gibi oluyor ama eğer sabah 8 den sonra kalkarsa 12-1 gibi 2-2 buçuk saatlik tek uyku uyuyup 2. yi uyumuyor. Ve he iki duruşmada gece 10 gibi gece uykusuna geçiyor Yani 2 uyku arasındaki saatten çok sabah uyanma saati günlük rutin uyku düzeni için çok önemli. Bazen düzeni kaçıyor tabi 2. uykuyu 5 gibi istiyor o zaman max 1 saat uyutup kaldırıyorum kendim.
O kadar benziyoruz ki benim kızı ve düzenini anlatmışsın. Akşam 10'dan sabah 7'ye kadar kesintisiz uyuyor mu peki? Benim problemlerimden biri de bu aslında. Mesela bu akşam 9'da yatırdım üç kez uyandı en son da sabaha karşı 4.30'da gündüz gibi uyanmıştı onu beşikte öyle ayakta görünce çok sinirlendim :olamaz: işte böyle tutarsızlıkları oluyor sabah erken kalkma ya da gece çok sık uyanma gibi. Sizin hep düzenli miydi yoksa belli bi dönemden sonra daha düzenli mi oldu?

X