Deri ve Cilt Hastalıkları Uyuz hakkında bilgisi olan? Hamileyim yardım!!

Asosyalkiz

Üye
Kayıtlı Üye
9 Mayıs 2021
118
157
Kızlar merhaba. 36 haftalık hamileyim en geç 3-4 haftaya doğum olur Allah nasip ederse. Eşimle ben ailelerimizle aynı şehirlerde değiliz o yüzden doğuma annem gelecek yanıma. Ama şans mı desem bugün kardeşim uyuz hastalığına yakalanmış bir ay önce Antalya’ya çalışmaya gitmişti döndükten 2 hafta sonra falan kaşıntısı başlamış ve son bir haftadır baya şiddetlenmiş. Annem babam ve diğer kardeşlerimde henüz bir belirti yokmuş ama biraz araştırdım hastalık geç belirti verebiliyor yada belirti olmaması mikrobun vücutta olmadığı anlamına gelmiyormuş. Bende korktum haliyle plana göre annem 20 gün sonra gelecekti ortalama 3 hafta yani kardeşim ve evdeki herkes eczanenin hazırladığı ilacı kullanmaya başladılar evdeki herkesin kullanması gerekiyormuş uyuz belirtisi olmayanlar bile. Ama bu illet ilaca rağmen vücuttan yine uzaklaşır mı tam anlamıyla ölür mü bilmiyorum. 20 günde sonrası bana kısa bir süre gibi geliyor iyileşme için uyuz hastalığı geçiren varsa daha iyi bilir ben internetten araştırdığım kadarıyla bunu çıkardım. Demek istediğim anneme 6-7 hafta geçmeden gelmemesini mi rica etsem küçücük bebek sonuçta çok hassaslar çok korkuyorum Allahım korusun ona bulaşırsa falan diye. Sizce ne yapmalıyım. Bu hastalık hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi ? Sizce ben mi biraz evham yapıyorum ? Lütfen yardım edin..

Kızlar merhaba. 36 haftalık hamileyim en geç 3-4 haftaya doğum olur Allah nasip ederse. Eşimle ben ailelerimizle aynı şehirlerde değiliz o yüzden doğuma annem gelecek yanıma. Ama şans mı desem bugün kardeşim uyuz hastalığına yakalanmış bir ay önce Antalya’ya çalışmaya gitmişti döndükten 2 hafta sonra falan kaşıntısı başlamış ve son bir haftadır baya şiddetlenmiş. Annem babam ve diğer kardeşlerimde henüz bir belirti yokmuş ama biraz araştırdım hastalık geç belirti verebiliyor yada belirti olmaması mikrobun vücutta olmadığı anlamına gelmiyormuş. Bende korktum haliyle plana göre annem 20 gün sonra gelecekti ortalama 3 hafta yani kardeşim ve evdeki herkes eczanenin hazırladığı ilacı kullanmaya başladılar evdeki herkesin kullanması gerekiyormuş uyuz belirtisi olmayanlar bile. Ama bu illet ilaca rağmen vücuttan yine uzaklaşır mı tam anlamıyla ölür mü bilmiyorum. 20 günde sonrası bana kısa bir süre gibi geliyor iyileşme için uyuz hastalığı geçiren varsa daha iyi bilir ben internetten araştırdığım kadarıyla bunu çıkardım. Demek istediğim anneme 6-7 hafta geçmeden gelmemesini mi rica etsem küçücük bebek sonuçta çok hassaslar çok korkuyorum Allahım korusun ona bulaşırsa falan diye. Sizce ne yapmalıyım. Bu hastalık hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi ? Sizce ben mi biraz evham yapıyorum ? Lütfen yardım edin..

Anneniz bir doktora görünsün , doktorun vereceği bilgilere bağlı olarak hareket edin.

Anneniz doktora , sizin doğum yapacağınızı , bebeğe ve size eşlik etmesi halinde bulaştırma riski olup olmadığını muhakkak sorsun.

Bebeğinizi sağ salim kucağınıza almayı; sağlık, huzur ve mutlulukla büyütmenizi dilerim.

Uyuz öyle bir illet ki senelerce kurtulamayan bile var. Bir de ilaçlara bağışıklık kazanıyormuş bu akarlar. Eczacıların hazırladığı bir ilaç varmış o baya etkiliymiş. Aman dikkatli olun tamamen arınmadan gelmesin anneniz.

Ben cocukken (kardesim de bebekti) uyuz olduk 2-3 hafta surmustu tamamen iyilesmek. Bence gelmesinler allah korusun.

Şuan benim ailemde aynı durum var. Doktorum verdiği ilaçları ve eczanede yapılan ilaçları aksatmadan kullanmalarına rağmen bir ay oldu geçmedi henüz. Evdeki herşeyi sirkeli su ile yıkıyor annem. Bir gece yattığı nevresimde birdaha yatmıyor. Koltuklar halılara kadar sirkeler sürüldü herşey ütüleniyor havalandırılıyor. Ama malesef gecmiş gibi görünsede iki gün sonra tekrar çıkıyor. Allah yardımcıları olsun bitmek bilmeyen bir illet. Bence siz hiç riske atmayın kendinizi.

Şu an kaşıntı ve belirti sadece bir kardeşimde var annem babam ve diğer kardeşlerimde bir belirti yok henüz ama bu uyuz kapmadıkları anlamına da gelmez demi? Aynı evde yaşıyorlar er geç onlara da geçer diye düşünüyorum kaçınılmaz gibi bişey. Çok bir bilgim yok bu hastalık hakkında ama dediğim gibi belirti olmasa bile onun vücuda girmediğini de net bi şekilde söyleyemeyiz. Anneme söylemeye çalıştım dün oda bizde bişey yok sadece kardeşinde var falan dedi ama ben doğacak küçük bebeğimi düşünmek zorundayım çok hassas oluyor yenidoğanlar riske bile atmak istemiyorum açıkçası ama annemin beni yanlış anlamasından da korkuyorum. Acaba ben mi abartıyorum diye düşündüm o yüzden sizlerinde görüşünü almak istedim..

Benim başıma gelmedi çok şükür ama banyoda kese yapılması gerektiğini biliyorum öyle duymuştum. Deri altına yerleştiği için keseyle atılabiliyormuş.

Bende tam tersi kese ile yayıldığını biliyorum ;(
Ne illet birsey, eşim geçirmiş çok zor geçiyormuş şu an ilaçları da sıkıntılı sanırım
Cok gecmis olsun bana da az zaman gibi geldi risk almayın bebeğiniz hayırlı olsun

Öhüm öhüm açılın uyuz geldi 🤣🤣
Bu merete ne zaman yakalandık bilmiyorum ama eğer tahminimce komuşudan geldi ve bu da 2 aylık bir süreç. Hemen göstermedi kendini. Önce oğlum kabardı çiçek sandım sonra annemle ben. Hemen doktora gittik anlamadılar. Cildiyeye gidince baktı ve uyuz dedi. 1 hafta da atlattık çok şükür. Aileniz kontrole gidip doktordan bitmiş olurunu alırsa gelebilir bence. Çok zor bir hastalık sürekli çamaşır yıla temizlik yap orayı burayı ellleme işe gidemedim çocuklarım yüzmeye kreşe gidemedi yaz günü çıkamayınca hırçınlaştılar falan. Geçmiş olsun size de hayırlı doğumlar

Bebegın bırı de gecırmıstı ınternette vardi kaşı kaşı yavrunun her yeri yara bere ıcındeydı cıldırma noktasına geldıler aılecek senın bebegın yenı dogan bebek ılacları da kullanamaz.

Şu an kaşıntı ve belirti sadece bir kardeşimde var annem babam ve diğer kardeşlerimde bir belirti yok henüz ama bu uyuz kapmadıkları anlamına da gelmez demi? Aynı evde yaşıyorlar er geç onlara da geçer diye düşünüyorum kaçınılmaz gibi bişey. Çok bir bilgim yok bu hastalık hakkında ama dediğim gibi belirti olmasa bile onun vücuda girmediğini de net bi şekilde söyleyemeyiz. Anneme söylemeye çalıştım dün oda bizde bişey yok sadece kardeşinde var falan dedi ama ben doğacak küçük bebeğimi düşünmek zorundayım çok hassas oluyor yenidoğanlar riske bile atmak istemiyorum açıkçası ama annemin beni yanlış anlamasından da korkuyorum. Acaba ben mi abartıyorum diye düşündüm o yüzden sizlerinde görüşünü almak istedim..
Bu dirençli uyuz piyasaya çıkmadan önce birilerinden kardeşime uyuz bulaşmıştı. Kaşındı durdu o. Evdeki herkes ilaç kullandı ve kardeşimin uyuzu geçti. Bize bulaşmadı. Ben arada psikolojik olarak kaşındım ama sadece kardeşim geceleri kaşındı durdu diye hatırlıyorum.

Dirençli uyuza kuzenim yakalanmıştı. Onunki uzun sürdü. İlaçlar işe yaramadı. Sonra tahtakurusu dendi, başka bir şeydir de dendi. Anlayamadılar. Evi birkaç kere firmalara ilaçlattılar. Başka bir hekim de uyuzdan bağımsız ilaçlar verdi ve kaşıntısı öyle geçti kuzenimin.

Uyuz ayrıca deride dolaşan bir böcek.

Doktora gidin ama onun dışında bu süreçte kullandığınız tüm elbiseleri galan çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkayın.
Başkalarına bulaştıysa evde onlar da aynısını yapsın
Doktor ilaç yazar onu da kullanın
Hastaneye ulaşamayacak bir durumdaysanız eczaneye gidin söyleyin verirler heralde

Konu sahibi umarim anneniz dogum icin gelmemistir zira uyuz cok mesakatli bir hastalok 1 yildir bitmiyor .bu saat oldu stresden uyumadim.aileniz atlattimi acaba

X