Doğal Saç Bakım Kürleri Uzun, sağlıklı ve güzel saçlar için denediğim doğal tarifler (resimli)

Evde Yapılabilen Saç Doğal Bakım Kürleri
maşallah saçlar on numara olmuş,super.Bitkilerin gücüne çok inanırım.benim de saçlarımın alt (ense kısmında 2-3 parmaklık kısım) kırık,keçe gibi ve bu gidişle o 2-3 parmak olan kısmı kazıyacam,çok sinir oluyorum.Saçlarımın ucunda çokkkk hafif boya var ışıltı attırmıştım.Saçlarım normalde dalgalı,lüle lüle,fakat uzadıkça lüleleri açıldı :KK43: kestirmek istemiyorum.Hemen uzatmak için olan formülü deneyip ondan sonra kestirecem artık napim ....

Saçlar mü-kem-mel! Ben de yeni katıldım aranıza. 3 yıl once sinemaki kürünü uygulamıştım üniversite 1. Sınıftayken. 3 ay boyunca uzamayan saçlarım öyle uzadı ki. 3 yıldır yapmadığım halde saçlarım hızla uzamaya devam etti. Şu an natura therapy yağ karışımını kullanıyorum. Hindistan cevizi yağı kullanıyorum bi de bunlara da yeni başladım. Ama şu saçları gördüm ya tam gaza geldim :)

benimde saçımda biraz dökülme var + biraz yıpranmış, uçlar kırık ve en çokta uzatmak istiyorum uzama için vs bemiks iyi dediler ve bemiks aldım bugün. şamuanıma sadece bemiks katsam faydası olur mu? ve kaç ampul katmalıyıım? :44:

Arkadaşlar, tarif içerisinde geçen Evigen Ampul artık Evin Ampul olarak Eczanelerde satılıyor ve yeniden üretilmeye başlandı. Uzun bir süredir ben ulaşamıyordum. Dün Eczane'den alabildim.

Rapunzel bende merak ettin saclarini ancak resimlerini acamadin benimde saclarim gur ve dalgaliydi rapunzel gibi derlerdi o yuzden nickin dikkatimi cekti bende saclarima cok utu ve duzlestirici kullandim suan eskiye gire azaldi ve ince telli 1 aydir yag karisimi uyguluyorum faydasi var gibi yani annemler oyle soyluyo acaba saci tekrardan dalgali hale getirmenin bi formulu var midir

Selam,inşallah benim için de bir önerin vardır,cokk yaglı bir sacım var iki günde bir yıkamam lazım ne yapabilirim?

''Güncellendi''

Mrb kızlar, hepimizin istediği sağlıklı ve güzel saçlar için denediğim bir kaç tarifi sizinle paylaşmak istedim. Pek çoğumuz verilen tarifleri uygulayan birilerinden duymadan denemek istemiyor. Bu yüzden gerek bu forumdan öğrendiğim gerekse edindiğim bilgiler dahilinde uydurup uyguladığım tarifleri paylaşmaya karar verdim.
Şunu da ilave edeyim, diğer sayfalarda saç sorunlarına yönelik öneriler ve tarifler veriyorum ve önerilenleri deniyorum. Bu sayfada paylaştıklarım sadece düzenli olarak uyguladıklarım. Yoksa Hazal Kaya tarifinden muskatlı küre denemediğim şey kalmadı diyebilirim. Diğer sayfalarda bulabilirsiniz :)

İlk olarak fotoğraf ekliyeyim. Ev haliyle çektiğim için kusura bakmayacaksınız artık
:KK1:

13.05 tarihli fotoğraf :

14.05 fotoğraf :

Bu da farklı güne ait bir fotoğraf:

* İstenildikçe yeni fotoğraflar ekliyorum. Sayfalarda başka fotoğraflar da mevcut. Mesela 89. sayfada.

Gelelim tariflereee .

Sinamekili Kür

Japongülü arkadaşımıza ait, saç uzatma konusunda etkisi kanıtlanmış bir tarif. Ben uzatmasından çok bakım yapması için kullanıyorum ve gerçekten işe yarıyor.
Ayrıca açık renk saç kullanan biri olarak dipten gelen saçlarımı açması da işime gelmiyor değil :KK1: Doğal saç rengim kumral. Ayda bir dip boya yapıyorum. Özellikle o sürenin sonuna doğru bu kürü 3,4 kez kullanmış olduğum için diplerim iyice sarımsı oluyor. Dolayısı ile renk de daha doğal duruyor :KK66: Sırf bunun için bile kullanılabilir. :KK64:

Gerekli malzemeler

- Bir tutam sinameki
- Bir adet bemiks ampül
- Bir yemek kaşığı badem yağı

Uygulanışı :

Bir tutam sinamekiyi 1 çay bardağı suda kaynatıyoruz. Ilık hale geldikten sonra içine 1 bemiks ampül kırıyoruz. Badem yağını ilave edip hem uygulama kolaylığı hem de karışımın ziyan olmaması için tercihen fısfıslı bir şişeye koyup saça uyguluyoruz. 30 dk / 2 sa saçımızda tutuyoruz. Ben 2 saat tutuyorum. Zaman tercihi size kalmış. Haftada 1 yapabilirsiniz. Yağları ve sinamekiyi aktardan, bemiks ampulü eczaneden alabilirsiniz. Hepsinin fiyatı uygun. Merak edenlere söyleyebilirim.

* Pek çok tarif kullanıyorum. Sinamekili kürü her hafta kullandığım için bazen yağlı bakımlarla birleştiriyorum. Güzel de oluyor. Siz de hangi yağları ve ya karışımları kullanıyorsanız gönül rahatlığıyla katabilirsiniz. Ben bal bile katıyorum. Tarifte olanlara ilave yapmadan kullandığım olmuyor bile diyebilirim :)

Yağ Karışımı

Saça iyi geldiğini bildiğim yağları karıştırıp yine fısfıslı şişeyle on günde bir uyguluyorum. Sıcak havluyla sarıp bekletiyorum.

Karışım halinde satılan yağlardan da kullandım. Ondan da katıyorum.

Saçta yarım saat kalması yeterli.

* Kendi saç sorunlarınıza yönelik yağları kullanmanız için denediklerimi ve faydalarını yazıyorum. Şikayetçi olduğunuz saç problemi doğrultusunda bir karışım yapabilirsiniz ya da bana sorabilirsiniz. Ben her seferinde farklı karışımlar yapıyorum :)

Çamterebentin: Kepeği ve saç dökülmesini önlüyor. Veee saçları uzatıyor :)

Badem Yağı: Saça E vitamini takviyesi yapıp saçı besliyor. Uzamasına da yardımcı oluyor.

Hint Yağı : Yıpranmış saçlar için öneriliyor. Saçı besleyip onarıyor.

Çörekotu Yağı: Saçı güçlendiriyor. Ve yeni saçlar çıkarmada etkili olduğu söyleniyor. Yani gürleştiriyor.

Bemiks Ampul: Saça B vitamini takviyesi yapıyor.

Evigen Ampul: Saça E vitamini takviyesi yapıyor.

Sarımsak: Saçı gürleştirip uzamasına yardımcı oluyor. Dökülmeyi azaltıyor. (Kaş uzatmadaki etkisini de gördüm)

Bal: Saçı besleyip parlaklaştırıyor. Ve yumuşacık yapıyor.

Sinameki: Saç uzatmada kullanılan etkili bir bitki. Saçın beslenmesine yardımcı oluyor.

Gliserin: Saça nemi hapsederek kurumasını önlüyor.

Susam Yağı: Saçları gürleştirir.

Menekşe Yağı: Saç dökülmesine iyi gelir ve saça canlılık verir. Kokusu da çok hoş :)

Tarçın Yağı: Direkt saça yönelik bir faydası yok. Ama kan dolaşımını hızlandırdığı için saç köklerini güçlendiriyor.

Zeytinyağı: Kepeği ve dökülmeyi önler. Saç tellerini güçlendirir ve saçı parlaklaştırır. Doğal bir mucize :)

Papatya Yağı: Saç dökülmesine iyi gelir, saçı besler, yumuşatır ve güneşin etkilerinden korur.

Jojoba Yağı: Saçı yumuşatır, düğümlenmesini ve kırılmasını önler.

* Çamterebentinin tek olarak saça uygulanması saç derisini tahriş ettiği için diğer yağlarla karıştırmadan kullanmayın.

Bal Karışımı

Bu da yeni keşfettiğim ve en sevdiğim karışım. Saçları hem parlaklaştırıyor hem de yumuşacık yapıyor. Bir de herkeste aynı etkiyi yapar mı bilmiyorum ama bende fön de daha kalıcı oluyor. Hemen hemen her bakımıma ve şampuanıma katıyorum balı.

Malzemeler:

- Bal
- Badem yağı
- Hint yağı
- Çörekotu yağı

Uygulanışı:

1 - 1,5 yemek kaşığı bala birer yemek kaşığı yağlarımızdan ilave edip kaynatıyoruz. İsteğe göre farklı yağlarla da kullanılabilir. Aslolan bal. Soğumadan saçımıza uyguluyoruz.

Diğer karışımlar genelde saç diplerine ve yeni çıkacak saçlara yönelik. Bu varolan saçlar için. O yüzden saçın her yerine uyguluyoruz. Yine tercihen fısfıslı şişe. Minimum 1 saat kafamızda kaldıktan sonra güzelce yıkıyoruz. Daha etkili olması için bekleme süresinde sıcak bir havluyla saçlarınızı sarabilirsiniz.

Şampuanıma İlave Ettiklerim

- Çamterebentin
- Bal
- Sarımsak
- Güzel kokulu bir yağ ( her ay farklı bir yağ deniyorum )
- Bemiks ampul
- Evigen ampul
- Zeytinyağı

* Katacağınız miktara karar veremezseniz şampuan boyutunuzu söylemeniz yeterli.

Bunlardan sadece birini katsanız bile farkı hissedeceksiniz. Özellikle de bal ve sarımsak :)

Sarımsağı rendeleyip, çam balından 2,3 kaşık koyup üstüne şampuan miktarına göre çamterebentin ve güzel kokulu yağımızı ilave ediyoruz. Ampullerden vitamin vermesi için birer tane kırıp kattım. Zeytinyağını da saça faydası bilindiği ve zeytinyağlı şampuanlar yaygın olarak kullanıldığı için kattım.

Ben direkt durulamıyorum. 2 dk kadar kafamda kalıyor. Sarımsak kokusundan rahatsız olanlar 2. yıkamayı farklı bir şampuanla yapabilir.

Sarımsaklı Zeytinyağı

İtiraf etmeliyim ki bekleme süresinde kokusu gerçekten çok ağır ama deneyip faydasını görünce kokuyu umursamayacaksınız. 5,6 diş sarımsağı küçük küçük kesip bir kavanoza koyuyoruz. Yarısına kadar zeytinyağı koyup 2 gün bekletiyoruz. Kullanacağımız kadarını ( 2 yemek kaşığı ) ısıtıp saçımıza uyguluyoruz. Ben bekleme süresinde yine sıcak havluyla sarıyorum.

Sonuç : Parlak, yumuşak ve giderek güçlenen saçlar :)

Doğanın 2 mucizesi bir arada olunca sonuç malum zaten :21:

Durulanmayan Bakım Suyu

Saçlarının kabarmasından, kuruluğundan, tiftik tiftik durmasından, elektriklenmesinden şikayetçi olanlara gelsin.

Fısfıslı bir şişe alıyoruz. Şişenin ebatına göre küçükse 2/3, büyükse yarısına kadar su dolduruyoruz. Yine küçükse 3, büyükse 5 kapak gliserin koyuyoruz. Aslolan gliserin olduğu için diğer yağlardan da saç sorunumuza yönelik olanları koyuyoruz. Yukarıda yağlar ve yararlarını yazmıştım. Bu konuda rehber olacaktır. Bir de isteğe göre güzel kokulu bir yağ koyuyoruz ki saçlarımız mis gibi koksun. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça gereken kısımlara uyguluyoruuuz :)

Örnek olması için kendi bakım suyumun içeriğini yazıyorum.
Şişem büyük olduğu ve gözüm doymadığı için biraz abarttım :) Yağların tümü evde olduğu için bu kadar çok şey kattım. Evinizde yoksa ve alacaksanız ilk olarak gliserin ve badem yağını almanızı öneririm. Gerisi keyfi :)

- 5 kapak gliserin
- 1 bemiks ampul
- 1 evigen ampul
- Yarım şişe vanilya yağı
- 1 kapak saf zeytin yağı
- 2 kapak badem yağı
- 10 damla çamterebentin
- 1 kapak hint yağı

Baş Kili

İstek üzerine deneyip memnun kaldığım bir kür. Saçlarımızı yıkamadan önce 2 yemek kaşığı kadar kili bir kap sıcak suda eritip 20 dk saçımızda bekletiyoruz. Saçlarımız yumuşacık oluyor. Eskiden büyüklerimizin saç bakımı için kullandığını da ilave edeyim :)

Sarımsak Kokusuna Çözüm

Eveeeet pek çoğumuz bu dertten muzdarip olduğumuz için artık çözüm paylaşmanın zamanı geldi :)
Deneyimlerime dayanarak 3 tane öneride bulunucam. Birisi mutlaka aklınıza yatacaktır.

1. Sarımsakları soyup 3 dakika sütte kaynatıyoruz. Ender Saraç önerisidir. Deneyimlerime dayanarak sarımsak dişi büyükse 2'ye bölmenizi tavsiye ederim. Yoksa eskisi kadar olmasa da koku kalıyor. Sarımsağın vitaminini öldürmediği söyleniyor. Ama benim gibi şüpheleriniz varsa 2'ye bekleriz :)

2. Sarımsağı rendeliyoruz. Güzel ve yoğun kokulu bir yağla dövüyoruz. Yağı emdikçe daha çok katıp kokusundan kurtuluyoruz. Bir çaresizlik anında kafamda yanan ampul sağolsun, memnunum :KK28: Şampuana da koku katmış oluyorum bu sayede :)

3. Saçlarımızı sarımsaklı şampuanla yıkadıktan sonra 2. yıkamayı güzel kokulu bir yağ ilave ettiğimiz şampuanla yıkamak da sarımsağın kokusuna çözüm oluyor.

Bu kadaaaar. Keşke saçlarımın yumuşaklığını da resmedebilsem :KK1:
Bunun dışında size tavsiyem kesinlikle saç kremi kullanın. Saçınızı açmaya çalışırken ne kadar yıprattığınızı tahmin bile edemezsiniz. Ve geniş dişli, mümkünse tahta taraklardan kullanın. Saçı yıpratmadan açıyor.
Şekillendiricilerden vazgeçmek mümkün değil biliyorum ama daha az kullanmaya çalışın. Kesinlikle farkı göreceksiniz. Ya da ısıya karşı koruyan ürünler kullanın.
Saçınızın elektriklenme sorunu varsa soğuk suyla durulayın.
Saçınızı çok sık yıkamayın, saçın nemini yitirmesine neden olur ve saç en iyi kendi yağıyla beslenir. Tabi ki yağlı saçlarla gezmeyin ama her gün saç yıkamak saça büyük ölçüde zarar veriyor. ( Piyasa şampuanlarının içeriğinden dolayı)
Saçınıza çok fazla şampuan uygulamayın. Ne kadar köpük o kadar temiz demek değildir.

Son olarak saçına sürekli şekillendirici ve boya uygulayan biri olarak saçlarımın bu kadar uzaması benim için bir mucizeydi. Ama inanın uzayan saçı korumak da uzatmak kadar marifet gerektiriyor, hatta daha fazla. Bu yüzden bunları sizlerle paylaşmak istedim. Ben pek çoğunu düzenli olarak uygulamadığım halde çok faydasını gördüm. Umarım siz de görürsünüz.

Ayrıca denenip memnun kalındığı söylenen bitkisel tarifler varsa ve uygulayan birinin ağzından duymadan yapmak istemiyorsanız söyleyin. Aklıma yatarsa sizin için deneyebilirim demiştim ve bana söylenen tariflerin pek çoğunu deneyip yorumumu bildirdim. Yine önerilere açığım.

Burdaki tarifler dışında isteğe yönelik pek çok tarif paylaştım sayfalarda. Sorununuzu söylediğinizde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıp öneride bulunuyorum.

Umarım hepiniz en kısa sürede istediğiniz saçlara kavuşursunuz. En Büyük KK
Bende yaptımmm bugun kızLar :) Saclarım cok uzundu ama gittim kısacık ve katlı kestrdim psikoloji işde mafettim saclarımı bundan 2 ay once hatrlamal bile istrmiyorum :KK43::KK43: vee 4 ay snra dgunum var saclarım kısa gerci normal seyrinde uzuyo ama ben dgune kadar daha hızlı uzasın istyorum.Neysem ben bu sinemaki kurune kendimde nişiler ekledim karsımım bepantol ampul evin bemiks jojoba yagı zeytinyagı hint yagı badem yagı corekotu yagı koydum surdum iyicene 2 saat bekledim
iyicene duruladım snra clearla yıkadım en sonundada bemiksin kokusu hafiflesin diye gervi ole aman aman bi koku yoktu yani ılık suyun içine menekse yagı damlattım cok az elimle kafama kafama surdum o suyu :KK70: Menekse cok tatlı kokuyo ya bayıldım bu arda .d.d Sonracım hafif dusuk ayarda fon tutdum ole kurudı yumusattı ama ole bi yumusaklık yok kalın telliyimdir zaten bakalım az bemiks kokusu var ama hc rahatsız etmiyo umudum var inş uzarda masa bari tutsun yaw.d Bu arada kızlar tırnaklarımıda yiyodum onuda brakmaya karar verdim zeytinyagı limon tuz bide sirke karısımı uyguluyorum guclensin diye ellerime hadi bakalım herkese gur guzel saglıklı ve uuupppuuuzzuuunn sacLaarr :):):):) opdum canlar muhaa

platin rengi belimdeki saclarimi yaniklar yuzumden kestirdimm koyu kahveye boyadim renk akiyoo ama psikolojim yerlerdee ve yine uzun olsun istiyorum saclarimm duzenli bakiyorumm artikk

Eklentiler

• 20150130_191122-1.jpg
    20150130_191122-1.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 216
bu iki resim arasında 18 19 ay var karanlık olan 2013 ün yazında çekilen fotoğraf uzama miktarı hakkında objektif olamıyorum sizce çok mu yavaş uzamış uzama yokmu cevaplarsanız sevinirim bu arada tşkler alevsu88:KK56:

Eklentiler

• 20140606_213519_6_bestshot.jpg
    20140606_213519_6_bestshot.jpg
    63,6 KB · Görüntüleme: 191
  • 20141223_213735.jpg
    20141223_213735.jpg
    110,1 KB · Görüntüleme: 198
bu iki resim arasında 18 19 ay var karanlık olan 2013 ün yazında çekilen fotoğraf uzama miktarı hakkında objektif olamıyorum sizce çok mu yavaş uzamış uzama yokmu cevaplarsanız sevinirim bu arada tşkler alevsu88:KK56:
canim uzama var fakat cok azz 19 ay kisa bi sure degill ben cuma gunu kestirmistim saclarimi ve benim sacimm 19 ay sonra belimi gecer yanii hizli uzar ama sac koklerini uyarici biseyler yapmalisin bencee bakim yagi maske ugrasamiyosan barcelona yagini cok ovuyorlarr bi dene istersen bide arkadasim biobilas sarmasik ozluyu kullandi baya bi etki etti hem sampuan hem sac kremini ama

X