Yardımcı meselesi

Alacağı ücreti hakkıyla vermeniz yeterli. Yemek gönderme kısmı sıkıntılı olur. Arada özel günlerde vs olur ama her gün olması iyilikten maraza sebep olabilir.

Her gün o beklentiye girer ve siz her gün gönderemeyince kötü olursunuz. Devamını getiremeyeceğiniz şeylere alıştırmayın insanları bence.

bence bayramda yilbasinda falan cocuklara birseyler gondermek guzel olur,
mesela pasta yapsin o gun, cocuklara da gotursun, siz de ufak bir harclik gonderin ayrica.

ama evde pisen yemegi gondermeyin, zira her evin duzeni kendisine, bir de gotur getir derdi daha bile sikinti yaratabilir kadina. kalan yemek olursa buzluga atin, haftasonu size yemek olur.

Herkese merhaba,

Daha önce tecrübem olmadığı bir konu hakkinda fikirlerinize ihtiyacim var.

Ön bilgi vermek gerekirse eve yardımcı bir ablayla anlaştım. İki cocuğum var, biri 6 yasinda ve okula gidiyor digeri 6 aylik. Ben bir sene ucretsiz izindeyim. Yardımcı abla 2 ay sonra baslayacak. Ben evdeyken, bebekle ben ilgilenecegim o ev islerine yardim edecek ve yemek yapacak. Ben calismaya basladığımda ise ben evde yokken bebekle ilgilenecek, ben geldigimde ise (isten erken geliyorum) yemek yapacak. Büyük oğlumu zaten babası okula birakip alacak ve okulu tam gün.

Simdi aklimda bazı sorular var. Bu yardimcı abla benim akrabam ve iki cocugu var. Çocukların biri ortaokul digeri lise. Eli cok lezzetlidir bizde yemek yaptigi bazı gunler cocuklarina da gotur demeyi planliyorum ama hergun gotur dersem mutfak masrafım ikiye katlanır. icimden hergun gotur demek geliyor ama ben ucretsiz izinde olacağim buyuk oğlum koleje gidiyor birde tabi ablaya maas verecegiz(sadece bakici ucreti olmayacak bu yemek yapmakta olduğu icin bakici ucretinden fazla) bu sefer maddi olarak zorlanir miyiz acaba diye dusunuyorum.

Birde hem kahvaltiyi bizde yapsin hem öglen yemegini bizde yesin hemde aksam yemegini bizde yesin benim icin sorun yok ama dedigim gibi birde cocuklarinada gotur dersem mutfak masrafimiz cok artar.

Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? ozellikle bakıcısı veya yardimcisi olan arkadaşlar sizde durumlar nasıl? bu konuda ilk tecrubem olacak buyuk oğluma annem baktı.

Bu arada akrabayla is yapma diyecekler olacaktir ama bu abla guvenilir bir abla bebegimi güvenle emanet edebileceğim biri esim annem hepsi yardımcımın onun olmasını istedi.
Niyetiniz cok güzel ama bence gereksiz.
Yani neden götürsün evden?
Ayrıca bi yerden sonra onların damak zevkine göre yemek yapmaya baslarsa ne yapacaksınız?
Özel bi yemek olur,misal sarma ,acma börek vs eve de koy bundan dersiniz okey.
Ama hergün yemek götür yersiz bence.

Çalışan bir kadınlar olarak hepimiz evimize koştur koştur girip yemek yetiştiriyoruz.
Olaya bu açıdan bakın, zaten eve erken gidiyormuşsunuz dolayısıyla oda çok geç saatte çıkmaz.
Dediğiniz gibi özel bir şey yaparsanız evdekiler de tatsın diye düşündüm der verirsiniz yanına.
Ama her gün yaptığınız şeyler görev haline gelir, yapmamaya başlarsanız problem olur.

Yemek falan göndermeyin
baştan nasıl alıştırırsanız öyle gidiyor
çocukları büyük pekala da kendileri karınlarını doyurabilirler
arada doğum günü vs de hediye gönderebilirsiniz

yemek işine hiç girmeyin
çünkü göreviniz haline gelir, vermediğiniz gün başınıza kakılır (tecrübeyle sabit ne yazık ki :KK43: )
haaa şu olabilir dışarıdan bir yerden size kek pasta börek bişe gelmiştir, ya da siz her zaman yapmadığınız bir tatlı bişe yapmışsınızdır onlardan 1-2 dilim verirsiniz o olur
ama her yemeğinizden vermeye de gerek yok

Arada bir dillendirmeden, göreve dönmeyecek şekilde gönlünüzden koparak yollamanız çok iyi olur. Ama diğer türlü gereksiz yerde işsiz başınıza iş açarsınız. İyi bir bakıcı bulmak zor, başından bu işi zorlaştırmayın, kendinizi daraltmayın.

bir cocuk olsaydı bir tabak yollamak her gün zor olmazdı aslında ama bir aileye her aksam yemek göndermek evet bir bucuk katı mutfak masrafı olabilir.. allah herkesin yardımcısı olsun..

Çocuklar büyük olduğu için resmen her yaptığınızdan bir tencere de oraya göndermeniz lazım. Bu da ciddi masraflı bence.

Herkese merhaba,

Daha önce tecrübem olmadığı bir konu hakkinda fikirlerinize ihtiyacim var.

Ön bilgi vermek gerekirse eve yardımcı bir ablayla anlaştım. İki cocuğum var, biri 6 yasinda ve okula gidiyor digeri 6 aylik. Ben bir sene ucretsiz izindeyim. Yardımcı abla 2 ay sonra baslayacak. Ben evdeyken, bebekle ben ilgilenecegim o ev islerine yardim edecek ve yemek yapacak. Ben calismaya basladığımda ise ben evde yokken bebekle ilgilenecek, ben geldigimde ise (isten erken geliyorum) yemek yapacak. Büyük oğlumu zaten babası okula birakip alacak ve okulu tam gün.

Simdi aklimda bazı sorular var. Bu yardimcı abla benim akrabam ve iki cocugu var. Çocukların biri ortaokul digeri lise. Eli cok lezzetlidir bizde yemek yaptigi bazı gunler cocuklarina da gotur demeyi planliyorum ama hergun gotur dersem mutfak masrafım ikiye katlanır. icimden hergun gotur demek geliyor ama ben ucretsiz izinde olacağim buyuk oğlum koleje gidiyor birde tabi ablaya maas verecegiz(sadece bakici ucreti olmayacak bu yemek yapmakta olduğu icin bakici ucretinden fazla) bu sefer maddi olarak zorlanir miyiz acaba diye dusunuyorum.

Birde hem kahvaltiyi bizde yapsin hem öglen yemegini bizde yesin hemde aksam yemegini bizde yesin benim icin sorun yok ama dedigim gibi birde cocuklarinada gotur dersem mutfak masrafimiz cok artar.

Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? ozellikle bakıcısı veya yardimcisi olan arkadaşlar sizde durumlar nasıl? bu konuda ilk tecrubem olacak buyuk oğluma annem baktı.

Bu arada akrabayla is yapma diyecekler olacaktir ama bu abla guvenilir bir abla bebegimi güvenle emanet edebileceğim biri esim annem hepsi yardımcımın onun olmasını istedi.
Calisan bir kadin sonucta. Kendi evine gidip yemegini yapabilir. Ben de aksam eve gidiyorum direk mutfaga gidiyorum yemek yedi gibi hazir oluyor bazen. bu Kadin erken gidecekmis. Zaten Evdeki yemekten yiyecek, kotu hissetmenize gerek yok

Akraba olarak düşünmeyin..nihayetinde bedava çocuk bakıp yemek yapmayacak sizde çalışan olacak. Her akşam değil ama atıyorum ayda iki kez çok pismeyen bir yemek yapmasını isterseniz o zaman eve de götür diyebilirsiniz. Zaten kahvaltı ve öğlen yemeği sizdenmis.

Cok hümanistçe ama bir kere yemek gönderip bir kere gondermediginizde kötü olur,o yuzden o topa girmeyin, maalesef
Bu düşünceye tamamen katılıyorum. Bir kez aksatmanız sıkıntı yaratır.
Ücret karşılığı baktığına göre böyle bir şeye hiç gerek yok. Nasıl başlarsanız öyle gider..

Durumunuz çok iyise ve yardımcı olmak istiyorsanız aylık erzak yardımında bulunmanız daha yerinde olacaktır.Bayramlarda vs.ikramiyede verebilirsiniz.Ama insanları devamını getirmekte zorlanacağınız konulara alıştırmayın derim.Sonra en kötü siz olursunuz.Akrabalık söz konusu birde
Temkinli olmakta fayda var

X