Yardımcı meselesi

hergun mantı sarma olmaz tabi ama benimde musait oldugum birgün manti veya sarma yapabiliriz beraber. Benimde aklıma o geldi mesela mantı yaptigimiz gun veya sarma sardığımiz gun gonderebilirim arada ama ispanak yemegide yapacak kuru fasulye de onları gondermeye gerek yok diye dusunuyorum.
Aynen olabilir böyle.

Zaten korkumda bu yönde dengeyi kuramamak. hem kendimi üzmek istemiyorum hem de karşı tarafı. o yuzden actim konuyu.
Canınızı sıkmayın, stres sütünüzü etkilemesin. Tanıdığınız bildiğiniz biriyse zaten öyle bir beklentiye girmez heralde. Arada bir pasta-börek yapıldığında paylaşabilirsiniz. Veya bazen yemek fazla görünür gözünüze arada bir böyle zamanlarda da verirsiniz. 🌸

Haftada kaç gün , hangi saat aralığında çalışacak bilmiyorum ama, yemek olayına girmeyin hiç bence, sigorta da yapacaksanız bunlar yeterli, neticede size yardım etmeye gelmiyor, emeğinin karşılığını alacak anladığım kadarı ile.

Yılda iki üç kere durumunuza göre jestler yaparsanız o ayrı , içinizden gelir yaparsınız ama görev gibi her gün yemek bana saçma geldi.

Herkese merhaba,

Daha önce tecrübem olmadığı bir konu hakkinda fikirlerinize ihtiyacim var.

Ön bilgi vermek gerekirse eve yardımcı bir ablayla anlaştım. İki cocuğum var, biri 6 yasinda ve okula gidiyor digeri 6 aylik. Ben bir sene ucretsiz izindeyim. Yardımcı abla 2 ay sonra baslayacak. Ben evdeyken, bebekle ben ilgilenecegim o ev islerine yardim edecek ve yemek yapacak. Ben calismaya basladığımda ise ben evde yokken bebekle ilgilenecek, ben geldigimde ise (isten erken geliyorum) yemek yapacak. Büyük oğlumu zaten babası okula birakip alacak ve okulu tam gün.

Simdi aklimda bazı sorular var. Bu yardimcı abla benim akrabam ve iki cocugu var. Çocukların biri ortaokul digeri lise. Eli cok lezzetlidir bizde yemek yaptigi bazı gunler cocuklarina da gotur demeyi planliyorum ama hergun gotur dersem mutfak masrafım ikiye katlanır. icimden hergun gotur demek geliyor ama ben ucretsiz izinde olacağim buyuk oğlum koleje gidiyor birde tabi ablaya maas verecegiz(sadece bakici ucreti olmayacak bu yemek yapmakta olduğu icin bakici ucretinden fazla) bu sefer maddi olarak zorlanir miyiz acaba diye dusunuyorum.

Birde hem kahvaltiyi bizde yapsin hem öglen yemegini bizde yesin hemde aksam yemegini bizde yesin benim icin sorun yok ama dedigim gibi birde cocuklarinada gotur dersem mutfak masrafimiz cok artar.

Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? ozellikle bakıcısı veya yardimcisi olan arkadaşlar sizde durumlar nasıl? bu konuda ilk tecrubem olacak buyuk oğluma annem baktı.

Bu arada akrabayla is yapma diyecekler olacaktir ama bu abla guvenilir bir abla bebegimi güvenle emanet edebileceğim biri esim annem hepsi yardımcımın onun olmasını istedi.
Yemek al getire hiç girmeyin
Onun yerine ayda 100-200 fazla verin ama yemek taşı falan olmasın
Bazen misafir gelir çok artar bişeyler ozaman bende veriyorum herşeyden, bugün yemek yapma çay demle bunları yersiniz akşama diyerekten. Eve yaş pasta alıyorsam bitanede ona alırım çocuklara getir diye. Marketden alışveriş çeki alırım sık sık. Yani maaşın yanında ek bişeyler yaparım ama evden sürekli yemek göndermek bence gereksiz.

Benim bir akrabam ev işlerine yardıma geliyor haftada bir yada iki
Yalnız yaşayan bir kadın
Haftanın hergünü çalışıyor çok fazla yoruluyor
Dertlide malesef
Kahvaltısını yiyip geliyor, gelirken fırından çıtır ekmek alıyor bana, ben çay demliyorum kahvaltılık önceki günden kalan yemekler filan oturup hep beraber yiyoruz öğlende, akşam yemeğini de bizimle yemesini teklif ediyorum yorgun argın buz gibi eve gidip yalnız yemesin diye genellikle kabul ediyor akşam yemeğini bizle yediğinde masayı toparlayıp bulaşıkları halledip ütü yapıyor bir yandan da çay içiyoruz
Akşam yemeğine kalmadığında içime sinmiyor mutlaka yanına birşeyler veriyorum, kuruyemiş, lokum, kurabiye, poğaça, meyve, tatlı, turşu gibi…….
Ama hergün geliyor olsa hergün yanına birşey vermezdim, okadar zengin değilim malesef, hergün bizimle yemesinde hiç sorun yok ama başka bir evin hergün yemek masrafını karşılamak hiç mantıklı değil, sonuçta kadın bunun için çalışmıyormu?

Marketlerde tarihi gecen urunleri falan personelin almasina vs izin vermeyip zorla cope attiriyolar ya, onun kendi icinde hakli bi sebebi var o da suistimal. Bu mesele suistimale de acik gibi. O kadina cocuklarina harcasin, yedirsin icirsin diye is imkani taniyip maas veriyorsunuz. Eger hakkini yemeyip hem bakici hem yemek yapma ucrrtini vs de yerinde verecekseniz ekstra yardimlarda bulunmaniz cok sacma. Arada mesafe de kalmaz evinizi evi gibi kullanmaya baslar. Suyu çıkar. Bence boyle bir sey yapmamalisiniz

Herkese merhaba,

Ön bilgi vermek gerekirse eve yardımcı bir ablayla anlaştım. İki cocuğum var, biri 6 yasinda ve okula gidiyor digeri 6 aylik. Ben bir sene ucretsiz izindeyim. Yardımcı abla 2 ay sonra baslayacak. Ben evdeyken, bebekle ben ilgilenecegim o ev islerine yardim edecek ve yemek yapacak. Ben calismaya basladığımda ise ben evde yokken bebekle ilgilenecek, ben geldigimde ise (isten erken geliyorum) yemek yapacak. Büyük oğlumu zaten babası okula birakip alacak ve okulu tam gün.

Simdi aklimda bazı sorular var. Bu yardimcı abla benim akrabam ve iki cocugu var. Çocukların biri ortaokul digeri lise. Eli cok lezzetlidir bizde yemek yaptigi bazı gunler cocuklarina da gotur demeyi planliyorum ama hergun gotur dersem mutfak masrafım ikiye katlanır. icimden hergun gotur demek geliyor ama ben ucretsiz izinde olacağim buyuk oğlum koleje gidiyor birde tabi ablaya maas verecegiz(sadece bakici ucreti olmayacak bu yemek yapmakta olduğu icin bakici ucretinden fazla) bu sefer maddi olarak zorlanir miyiz acaba diye dusunuyorum.

Birde hem kahvaltiyi bizde yapsin hem öglen yemegini bizde yesin hemde aksam yemegini bizde yesin benim icin sorun yok ama dedigim gibi birde cocuklarinada gotur dersem mutfak masrafimiz cok artar.

Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? ozellikle bakıcısı veya yardimcisi olan arkadaşlar sizde durumlar nasıl? bu konuda ilk tecrubem olacak buyuk oğluma annem baktı.

Bu arada akrabayla is yapma diyecekler olacaktir ama bu abla guvenilir bir abla bebegimi güvenle emanet edebileceğim biri esim annem hepsi yardımcımın onun olmasını istedi.
Yemeklerini sizinle yesin ama eve rutin olarak göndermenizi (maddi durumunuz çok çok iyi olmadığı için) ben de önermem

Sadece özel ve bol bir şeyler yaptırdığınızda birer parça gönderilebilir isterseniz. (özel bir hamur işi, mantı, sarma, kıymalı pide kek vs)

Yardımcınızın kişiliğini bilmiyorum ama bir zamanlar benim yardımcım yemekte beğendiği şeyleri "ben bunu yemeyeyim de çocuklara götüreyim, boğazımdan geçmez" söyleminde bulunuyordu. Ben de sadece "Sen bilirsin" diyordum çünkü aynen hepsine gönderecek bütçem yoktu

Biraz canım sıkılıyordu aç aç çalışacak yemeyip diye. Sırf bu yüzden yemekleri daha çok sulu yemek, sebze yemeği vs ye dönüştürmek zorunda kalmıştım üzülerek

Bir süre sonra da yeni artırmış olduğum ücreti artırmak isteyip ben nasıl yani 'deyince "başkasına yüzüm tutmuyor hiç artırmıyorlar, bari yine senden isteyeyim demiştim" deyince kısa süre içinde yolları ayırmak düştü bana 😊 Ama halen de çalışkan bir hanımdı diye anarım Var olsun

Anlatasım geldi. Umarım siz iyi anlaşırsınız. Dediğim gibi bütçeniz elvermiyorsa alıştırmayın rutin yemek göndermeye.

Yemeklerini sizinle yesin ama eve rutin olarak göndermenizi (maddi durumunuz çok çok iyi olmadığı için) ben de önermem

Sadece özel ve bol bir şeyler yaptırdığınızda birer parça gönderilebilir isterseniz. (özel bir hamur işi, mantı, sarma, kıymalı pide kek vs)

Yardımcınızın kişiliğini bilmiyorum ama bir zamanlar benim yardımcım yemekte beğendiği şeyleri "ben bunu yemeyeyim de çocuklara götüreyim, boğazımdan geçmez" söyleminde bulunuyordu. Ben de sadece "Sen bilirsin" diyordum çünkü aynen hepsine gönderecek bütçem yoktu

Biraz canım sıkılıyordu aç aç çalışacak yemeyip diye. Sırf bu yüzden yemekleri daha çok sulu yemek, sebze yemeği vs ye dönüştürmek zorunda kalmıştım üzülerek

Bir süre sonra da yeni artırmış olduğum ücreti artırmak isteyip ben nasıl yani 'deyince "başkasına yüzüm tutmuyor hiç artırmıyorlar, bari yine senden isteyeyim demiştim" deyince kısa süre içinde yolları ayırmak düştü bana 😊 Ama halen de çalışkan bir hanımdı diye anarım Var olsun

Anlatasım geldi. Umarım siz iyi anlaşırsınız. Dediğim gibi bütçeniz elvermiyorsa alıştırmayın rutin yemek göndermeye.

Zaten tecrübeli hanimların tecruubelerini okumak icin actım konuyu. benimde endiselerim var muhakkak onunda vardir. bakalim nasil olacak. hayırlısı olsun ikimiz icinde.

Herkese merhaba,

Her gün anlamsız ve gereksiz masraf. Ama özel bı yemek olur. Börek pasta sarma gibi. O zaman bı tabak ver götürsün. Diğer türlü gereksiz.

Merhabalar canım,

Bunu alışkanlık haline getirip alıştırma bence. Çünkü iyilikleri yaparsın yaparsın ama bir süre sonra sanki bunu yapmak zorundaymışsın gibi karşı tarafta alışkanlık haline gelir. İyiyken kötü olmaya hiç gerek yok. Her gün göndermek yerine, olur da o gün böyle daha güzel ve farklı bir yemek yapılır bir tabakta çocuklara ayır dersin. Yada meyve almışsındır birkaç tane de çocuklara koyarsın. Bence bu daha mantıklı ❤️

Evinize alsanız, aynı sofrada yeseniz, akrabanız dahi olsa işçi ve işverensiniz sonuç itibariyle. İnsan çalıştırmak dünyanın en zor işi. Baştan herşeyi açık konuşun. Maaşını düzgün belirler, çalışma saatleri makul tutar, iş tanımını da ayrıntılı belirlerseniz ilerde daha az sorun yaşarsınız. Yoksa elinizi verip, kolunuzu kaptırır, bu iş benim görevim değil diye isyan eden biriyle karşılaşırsınız.
Bakıcı kadın sizden kaç gibi çıkacak? Taşıma suyuyla değirmen dönmez. Sizden taşınan yemeklerle o evin mutfağı çevrilmez. Alacağı maaşla kendi mutfaklarını hayli hayli karşılarlar.

Evinize alsanız, aynı sofrada yeseniz, akrabanız dahi olsa işçi ve işverensiniz sonuç itibariyle. İnsan çalıştırmak dünyanın en zor işi. Baştan herşeyi açık konuşun. Maaşını düzgün belirler, çalışma saatleri makul tutar, iş tanımını da ayrıntılı belirlerseniz ilerde daha az sorun yaşarsınız. Yoksa elinizi verip, kolunuzu kaptırır, bu iş benim görevim değil diye isyan eden biriyle karşılaşırsınız.
Bakıcı kadın sizden kaç gibi çıkacak? Taşıma suyuyla değirmen dönmez. Sizden taşınan yemeklerle o evin mutfağı çevrilmez. Alacağı maaşla kendi mutfaklarını hayli hayli karşılarlar.

ben isten 3 gibi geliyorum kursum olmazsa. onuda en fazla 5 e kadar tutmayı dusunuyorum ama bugun isler bitmisti yemek vardir 4 te de cikabilir diye geciriyorum aklimdan. bu arada anlastigimiz ucret mevcut asgari ucretten fazla ama asgari ucret artacak 6 ay sonra bir daha konusuruz dedi esim.

Cumartesi pazar gelmeyecek. esim bazi gunler (yilda 1 2 hafta) evden calisiyor o zaman bebegimi onun evine birakacagim o gun sadece cocuk bakmis olacak. 15 tatilde gelmesin dinlensin ama tam ucret verecegim. Aslinda ona eski isinden (yine cocuk bakiyordu) cok daha avantajlı geldi hemen kabul etti. Eski isinde cumartesi bile calişıyordu ve 6 dan once kesinlikle çıkamiyordu.

ben isten 3 gibi geliyorum kursum olmazsa. onuda en fazla 5 e kadar tutmayı dusunuyorum ama bugun isler bitmisti yemek vardir 4 te de cikabilir diye geciriyorum aklimdan. bu arada anlastigimiz ucret mevcut asgari ucretten fazla ama asgari ucret artacak 6 ay sonra bir daha konusuruz dedi esim.

Cumartesi pazar gelmeyecek. esim bazi gunler (yilda 1 2 hafta) evden calisiyor o zaman bebegimi onun evine birakacagim o gun sadece cocuk bakmis olacak. 15 tatilde gelmesin dinlensin ama tam ucret verecegim. Aslinda ona eski isinden (yine cocuk bakiyordu) cok daha avantajlı geldi hemen kabul etti. Eski isinde cumartesi bile calişıyordu ve 6 dan once kesinlikle çıkamiyordu.
Evet gayet güzel koşullar sunmuşsunuz. İşten çıkış saati de uygun. Kendi evine geçip, akşam yemeği yapmaya yeterli zamanı olur.
Ben gerek iş yerimde, gerek evimde çok fazla personel çalıştırdım. Ne zaman ki, iyi niyet gösterdim arkadaş gibi yaklaştım suistimal edildim. 🙁 En uzun süreli çalıştığım evime temizliğe gelen bir hanım oldu. O da son derece saygılı biriydi. Evden çöp poşeti alırken bile bana soruyordu. Sizde inŞallah ilişkinizi saygı çerçevesinde koruyabilirsiniz.

tatli falan yapilinca al birer tabakta cocuguna hotur denirde evdeki yemekyen surekli cocuklara gotur denmez .
biraz profosyonel.dusunun hic bir is yeri alin evdeki cocugada paket yapkn yemek goturun demiyor .sonucta sizde cok zengin degilsiniz oyle olursa zaten evde yapilan yemekte kalmaz ve mutfak masrafi ikiye katlanir

Evet gayet güzel koşullar sunmuşsunuz. İşten çıkış saati de uygun. Kendi evine geçip, akşam yemeği yapmaya yeterli zamanı olur.
Ben gerek iş yerimde, gerek evimde çok fazla personel çalıştırdım. Ne zaman ki, iyi niyet gösterdim arkadaş gibi yaklaştım suistimal edildim. 🙁 En uzun süreli çalıştığım evime temizliğe gelen bir hanım oldu. O da son derece saygılı biriydi. Evden çöp poşeti alırken bile bana soruyordu. Sizde inŞallah ilişkinizi saygı çerçevesinde koruyabilirsiniz.

Konuyu açmamdaki sebep bu zaten. tecrubeli insanlarin tecrubelerini duymak. Ben de iyi niyetliyim ama suistimal edilip uzulmekte istemem ama suistimale ugramiyacagim diye karsı tarafida üzmek istemem.

Herkese merhaba,

Evinizde yeri gelir beraber çay- kahve içersiniz meyve yersiniz. Hoşluk olur. Bunun evin dışına taşmasına gerek yok bence.

Keşke işyeri yemekhanesinde de böyle deselerdi. Ufak tefek alışveriş yardımı, hediyeleşme vb olabilir tabi ama yemek götürme işi olacak birşey değil.
Profesyonel düşünün bence.

Profesyonel davranın
Siz işverensiniz o da işçi
Bir kez bile patron bana yemekhanede artan yemeklerden eve götğr demedi
Niye desin ki?
Eve akşam 7 de gelip yemek yapıyorum ben.
Ev halkını doyurmak onun sorunu sizin değil

X