Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
ben adetimin yine aynı tarihte olmasını istiyorum 21 tablet bittiğinde normalde adetimin başlaması gerekir ama ilaçtan dolayı gecikmesini istemiyorum :KK43:(

arkadaslar bende temmuz ayında 2 yıllık evli olacağım ilk bir buçuk seneye yakın jasminle korundum. 8 aydır içmiyorum ve 6 ay farklı yöntemlerle korunduk 2 aydır bebek istiyoruz ama adetlerim hapı bıraktığımdan beri acayip düzensiz doktor polikistik over olabilir dedi ultrasonla bakıp ama hormon testlerim çok normal çıktı bu durumda gebe kalmam çok mu zor adetlerim hep böyle düzensizmi olacak

ben de adetimin 2. günü kullanmaya başladım ilk kez.. doktor, bu ay korunma sağlar dedi.. :18: korur dimi :KK8:
ayyy ayrıcaaa içtikten bi zaman sonra bende feci baş ağrısı ve baş dönmesi gibi bişi yapıyor.. :KK14:

arkadaşlar başka bir konuyu ararken bu forumu gördüm yazmadan edemedim. yasmin doğum kontrol hapıyla ilgili amerikada geçen senelerde yaşanan ani ölümlerden dolayı sürüyle dava açıldı. bayer bu hapın kanda pıhtılaşma, damar trombozu, kalp krizi ya da pulmoner emboli gibi ölümcül yan etkileri olabileceğiniz kabul etti.ama biz 3. dünya ülkesiyiz ya nerede artık yan etkileri kabul edilmiş kötü ilaç hala burada satılıyor. allah aşkına içmeyin şu hapı.

arkadaşlar başka bir konuyu ararken bu forumu gördüm yazmadan edemedim. yasmin doğum kontrol hapıyla ilgili amerikada geçen senelerde yaşanan ani ölümlerden dolayı sürüyle dava açıldı. bayer bu hapın kanda pıhtılaşma, damar trombozu, kalp krizi ya da pulmoner emboli gibi ölümcül yan etkileri olabileceğiniz kabul etti.ama biz 3. dünya ülkesiyiz ya nerede artık yan etkileri kabul edilmiş kötü ilaç hala burada satılıyor. allah aşkına içmeyin şu hapı.

ya benı cok kotu etkıledı 6 ay kadar kullandım,kıstten dolayı ama cok kotuydu,ya esımın bana dokunmasına bıle tahammul edemıyodum bırlıkde olmak dıe bıse olmuyodu zaten,bana dokundugunda avuclarımı sIkıyodum,ıstemıyodum dokunmasını,o da garıbım onu sevmedıgımı sanıodu eskısı gıbı :))

ya benı cok kotu etkıledı 6 ay kadar kullandım,kıstten dolayı ama cok kotuydu,ya esımın bana dokunmasına bıle tahammul edemıyodum bırlıkde olmak dıe bıse olmuyodu zaten,bana dokundugunda avuclarımı sIkıyodum,ıstemıyodum dokunmasını,o da garıbım onu sevmedıgımı sanıodu eskısı gıbı :))

arkadaşım şimdi yeniden baktım doğru mu hatırlıyorum diye amerikada 25000 kişi kalp ve damar sorunları yaşadığı için dava açmış ve tazminat almış. bahsedilen yan etkiler çok ciddi yan etkiler. ingilizcesi olanlar verdiğim linklerden okuyabilir. bu linkde aynı şekilde kanada'da dava açanları anlatıyor. kadının biri bildiğin felç olmuş bu hap yüzünden. Yasmin/Yaz birth control pill users launch lawsuit | CTV News
bu da amerikadaki davalarla ilgili bir link Yasmin Lawsuit - FREE Case Evaluation
insanı felç eden, kalp krizi geçirten bir ilacın kimbilir başka ne yan etkileri var. seninki de bir yan etki işte belki de. doktor bana da 4-5 sene önce vermişti. bende de devamlı baş ağrısı yapıyordu. ama nasıl bir ağrı görseniz, beynimin üstü ateş gibi oluyordu sanki. sonradan bu davaları görünce farkettim belki de tansiyonumu yükseltiyordu da başım ağrıyordu haberim yok. 2 defa doktora gittim o zaman 2sinde de bir yan etkisi olmaz demişti ama doktoru dinlemeyip zar zor o 1 kutuyu bitirip hemen kestim. baş ağrım falan da kalmadı kesince.

ya ben bişi anlamadım şimdi... 21 tane var benbugün ilkini içtim ilk regl günüm olduğu için bitince 1 hafta bekliyo muyum yoksa biter bitmez yenisine mi başlıyorum.. anlamadım :26:

ya ben bişi anlamadım şimdi... 21 tane var benbugün ilkini içtim ilk regl günüm olduğu için bitince 1 hafta bekliyo muyum yoksa biter bitmez yenisine mi başlıyorum.. anlamadım :26:

kutu bitince 7 gün ara verip 8. gün yeni kutuya başlamalısın

evet 8. gün başlanıo adetin bitsin btmesin mutlaka 8. gn yeni kutuya başlıosun bn 1 yıl kullandım bu ay bıraktık inanlmaz baş ağrsı yaptı başladığımdada yapmıştı snra geçti bıraktığımdada yaptı hormonlarım bnmle dalga geçio:)) ama bn bdaha asla kullanmam yaa ilaç... doğal yntemlerle koruncam bakalm

bizde dun eşimle carsıdan gece 12de donduk halıyle benım hap saatı gece 11di (bu kadar gec gelecegımızı tahmın etseydım hapı yanıma alırdım) 1saat gec içtim bi sorun teşkil etmeyecegını dusunuyorum :KK14:

bende pco için bu ay başladım yasmine bikaç yorum okuyunca korktum resmen :S
çok mu zararlı bu yasminn:KK53:

bünyeye göre çok değişiyo valla.. hatta yorumlarımda da görürsün, bende de feci baş ağrısı falan yapmıştı.. ama bu aralar hiç yok öyle bişi.. gayet normalim.. sadece hafif bi göğüs hassasiyeti var.. anlamadım valla :KK70:

bünyeye göre çok değişiyo valla.. hatta yorumlarımda da görürsün, bende de feci baş ağrısı falan yapmıştı.. ama bu aralar hiç yok öyle bişi.. gayet normalim.. sadece hafif bi göğüs hassasiyeti var.. anlamadım valla :KK70:

Bayer Yasmin Lawsuit Settlements Climb to $142 Million - Bloomberg lütfen şu linke bakın. yasmin normale göre 3 kat daha fazla emboli riskini artırdığı için, bayer firması amerika ve kanada da 2 milyar dolar tazminat ödemekle yüz yüzedir. ölen ve felç geçiren insanların ailelerine ilk aşamada 500 kişiye 110 milyon dolar ödemeye mahkum edilmiştir. sadece amerikada halihazırda 11900 tane dava açılmıştır.

Bayer Yasmin Lawsuit Settlements Climb to $142 Million - Bloomberg lütfen şu linke bakın. yasmin normale göre 3 kat daha fazla emboli riskini artırdığı için, bayer firması amerika ve kanada da 2 milyar dolar tazminat ödemekle yüz yüzedir. ölen ve felç geçiren insanların ailelerine ilk aşamada 110 milyon dolar ödemek üzere mahkum edilmiştir. sadece amerikada halihazırda 11900 tane dava açılmıştır.

Bayer Yasmin Lawsuit Settlements Climb to $142 Million - Bloomberg lütfen şu linke bakın. yasmin normale göre 3 kat daha fazla emboli riskini artırdığı için, bayer firması amerika ve kanada da 2 milyar dolar tazminat ödemekle yüz yüzedir. ölen ve felç geçiren insanların ailelerine ilk aşamada 110 milyon dolar ödemek üzere mahkum edilmiştir. sadece amerikada halihazırda 11900 tane dava açılmıştır.

şimdi arkadasım böyle demıssınde ... alternatifini yazmamıssın.. hadi bu hapı bıraktık diyelim eee peki ne kullanıcaz ? bi düzine çocugum olsun istemıyorum sonucta..

gecen sene prezervatifle korundugumuz halde hamile kaldım :KK53: oyuzden hiç bi şekılde prez.. guvenmıyorum

ria -spiral- taktıramam cunku bende iltihap ve mantar var gecmek bilmeyen...

mecbur hap kullanıcam yani..piyasada en zararsızı yasmın dıye doktorlar önerıyor nihayetınde biz kafamızın dıkıne gidipte almıyoruz ya eczanelerden.. doktolara güvenmesek kime güvenecegiz?? sonucta doktorum bile 6ay kullanacaksn sonra bırak hormonların acısından dedi..sürekli kullanma ,ara ver dedi yani.. bi ömür kullanacaksın diye diretmediki..

sonucta doktorlar tek bu ilacı korunmak içinde vrmıyor kımının tuy sorunu oluyor kiminin hormonları duzensiz oluyor..yani bir nevi tedavi edici ilaç niyetiylede kullanılıyor,korunmak dışında...

daha önce yasmin kullandınız mı bilmiyorum ancak hapın prespektüsünde uyarılar-onlemler yazan bolumde yazmış zaten sizin burada bahsettıklerınızı ,,Risk grubu altındadır diyerek...
ve doktor sonucta durduk yere kafasından vermıyor bunları bi tahlıler tetkıtler yapıyor, (hasta hakkında bılgı sahıbı oluyor) ve hastanın durumuna hangi hap uygunsa onu verıyor nihayetınde.. kan pıhlıtasması,kalp kapak hastalıgı,migreni hipertansiyon ve benzeri durumu bulunan hastanalara baska korunma yontemleri onerıyor..

haa bunları hangi doktorlar yapar gidipte saglık ocagındakı pratisyen hekım yapmaz bu gercek.. kendinize 1gunu müsayt edip üşenmeden bir arastırma hastanesi,devlet hastanesı yada paraya kıyıp devlet hastanesı statusunde olan özel hastanelere gideceksınız..

yasmını toplam 6 ay hormon ve adet duzensızlıgı ıcın kullanmıstım ılacın 2. Kutusunda vucudumda putur putur kasıntı kızarıklık ve ates basmaları oldu onemesemedım ve kullanmaya devam ettım alerjıktı dıye ve yasmını kullandıgım sure ıcınde de bu kasınmalar kabarıklar devam ettı cıldıyeye gıttım urtıker dedı bu sırada yasmının yapabılecegını dusunmedım hıc kasınmalar gecmedı hastaneye yatırdılar bır suru tetkık sonucu yasmınde ıkı tane ayrı hormon ve ozellık bulunuyomus hormon duzenlemeyle ılgılı bı madde de ıcerıyormus ve bu bende kronık urtıker hastalıgı yaptı hala dha gıtmıs degıl asırı derecede cektım bu kasıntı kabarıklıktan suan gınera kullanıyorum yalnızca korunma amaclı oyle bı etkı yapmadı gercı daha erken ama yasmın gayet ıyıydı bu etkısı bende kalıcı hastalık bıraktı malesef

Son düzenleme:
Merhaba ..

Ben regl dönemimi erkene almak için ilacı olması gereken zamandan 5 gün önce bıraktım.
Yeni kutuya 7 gün ara verip mi yoksa ilk kez içer gibi reglin ilk günü mü kullanmaya başlayayım ?

şimdi arkadasım böyle demıssınde ... alternatifini yazmamıssın.. hadi bu hapı bıraktık diyelim eee peki ne kullanıcaz ? bi düzine çocugum olsun istemıyorum sonucta..

gecen sene prezervatifle korundugumuz halde hamile kaldım :KK53: oyuzden hiç bi şekılde prez.. guvenmıyorum

ria -spiral- taktıramam cunku bende iltihap ve mantar var gecmek bilmeyen...

mecbur hap kullanıcam yani..piyasada en zararsızı yasmın dıye doktorlar önerıyor nihayetınde biz kafamızın dıkıne gidipte almıyoruz ya eczanelerden.. doktolara güvenmesek kime güvenecegiz?? sonucta doktorum bile 6ay kullanacaksn sonra bırak hormonların acısından dedi..sürekli kullanma ,ara ver dedi yani.. bi ömür kullanacaksın diye diretmediki..

sonucta doktorlar tek bu ilacı korunmak içinde vrmıyor kımının tuy sorunu oluyor kiminin hormonları duzensiz oluyor..yani bir nevi tedavi edici ilaç niyetiylede kullanılıyor,korunmak dışında...

daha önce yasmin kullandınız mı bilmiyorum ancak hapın prespektüsünde uyarılar-onlemler yazan bolumde yazmış zaten sizin burada bahsettıklerınızı ,,Risk grubu altındadır diyerek...
ve doktor sonucta durduk yere kafasından vermıyor bunları bi tahlıler tetkıtler yapıyor, (hasta hakkında bılgı sahıbı oluyor) ve hastanın durumuna hangi hap uygunsa onu verıyor nihayetınde.. kan pıhlıtasması,kalp kapak hastalıgı,migreni hipertansiyon ve benzeri durumu bulunan hastanalara baska korunma yontemleri onerıyor..

haa bunları hangi doktorlar yapar gidipte saglık ocagındakı pratisyen hekım yapmaz bu gercek.. kendinize 1gunu müsayt edip üşenmeden bir arastırma hastanesi,devlet hastanesı yada paraya kıyıp devlet hastanesı statusunde olan özel hastanelere gideceksınız..

arkadaşım çok haklısın tabii ki korunmak için hap çoğu insan için yine en kolay ve güveniliri geliyor. zaten ben de komple doğum kontrol haplarını bırakın demiyorum. yasmin ve yazz gibi içinde drospirenone etken maddesi bulunan hapları içmemeniz gerekiyor diyorum. bugün hemen hemen bütün doğum kontrol haplarının içinde tromboz riski vardır falan yazıyor evet. ama bu etken maddeyi taşıyan üstelik de yeni kuşak olup sözde daha güvenli diye lanse edilen hapların eski haplara göre çok daha fazla tromboz ve emboli riski taşıdığı kanıtlandı. ben bunu kendim uydurmuyorum. binlerce kişinin zarar görmesinden sonra amerikada bayer bu hapı bildiğin geri çağırdı. insanlara tazminatlar ödedi hatta ciddi maddi zarara uğradı. doktorların da bu ilacı değil başka bir doğum kontrol ilacını tavsiye etmesi gerekiyor. ama bizim ülkemizde insan sağlığı ne zaman o kadar önemli oldu ki? sana bunu özellikle doktor da tavsiye edebilir ama doktorların tavsiye ettiklerinin illa ki %100 doğru olmasına gerek yok. internette türkçe sayfaları aç, bu hap ve etken maddesi hakkında tek bir sayfa yok. ama ingilizcesini yaz 100lerce başlık çıkıyor. üstelik ben yurtdışındayken günlerce tv haberlerine çıktı, gözümle gördüm. doktorlarımız da yurt dışı kaynakları okumuyorsa ben ne yapayım. ilaç reprezantları geliyor övüyor övüyor, e güzel güzel motive de ediyorlar, onlar da yazıyor. ama bu demek değil ki doğruyu yapıyorlar. en önemlisi artık kabul edin biz dünya ilaç devlerinin çöplüğü bir ülkeyiz. misal o annelerimize verilen fış fış eriyen kalsiyum karbonatların bal gibi kireçlenmeye yol açtığı eklemlere çok zararlı olduğu da kanıtlandı ama hala doktorlarımız yazıyor. bütün gelişmiş ülkelerde artık kalsiyum sitrat kullanılıyor bizim doktorlarımız hala kalsiyum karbonatta ısrar edip kemik erimesi olan kadınlarımızı sakat bırakıyor. o yüzden hangi ilacı kullanırsak kullanalım oturup araştırmak kendi görevimiz. doktorlara körü körüne inanmak doğru değil. ayrıca sorunuza da cevap vereyim. benim doktorum da zamanında bu ilacı bana yumurtalık kistlerimden dolayı tavsiye etti. daha başlar başlamaz baş ağrısından ölecek hale geldim. ayrıca devamlı kafamın üstünden sıcak sular döküyorlardı sanki. doktorum inatla böyle bir yan etkisi yoktur dedi. ama hapı kestim semptomlar da bitti gitti. sonrasında ben de bir süre ginera kullandım. allah için en ufak bir yan etkisini de görmedim. burada bazı arkadaşlarımız oturup aman ne olacak düşük bir ihtimal diye de bu söylediklerimi göz ardı edebilir. fakat sinek küçüktür ama mide bulandırır demişler. siz siz olun canınızı riske atmayın. size bir şey oldu mu sonradan hiç bir şeyin kıymeti yok. ha bu arada alternatifini tavsiye etmek de benim görevim değil doktorunuzun görevi. ben hukukçuyum, doktor değil.

Son düzenleme:
bende yasmin kullanmaya 3gun oldu baslıyalı.bu yorumları okudugumdan bu yana hep arastırıyorum.dedıgınız ginera draje dogum kontrolhapındada aynı yan etkiler yazıyo arkadaşım...:44:

X