Yazlık yer komşuculuk derdi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
gelmediğim zamanda kendisi çağırıyor beni benim gelmemden annemin rahatsız olduğunu düşünmüyorum aslında tam tersi gitmediğim zamanlar neden gelmiyorsun hadi gel yemek yaptım şunu yaptım bunu yaptım seni bekliyorum diyor burada takıl tek kalma diyor öyle diyince de geliyorum 😆
Hah annen sen yokken komşulara da aynen böyle yapmıştır emin olabilirsin. Yoksa anlattıklarını yapacak cesareti nerden buldular sence…annen şimdi sen geldin ve rahatsız oldun diye rahatsızlık duydu, yoksa sakınca görmüyordu komşu samimiyeti konusunda

Komşular haksız, evet bende sevmem çat kapı misafir ama annenize söylediğiniz şeyler çok ayıp. Maddi yardım yapıyorsunuz diye annenizle bu şekilde konuşma hakkınız yok. Belki kadın arkadaşları ile vakit geçirmek istiyor, sizden çekiniyor.

Umarım evlatlarımdan böyle bir cümle duymam.

Sanırım farkında değilsiniz ama orası artık ‘sizin’ eviniz değil. Siz de misafirsiniz o evde. Misafir misafiri sevmez dedikleri durumu yaşıyorsunuz şu an. Haddiniz değil ama bu. Annenizi de zor durumda bırakıyorsunuz, ayıp yaptığınız. Annenizin evine kimin geldiği, kimin ne kadar oturduğu sizi ilgilendirmez. Memnun değilseniz gitmezsiniz başka da yapacak bir şeyiniz yok

Ben bu yer değiştirme işlerini doğru bulmuyorum hamilelik dahi olsa. Herkesin evinin bir duzeni var . Anneniz memnun olabilir ama bu kadar sık gitmezseniz komşularla da karşılaşmazsınız.

E annene gitme, yazlık yermis ne güzel. Git bir kafeye limonata salata ,otur işin bitene kadar
Bu kadar bencil konuya az rastlanır. Bir de üç kuruş fatura ödüyorsunuz,ilk fırsatta lafını yapmışsınız. Ne ayıp ya.
Valla senin adına ben utandım .
Dağdan gelip bagdakini kovmak bu resmen

Evet farkındayım çok da üzgünüm artık hassaslıkla söyledim ki ailem onlar benim tabi ki destek olacağız birbirimize çalışmamı engelledikleri için patladım biraz sonra üzüldüm annemde haklısın doğru söylüyorsun bu işin ve yaptıkları evet ayıp söylüyorum sürekli ben gelirim kızım iş yapıyor diyorum diyor ama dinlemiyorlarmış
İyi de annenizi yalnızlaştırıyorsunuz bu şekilde de. Belli ki kadının normalde düzeni bu ama siz varsınız diye onlarla sohbetine bile mesafe koyuyor, mesela yazmışsınız gülmüyor bile ki çok oturmadan gitsinler.
Niye ailenizin hayatına bu kadar müdahale ediyorsunuz? Kırıcı olmak istemem fatura konusunda zaten siz de üzgünsünüz ama bu konuda da kendinizi gözden geçirin. Aileniz ve çevresine haksızlık yaptığınız.

Üzgünüm ama '' burada çok rahatım '' diye bir cevap olamaz. Anneniz istemese bence bir bahane bulur bırakın o kadar versin gelip gelmeyeceklerine. Boşu boşuna sizin rahatınız, keyfiniz için kadın oturup iki çift laf edip keyif yapamıyorsa komşuları ile burada sizi hatalı bulurum. Benim de sevmediğim akrabalar, komşular var ama eve gelene saygısızlık etmem en fazla çok mu rahatsız edip sürekli yeme içmeye gelen oluyor ( evet bu tiplerde var haklısınız ) o zaman mesafe koyuyorum. Çıkıcaz şimdi kusura bakmayın derim mesela. Ama sizin işinizi annenize taşımanız bu durumda yanlış. En azından evin içinde veya balkon varsa kendinize ait bir alanda yapabilirsiniz ama bırakın bahçede kadın komşusuyla takılsın. Benim annem de kalabalık bir ailede büyüdüğü için çok sıkılır bazen üzülüyorum yalnız haline. Keşke eskisi gibi arkadaş çevresi olsa da gezse, tozsa, keyif yapsalar valla benden çok annemin eğlenmesini isterim. Kadının ömrü benim eğitim hayatımla, ergenliğimle...vs geçmiş. Çocuğum olsa da kolay kolay bak demem ben yük olarak görüyorum bunları. Bu arada o söylediğiniz söz çık kırıcı ben kesinlikle o laftan sonra sizden beş kuruş bile kabul etmezdim. Bunca zaman sizi kim geçindirdi peki?

Arkadaşlar orası annenin evi diyorsunuzda kadında rahatsızmış ama söyleyemiyor. Birinin müsait değilim dediğinde eve girmesi mi normal? Kadın çalışıyor bir zahmet gelmesinler anlayışlı olsunlar. ve kızım geliyorlar napabilirim diye birşey yok o kadar maddi anlamda yardımcı oluyorsun bir zahmet kızım şu saatlerde çalışıyor gelmeyin deyiversin.
Komşuların yaptığı ayıp evet bir iki kere gelirsin tamam ama devamında ev sahibi gel kahve içelim demiyorsa gidilmez bence de hatta aramadan gidilmemeli. Böyle insanlar her semtte var ne yazık ki. Onlara bu durumu çokta kırıcı olmadan açıklayacaksın başka yolu yok. Yani '' kusura bakmayın başka zaman ben sizi ararım o zaman otururuz kızım da artık işine buradan devam ediyor, yoğunuz haberleşiriz '' vs. gibisinden annesinin söylemesi lazım eğer gerçekten annesi de bu durumdan çok rahatsızca. Ben belki kadın oturmayı istiyordur ama kızından çekiniyordur diye dedim. Aksi halde konu sahibinin surat atması, ters cevap vermesiyle annesi de arada kötü muamele görebilir ( yazlıkta komşular arasında ).

E annene gitme, yazlık yermis ne güzel. Git bir kafeye limonata salata ,otur işin bitene kadar
Bu kadar bencil konuya az rastlanır. Bir de üç kuruş fatura ödüyorsunuz,ilk fırsatta lafını yapmışsınız. Ne ayıp ya.
Valla senin adına ben utandım .
Dağdan gelip bagdakini kovmak bu resmen
Ay yuh artık bu nasıl üslup ya

Ay yuh artık bu nasıl üslup ya
Faturasını ödediğin annene "faturaları komşuların ödesin" diyen kız için bence gayet uygun bir üslup.
Sonradan özür dilemiş olman ilk fırsatta yaptığın iyiliği başına kakmani haklı çıkarmaz ki.
Çok merak ediyorum, annen faturaları ödemeye devam etmemeni söyledi mi? Benim annem olsa bir daha kuruşumu almazdi.
Bence anneniz Nahif, "aman ali Rıza bey tadımız kaçmasın" modunda, Tatsızlık çıkınca tansiyonu çıkan tipik bir yurdum annesi. Ne size git diyebiliyor ne komşusuna git diyebiliyor. Hem sizi seviyor hem onları.
Annenizin komsularindan rahatsız olduğunu düşünmüyorum kesinlikle, öyle olsa böyle alıştırmazdi insanları.belki sizin yoklugunuzda yalnızlığını komşularıyla geçirdi, şimdi onlara ihtiyacı yok siz her gün geldiğiniz için, ama kaybetmek de istemiyor. Sonuçta çocuğunuz doğunca ayağınız kesilecek, komşularının onu dislamasindan korkuyor. Madem rahatsizsiniz, kadının sosyal hayatını baltalamayin bari.
Şöyle bir konu açılsa ne yazardınız?
"Canım torunumu sevmek için her gün kızımın evine gidiyorum,benim evim de güzel ama kızımınki havadar. Ama her gün misafiri geliyor. Asik suratla oturuyorum,yine geliyorlar. Kızıma da tersleniyorum, o da huzursuz ama git diyemiyor. Bir gün dalacagim kızın arkadaşlarına. Rahatımi bozuyorlar. Kızımın kirasını biz ödüyoruz,destek icin. En son delirdim, "bundan sonra kirani arkadaşların ödesin" dedim. Ama sonra barıştık. Sakin evine git demeyin,evde sıkılıyorum. Kızımın Evi daha güzel"

Bu okuduğunuz şey ne kadar bencil geldiyse sizin konunuz da o kadar bencil aslinda. Sadece farkında değilsiniz

O üslupta bir şey yok. Asıl üslupsuz olan artık faturaları komşuların ödesin demeniz bana göre. Şok oldum. İnsan şu sözü annesine söyleyemez
Diğer mesajlarımda konuyu detaylandırdım gönlünü aldım hepsini anlattım

Faturasını ödediğin annene "faturaları komşuların ödesin" diyen kız için bence gayet uygun bir üslup.
Sonradan özür dilemiş olman ilk fırsatta yaptığın iyiliği başına kakmani haklı çıkarmaz ki.
Çok merak ediyorum, annen faturaları ödemeye devam etmemeni söyledi mi? Benim annem olsa bir daha kuruşumu almazdi.
Bence anneniz Nahif, "aman ali Rıza bey tadımız kaçmasın" modunda, Tatsızlık çıkınca tansiyonu çıkan tipik bir yurdum annesi. Ne size git diyebiliyor ne komşusuna git diyebiliyor. Hem sizi seviyor hem onları.
Annenizin komsularindan rahatsız olduğunu düşünmüyorum kesinlikle, öyle olsa böyle alıştırmazdi insanları.belki sizin yoklugunuzda yalnızlığını komşularıyla geçirdi, şimdi onlara ihtiyacı yok siz her gün geldiğiniz için, ama kaybetmek de istemiyor. Sonuçta çocuğunuz doğunca ayağınız kesilecek, komşularının onu dislamasindan korkuyor. Madem rahatsizsiniz, kadının sosyal hayatını baltalamayin bari.
Şöyle bir konu açılsa ne yazardınız?
"Canım torunumu sevmek için her gün kızımın evine gidiyorum,benim evim de güzel ama kızımı ki havadar. Ama her gün misafiri geliyor. Asik suratla oturuyorum,yine geliyorlar. Kızıma da tersleniyorum, o da huzursuz ama git diyemiyor. Bir gün dalacagim kızın arkadaşlarına. Rahatımi bozuyorlar. Kızımın kirasını biz ödüyoruz,destek icin. En son delirdim, "bundan sonra kirani arkadaşların ödesin" dedim. Ama sonra barıştık. Sakin evine git demeyin,evde sıkılıyorum. Kızımın Evi daha güzel"

Bu okuduğunuz şey ne kadar bencil geldiyse sizin konunuz da o kadar bencil aslinda. Sadece farkında değilsiniz
Ben anneme annemi suçlayarak faturanı onlar ödesin tarzında bir kızma çıkışma yapmadım. Fatura giderlerimizi de onlar ödesin madem işimize de karışıyorlar dedim o da hak verdi. Elimde telefon var çalışıyorum kadın gelmiş telefonu bırak yüzümüze bak sohbet edelim diyor ısrarla annem de kızım çalışıyor işi yoğun şimdi herşey online diyerek açıklama yapmaya çalışıyor. Olay böyleydi aslında madem işime karışıyorlar bari gelip ödesinler giderleri çok biliyorlar dedim

Ben anneme annemi suçlayarak faturanı onlar ödesin tarzında bir kızma çıkışma yapmadım. Fatura giderlerimizi de onlar ödesin madem işimize de karışıyorlar dedim o da hak verdi. Elimde telefon var çalışıyorum kadın gelmiş telefonu bırak yüzümüze bak sohbet edelim diyor ısrarla annem de kızım çalışıyor işi yoğun şimdi herşey online diyerek açıklama yapmaya çalışıyor. Olay böyleydi aslında madem işime karışıyorlar bari gelip ödesinler giderleri çok biliyorlar dedim
İyi ama sonuçta annenin faturasını sen ödüyorsun ve bu lafı söylemişsin. Genelleyip annenin ödediği bir masrafı söylememişsin, kendi harcadığın parayı dile getirmişsin. Neresinden bakarsan bak çok üzücü.
Eminim annen de üzülmüştür ya, şu olayın agrina gitmemesi icin bir insanın gamsız olması lazim :KK43:
Bir de komşulardan rahatsizsan evde çalış, bu zor bir şey değil ki.
Ya da git wifisi olan bir kafeye, limonatani iç, denize bak, keyifle çalış. Neden insanlara rahatsızlık verme yolunu seçiyorsun ki kolay bir alternatifi varken?
Onlar annenin komşuları. Sen işinde, evinde, kocanla mutluyken annenin yalnızlığını onlar alıyor, o catkapi gelişler oyalıyor kadını.
Ya annen onlara 'kizim rahatsız oluyor,gelmeyin' dese ve anneni dişlasalar, artık ona gelmeyi kesip evlerine davet etmeseler? O zaman ne yapacak anneniz, siz kendi hayatınıza bakarken?

Yani ben anlamıyorum haksız görebilirsiniz beni fevriyim ve hep kabul ettim annemin evi bisey dememem lazım bunu da kabul ediyorum. Ben anneme faturanı ben ödüyorum tarzı öyle çıkışmadım. Kadın geliyor işimi yaparken bırak telefonu sohbet edelim aman sende diye bana karışıyor iş başındayken annem de bunların tavrından rahatsız kaldı ki “davet edilmediği, annemin uyardığı” halde gelip şak diye oturmaları. Üslup adap vardır.
Anneme söylediğim cümlede ben ödüyorum dediğim olur tarzında asla değil. Madem gelip benim işime saygısızlık yapıyorlar giderlerimizi onlar karşılasın dedim annemde hak veriyor bu konuda. Kadın da onlara laf anlatmaya çalışıyor kızımın işi bu artık işler böyle diyerek.
Elbette kendi evim var ama annem burada olmamdan memnun o da seviyor düzen kurduk kitabını okuyor ben iş yaparken kahve içiyoruz beraber hoşuna gidiyor işlerimin başında mutlu olmam onun da.. yoksa ben kimseye yük değilim başına kakmıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X