Yazmayayım dedim, içimde tutamıyorum. Dua'ya ihtiyacım var.

kediseverbiri

Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
515
535
28
Merhaba,

Kendimi bildim bileli ailemin hep borcu var. Babam ticaretle uğraşıyordu battı çıktı, annem ise 18 yaşında babasını kaybedince ananemle birlikte ev geçindirip diğer iki kardeşine bakmaktan hiçbir şeye sahip olamadı. Yıllarca kredi, kredi kartı borcu, emekli olmak için sgk borcu, açık hesapla alınan elektronik eşyaların taksitleri derken biz bir türlü rahata erişemedik. Hep sordum, ne zaman bitiyor, ben de biraz yardımcı olayım bitirelim artık diye, yıllardır o borçlar hep 2 yıl sonra bitecekti sözde...

Geçen hafta patladık, annemin borçları katlanmış, resmen bataklık gibi bir ayağını kurtarsan diğer ayağını kurtarmak için yine o bataklığa batıyorsun. Kendimde de çok hata buldum, yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve hep asgari ücret aldım ama neden birikim yapmadım, keşke çıkartıp anneme 100 bin TL verebilseydim diye. Hep aynı bahaneyi söylüyorum ama genç kızım ve kendime yatırım yapmak istedim, eğitim, spor, kendini geliştirme, alışveriş ve arkadaşlarla dışarı çıkmak gibi bir aktivitem dışında hiçbir şeyim olmadı.

Şimdi annem 60 yaşında ve çok kötü şartlar altında çalışıyor, özel sektörün acımasızlığı onu derinden etkiliyor ki her gece eve gelince saatlerce anlatıyor. Çok ağladım, çok üzüldüm ama ona da ders oldu bana da dolaylı yoldan oldu desem haksız sayılmam. Şimdi 20 bin TL maaşımı hiç harcamadan anneme veriyorum, evin kirası, kardeşimin harçlığı, annemin bazı borçları bende. Ay içinde ödeme gününe göre benden ne kadar isteyeceğini bilmediğimden maaşımın tek bir kuruşuna dokunmuyorum. 4 bin de isteyebilir, 3 de 7 de... Allah daha beterinden korusun ama anneme çok üzülüyorum, keşke her şey farklı olsaydı. Lütfen dua edin bana. Çok ihtiyacımız var çoookkk...

Ne söylesem bilemedim, Allah yardımcınız olsun. Size üzüldüm, çok gençsiniz ne zaman hayatınızı yaşayacaksınız? Siz böyle uğraşırken babanız ne yapıyor?

Ya onu hiç sorma... Bir dükkanı vardı battı, borçlularından biri elinden aldı koskoca trilyonluk dükkanımızı. Kendisi köyüne gitti yıllardır orda çiftçilik yapıyor. Aslında iyi kazanıyor, ailesi de varlıklı ama babam da cimridir çok. O taraftan varlık içinde yokluk, anne tarafından zaten başından yok... Babam borçla hiçbir şey almak ve yapmak istemedi, annem de borçla yaşadı, ikisinin ortasında ben ve kardeşim kaldık işte. Bu borçlardan haberi olsa hepimizi öldürür. Babamın hiçbir şeyden haberi yok, ondan gizli annem ve ben kapatmaya çalışacağız.

Kendi hayatımı mezun olana kadar yaşayamamıştım, tam işe başladım yaşıyorum artık dedim neden birikim yapmadığım soruldu, böyle anne baban olunca hayatını yaşayamıyorsun...

Allah yar ve yardımcınız olsun🤲Siz de kendiniz için duaya sarılın.İnşirah suresini ,ayetel kürsi yi ben sıkıntılı dönemlerimde çok okurum.Size de tavsiye ederim.
İnşallah Allah size güzel kapılar açar

Çok teşekkür ederim. Allah daha beterinden korusun, sağlığımıza birşey olmasın, sağlık olunca çalışılır ödenir dedim hep kendime. Allahıma yalvarıyorum günlerdir... Duaları okuyacağım muhakkak.

Anneniz ne iş yapıyor? 60 yaş çok ileri bir yaş çalışmak için. Masabasi değilse çok zorlanır. Emekli olma şansı yok mu en azından? Çok üzüldüm ama iki kişi elele biter zamanla. 100 bin ise borç çok değil. 1 seneye biter sanırım iki kişi çalışıyorsa.

Kızmayın ama ben uzulemedim bazı insanlar böyledir hesabıni kitabını bilmez habire harcar bı tane lazimken on tane alır. Ne deseniz ne yapsanız boş degismezler

İlk zamanlar ben de hiç üzülmüyordum, hep borcu vardı ama ödeyebiliyordu, ne zaman ki çalışmaya başladı o zaman üzüntü, kızgınlık, pişmanlık duygularını bir arada hissetmeye başladım. Söz verdi, iyi ders oldu bundan sonra asla dedi, hep öyle dedi ama çalışıp görmemişti, şimdi çalışınca inşallah dersini almıştır diyorum. Arada yine de umutsuzluğa kapılsam dahi. Harcamaları kendine değil bir de, ne ayakkabı ne kıyafet ne saç. Hesap ekstrelerinde hep eve harcanmış şeyler, kardeşimin hastane paraları, krediye giden paralar vs mevcut. O sebepten çok kızamadım ben de.

Ya onu hiç sorma... Bir dükkanı vardı battı, borçlularından biri elinden aldı koskoca trilyonluk dükkanımızı. Kendisi köyüne gitti yıllardır orda çiftçilik yapıyor. Aslında iyi kazanıyor, ailesi de varlıklı ama babam da cimridir çok. O taraftan varlık içinde yokluk, anne tarafından zaten başından yok... Babam borçla hiçbir şey almak ve yapmak istemedi, annem de borçla yaşadı, ikisinin ortasında ben ve kardeşim kaldık işte. Bu borçlardan haberi olsa hepimizi öldürür. Babamın hiçbir şeyden haberi yok, ondan gizli annem ve ben kapatmaya çalışacağız.

Kendi hayatımı mezun olana kadar yaşayamamıştım, tam işe başladım yaşıyorum artık dedim neden birikim yapmadığım soruldu, böyle anne baban olunca hayatını yaşayamıyorsun...
durum içinden çıkılmaz hale gelmiş.
artık ailenizden ayrılma vakti sanırım... uğraşıp debelenmenizle kalacaksınız.

Anneniz ne iş yapıyor? 60 yaş çok ileri bir yaş çalışmak için. Masabasi değilse çok zorlanır. Emekli olma şansı yok mu en azından? Çok üzüldüm ama iki kişi elele biter zamanla. 100 bin ise borç çok değil. 1 seneye biter sanırım iki kişi çalışıyorsa.

Şöyle ki, annem emekli aslında ve iyi maaş alıyor fakat borç 100 binin üzerinde, ben sadece kenarda param olsaydı da borcun bir kısmını o parayla kapatabilseydim anlamında 100 bin dedim, ne yazık ki bu meblağnın kat be kat üstü, o sebeple maaşına bankalar el koyuyor, kadına en fazla 2 bin TL kalıyor. Maalesef mutfak işinde çalışıyor... Temizlik, bulaşık...

Babanız ve anneniz ayrı mı yaşıyor
Bence söyleyin babanıza geliri iyi ise ödesin
Sonra da anneniz yanına gitsin ayrı ise
Yada hesap kitap işlerini artık siz halledin
Belli ki anne babanızın muhasebe yapma yeteneği yok

Genç yaşta bir sürü yük yüklenmişsiniz
Üzülmekte haklısınız ama giden gençlik geri gelmiyor
Zaten aldığınız az para onu da olduğu gibi annenize vererek her şeyden yoksun yaşıyorsunuz
Siz olmasanız ne yapacaklardı bir şekilde ödeyeceklerdi
Herkes sonunu düşünerek hareket etsin

durum içinden çıkılmaz hale gelmiş.
artık ailenizden ayrılma vakti sanırım... uğraşıp debelenmenizle kalacaksınız.

Onu da çok düşündüm, Üniversite bitirdiğim şehrime gidip orada mı yaşasam artık diye. Sonuçta bildiğim bir yer, küçük değil, güvenli ve kiraları nispeten daha ucuz. Ayriyetten cv'de baya bir iş deneyimim var. Bilemiyorum belki ilerde ama şu an değil, ben de özeldeyim şu an bu durumdan çıkana kadar Allahım işime zeval vermesin dört elle daha sıkı sımsıkı sarıldım işime.

Bunlar ne borcu bu kadar öde öde bitmiyor? Kredi ne kredisi mesela ?

Ananem kanser hastasıydı, onun masraflarının kredisi bir tanesi. Diğer büyük olan can dostumuz köpeğimiz amansız bir hastalığa yakalandı ve onu 2 yıl boyunca tedavi ettik ayriyetten ilacı Euro bazlı alınıyordu sürekli karttan para çekip Euro yaparak köpeğimize Avrupadan ilaç temin ettik. Bunun yanı sıra kardeşimin masrafları ve annemin ev için harcamaları oldu.

Babanız ve anneniz ayrı mı yaşıyor
Bence söyleyin babanıza geliri iyi ise ödesin
Sonra da anneniz yanına gitsin ayrı ise
Yada hesap kitap işlerini artık siz halledin
Belli ki anne babanızın muhasebe yapma yeteneği yok

Genç yaşta bir sürü yük yüklenmişsiniz
Üzülmekte haklısınız ama giden gençlik geri gelmiyor
Zaten aldığınız az para onu da olduğu gibi annenize vererek her şeyden yoksun yaşıyorsunuz
Siz olmasanız ne yapacaklardı bir şekilde ödeyeceklerdi
Herkes sonunu düşünerek hareket etsin

Hayır birlikteler ama babam köyünde çalışıyor biz burada anne kız yaşıyoruz, kardeşim şehir dışında. Babama söylemek gibi bir durum söz konusu dahi olamaz...
Evet maalesef gençlik gelmiyor ama annemi bu halde bırakamıyorum.

Merhaba,

Kendimi bildim bileli ailemin hep borcu var. Babam ticaretle uğraşıyordu battı çıktı, annem ise 18 yaşında babasını kaybedince ananemle birlikte ev geçindirip diğer iki kardeşine bakmaktan hiçbir şeye sahip olamadı. Yıllarca kredi, kredi kartı borcu, emekli olmak için sgk borcu, açık hesapla alınan elektronik eşyaların taksitleri derken biz bir türlü rahata erişemedik. Hep sordum, ne zaman bitiyor, ben de biraz yardımcı olayım bitirelim artık diye, yıllardır o borçlar hep 2 yıl sonra bitecekti sözde...

Geçen hafta patladık, annemin borçları katlanmış, resmen bataklık gibi bir ayağını kurtarsan diğer ayağını kurtarmak için yine o bataklığa batıyorsun. Kendimde de çok hata buldum, yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve hep asgari ücret aldım ama neden birikim yapmadım, keşke çıkartıp anneme 100 bin TL verebilseydim diye. Hep aynı bahaneyi söylüyorum ama genç kızım ve kendime yatırım yapmak istedim, eğitim, spor, kendini geliştirme, alışveriş ve arkadaşlarla dışarı çıkmak gibi bir aktivitem dışında hiçbir şeyim olmadı.

Şimdi annem 60 yaşında ve çok kötü şartlar altında çalışıyor, özel sektörün acımasızlığı onu derinden etkiliyor ki her gece eve gelince saatlerce anlatıyor. Çok ağladım, çok üzüldüm ama ona da ders oldu bana da dolaylı yoldan oldu desem haksız sayılmam. Şimdi 20 bin TL maaşımı hiç harcamadan anneme veriyorum, evin kirası, kardeşimin harçlığı, annemin bazı borçları bende. Ay içinde ödeme gününe göre benden ne kadar isteyeceğini bilmediğimden maaşımın tek bir kuruşuna dokunmuyorum. 4 bin de isteyebilir, 3 de 7 de... Allah daha beterinden korusun ama anneme çok üzülüyorum, keşke her şey farklı olsaydı. Lütfen dua edin bana. Çok ihtiyacımız var çoookkk...
Bence yapmayın öyle
Genç insanın elbette kendine has harcamaları olur. Bu ayıp değil günah değil
Elbette toptan harcamayın ailenizde yardım yapın, kenarda üç beş kuruş atın ama bunu kendiniz için yapın.
Maalesef aileniz için böyle gelmiş böyle gider diyorum.
Ya harcama kontrolü yapamıyorlar ya kimseye hayır diyemiyorlar.
Sonuçta borçlar bitecek gibi durmuyor, bitseydi sizn yaşınız küçükken ekonomi böyle değilken daha rahat biterdi.
Yarın bir gün evlenicek, işinizi değiştirmek isteyecek, belki kenarda iki kuruşunuz olmayacak.

Hayır birlikteler ama babam köyünde çalışıyor biz burada anne kız yaşıyoruz, kardeşim şehir dışında. Babama söylemek gibi bir durum söz konusu dahi olamaz...
Evet maalesef gençlik gelmiyor ama annemi bu halde bırakamıyorum.
Babanız ile annenizin keseleri ayrı mı?
Ya para göndererek ya annenizi yanınıza alarak size yardımcı olmalı.
Yazık kadının annesi kanser hastasıymış, kendi kaç yaşında hala çalışıp didiniyor.

X