Yeni evlenip borç içinde olan var mı?..:(

anam benim bi sözüm var hayata biter borç bitmez
diye ama sükürler olsun sağlıgımız yerinde olsunda kimseye el avuç açmayalımda gerisi boş

hayatta en öenmli sey

sağlıkkk

huzur

gerisini salla gitsin ya:)

hayatta borcu olmayan kimse yok

işe girdiğim bir yıl bile olmadan 10 milyar borcum var ne yaptım derseniz ailemin isteklerine karşı gelemedim onlar için kredi çektim. annemin insanlara karşı olan gösteriş merakı yüzünden maaşımın yarısını sadece krediye ödüyorum. bankacıyım ve kredi kartım borcundan kapalı. Allahtan çalışıyorum ve sizler şanslısınız hayatta size destek olan bir eşiniz var. ben yalnızım. tek başıma bunları atlatmak zorundayım. erkek arkadaşım var ama ona diyememki kredi borcumu sen öde diye. artık insanların ailesi bile onu maddi bir varlık olarak görüyor. yarabbim ne günlerdeyiz. Tek tesellimiz dua etmek. sabır dilemek.

ama artık insanlardan para istemek ağırıma gidio ya...öle bi zamanki herkes yok dio...:KK43:

katılıyorum düşenin dostu olmuyo:1no2: birde benim gibi biraz gururluysanız kimsedende isteyemiyorsunuz :1no2:eek:ooof çok zorsenağlama ben 4,5 yıllık evliyim 3 yaşında bir oğlum var eşim 4 aydır işsiz evimiz kira sigortamız yok eşim hiç beklemediğimiz bir anda şirketiyle anlaşamayıp aniden bıraktı işi müşterilerinin alacaklarını bized yıktı şirket arabamızı da verdik [kamyonetimiz vardı onunla çalışıyodu eşim )üstelik dahada borçluyuz şirkete. kredi çekmiştik işten çıkacağını bilmeden o var bağkur borcu var o var bu var kafayı yemek üzereyim kafamçokkarıştıüstelikte herşey kötü gidiyo bütün kapılar yüzümüze kapanıyosenağlamaAllaha dua ediyorum bol bol nediyeyim hepimizin hakkında hayırlısı olur inşallah:a015:

ya acanım 20 mılyar ıcın senı kımse hapıse atamaz merak etme artık o gunler bıttı boldurursun o borcu korkma sakın ol

ilk mesajın tarihine baktım da, 5 ay olmuş, umarım hafifletmişsinizdir borçlarınızı, bende 5 aydır evliyim ve borç içindeyiz, sen 5 bini beğenmiyosun ama benimkiler 2 bin ytl ile evlendirdiler oğullarını, gerisi bizim üstümüze... düğün takılarından alyansım, tek taşım ve küpem dışında herşeyi sattık, 1 sene dolunca düze çıkarız diye umuyoruz. ama mutluyum ben, borçları konuştukça sıkılıyo insan geriliyo, strese giriyo. en iyisi çok düşünmemek bence...

malesef evlenelı 4 sene oldu hala borc ıcındeyız ve borclarımız katlandı da katlandı...eşimin bekarlık donemınde kalma kredı kartı borcları vardı....faızlerını vs odeyelım derken evin ıhtıyacları oldu ben ünvteye basladım....ardından esımın tayını baska ıle cıktı heray gıt gel ucak bıletı otobus parası derken.....tekrar tasınma ev bul vs derken....bu gun bır baktım esımın kredı odemesı taaa 2012 de bıtıyor ....kredı ye butun maası yatırdıgımız ıcın kredı kartlarıda almıs basını yuruyor..napıcaz bende bılmıyorum......okulumun bıtmesıne zaman var hos bıtsede malum ortalık .....çocuk ıstıyoruz neyle bakarız bılmıyoruz....artık annemlere gıdıp su ıhtıyacım var alın demekten utanıyorum.....o yuzden kuzum hıc uzulme cogu kısı borc ıcınde ınsallah odersınız bıter gıder

Evlendiğim ilk yıl kredi kartlarıya başımız beladaydı 1 sene çok çektik eşimin yemek tkıtlarıya geçiniyorduk 1.5 yty bir hafta sadece ekmek alarak geçindiğimiz oldu.. Herşeyi tek başına yağıcanca böyşle sorunlar çektik... Şimdi Allah'a şülkür sıkıntımı< yok araba aldık kredisini ödüyoruzz

ohh bitti takmayın kızlarrrrr ödenirrr herşeyy...

Allah rızkımızı kesse canımızı alırmış...

sevgiler.

uff çok kötüymüş cnm yaa :KK43: ben daha ewlenmedim ama annemgil hep anlatır..babam hep kardeşlerine borç werirmiş.borç da borç olsa barii..bu güne kadar daha ödemediler..hatta daha birsürü şey olmuşş..babam saftır,kardeşlerini de fazla önemser..ilk ewlendikleri ayda kardeşleri babamı kandırıp gizlice ewe girmişler..ne war ne yok bütün eşyaları almışlar.annem ewe geldiğinde şok olmuş.tekrar hepsini yeniden almışlar..anliican borç üstüne borç..off..inşallah bir an önce düzelirsiniz cnmcım.. :KK43:

Yeni evlenipde borcu olmayan yoktur bence soyadın Sabancı değilse tabi kaydirigubbakcemile2
ama kararında olmak lazım, tabi
örneğim bizim 5 ay oldu. bizde borçla evlendik ama aşırıya kaçmamak için evin bi takım eksiklerini almadık. Televizyonumuzu daha bu ay aldık. fırınımızı geçen ay aldık.
2-3 ay başka bisi almayacak o zamana kadar biraz rahatlıyınca başka ihtiyaçlarımıza devam edeceğiz.kaydirigubbakcemile5

aaahhh aahhh.. bu konu hakkında ilk mesaja baktım da aynı biz.. 2007 ekim sonunda büyük borçla evlendik..lisans mezunuyum ama mesleğimle ilgili hiçbir iş bulamadım tecrübesizlik yüzünden..okul biter bitmez evlendiğimiz için..sadece eşim çalışıyo şükürler olsun ki bir işi var..ama borçlar bir türlü bitmiyor bitmiyor bitmiyor.. nisan da bebişimiz gelecek ona en ufak bir hazırlık bile yapamıyoruz hala..o kadar üzücü ve sabır isteyen bişey ki yaşamayan bilemez..Rabbim inşallah kızımızın yüzü suyu hürmetine bereket verir evimize..tüm borçlulara sabır diliyorum Allah helal bol kazanç versin hepimize..

Yeni evlenipde borcu olmayan yoktur bence soyadın Sabancı değilse tabi kaydirigubbakcemile2
ama kararında olmak lazım, tabi
örneğim bizim 5 ay oldu. bizde borçla evlendik ama aşırıya kaçmamak için evin bi takım eksiklerini almadık. Televizyonumuzu daha bu ay aldık. fırınımızı geçen ay aldık.
2-3 ay başka bisi almayacak o zamana kadar biraz rahatlıyınca başka ihtiyaçlarımıza devam edeceğiz.kaydirigubbakcemile5

Aslinda bu soyleyecegim cok acimasiz olacak ama binlerce ytl borcun altina girenleri anlamiyorum. Tamam guzel eviniz ilk gunden itibaren 4, 4luk ama bu sizi mutlu ediyor mu gunun sonunda okadar borcla oturup kalinca, ve nerden kisabiliriz nasil bu borclari odeyebiliriz diye dusunurken evliliginizden cok zevk aliyor musunuz.
Emin olun evinizdeki hicbir esya sizi mutlu etmeyecektir, o yuzden evlenecek olanlara tavsiyem hersey 4,4luk olsun evim mukemmel olsun yok millet acaba ne der diye cikilmaz borcun icine girmeyin. Nasil olsa zamanla hersey yerine oturacaktir sabir edin ve zamanla alin esyalarinizi hem daha cok mutlu olursunuz emin olun.

Son düzenleme:
4 senelik olucak evliyim ama nedense elini cebine atmadı kimse ilk 2 sene resmen patates ve ekmek arasınla yaşadık düğün yaptılar ama 15000 ytl borç bıraktılar bize ve hala size düğün yaptık ya derler ve bizi sinir ederler gelinliğimi bile ben kendi maaşımla aldım kuaför parasını babam verdi neymiş oğlan evlendirdiler hala gülüyorum herşeyleri dört dörtlük yapmışlar evet yaptılar ama paraları biz ödedik hatta onların düğünde giydikleri kıyafetleri bile bize ödettiler o yüzden hala içimdeki öfkeyi dindiremedim sadece eşimin hatrına susuyorum untumaya çalışıyorum ama unutulmuyor millet düğünde toplanan parayla balayına gitti bzim elimizden düğün parası ve bileziklerim bile alındı hatta anamaın babamın taktıkları bile ben şimdi bu kinimi öfkemi nasıl dindireyim şimdi eşim işten çıkartıldı üstüne evin borçları var ufak tefek eşim babasına kredi çekme şansınız varsa yardım edin dedmiş ama 1 haftadır ses yok en sonunda bugün biz kredi başvurusu yaptık hem doğum için hemde evin kalan borçlarını kapatmak için oğlulları işsiz kaldı onlar hala kendilerine eşya alma derdinde güya torunları olucak destek olmaları lazım ama nerde bilmem şuan nasıl rahat uyuyorlar

yazdıklarını okuyunca sankı kendı yaşadıklarımı okudum.. canını sıkma arkadaşım sadece bil ki bu konu da yalnız değilsin 7 aylık evliyim.. borç olmasın diye düğün istemedim ailesi düğün diye tutturdu. düğünde takılan nevar ne yoksa eşim ertesi günü alıp annesiyle babasına götürdü. 5 bilezik ve değeri olmayan bir set kaldı bana.Babası a ğbisinin tüm eşyalarını yapıp diğer evlerini de onlara vermiş 2 sene önce.Eltim bu yüzden çok rahat Ama bana yapılan sadece perdelerim var o da ucuza getirilmiş olarak ,bir de vitrinime süslü bardak takımı..herşeyi eşimle kredi ve borca girerek yaptık..bunun haricindekı seylerı bızımkıler yaptı babam kredi çektiğimizi bilmiyor.. üstüne üstlük herşeyi onun ailesi yaptı biliyor..Evlenmeden önce yaşadıklarım da cabası.. tesettürlü olmadığım için kabul de edilememiştim önceleri.. eşimle banklacıyız bu borçları aylardır ödüyoruz Tabiki kimseye birşey diyemiyoruz babam bunları bilseydi beni evlendirmezdi babamın durumu allahtan iyiy benim.Çok yorulup psikolojim bozulduğu için borçları hafifletince istifamı verdim Allahıma şükür çoğu bitti..
Herkeste kimbilr neler var ..Allaha dua edin tek yardımcımız O...

evlenırken nasıl olacak bılmıyorum ama okdr guclu evlılıkler varkı burda bırbırıne destek olan onlar guc verıo bence

yazdıklarını okuyunca sankı kendı yaşadıklarımı okudum.. canını sıkma arkadaşım sadece bil ki bu konu da yalnız değilsin 7 aylık evliyim.. borç olmasın diye düğün istemedim ailesi düğün diye tutturdu. düğünde takılan nevar ne yoksa eşim ertesi günü alıp annesiyle babasına götürdü. 5 bilezik ve değeri olmayan bir set kaldı bana.Babası a ğbisinin tüm eşyalarını yapıp diğer evlerini de onlara vermiş 2 sene önce.Eltim bu yüzden çok rahat Ama bana yapılan sadece perdelerim var o da ucuza getirilmiş olarak ,bir de vitrinime süslü bardak takımı..herşeyi eşimle kredi ve borca girerek yaptık..bunun haricindekı seylerı bızımkıler yaptı babam kredi çektiğimizi bilmiyor.. üstüne üstlük herşeyi onun ailesi yaptı biliyor..Evlenmeden önce yaşadıklarım da cabası.. tesettürlü olmadığım için kabul de edilememiştim önceleri.. eşimle banklacıyız bu borçları aylardır ödüyoruz Tabiki kimseye birşey diyemiyoruz babam bunları bilseydi beni evlendirmezdi babamın durumu allahtan iyiy benim.Çok yorulup psikolojim bozulduğu için borçları hafifletince istifamı verdim Allahıma şükür çoğu bitti..
Herkeste kimbilr neler var ..Allaha dua edin tek yardımcımız O...

Bugün bir kez daha anladım be boşa çaba harcıyorum babam emekli maaşını çekip bize yatırmış öyle gücüme gitti ki torun olucak sizin ihtiyacınız var yeme içme olayını çözün en azından diye eşimin işe başlamasına az kaldı yılbaşından sonra başlıycak ama bugünler bana hep ders oldu kimin ne olduğunu anladım artık kimseden bişey istemiyorum sadece bize sarkmasınlar diyorum ama gücüme gidiyor herşeyi biz tek başımıza yapıyoruz ama diğer taraf bir telefon açma gereği bile duymuyor öldün mü kaldın mı iki canlısın durumun nedir diye benim babamda bilmiyor biz 2 tane kredi ödüyoruz allaha şükür şubatta bitiyor ama diğeri daha 10 ay ödenicek üstüne bu işszilikte mecburen kredi kartı kullandık hastane ve acil ihtiyaçlar için sanıyorum doğumdan sonra gelicek ufak tefek altın para ne olursa kredi kartını kapatmaya yeticek allah herkesin yardımcısı olsun hele böyle bir dönemde

canım bizde borçlu evlendik düğün borcu bitti ama başka borçlar cıkıyor önemli olan azimli olmak iyi hesap yapmak ben eşime bu konuda çok güveniyorum her istediğimi yapar yinede hesabı karıştırmaz ama 20 ytl cok para bence bunu taksitlendirmeye bakın birilerinden borç isteyin canıı sıkma hepsi gecer

bende 4 aylık evliyim ve bizimde borçlarımız bitmedi daha var sadece eşim çalışıyor ama biticek inşallah

mrb kızlar dün gece olanları sizlerle paylaşmak istiyorum. ben evliyim kocamı çok seviyorum oda beni seviyor bizim sorunumuz borçlarımız şöyle anlatayım eşimle 25 aralık 2006 da tanıştık ilk buluşmamızda 04 ocak 2007 de oldu ilk görüşte ona aşık oldum çokta mutluyduk evlenmeye karar verdik ve 13 mayıs 2007 de nişanlandık 2008 hazıranda evlendık nısanlıyken borclar bızı sıkmasın dıye bır sene nısanlı kaldık ve beraberce borclarımızı odedık esım abısıyle calısıyordu ama sorunlar vardı ben nolur baska ıs bul ılerde sıkıntı yasarız dedım oda benı dınlemedı ve abısıyle calısmaya devam ettı neyse bızım borclarımız bıttı sadece cok az bı borcumuz kaldı onuda calısıp beraber oderız dedık fakat esımın abısıyle olan sorunları buyumeye basladı cunku sırketten alacagı olan 15 bın tl yı abısı bır turlu vermıyordu esımde ona yanı parayı alacagına cok ınanmıstı sonucta herkez abısıne yada kardesıne guvenır oyle deılmı senet yok sepet yok abısıde vermem deyınce tartısma ıyıce buyudu tabı bu arada evımız kıra az da borc var bu parayı alırsak rahatlarız dıye beklerken bıde kredı kartları cıktı ortaya bırısı 6 bın bırısı 7 bınlık lımıtlı tabı bı ara ıs olmayınca e dugun masrafları var tabı esımde karta yuklendı abısınden alacagına ınandıgı ıcın cunku verecem demıstı ben senı madur edermıyım falan derdı hep bırak hakkını vermeyı bı kurus bıle yardım etmedı bıze esımde parayı ısteyınce kavga cıktı ve abısı esımı dukkandan kovdu bı sure ıs bulamadı tabı ben calısıyordum ama benım de aldıgım para 700 tl yetmıyor tabı kartıda odeyemedık falan sıkıntılar basladı oncelerı umudumuz vardı kredı ceker oderız dıye ama olmadı esım ıs buldu basladı calısmaya ama 2 ay calısmadıgı ıcın ıyıce zora dustuk ben bır turlu kredı alamadım ona zaten vermıyorlardı kımsede bıze yardım etmedı benım annem denedı hatta bır cok bankaya basvurdu ama oda alamadı bıde su krız cıktı falan yenı ıkı ucuda .... deynek oldu anlıyacagınız ne yapsak olmadı azıcık para yatırdık ama yasal ısleme gırmek uzere yanı 6 aydır bı gun bıle mutlu olamadık kocamı dedıgım gıbı cok sevıyorum oda benı buna ınanmasak zaten hersey bıtmıstı ben ona oda bana destek olduk devamlı ama dun askam uyumak ıcın hazırlanıyordum tam yattım esım bana dedıkı seni ve evimi çok seviyorum ama sana ıstedıklerını veremedım hıc yuzunu gulduremedım en ıyısı boşanalım sen annenın yanına evıne don en azından benım yuzumden sen daha fazla sıkıntı cekme dedı şok oldum sen ne dıyorsun dedım nasıl bana git dersın ben senı cok sevıyorum dedım oda ben senı canımdan cok sevıyorum dedı yuzunu gulduremedım senı haketmıyorum dedı basladı aglamaya hemde hıckıra hıckıra bende agladım hemde cok sarıldım ona nasıl gıderım ben nasıl ınanıyorsun sensız mutlu olacagıma dedım ıkımizde okadar cok agladıkkı herkez dedı bızım çöküşümüzü beklıyor artık tasıyamıyorum kendımı dusunuyorsam adiyım ama senın uzulmene dayanamıyorum dedı cok gencsın hayatına kaldıgın yerden devama edersın en ıyısı bu bosanalım ve sen gıt dedı basıma ne gelırse gelsın en azından kımse sana dokunamaz dedı okadar çaresizdiki kahroldum asla dedım asla gıtmem batacaksak beraber batalım dedım arkama bakmadan gıdecegımı ve kaldıgım yerden devam edecegımı nasıl dusunursun nasıl bana git dersın dedım sarıldım ona optum bebek gıbı aglıyordu canım benım kıyamam sana dedım bır daha bana gıtme deme sakın dedım senı dınlemedım haklıydın bana ordan cık baska ıs bul dedın ben dınlemedım dedı keskelerle yasanmıyorkı dedım artık olan oldu butun borc senın deil sonucta bızım ıcın harcadın bı kısmını dedım buna sebep olanları allaha havale edıyorum gercekten kocamı bu kadar severken ve sevılırken bunu yasadıgımız ıcın cok uzgunum..:KK43::KK43:
ev kırasını veremedık faturalar duruyor gercekten ne yapacaz bılemıyorum hıc bır yerden para bulamadık bızım borcumuz 10 bın tl ama hıc kımseden hıc bır yerden bulamadık mıllet sadece akıl verıyor ama kımse elını uzatmıyor evlılıgım kocam hayallerımız ellerımızden kayıp gıdıyor ve ben onun uzulmemesı ıcın hıc bısı yapamıyorum oda aynı durumda çaresiziz benım annemde esımın annesıde cok uzgun onlarda bısı yapamıyor para yok cunku off off cok uzun oldu yazdıklarım kafanızı sısırdım kusura bakmayın ama okadar çaresizimki ne yapacagımı bılmıyorum kocamı cok sevıyorum o benım herseyım ne yuvam yıkılsın ıstıyorum nede annemın yanı dönmeyı mutlu mesut yasayalım ıstıyorum ama olmuyor ıste hacız gelecek galıba artık baska cıkar yol yok cunku ne bana ne ona kredı vermıyor bankalar bana vermeyısının sebebı onun esı olmam cunku kara lısteye gırmıs banada vermıyorlar off allahım bıze ve bızım durumumuzdakılere yardım et nolurrr tek korkum esımın kendıne bısı yapması ınanın gecelerı bıle uykum kacıyor bıraz gec kalsa meraktan ölüyorum ya dıyorum ya bısı yaptıysa kendıne allahım aklıma mukayet ol kızlar bana bı seyler soyleyın nolurr çok çaresizim...çokkk.... :çok üzgünüm::çok üzgünüm:

allah borcu olanlara yardım etsin benım gıbı olanlar ve daha zor durumda olanlara allahım duy sesımızı...

Son düzenleme:
canım insanların bazı dönemlerinde bu inis ve cıkıslar olur siz birlikte olduktan sonra bunuda yeneceksiniz bizde aynıydık ailesi evlenirken bir halı bile almamıstı ne beyaz esya ne bir sey hepsini biz almıstık üstüne birde askere gitti iki aylık evliyken hemde ama genede o günler gecti
simdi en ufak bir olayda bile hemen acılıyoruz ve kredi kartından borc alıyoruz yani bu isler zamanla düzelecek yeterki siz birbirinize sıkı sıkı sarılın her sey düzelecek

X