Yeniden başlama günlüğüm.

Niloya canım ben önce yazılar okudum, direkt google'a bu bozukluğu yazınca çıkan yazıların çoğunu okudum.

Youtube'da videolar var bununla ilgili ama ben Gülşah Kumanova diye genç bir bayanın videolarını takip ediyorum. 20'li yaşlarında kendisi, yıllardır kilo problemi varken zayıflamaya karar vermiş ne zaman ki diyet yapmaya başlamış, bu yeme atakları baş göstermiş. Kendince bu yeme ataklarını nasıl aştığını anlatıyor. Hatta bu konu ile ilgili birkaç kitap da önermiş, ben de kitabı alıp bu konuda bireysel olarak neler yapılabilir onu araştırıcam.
Tamam canım ben de videolarını izleyim belki bana da motivasyon olur :KK68:

Selamlar, uzun süre oldu yazamadım yine :) Herşey yolunda. 2021 planları hazır. Sadece 2021 planları ve bütçe planlaması için ayrı bir ajanda aldım. Planları bugün temize çekeceğim. Ayrı haftalık bir ajandam da var. O rutin haline geldi, tüm planları düzenli bir şekilde yazıyorum.

Herşey yolunda tek bir sorun dışında:) Geçen hafta psikoloğumla yaptığımız görüşme sonucunda ben de Binge Eating Disorder (Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu) olduğuna karar verdi. :halay:Düzeltmem gereken bir psikolojik sorun daha zihnime yazıldı:) Bu aralar bunun üzerine araştırmalar yapıyorum ve psikolog ile birlikte eş zamanlı diyetisyene başlamaya karar verdim. Psikoloğum da bu kararımı çok destekledi. Kendi başıma, kendi çabamla belli bir yol katediyorum fakat yine dibe çöküyorum. Beslenme konusunda belli bir rutin oluşturamıyorum.
Belli bir rutin oluşturduğumu sanıyorum, ufak bir kaçamak yapınca battı balık yan gider modunda kıtlıktan çıkmışçasına herşeye saldırıyorum.
Bunun da beyinle alakalı olduğunu düşünüyorum. Tüm bunlar aslında beynimin oyunları. Beynim " bak tekrar aç kalacaksın, ye yiyebildiğin kadar" dedikçe ne bulursam yiyorum, sonrası pişmanlık, sonrası yeni kararlar... 4-5 senedir sürekli aynı döngü içerisinde debeleniyorum.
Diyetisyene gitme amacım, aslında sadece kilo vermek değil, 4-5 senedir üzerime yapışan bi 5 kg var sürekli al ver modunda 2 ver 3 al olunca ideal kiloma ulaşamadım fakat amacım sadece kilo vermek değil, sürdürülebilir bir beslenme rutini oluşturup, herşeyden az az yiyip dengelemek. Ödül günleri de istemiyorum :işsiz::KK12:2 hafta düzenli beslenip 1 gün herşeyden yemek bu bozukluğu terkar tetikler bence. Neyse aklımda olan tüm detayları diyetisyene anlatıp haftaya başlayacağım inşallah :KK76:
Slm ajandanın boyutu iyi mi ben de araştırıyorum da? Markası ve nerden aldınız acaba?

Slm ajandanın boyutu iyi mi ben de araştırıyorum da? Markası ve nerden aldınız acaba?

Merhaba, haftalık kullandığım ajandanın markası Fabooks. Ölçüleri: 15x21 cm. Bu ajandanın içerisinde her gün için (2 sayfa 1 hafta şeklinde yani açınca tüm haftayı görüyorsunuz) ve aylık hedefler için bölüm ayrılmış. İlk sayfasında stickerlar var, çok hoş :KK68: Benim için oldukça kullanışlı fakat tek sorun genel-yıllık hedeflerimi yazabileceğim bir alan yok aslında notlar kısmı var oraya yazılabilir fakat bana yeterli gelmedi o kısım.

Diğer ajandam Nihal Harmanlı tarafından dizayn edilen bi ajanda. Bunun iç kısmı çizgili sadece. Ölçüleri. 20x15

Merhaba, haftalık kullandığım ajandanın markası Fabooks. Ölçüleri: 15x21 cm. Bu ajandanın içerisinde her gün için (2 sayfa 1 hafta şeklinde yani açınca tüm haftayı görüyorsunuz) ve aylık hedefler için bölüm ayrılmış. İlk sayfasında stickerlar var, çok hoş :KK68: Benim için oldukça kullanışlı fakat tek sorun genel-yıllık hedeflerimi yazabileceğim bir alan yok aslında notlar kısmı var oraya yazılabilir fakat bana yeterli gelmedi o kısım.

Diğer ajandam Nihal Harmanlı tarafından dizayn edilen bi ajanda. Bunun iç kısmı çizgili sadece. Ölçüleri. 20x15
Çok sağolun

Dün itibariyle netflix üyeliğimi iptal edip, sadece ilgi duyduğum konularda bilgi sahibi olabilmek için farklı bir isimle kaydolduğum instagram hesabımı kapatmış bulunuyorum. Zihnen aşırı rahatladım :KK68: Hiçbir pişmanlığım yok, yine olsa yine yaparım :KK76:

İkisi hakkında düşüncelerim,

Netflix, üyeliği kısa zamandır açmıştım fakat her ne kadar içerisinde güzel filmler, diziler olsa da benim vaktimi çok alıyor. Sanırım bende bu konuda sorun var:) Ya hep ya hiç mantığı her yerde karşıma çıkıyor. Bir türlü dengeyi kuramıyorum. Bir şeye başlayınca ona ders çalışır mantığında yaklaşıyorum. Dizi-film planları yapıyorum. Dizi-film listesi, aylık izlemem gereken dizileri vs. Hadi şunu da izleyeyim, bunu da izleyeyeyim olunca asıl vakit ayırmam gereken işlere (İngilizce) daha az vakit ayırdığımı gözlemledim. Netflix üyeliği kapatınca hiç mi film izlemeyeceğim? Netflix sadece izlemem gerekenleri belli bir uygulama içerisine toplamıştı, çok büyük rahatlıktı fakat üyeliği tekrar açana kadar hafta sonları ya da canım isteyince netten film açar izlerim. İlerleyen zamanlarda açar mıyım, açmaz mıyım henüz net değil tabi:)

Instagram, her ne kadar aile, arkadaş vs. tanıdık kimse hesabım da ekli olmasa da son zamanlarda çok vaktimi aldığını gözlemledim. Faydalı içerikler üreten, paylaşan hesapları takip etsem de, takip ettiğim hesapların sayısı artınca işin içinden çıkamadım:) Telefonu elime aldığım gibi instagrama giriyor olmam benim için büyük sıkıntıydı. Kendime, kişisel gelişimime ayırmam gereken zamanı instagrama ayırınca bunun önünü almak için hesabımı direkt sildim. Şimdilik hiçbir sosyal medya hesabım yok. Telefonumda gereksiz uygulama vs. yok. İngilizce ile ilgili 4-5 uygulama indirdim son zamanlarda, onları da bana olan katkılarına göre ya tutacağım ya da sileceğim.

Aslında genel olarak 2020 değerlendirmesi yapacaktım fakat genel bir değerlendirme yapmamaya karar verdim. 2020 yılı ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bir dönem olsa da, benim aydınlanma dönemim oldu :) 10 yıldır gel-gitli hallerimden sonra adım atıp psikolğa başlamış olmak hayatım için yaptığım en güzel yatırım. 2020'de yaptığım hatalarım, insanların bana karşı davranışları, olumsuz anlamda her ne olursa olsun hiçbiri umrumda değil artık :halay::lülülü:İyileştiğimi hissettikçe, somut bir adım attıkça demekki yapabiliyor muşum düşüncesi ile güçlendiğimi hissediyorum, geçmişi düzeltemem ama şu an ve gelecek benim elimde.

2021 yılında kişisel gelişim, eğitim vb. konularda oldukça fazla hedefim var:) Fakat benim için en önemlisi, psikolog seanslarımı aksatmayıp, kendimin en iyi versiyonu olmak istiyorum :KK68:

Aslında genel olarak 2020 değerlendirmesi yapacaktım fakat genel bir değerlendirme yapmamaya karar verdim. 2020 yılı ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bir dönem olsa da, benim aydınlanma dönemim oldu :) 10 yıldır gel-gitli hallerimden sonra adım atıp psikolğa başlamış olmak hayatım için yaptığım en güzel yatırım. 2020'de yaptığım hatalarım, insanların bana karşı davranışları, olumsuz anlamda her ne olursa olsun hiçbiri umrumda değil artık :halay::lülülü:İyileştiğimi hissettikçe, somut bir adım attıkça demekki yapabiliyor muşum düşüncesi ile güçlendiğimi hissediyorum, geçmişi düzeltemem ama şu an ve gelecek benim elimde.

2021 yılında kişisel gelişim, eğitim vb. konularda oldukça fazla hedefim var:) Fakat benim için en önemlisi, psikolog seanslarımı aksatmayıp, kendimin en iyi versiyonu olmak istiyorum :KK68:
Resmen beni anlatmışsın canım okurken kendimi buldum ben de kişisel gelişimimi daha iyi bir seviyeye getirerek çevremdeki kişilerle olan ilişkilerimi bir kez daha gözden geçirip en yakın bir akrabam da dahil olmak üzere hayatımdan çıkardım böyle daha iyi hissettiğimi düşünüyorum. Sosyal medya evet storylere bakmak bile oldukça zaman alıyor ama çektiğim resimleri koymayı çok seviyorum o yüzden hesabım açık 😁aslında sınır koyabildikten sonra çok güzel TV izlemeyi pek sevmiyorum zaten ama komedi yeni çıkan filmleri izlerim Netflix de gereksiz masraf gibi geliyor bana internetten izlemek yetiyor.

Yarın diyetisyene başlıyorum sonunda :KK76: Psikoloğa devam ettikçe türlü türlü sorunlarım çıkıyor :halay:Bir de yeme bozukluğu ile mücadele etmek durumunda kalıcam yani :) böyle bir sorunun olması keyfimi kaçırmıyor tabi, psikoloğa gitmeme sebep olan ana problem ile ilgiliyol katettikçe bu durum hayatımdaki diğer alanlara da olumlu etki ediyor. Mutlu, huzurlu oldukça diğer sorunlar gözümde büyümüyor, aksine kendimi geliştirebileceğim yeni bir alan bulduğum için mutluyum :)

Yakın zamanda yeme bozukluğu ile ilgili kitap siparişi vereceğim. Eş zamanlı videolar izleyip sorunu anlamaya, kendi ruh halimi çözmeye çalışıcam. Diyetisyenle telefonda görüştüğümde, kilo odaklı çalışmayacağımızı söyledi. Toplumda diyetisyenlerin sadece kilo verme amaçlı hizmet verdiği algısı var, ki ben de daha önce bu sebeple gittim hep. Rakamlarla ilgilenmiyorum artık. Amacım, sağlıklı beslenmeyi rutin haline getirip, tıkanırcasına yememe sebep olan olumsuz durumları ortadan kaldırmak.

Bu arada ufak bir bilgi, bu bozukluk genellikle sürekli diyet yapan kişilerde varmış, ben de olmasaydı zaten şaşırırdım.:işsiz: Çok fazla kilom olmamasına rağmen ( kemiklerim iri azıcık:)) kiloyu takıntı haline getirmiş olmam, normal beslendiğimde bile aklımın bir köşesinde hep ne zaman diyete başlamam gerektiği ya da nasıl bir yol izlemem gerektiği varken böyle bir hastalığın beni bulmasına şaşmamalı:)

Selamlar yaklaşık 20-25 gündür yazmamışım. Yeni güncellemelerle geldim yine:)

1-) Sağlıklı beslenme,
En son psikoloğum tarafından yeme bozukluğu teşhisi konulduktan sonra diyetisyen arayışına girmiştim. Psikoloğum da bu kararımı desteklemişti hatta bi diyetisyen arkadaşını önerdi fakat saatlerimiz uymadığı için başka biriyle çalışmaya karar verdim. Diyetisyenim çok genç, enerjik ve yaşına rağmen oldukça bilgili biri. Frekansımız baya tuttu. Beslenme günlüğünü oluştururken neyi, neden tükettiğimizle ilgili bilgiler veriyor. Psikologtan sonra kendime yaptığım en iyi yatırım. Bu arada Ocak ilk haftası başladım ve şimdiye kadar hiç yeme atağı yaşamadım. Ve tabi en olumlu tarafı da, 3 haftada 4,5 kg verdim. :KK76:
3 aylık paket aldım kendisinden vermem gereken bi 5 kg daha var fakat kiloya odaklanmıyoruz, ilk hedef atakları önlemek/tamamen bitirmek.
1 ayım bitti sayılır, 2 ay yeterli gelmezse bi 1 ay ya da 3 ay daha almak istiyorum. Çünkü kendisinden oldukça memnunum ve kendim için bir şeyler yapmak beni çok iyi hissettiriyor.

2-) Kişisel Gelişim,
Tülay Kök videolarına devam ediyorum hala. Videolar bitmek üzere. Kendisinin Youtube üzerinden ücretli abonesi olacağım videolar bitince. Videolar bittikten sonra Beyhan Budak'ı dinlemeye başlayacağım. Karakter olarak düzeni sevdiğim için bi ondan bi bundan yapamıyorum. Herşey belli bir düzende olmalı :)

Youtube'den bu ara ekonomi/borsa ile ilgili kanalları takip edip ilgimi çeken, kendi bilgim seviyesinde videolar izliyorum. kk'da da borsa ile ilgili yeni bir konu açıldı, eş zamanlı orayı da takip ediyorum. Yeni bilgiler öğrendim bu konu sayesinde. Ufak tutarla girdiğim borsaya şimdi ara ara biraz daha fazla tutarda eklemeler yapıyorum:) Şimdilik herşey yolunda borsada da umarım acemiliğime gelip de çakılmam :işsiz:

Aylık 3-kitap hedefim var. Kitaplar 400 sayfayı geçerse aylık hedefim 2 kitap. Yıllık hedefim ise, 40 kitap. Şu an 3.kitabımı bitirmek üzereyim.
Forumda elecda'dan önerdiği Nermin Yıldırım'ın Dokunmadan kitabını okuyorum. Sanırım bu kadın ne yazarsa okurum dersem abartmamış olurum. Kelimeleri, cümleleri kullanış biçimine, kadının zekasına hayran kaldım. Kitapları çizmek adetim değildir, fakat bu kitabı okurken elimden kalemi düşürmüyorum. Sürekli yeni kelime öğreniyorum.

Daha önce Netlix çukuruna düşmüş bir bağımlı olarak netflix'ten kurtulduğuma şükrediyorum şimdilik:) Bu ay 3 film izledim. Hafta sonu 1 belgesel izleyip bu ayki hedefimi tamamlamış oluyorum:) Netflix'te olduğu gibi her yere el atmıyorum, artık "şunu da izleyeyim, bunu da izleyeyim" olayı yok:))

İngilizce'ye çalışmaya devam. Online eğitim alıyorum, hiç bırakmadım fakat çok yavaş ilerliyorum. Şöyle bir artısı oldu şimdilik. İşyerinde ingilizce kullandığım için cümlelerime yansıdı. Yani öğrendiklerimi pratiğe de dökünce çok mutlu oldum:) Fakat hala çok yavaş ilerlediğim için o kısmı çözmem gerekiyor.

Her ay mesleğim ile ilgili 2 eğitim videosu izliyorum. (bunları da izledim.)

3-) Kişisel Görünüm, bu sene bir pantolon ve ceket dışında hiçbir giysi satın almadım. Geçen saydım 8-9 montum var fakat kazak ve pantolon eksiğim var. Pandemiden dolayı bir yere çıkmayınca/çıkamayınca almadım. Yakın zamanda alışveriş yapmayı planlıyorum fakat 2-3 kg daha verip almak istiyorum.

Cilt bakımı için bi ara rutin oluşturdum fakat karantina sürecinde aksatınca tekrar aynı rutini yakalayamadım. Ona da bir el atmam lazım.

Diyetisyenim haftalık 120 dk spor verdi. Evde youtubde videoları izleyerek spor yapıyorum. Yakın zamanda aletli pilatese de başlamayı planlıyorum.

4-) Birikim, Her ay maaştan az az Euro almaya başladım. Yurtdışı setahati için kenarda tutucam bu parayı. Bu planı uygulayamazsam da, yurtiçi seyahatta kullanırım diye düşünüyorum.

Borsaya fırsat yakaladıkça devam:) Altına da devam:)

BUGÜNKÜ PLANIM,
Kitap:
50 sayfa
İngilizce: 1 saat
Spor: Dün yoğun yaptığım için vücut ağrım var, bugün dinlenme günü.
Su: 2 litre
Yeşilçay: 2 fincan

Selamlar, sabah önce psikolog ardından diyetisyen randevum vardı. Psikolog azıcık dağıtmış olsa da beni, diyetisyene gidince 1,5 kg verdiğimi görmek keyfimi yerine getirdi. Ev ahalisi tatlı yiyince bana da daha sağlıklı neler yiyebileceğim ile ilgili alternatif tarifler verdi. Ödem atıcı su, kilom durduğunda tüketebileceğim fit smothie tarifini de ekledik listeye. Genel olarak seansım iyiydi.

1. Hafta Sonu ailemle vakit geçirince planlar sekteye uğrasa da, elimdeki kitabı bitirdim. (Dokunmadan)
  2. The Platform filmini izledim, henüz bitmedi.
  3. Diyetisyen ve Psikolog notlarımı düzenledim.
  4. 40 dakika kadar spor yaptım.
  5. Haftalık peelingimi yaptım.
  6. Kitaplığı düzenlendim.
  7. Bugün Zengin Baba, Yoksul Baba kitabına başlayacağım. (Yılın 4.kitabı.)
  8. 30 dakika spor yapılacak
  9. İngilizce 3 video izlenecek.

Selamlar, genel bir değerlendirme yapmaya geldim yine:)

Sağlıklı beslenme konusunda, herşey yolunda çok şükür. Verilen listeye uymaya çalışıyorum. Cuma günü diyetisyenle randevum var. Tek sıkıntı spor konusu. Su içme konusunda biraz sıkıntılıydım fakat su konusu oturdu spor konusun da bir ileri iki geri ilerliyorum. Pandemiden dolayı gittiğim spor salonu kapandı, akşamları yürüyüşe çıkmayı planlıyorum, bu konuyu Şubat ayında oturtmam gerek.

Kişisel Gelişim,
3 kitap: Zengin Baba Yoksul Baba, Kimya Hatun, Martin Eden
3 film: Henüz belirlemedim.
1 dizi: Seven Seconds
Belgesel: Sosyal İkilem

Şimdilik mesleğimle ilgili 2 online seminere katıldım.
Ay sonuna kadar 2 seminer daha dinlemek istiyorum.

Her cumartesi 2 ya da 3 Tülay Kök videosu dinliyorum, dinledikçe videolar artıyor sanki:) bir türlü bitiremedim. Tülay Kök'ten sonra Beyhan Budak ve ekonomi, borsa ile ilgili bir kanalın videolarını izlemek istiyorum.

Kendime not: Spor ve İngilizce konusu ile ilgili yeni düzenlemeler yap.

Akşam spor var. Spor sonrası dizi planım vardı fakat planlarımı yeniden gözden geçirmeye karar verdim.
Bu akşamki planım,

-Spor: 19.00-20.30
-Aylık planları gözden geçirme/revize etme
-Cilt bakımı (Temizleme, arbutin, niacimade, nemlendirici)
-Kuru fırçalama
-İlaçlar
-Kitap: Yeşil Peri Gecesi (Yaklaşık 50 Sayfa)

Cilt bakımı rutinimi oturttum.

Sabah:
Su ile temizleme
Arbutin
Niacinamide
Güneş Koruyucu (nemlendirici yok)

Akşam:
Temizleme yağı
Yıkama Jeli
Arbutin
Niacinamide
Nemlendirici.

Haftada 1 gün kil maskesi yapıyorum. İyi bir nemlendirici kullanmak gerekiyor. Cildi aşırı kurutuyor fakat sonrasında cilt cok iyi temizlenmiş oluyor.

Yukarıdaki rutinden sonra cildimdeki gözle görülür fark bariz belli ki etrafımdan da aynı yorumları alıyorum. Ayda bir cilt bakımına gidiyorum. Cilt bakımı ile ilgili yaptıklarım bunlar.

Cilt bakımı rutinimi oturttum.

Sabah:
Su ile temizleme
Arbutin
Niacinamide
Güneş Koruyucu (nemlendirici yok)

Akşam:
Temizleme yağı
Yıkama Jeli
Arbutin
Niacinamide
Nemlendirici.

Haftada 1 gün kil maskesi yapıyorum. İyi bir nemlendirici kullanmak gerekiyor. Cildi aşırı kurutuyor fakat sonrasında cilt cok iyi temizlenmiş oluyor.

Yukarıdaki rutinden sonra cildimdeki gözle görülür fark bariz belli ki etrafımdan da aynı yorumları alıyorum. Ayda bir cilt bakımına gidiyorum. Cilt bakımı ile ilgili yaptıklarım bunlar.
kuru fırçadan sonra ne sürüyorsunuz. ben gül yağı veya menekşe yağı tarzı bişi düşünüyorum kendime.

X