Yılan gibi kaynana

eşim kötü biri değil aslında. Gerçekten tanısan berbat bi çocukluk geçirmiş
Hep de öyle olurlar zaten. Berbat çocukluk geçirirler ama analarının bir telefonuyla hemen dediklerini yaparlar, eşlerini harcarlar. Kayınvalide yılan oğlu melek konularından da fenalık geldi. Çocuğunuz yok, ailenizin evi yıkılmış ne işiniz var kocanızın ailesinin evinde? Annem babam sokaktaysa ben de sokakta yanlarında kalırdım, kaynanamın ayağına çay servisi yapmazdım. Siz ailenizin durumuna üzülüp ağlarken eşiniz ne yapıyordu?

Bırak anasını babasını tüm akrabalarında telefon numaranız var maşallah. Annesine diyememiş mi "ne alaka ya niye her önüne gelen benim karımı arıyor, istediğiyle konuşur istemediğiyle konuşmaz" diye? Karısına tabak konmadığını fark etmemişmiş, siz seslenseydiniz bana tabak getirir misin diye. Kalkıp mecbur getirecekti o tabağı.

Karımla değil benimle konuşun, ne derdiniz varsa bana söyleyin demeyen adam değildir bence. Tavşana kaç tazıya tut. Depremde ailemin evi yıkılacak, kayınvalide kayınpeder alay edecek, nolmuş ölmüşler mi diyecek ben de üstüne ayaklarına çay servisi yapacağım. Bana bunu reva gören kocama ilk çayı vereceğime zıkkımın dibini iç, sen de bat ailen de batsın derim. Niye ailenize laf söylerlerken susturmadı eşiniz? Ne biçim konuşuyorsunuz kızın hali iyi değil, karışmayın yaptığına ettiğine diyeceğine sen niye dıdısının dıdısının telefonunu açmadın diye hesap soruyor. Aynen aynen sizi çok düşünüyor çok iyi bir eş.

İyi akşamlar konuma geçiyorum biraz uzun ve iç dökme olacak. Şuan 2 senelik evliyim 10+6 haftalık gebeyim. Deprem zamanı konumu hatırlayanlar varsa eşimin ailesi bizi evden kovdu. Benim ailemin evi yıkıldı ilk gün daha üzülüyordum “ne olmuş ölmüşler mi” dediler bi çay tepsisini dalgınlıkla ilk eşime uzattım diye havaya zıpladılar hakaret ettiler kayınpeder dururken saygısız ev ahlak görmemiş vs dendi sonra da evden kovdular. Bilerek yapmışım. Gerçekten kafam iyi değildi koskocaman bi deprem yaşadım evde tektim gece deprem anında. Sabaha kadar sokakta pijamayla karda öylece bekledim kimsesiz. Telefonum bile yoktu aileme ulaşacak nasıl normal diri hop hop davranabilirim seke seke çay dağıtabilirim millete. Bu konuyu geçiyorum o günden beri kendileriyle görüşmüyorum. Eşim askerde bi kaç günü kaldı. Kaynanam bu süreçte 2 defa aradı biri ilk gittiğinde biri de dün. İlk aramasını açtım annemi telefona istedi. Vermedim çünkü görüşmesini istemiyorum ilk evlendiğimizde anneme ağızlarına geleni söyleyip kadını 6ay psikiyatrik ilaçlara mahkum ettiler kocasıyla birlikte kaynana, annem 60 yaşında tansiyon hastası ve duygusal biri. Neyse vermedim tlfna bahane bulup incitmeden . Akrabaları beni aradılar tam kpss açıklandığı gün. Bunu soracaklar diye açmadım. Bide eşimin bi akrabasıyla deprem günü duygusal bi şekilde konuştum üzgündüm hata ettim sonradan iftira attılar bizi o kişiye şikayet etmiş evden koyduğumuzu demiş dedikodumuzu yapmış çilekanonim diye kocama demişler. O kişiyle de sadece mesajla konuşmuştum allahtan hepsini şak diye çıkarıp eşimin önüne koydum iftira atmasınlar dedim. Neyse bugüne geliyorum dün yine ek atama haberleri vs çıktı baktım millet arıyor telefonu uzağa koydum yattım bakmak moralimi bozmak istemedim belli olmadan, kv aramış görmedim bile. Bu akşam bana mesaj attı “ aramalarımı açma afferim sen böyle devam et bakalım” yazmış. Kendisiyle böyle bi samimiyetim yok. 4-5 aydır 1 telefon konuşması yaptım sadece. Neyse eşime yazdım annen bana böyle yazmış sen şu açıklamayı yap ben çok bozuldum bu mesaja arayıp ters bi şey derse üzülürüm dedim . Eşim canım cicim üzülme sen dedi ilkin, sonra eşim anasını aramış doldurmuş eşimi geri bana döndü diyor niye anneni istemiş telefona vermiyorsun sen niye akrabalarımı açmıyorsun annem arıyormuş açmıyorsun. Ters yapıyor. Tamam dedim kapattım kv aradım. Bana neler demedi neler. 2 sene önce düğünde altınları bozdurup araba almışız üstüme yapmışım arabayı, saygısızmışım ahlaksızım, bana diyo sizin gibi görgüsüz değiliz biz insanız. Bu arada eşimin kendi parasıyla taktığı altınları elimizden aldıklarını, kendilerinin bende bana taktığı bi çeyreği bile olmadığını söyledim. Altınları aldın anana götürdün diyo daha. Dedim arabayı aldık o altınlarla sattık arabayı duruyor evde 1 gramı harcanmadı. Senin 1 çeyreğin bile yok bende bu evde bi saksın yok dedim. Bana diyo sen bana ne aldın.
Bana hırsız çingene dedin baban yok(vefat etti) ahlakın yok dedin hiç mi acımadın bana benim de bi kalbim var gittim parkta saatlerce ağladım o gün dedim ama cidden konu oralara geldi. Şuan parça parça anlatıyorum sinirden. Beni 1 kere doğru düzgün sevmediniz saygı duymadınız hep bizden beklediniz dedim bi sıcaklık vermediniz hep kavga hep dövüş bıktık size gelince 1 hafta bu evde huzur olmuyo ya bana çirkin diyorsunuz ya hırsız ya çingene niye böyle yapıyorsunuz ben size ne yaptım ne saygısızlığımı gördün Allah rızası için söyle dedim. Neyse bu hiçbi şeyi kabul etmiyo halen ahlaksızsın deyip çeşitli iftiralarda bulunuyo. Sonra bi süre böyle tartışmalı konuşma devam ettikten sonra kayınpeder arkadan bağırdı “kapat diyorum sana muhatap olma şununla” diye kapattırdı karısına telefonu. Ya gerçekten bıktım. Eşimi doldurmasınlar diye eşime arayıp kısaca anlattım böyle böyle bir konuşma oldu gelince konuşuruz dedim eşim de yani arkamda pek durmadı bi şey de demedi. Bıktım ya
Bu gibi densiz laflar kullanan birisine asla birşey ispatlayamazsiniz. Çunki onun insanligi olsa o laflari kullanmaz, kullandiysa da ugraşmaya degmez. Kendinizi ispatlamaya çalişmayin, olaylari kafanizda buyuterek kendinize de bebegineze de eziyet etmeyin. Ilk once kafanizdan bi güzel geçmişi silin. O insanlari, gereksiz laflarini hayatiniza almayin. Diyceksiniz ki demek kolay. Ben de farkli insanlarla farkli sebeplerden çok yaşadim. Hatta benim de hamileligimin ilk ayalriydi. O kadar stres yapiyordum sabahlara kadar kafamdan atamiyordum ki karnima kramplar giriyordu ve hamileligimde o stres yaşadigim donemlerde adet kanamasi gibi kanamalarim oluyordu. O kadar karnim kasiliyordu. Doktorumun hematomun çok buyuk hersey ola bilir dedigini duydugum anda karar verdim. Kimse için ne kendimi ne bebegimi riske atmiycam. Ve sana tavsiye ettigim hayat felsefesini benimsedim. Kimseye kendini ispatlama, hakliysan saygi çerçivesinde sozunu demekden çekinme. Arkandan ne atip tutarlarsa umrunda bile olmasin. Saygi bekle gormuyorsan iletişimi kes. Eşinden arkanda durmasini, seni kimseyle muhattap etmemesini soyle. Ve surekli dolduruşa gelecekse de ona da sınır çiz. En onemli sensin unutma. Hadsizlerle uğraşacak kadar sağlam psikolojiye sahip degiliz hiç birimiz.

Aşkım insan sarrafı mısın doğru dedim çıkarları olunca eşime yaranırlar. Bana yanaşmazlar da. Eşime hemen harcama yaptırırlar yanlarına gittiğinde. Hep ayın 15inde gelmesini isterler
Eski eşimin aileside böyleydi sudan sebeplerle kavga çıkarırlardı ama para kokusu alınca meleklerdi

Gecenin sonu hastanede bitti sen kimsin kızım bu konuşmaları yapıyorsun dedim kendime. Kadın gerçekten cahil. Kendime üzüldüm eşime üzüldüm bebeğime üzüldüm. Niye cahile laf anlatmaya çalıştım boş yere eşimi dolduracaklar A dediysem alfabeyi sayacaklar diye kendimi kahrettim. Karnıma sancı girdi kalktım gece yarısı acile gittim bebeğime bişe olacak diye korktum. Bebek iyiydi çok şükür

Cahil değil. Saf kötülük.

Peki önünüze tabak konmadığını gören eşiniz; neden kalkıp 1 tabak getir(e)medi ? Neden bir şey demedi ? Hadi eş ailesi sorunlu diyelim de; asıl sorun eşiniz. Ve siz, bu adamın mükemmel genlerini onurlandırmayı tercih etmişsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Anası neki oğlu ne olacak oda aynıdır

Bişe diyim mi sen de haklısın. Şuan kafam çok karışık. Herkes haklı
Bu olayda haklı sensin. Ama yolun yanlış.

Eşine acıma.
Dik dur.
Sana ikide bir ahlaksız diyenlerle görüşme.
Eşin sana gayette güzel acımıyo,üzüleceğini bile bile bayada laf saymış telefon açmadın diye,üstelik annede de vermedin diye.Sanki telefonu annene versen ağzından hayır cümlesi çıkacaktı. Annenin canını sokaktamı buldun, kendi canını sokaktamı buldun? Eşine alttan alma sakın. Ailesine agız açamayan adam karısına saydırıyo gücü sana yetiyo çünkü.
Evden kovan ailesi için hemde. Eşin saf falan değil saf olsa hamile karısını düşünür. Geçmişte yaşadığı travmaları da yaşatanlarla halletmeli sizin sorununuz değil. Siz kendi bebeğinizin anne karnında rahat olmasını sağlayın. Allah kolaylık versin

Bebeği olmaz zaten diye denemeye başladık arada bi deneriz diye düşündük esas askerden sonrayaydı niyet ama ilk aydan oldu biz de şaşırdık yoksa haziranda deneyecektim.
Bedelli yapıyo çok zorlanmıyordur demi şimdi bahanesi olmayayım askerdeyken bu oldu şu oldu diye
Oha ya, bedelli yapıyor herif, ne zorlanacak, sanırsın Gabar dağlarında yılan çorbası yiyor, yattığı yerden 1 ay askerlik yapıp gelecek, siz kendinize bakın hamile halinizle canınıza okunmuş. Benim herif 18 ay yapmış, K9 eğitmiş, atış yapmış, komutandan yedikleri dayağın haddi hesabı yok. Anası uğurlamaya gelmemiş, sen napıyon iyi misin diye soranı olmamış, arkadaşları para göndermiş, bu adamların zoruna gitmiyorsa sizinki o sesini bi kesecek kusura da bakmayın.

1-Alttan aldıkça yaranamazsın kendini parçalama fedakarlık yapma
2- Seni sevmiyorlarsa ne yapsan illa bir bahane bulurlar
3-Kavga etme onların zehrini boşaltacakları fırsatı verme
4-Telefonları açmıyorsan dirayetli ol bahane üretme laf söylediklerinde duymazdan gel cvp verme daha çok çıldırırlar ..
Eşine hamileyim ne yapsamda sürekli bağırıyorlar korkuyorum açmaktan tansiyonum düşüyor hastanelik oluyorum öncelik bebeğim de

Bir lafla anneniz nasıl psikiyatrik ilaç kullanacak hale geldi ? Siz de biraz fazla mı reaksiyon veriyorsunuz ailecek? Arandığınızda açmazsanız kim olsa mesele büyür. Açıp az öz konuşup kapatmalısınız. Her aradıklarında şimdi bahane üretiyorsunuz kpss atama vs . Ee her seferinde açmamış oldunuz ama ? O an açmadıysanız akşam ya da ertesi gün geri arayın kısa konuşup kapatın . Bu şekilde mesafe konmaz çünkü aksine daha lakayt bir hal alır. Onlar eşinizin ailesi yüz yüze bakacaksınız. Haksızsınız demiyorum yönteminiz çok yanlış

Bir lafla anneniz nasıl psikiyatrik ilaç kullanacak hale geldi ? Siz de biraz fazla mı reaksiyon veriyorsunuz ailecek? Arandığınızda açmazsanız kim olsa mesele büyür. Açıp az öz konuşup kapatmalısınız. Her aradıklarında şimdi bahane üretiyorsunuz kpss atama vs . Ee her seferinde açmamış oldunuz ama ? O an açmadıysanız akşam ya da ertesi gün geri arayın kısa konuşup kapatın . Bu şekilde mesafe konmaz çünkü aksine daha lakayt bir hal alır. Onlar eşinizin ailesi yüz yüze bakacaksınız. Haksızsınız demiyorum yönteminiz çok yanlış
Açmak içimden gelmiyor gerçekten her görüştüğümde sorun çıkıyor. Üstte dediğim gibi deprem zamanı duygusallıkla bi akrabasıyla konuştum halen diyorlar ona demişim beni kovdular bana sövdüler bilmiyorum bi şeyler demişim. Sadece mesajda konuştum o kişiyle mesajlar ortada. Başka bi iletişim yok. Asla öyle bi kelime geçmemiş. Korkuyorum yani görüşesim gelmiyor. Biraz sıcak normal sevecen davransalar en azından açacak kadar yüreğim kaldırır. Sınav bahanesi olmuş işin ben taşıyamıyorım,”.
Annem bi kelimeyle psikiyatrilik olmadı tabiki. Bu ayrı bi başlık özet geçeyim düğünün ertesi günlerinde yan baktın, altınları aldın araba alalım dedin sen kimsin gelinlerin lafı olamaz benim oğlum aslan parçası sen kimsin çirkin cüce dedi kayınbabam bağırarak. Sonra ben ağlayıp sızlayınca annemi arayıp gelin alın kızınızı siktir olun gidin dedi. Annemin dünyadan haberi yoktu. Dur bak kızının sesini dinle bak nasıl ağlıyor filan dedi, annesi anemi arayıp siz görgüsüzsünüz gösteriş için altın taktınız dedi. Babası abimi arayıp siz çok mı şerefli insanlarsınız öyle bi ailesiniz ki oğlum nişanlıyken annenin evine girip çıkıyordu dedi siz ne biçimsiniz demiş. Bu tarz olayların üzerine annem depresyona girdi

Açmak içimden gelmiyor gerçekten her görüştüğümde sorun çıkıyor. Üstte dediğim gibi deprem zamanı duygusallıkla bi akrabasıyla konuştum halen diyorlar ona demişim beni kovdular bana sövdüler bilmiyorum bi şeyler demişim. Sadece mesajda konuştum o kişiyle mesajlar ortada. Başka bi iletişim yok. Asla öyle bi kelime geçmemiş. Korkuyorum yani görüşesim gelmiyor. Biraz sıcak normal sevecen davransalar en azından açacak kadar yüreğim kaldırır. Sınav bahanesi olmuş işin ben taşıyamıyorım,”.
Annem bi kelimeyle psikiyatrilik olmadı tabiki. Bu ayrı bi başlık özet geçeyim düğünün ertesi günlerinde yan baktın, altınları aldın araba alalım dedin sen kimsin gelinlerin lafı olamaz benim oğlum aslan parçası sen kimsin çirkin cüce dedi kayınbabam bağırarak. Sonra ben ağlayıp sızlayınca annemi arayıp gelin alın kızınızı siktir olun gidin dedi. Annemin dünyadan haberi yoktu. Dur bak kızının sesini dinle bak nasıl ağlıyor filan dedi, annesi anemi arayıp siz görgüsüzsünüz gösteriş için altın taktınız dedi. Babası abimi arayıp siz çok mı şerefli insanlarsınız öyle bi ailesiniz ki oğlum nişanlıyken annenin evine girip çıkıyordu dedi siz ne biçimsiniz demiş. Bu tarz olayların üzerine annem depresyona girdi
Ve ben bu olayların hiçbirini unutmadım sineye çekmedim. Bunları yaşadım. Eşim elimi tutup ben yanındayım dedi. Bi ileri iki geri yanımda olmaya çalıştı. Kolay değil bi yanda toksik ailesi aile sonuçta onu anlayabiliyorum. Sınır çizdiği de oldu konuşmadığı da yer geldi niye aranız iyi değil diye sitem ettiği görüşmemi istediği de oldu. gerçekten eşimle bunların konusu geçmese gölgeler olmasa çok mutluyuz eşim kötü davranan kötü kalpli biri de değil eşimin hatırına unutmasam da geçmişte bırakmaya çalıştım. Her seferinde sen bu eve bak bana bak ben kötü müyüm dedi.

Ve ben bu olayların hiçbirini unutmadım sineye çekmedim. Bunları yaşadım. Eşim elimi tutup ben yanındayım dedi. Bi ileri iki geri yanımda olmaya çalıştı. Kolay değil bi yanda toksik ailesi aile sonuçta onu anlayabiliyorum. Sınır çizdiği de oldu konuşmadığı da yer geldi niye aranız iyi değil diye sitem ettiği görüşmemi istediği de oldu. gerçekten eşimle bunların konusu geçmese gölgeler olmasa çok mutluyuz eşim kötü davranan kötü kalpli biri de değil eşimin hatırına unutmasam da geçmişte bırakmaya çalıştım. Her seferinde sen bu eve bak bana bak ben kötü müyüm dedi.
Eşiniz ne zaman tuttu elinizi? Anası babası size hakaretler ederken ailenize küfürler savururken mi yoksa herkes çekip gittikten sonra tenhada mı? Hala böyle adamları düzgün göstermeye devam edin.

Hamilesiniz sizi zorlamak istemiyorum ama şu ayrımı çok iyi kavrayın. Evlilikte huzur çok önemli. Geçim derdinden yoksulluktan bile daha önemli. İki ileri bir geri diye bir şey olmaz. Siz bağınızı koparsanız çocuğunuzun bağı olacak. Eşim kötü biri değil demeyin, düğünün ertesi günü size yapılanlar kabul edilemez ama etmiş. Size he he diyor arkanızdan annesine haklısın diyor. Bu adama güvenip kendizi teslim etmeyin.

Eşiniz ne zaman tuttu elinizi? Anası babası size hakaretler ederken ailenize küfürler savururken mi yoksa herkes çekip gittikten sonra tenhada mı? Hala böyle adamları düzgün göstermeye devam edin.

Hamilesiniz sizi zorlamak istemiyorum ama şu ayrımı çok iyi kavrayın. Evlilikte huzur çok önemli. Geçim derdinden yoksulluktan bile daha önemli. İki ileri bir geri diye bir şey olmaz. Siz bağınızı koparsanız çocuğunuzun bağı olacak. Eşim kötü biri değil demeyin, düğünün ertesi günü size yapılanlar kabul edilemez ama etmiş. Size he he diyor arkanızdan annesine haklısın diyor. Bu adama güvenip kendizi teslim etmeyin.
O anda da elimi tuttu, ama çıkıp heyt hoyt eşim dişi aslan bende aslan kralım gibi bi tavır değildi. Sessiz sakin. Herkes böyle bi tavır sergileyemez hepimiz isteriz ama kimin kocası böyle hele evliliğin ilk başlarında bi söyler misiniz

O anda da elimi tuttu, ama çıkıp heyt hoyt eşim dişi aslan bende aslan kralım gibi bi tavır değildi. Sessiz sakin. Herkes böyle bi tavır sergileyemez hepimiz isteriz ama kimin kocası böyle hele evliliğin ilk başlarında bi söyler misiniz
Siz evlilikte kıdem kazanmak gerektiğini mi düşünüyorsunuz eşinizin sizi koruyup kollamasına, savunmasına hak kazanmak için?

İnanılmaz bir konu gerçekten siz ailenize böyle hakaretlerler yapan bir aileye yine de gelin gittiniz üstüne servisler yaptınız bir de sıcaklık bekliyorsunuz pes.

İnanılmaz bir konu gerçekten siz ailenize böyle hakaretlerler yapan bir aileye yine de gelin gittiniz üstüne servisler yaptınız bir de sıcaklık bekliyorsunuz pes.
Pes. Ay lütfen saldırmayın valla çekemem, olayın farkındayım. Sıcaklık tabiki dengesizler ama sonrasında mecburen açacağım kadar insanlıkları olmasından bahsediyorum buz gibi soğuk ve korkuyorum bundan bahsediyorum. Bu dengesizliklerini unutmadım eşim için devam ettim diyorum. Boşan da boşan bu kocaya bi de çocuk mu verdin filan rica ediyorum. Yorum yapmanızı istemesem anlatmam ama dediğim gibi eşim o kadar salak olsa yanında durmazdım.

X