YoGurt Yapiminda bildiginiz puf Noktalari

Kizlar konuyu yasca daha buyuk olan ev hanimlarindan evde yogurt yapiminin puf noktalarini ogrenebilmek icin actim..

son 1 haftadir ev halkina ev yapimi yogurt yedirmek icin vaktimi mutfakta geciriyorum.. cok basarisiz sayilmam, ancak bir turlu tava yogurdu sertliginde bir yogurt elde edemiyorum.. icine 1 damla limon sikmaktan tutunda, kagit havlu ile suyunu cektirme yontemine kadar ne varsa denedim diyebilirim..

sutlerde mi bir sorun var ? mayalarda mi bilmiyorum.. ve gittikce yogurt yapmaktan sogumaya basladim.. pes etmeden evvel bir kezde sizlerin gorusunu almak istiyorum..

pastorize oldugu icin kaynatmiyorum, sutu 45 derece sicakligina gelicek kadar isitiyorum bir kac dakika bekletip mayaliyorum, isiyi termometreyle olcuyorum isidan emin olmak icin..sonrasinda 6 saat disarda 8-10 saat dolapta suyunu cektirerek bekletiyorum..

bir kac sitede muhakkak sutdeki kati besin degerinin artirilmasi gerektigini okudum, bunun icin sut tozu olmazsa olmazmis, extra olarak satilan canli yogurt kulturu kullanmaniz lazim diyorlar ki profesyoneller kadar iyi yogurtlar yapabilesiniz.. ama ben bunca katki maddesi eklendiginde yogurdun piyasadakilerden bir farkinin kalacagina inanmiyorum..

malesef caresiz kalip, dun suttozu ve yogurt kulturu siparis verdim amazondan ama bunlarla yogurdu mayalamadan , tecrubeli ev hanimlarininda fikrini almak istiyorum..

sizler yogurdu mayalarken ne gibi puf noktalarindan faydalaniyorsunuz?
pastorize sütten yoğurt olmaz..sümük gibi bir kıvam olur..köy sütü hani mahallelere süt dağıtanlar var onlardan alıyorum sütü..kaynatıyorum ılımaya bırakıyorum ...öyle termometre ile sıcaklığı ölçmüyorum..serçe parmağımı batırıyorum sıcak olmayacak gayet ılık olacak..sonra her kilo başına mesela 5 kilo süte 5 kaşık önceki yaptığım yoğurttan katıyorum sütün içine kariştırıp kapağını kapatıp üstünüde örtüp 4-5 saat dışarıda bekletiyorum..sonra dolaba koyuyorum..ertesi günü yiyebiliriz artık..eğer bir kaç gün hiç kaşık bile daldırmadan bırakırsan taş gibi çatalla yiyebileceğin kıvamda oluyor yoğurdum..ayrıca katkı olarak hiç birşey eklemem..hele hele süt tozu...süt tozu nasıl yoğurt oluyor anlamadımda zaten..sahte sütten yoğutmu olur ayol..

X