Zorbalık karşısında ne yapıyorsunuz

Maalesef şimdiki çocukları. %99u bu şekilde zorba ya sizde vurun oğlum sana vurana diyeceksiniz ki yapınız öyle değil muhtemelen Ya da en son müdüre veya cimere şikayette bulunacaksınız
Peki neden bu çocuklar böyle oldu, ben dışarda parkta da gözlemliyorum, sürekli birbirlerine kötü davranıyolar ve vuruyolar, ortak oyun oynamıyor çoğu, bireysel takılıyo ya da ikili olup başkasını rahatsız ediyolar, bizim zamanımızda diye geyik yapmak istemiyorum ama kalabalık olduğumuz zamanlarda bile ortak oyunlar oynardık, birbirimize ihtiyaç duyardık, bu kadar bencil ve kendi başımıza takılmazdık, bi paylaşımımız olurdu hep..

Güzel hanımefendiler nasılsınız,
Ben iyi sayılırım.
Sorunum şu, beş buçuk yaşında, sakin uyumlu arkadaş canlısı, fırsat verildiğinde kendini çok güzel ifade eden bir oğlum var.
Bu sene ana okuluna yazdırdım. Okulda yaşıtlarından zorbalığa uğruyor, bazen vuruyolar bazen sözlü şiddet oluyor, bana her zaman anlatmıyo. Bazen teyzesiyle paylaşıyo.
Öğretmenine çocukların vurduğundan bahsettim, çok da dikkat ederek suçlayıcı olmadan konuştum ama benimle tartıştı.
Bir veliye genelleme yaparak çocuklar birbirlerine vuruyo sürekli dedim, normal bunlar okulda daha fazlası olacak dedi, velisi de yöneticisi de, anlattığım herkes aynı mantıkta. Tamam ben de biliyorum olmaması imkansız ama siz evde çocuklarınızla konuşamaz mısınız? Ben çocuğuma vurma, karşılık verme demekle hata mı ettim, efendi çocuk, ezik algısı ne zaman bitecek, neden sorun bizdeymiş gibi görünüyo arkadaşlar ben yanlış mı yapıyorum?
Arkadaşların sana istemediğin bişey yaparsa onu uyar yine yaparsa öğretmenine söyle demekle yanlış mı yapıyorum?
Bu hafta teyzesine anlatmış çoçuklardan biri benim üstüme geliyo (iri yapılı) itiyo, kaçınca da korkak diyo bana demiş, biliyorum vurmalarından çok böyle sözler oğlumu daha çok yaralıyo, ben çocuğumu gelişsin arkadaş edinsin diye gönderdim ama daha çok içine kapatıyolar.

Çok üzülüyorum, ben de zorbalığa uğramıştım nasıl hissettiğini taa içimden biliyorum, bir annenin kendini çaresiz ve yalnız hissetmesi kadar kötü bir his yok, lütfen kırıcı olmadan yardımcı olur musunuz...
Ben olsam okul değiştirirdim.
Bu "her okulda böyle şeyler olur" şeklinde normalleştirmelerden hoşlanmıyorum ben. Kızımın anaokulunda hiç olmadı, şu an ilkokul 3'te ve bir kez bile vurulduğunu veya arkadaşlarının birbirine vurduğunu duymadım. Demek ki her okulda olmuyor.
Yani iş eğitimcilerde, okul içindeki genel havada, tutumda bitiyor. En ufak şeylerde bile uyarılması gerekiyor çocukların, "olur öyle şeyler" denildikçe çocuktan çocuğa geçiyor, öğreniliyor, artıyor.

Ben olsam okul değiştirirdim.
Bu "her okulda böyle şeyler olur" şeklinde normalleştirmelerden hoşlanmıyorum ben. Kızımın anaokulunda hiç olmadı, şu an ilkokul 3'te ve bir kez bile vurulduğunu veya arkadaşlarının birbirine vurduğunu duymadım. Demek ki her okulda olmuyor.
Yani iş eğitimcilerde, okul içindeki genel havada, tutumda bitiyor. En ufak şeylerde bile uyarılması gerekiyor çocukların, "olur öyle şeyler" denildikçe çocuktan çocuğa geçiyor, öğreniliyor, artıyor.
Ne kadar güzel ,hiç böyle insanlarla karşılaşmamanız, son çare okul değiştireceğim malesef.

Peki neden bu çocuklar böyle oldu, ben dışarda parkta da gözlemliyorum, sürekli birbirlerine kötü davranıyolar ve vuruyolar, ortak oyun oynamıyor çoğu, bireysel takılıyo ya da ikili olup başkasını rahatsız ediyolar, bizim zamanımızda diye geyik yapmak istemiyorum ama kalabalık olduğumuz zamanlarda bile ortak oyunlar oynardık, birbirimize ihtiyaç duyardık, bu kadar bencil ve kendi başımıza takılmazdık, bi paylaşımımız olurdu hep..
Çnkü genelde artık gözlemlediğim kadarıyla aileler teknoloji ile büyütüyor çocuklarını ağlayan çocuğa hemen tablet telefon vs veriliyor ve gözlemlediğim kadarıyla sadece çocuklar da değil büyük insanlar da bencilleşti

Vurma demeyin doğru olan ona engel olup hayır bana böyle yapamazsın diyebilmesi
Ellerini tutmayı engel olmayı öğrenmeli
Veya karşı benzer tepki vermesi şişko diyorsa ona yakın ayakkabın kötü diyorsa seninde tshirtin çirkin demesi gibi

Peki ama benim çocuğum da aynı şekilde karşılık verdiğinde diğer çocuğa bişey olursa ne olacak? Ben bi adım sonrasını düşünüyorum ama yanlış düşünüyorum sanırım bu kadar detaya girmemek mi lazım acaba, çünkü sizin yazdığınız şeyi çoğu arkadaş yazmış. Haklısınız belki de ben de böyle yapmalıyım

Zarar görürse de başlatmayacaktı. Bu kadar basit. Karşılık verenin yaptığı. Nefsi müdafaa oluyor sonuçta. Hukukta bile yeri var. Öyle düşünün bence. Kendini savunamaması ve bu yüzden zarar görmesi daha kötü değil mi? Karşılık vermedikçe zorbalığın şiddeti artacak çünkü.

Peki ama benim çocuğum da aynı şekilde karşılık verdiğinde diğer çocuğa bişey olursa ne olacak? Ben bi adım sonrasını düşünüyorum ama yanlış düşünüyorum sanırım bu kadar detaya girmemek mi lazım acaba, çünkü sizin yazdığınız şeyi çoğu arkadaş yazmış. Haklısınız belki de ben de böyle yapmalıyım

Kararlarının sonuçlarını görecek karşı tarafta kendi yaptıklarının sonucunu görecek harekete geçme duyguları gelişecek kriz çözümü gelişecek.

X