Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

bu arada ben yaklaşık 18 yıldır RA ile tanışığım...senelerce aralıklı kortizon kullandım ağrıyı mucizevi şekilde geçiriyor ama iki ucu keskin bıçak derler ya hep,şimdi kortizon yok ama onun yüzünden artan iştahım ve kilolarım varsenağlamadaha başka hasar da vermiştir mutlaka......kullanıyorsan göz dr una gitmelisin mutlaka.ben çocuk düşündüğümde dr 6 ay önce bütün ilaçları bıraktırmıştı.ve zaten hamilelik çok rahat geçiyor ne ağrı ne bişey:teytey: biraz karışık yazdım kusura bakma noolur sırnaşık şey

slm arkadaşlar bende hamile kalmak istiyorum ama bunu dr.söyleyemedim henüz yaşımda geçiyor 37 yaşındayım arkadaşımız 6 ay öncesinden ilaçları bırakmış ben hala devam ediyorum haftada bir 6 adet olan ilacım var buna hiç başlamadım ....kullanıyorum ramazan bayramından beri hastayım ama ra kesin değil asdanda şüpelendi dr.mr çektireceğim bakalım ne çıkacak benim öğrenmek istediğim ilaçları çok önceden bırakmayıp hamile kalan varmı bebeğe herhengi bi zarar verdimi ben çok korkuyorumda teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
slm arkadaşlar kimse yok sanırım ben sizlere bişey sorucam ev işlerini nasıl halletmektesiniz benim ağrılarım sürekli olduğu için ayaklarım tabanlarım el bileklerim parmaklarımda ağrıdığı için anlıcanız tüm eklemlerim ağrıdığı için evi fazla temizleyemiyorum dr.kendini fazla yormucaksın dediği için fazla yapamıyorum üsttenyapabiliyorum sizler nasıl başedebiliyosunuz çok teşekkür ederim..

slm serap ben 15 yaşından beri romatoıdardrıt hastasıyım ve 2 elımdede hasar var genelde parmaklardan kıvırıyor şu an 35 yaşındayım ....kullanıyorum hastalığım durdu fakat evlenmek ıstıyorum ama korkularım da var tabıkı ıkı arada bır deredeyım saygılar

slm ecrın bende romatoıd ardrıt hastasıyım ve 15 yaşından berı sana tavsıyem sakın ılaçlarını ıhmal etme ınan çok daha kötu olursun onlar bızler için nefes kaynağımız ama arkadaşım mutlaka psıkolojık destek al ınan ağrıların yarı yarıya azalıcak bende evlenmeyı ve çocuk sahıbı olmayı çok ıstıyorum ama o korkular benı mafedıyor sanırım bız sağlığımızın kıymetını bılıyoruzda hastalık acımasız saygılar dostum

slm arkadaşlar bende hamile kalmak istiyorum ama bunu dr.söyleyemedim henüz yaşımda geçiyor 37 yaşındayım arkadaşımız 6 ay öncesinden ilaçları bırakmış ben hala devam ediyorum haftada bir 6 adet olan ilacım var buna hiç başlamadım ....... kullanıyorum ramazan bayramından beri hastayım ama ra kesin değil asdanda şüpelendi dr.mr çektireceğim bakalım ne çıkacak benim öğrenmek istediğim ilaçları çok önceden bırakmayıp hamile kalan varmı bebeğe herhengi bi zarar verdimi ben çok korkuyorumda teşekkürler.

2. hamileliğim ilaç kullanırken -kazara -gerçekleşti,tabi çok korktum,çünkü önceki dr.um uyarmıştı bu konuda...ama sağolsun kadın doğum uzmanı yüreklendirdi,içimi rahatlattı,gerekli testleri yaptırdık ,Allah korumuş:asigim:şimdi kızım 6 yaşında:nazar: fakat ilaç kullanırken bilerek hamile kalmak doğru değil tabi...allah şifalar versin

slm...bende 3 yıldır ra hastasıyım.Başlangıçta bazı ilaçlar kullanılıyor eğer seninki yeniyse ve hala biyolojik ajan denilen ileri ilaç kategorisi kullanılmaya başlanmadıysa şanslısın..çünkü bu tip durumlarda yani biyolojik ajan kullanımlarında 5 ay önceden bu ilaçların bırakılması gerektiğini biliyorum ve eğer diğer ön tedavi sürecindeki ilaçlar kullanıyorsan bunlar azaltılabiliyor ama yine de dr kontrolünde bırakman yada azaltman lazım aman ben bu hataya düştüm sen yapma ben bekarım hamilelik gibi bir düşüncem yok ama ilaçlar çok bunalttı ben iyiyim diye ilaçları azaltayım dedim hastalık yeniden alavlendi...Geçmiş olsun...senağlama

slm...bende 3 yıldır ra hastasıyım.Başlangıçta bazı ilaçlar kullanılıyor eğer seninki yeniyse ve hala biyolojik ajan denilen ileri ilaç kategorisi kullanılmaya başlanmadıysa şanslısın..çünkü bu tip durumlarda yani biyolojik ajan kullanımlarında 5 ay önceden bu ilaçların bırakılması gerektiğini biliyorum ve eğer diğer ön tedavi sürecindeki ilaçlar kullanıyorsan bunlar azaltılabiliyor ama yine de dr kontrolünde bırakman yada azaltman lazım aman ben bu hataya düştüm sen yapma ben bekarım hamilelik gibi bir düşüncem yok ama ilaçlar çok bunalttı ben iyiyim diye ilaçları azaltayım dedim hastalık yeniden alavlendi...Geçmiş olsun...senağlama

slm arkadaşım çok geçmiş olsun ben deltakortil salazoprin en tab valteren veb metatexrate kullanıyorum. ama metatexrateye hiç başlamadım yan etkileri ve vücuda hasarı fazla diye başlayıp başlamasam diye düşünüyorum siz ne kullanıyorsunuz..

gittikçe evhama kapılıyorum:KK43:
üzülüyorum moralimi bozmamam lazım ama bu hastalığın yakamı bırakmayacağını ömür boyu bu ilaçlarla yaşayacağımı düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum:KK43:
beni yoran hastalık değil ilaçlar! mahvoluyorum her hafta o berbat ilacı içerken. kutusunu görünce bile midem bulanmaya başlıyor:KK43: önceden hiç etkilemezdi beni sanki aspirin içermiş gibi içiyordum ama son bir kaç aydır derman bırakmıyor bende, nefes aldırmıyor.
kısmen psikolojik olduğuna inanıyorum, çünkü tedavinin ilk aşamalarında doktorum "nasıl m.. 'ı rahat kullanabiliyor musun?" diye sormuştu, ben de gayet sakin "Eveeet" demiştim, sonra bir kaç hasta ile konuştum "Nasıl içiyorsun bu ilacı, ben şöyle oluyorum içince böyle oluyorum ..." bunları öğrendikten sonra psikolojim bozuldu iyice:KK43: nasıl da rahat içiyordum halbuki önceden:KK43:
inanın romatizma hastası olduğumu sadece ve sadece salı akşamları hatırlıyorum, o ilacı içerken :KK43:

slm arkadaşlar bugün hepiniz iyisiniz inş.ben iğne kullananınız varmı diye sorucam ben bugün dr.gittim tahlil sonuçlarıma baktı crp alt as sedimantasyonlarımda düşme var iyi dedi enarterceptmi yoksa enbrelmi öyle bi iğneden bahsetti kolumdan deri altına bişey enjekte ettiler cuma gidicem göğüs filmi çektirip göğüs hastalıklarına gideceğim bu iğneye başladıktan sonra korkulanşey verem olma riskiymiş sanırım yanlış anlamadıysam sizde böyle bişeyler yaptınızmı bu iğneden kullanan varmı yan etkisi varmı bana yazarsanız çok sevinirim.

yaklaşık 4 yıldır enbr5el iğnesini kullanıyorum.o iğnenin çok faydasını gördüm.ilk zamanlar yanında başka haplarla birlikte içiyodum.şuan yalnız o iğneyi kullanıyorum.ben bi yan etkisini görmedim.o kanser yapma riskini de internetten öğrendim.öğrendikten sonra biraz endişeli kullanıyorum ama yapacak bişey yok.

slm ecrın bende romatoıd ardrıt hastasıyım ve 15 yaşından berı sana tavsıyem sakın ılaçlarını ıhmal etme ınan çok daha kötu olursun onlar bızler için nefes kaynağımız ama arkadaşım mutlaka psıkolojık destek al ınan ağrıların yarı yarıya azalıcak bende evlenmeyı ve çocuk sahıbı olmayı çok ıstıyorum ama o korkular benı mafedıyor sanırım bız sağlığımızın kıymetını bılıyoruzda hastalık acımasız saygılar dostum

Merhaba, Ben de aynı sizin gibi 15 yaşından beri RA liyim. 37 yaşında evlendim ve 38imde bir bebek yaptım. Şimdi 5 yaşında. Allaha şükür sağlığı yerinde. Hamileyken bir tek ağrıkesiciye bile ihtiyacım olmadı. Hastalık birdenbire kayboldu sanki. Ama doğumdan 10 ay sonra ataklarla ortaya çıktı. Onu da ilaçlarla bastırdık yine. Bezen hep hamile olarak kalsam ne güzel olurdu diyorum:) Çocuk sahibi olmak da herşeye değer diyorum. Allah hepinize sağlıklı çocuklar nasip etsin.

Merhaba arkadaşlar ben izmirde yaşıyorum yaklaşık 2 senedir R.A hastallığı ile mucadele ediyorum .direksiyon hocalıgı yapıyorum ilk başlarda dizlerimde ağrılar başladı .araba kulanamaz hale gelmiştim.dizlerimi kulanamıyırdum.hastaneye gittim bir ton tahlilllerrr sonunda teşhis konuldu.daha sonraki aşamalarda ayak parmaklarımada şişlikler olmaya başladı bu çok etkiledi beni parmaklarım şişmeye başladı ayakkabı giyemez oldum.hala giyemiyorum.izmirde gürbüz gümüşdiş beye gittim kortizonlu ilaçlar filan derken bir süre böyle geçti tahlil sonclarında karacigerime ilaçlar yan etki yaptı ilaçları kesmek zorunda kaldım ve başka bir dr. ye sevk etti beni yurtdışından ilaçlar varmış iğne filan...ama sosyal guvencem olmadıgı için getiriirmedim.ve cok pahalıymıs 3o bin dolarlardan bahsetti.ayrıca kanser riskide varmıs.... haftada bir gun kulandıgım ilaç ext midir nedir.kemotarapi ilaçı beni cok etkiliyor beynimi yerinden sökuyor sanki cok değişik bir duygu sizde yapıyormu bilmem çin işkencesiii deesem yeridir.ayrıca çenemdede ağrılar oldu bir ara yemek yiyemez oldum ..hala hafiften var acıkcası bu kadar ilaç kulandım bir faydasını göremedim üstüne birde el parmaklarıma sıçradı bende isyan ettimmm bıraktım ilaçları....:) haklımıyım haksızmı arkadaslar
okadar ilaç kulan sonrada el parmaklarını sıçrasın....
sülük yöntemini kulandım sülükler 2 ayagımdada tam agrıyan parmakları ısırdılar beni cok etkikedi bu helal olsun onlara :) ısırdıgı parmaktaki şişlik indi ama diger parmaga sıçradı şlşik artık sülük faydalı oldumu bilemiyorum
lavanta kürü içtim faydasını göremedim...midemde agrı yaptı....
bu kadar uzm. doktor var ama çaremiz yok...
açıkcası güvenmiyorum artık dr.lerede bütün yazıları okudum butun arkadaslar caresizlik içinde ama moralinizi yüksek tutun tıp ilerliyor mutlaka bir ilaç cıkar yakında... bende bekliyorum su anda agrılara alıştım her an her saniye acı ilaçlaıda bıraktım :) ne olursa olsun ...en son omega3 diye bir ilaç duydum onu denemeyi düşünüyorum herrkese acil şifalar diliyorum....savas barıs . izmir. msn :kur45@hotmail.com

Arkadaşlar hepimiz bu hastalığa yakalandıysak bir ortak noktamızın olması lazım sebebi sıkıntı deniyor ama başka bişi olmalı bunu çözebiliriz belki
mesela ben içki sigara hayatta kulanmadım
yemek cok secerim tavuk balık yemem hayattta .
cok cola içerim aburcubur tatlı cikulata cok yerim biskuvi filan
ayakta cok dururum
beslenmemizden mi neden yakalandık bu hastlıga bir ortak noktamız olmalı?????

Merhaba

Eylül 2007'de doğum yaptıktan 4,5 ay sonra ağır kaldırmam sonucu sol omzumda ağrı oluştu geçer diye bekledim geçmedi bebeğim kucağımda otururken başını arkaya vurduğunda boğazımın altındaki sol kemik hep sızlıyordu bende yer ettiğini düşünüyordum. bebek 1 yaşına geldiğinde ortopedi drlarını dolaştım ağrı kesici veriyorlar geçecek diyorlar.. ortopedi proflarını dolaşırken en sonunda beni romatolğa gönderdiler aralık 2008'den beri tedavi oluyorum Salazopyrin alıyorum. bir faydasını görmedim. Voltaren ağrılımı gidermiyor En son dr. BI frofenid verdi o hafifletiyor şükür
Benim ağrılarım sol omuzda başladı ve boğazımın altındaki sol kemikte sonra diğer taraf geçti omuzlarım ağrımıyor çıkıyor sanki.. derman arıyorum ne yapabilirim bana önerileriniz neler 2 çocuk var dinlenemiyorumda..
herkese acil şifalar diliyorum..
Sevgiyle Sağlıkla kalın

Ben et yemiyorum sadece ... çok az köfte zorlamayla..
sigara-içki kullanmam şimdi asitli içecekte içmiyorum
kimse yok galiba
Bir arkadaş vardı kartal hast.sinden bahsetmiş ben çok yakınım doktorun ismi ne acaba benim doktorum ASO testi artık geçti diyor? çocuklar için uygulanırmış eskiden?

Arkadaşlar hepimiz bu hastalığa yakalandıysak bir ortak noktamızın olması lazım sebebi sıkıntı deniyor ama başka bişi olmalı bunu çözebiliriz belki
mesela ben içki sigara hayatta kulanmadım
yemek cok secerim tavuk balık yemem hayattta .
cok cola içerim aburcubur tatlı cikulata cok yerim biskuvi filan
ayakta cok dururum
beslenmemizden mi neden yakalandık bu hastlıga bir ortak noktamız olmalı?????

sevgili arkadaşım yeme içmeninde önemi var tabi balık yemen lazım asitli içeceklerden uzak durman lazım sigara içki olmayacak üzüntü sıkıntı stres baş sebebi genetik olduğuda söylenmekte ama benim ailemde asla RA hastası yok ben ilkim birde çarpma burkma hastalığı tetikleyebiliyor ben geçen sene evlendim nişandan sonra eşim ve eşimin ailesi beni çok üzdü çok ağladım sıkıntı stres üzüntü yaşadım benim ilk boynumda ağrım başladı evlendim bikaç ay sonra sağ ayak bileğimi bir kaç kere burktum ve sonra hastalık başladı sizde düşünün sizinde belki burkma çarpma aşırı yorgunluk üzüntü sıkıntı stres olmuş olabilir...yalnız şu bir gerçekki hastalıkla yaşamasını bilmemiz hayatımızı daha kaliteli hale getirmemiz ve en önemlisi sıkıntı üzüntü ve stresten uzak durmalıyız yediklerimize özen göstermeliyiz balık haftada 2 yada 3 kere yememiz gerekli meyve sebze ihmal etmemliyiz en önemlisiiii moralimiz hep yüksek olmalı ve iyileşeceğimizi düşünmeliyiz...

Ben et yemiyorum sadece ... çok az köfte zorlamayla..
sigara-içki kullanmam şimdi asitli içecekte içmiyorum
kimse yok galiba
Bir arkadaş vardı kartal hast.sinden bahsetmiş ben çok yakınım doktorun ismi ne acaba benim doktorum ASO testi artık geçti diyor? çocuklar için uygulanırmış eskiden?

canım aynı şeyler senin içinde üzülme moralini yüksek tut yediklerine içtiklerine dikkat et kendine farklı bir uğraş bul..

X