Çocuk Hastalıkları Bebeklerde Göz Kayması :(

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
bizim bebişte 1 yaşında ..ramazan bayramı gibi fark ettik sol gzödeki kaymayı prof götürdük biri 5 diğeri 5.5 gözlük verdi iki ay sonra kontrol gecer dedi merak etmeyin sebatla bekliyorum diliyorum gecer

Kıslar bebeğimin her iki gözünde kayma fark ediliyor. İşin ilginç yanı dr götürdük gözünde hiçbirşey yok ne şaşılık ne kayma..
Ben götürmediğim için soramadım peki bu çocuk neden böyle bakıyor? Yoksa dr mu anlamadı :KK43:

merhabalar. benim 9 aylık bi bebeğim var. gözleri 5. aydan itibaren kaymaya başladı. 3 kez doktora götürdük 5 derece kayma var dediler ve ameliyat olması gerek. bebeği şaşılık ameliyatı olan varmı lütfen yardımcı olun. bebeğim daha çok küçük çok endişeliyim...

arkadaşlar ankara ya yakın oturanlara tavsiyem prof dr cumhur şener. çocuk göz hastalıkları ve şaşılık konusunda özelleşmiş bilgi becerisi mevcut. göz hastalıkları bir engin deniz .şaşılık uzmanına götürün en değerli varlıklarınızı. benim bebeğimde sağ gözde daha fazla olmak üzere içe kayma ve her iki gözde de dışa bakış kısıtlılığı tespit ettik. Bir göz doktoru 3 aylıkken olur, ilk 6 ay kayma normaldir dedi. diğer göz doktoru duen sendromu olabilir mi diye düşündü. ama prof cumhur şener e götürdük bebeğimizi ve 6.5 numara hipermetrop( yakını görememeye yol açan gözde kırma kusuru) olduğunu ve kaymanın buna bağlı olduğunu öğrendik. 4.5 numara gözlükle başladık üstelik bebeğim daha 4 aylıkken .............
ilk 6 ay gözde kayma: doğumsal diye tanımlanır.
ilk 3 ay kaymalar bazen fizyolojik olabilir(yani doğal). ama 3 aydan sonra patolojik olur genellikle(hastalık)

edinilmesi gereken yaklaşım bebek 1 günlük bile olsa gözde kayma varsa göz muayenesi yaptırmaktır.
şaşılığın doğumsal kaymalarda önemli bir nedeni kırma kusurudur. diğer önemli neden ise göz kaslarının koordinasyon bozukluğudur.
kapatma tedavisi bebeklerde sakıncalı olabilir.görme gelişimini bozabilir diye düşünüyorum.
ameliyat gerekebilir( bu da tekrarlayan ameliyatlar demek olabilir, son çare) ama 2 yaşından önce sorun hemen tamamen tedaviyle düzeltilebilir diye okumuştum.
gözlüklü bebek sempatik ama çocuklar çokı acımasız komik diye dalga geçebiliyorlar. bu nedenle çocuğum özgüvenini kazanmadan kreşe göndermeyi düşünmüyorum.5-6 yaşından sonra ise gözlük çocuklara karizmatik ve özendirici geliyor...

Benimde bebeğime 4.5 hipermetrop teshiisi konuldu çok üzgünüm haftaya testimizi tekrarlatıcaz ona göre gözlük verilecek :2: :2: :2: :2: :2: :2: :2: :2: :2: :2: :2:
Bebegim prematüre 5 aylık ama 3.5 aylık sayılıyor o yüzden cok minik daha neden böyle oldu anlamıyorum :KK25:

sevgili burcu erdem özel mesaj gönderemiyorum.
geçmiş olsun.bizim ikinci görüşmemiz bir ay sonra.doktorumuz düzeleceğini düşünüyor. açıkçası gözlükle kaymaları azaldı, gözlüğü bırakınca hemen kayıveriyor :KK43: . ameliyat ya göz kaslarının fonksiyon bozukluğunda , ya da düzeltilmemiş kırma kusuru artık kaslarda kalıcı fonksiyon bozukluğu yaptığında uygulanıyor. sizin de kayma sebebiniz (bizim gibi), ışığı kıramamaya bağlı gözlerin adaptasyon mekanizması göstermiş olması..kayma yoksa doğumsal hipermetropide gözlüksüz takip edilebiliyor. ama kayma geliştiğinde mutlaka mümkün olan en düşük numarayla başlayıp, kırma kusurunu düzeltme yoluna gidiyorlar. hipermetropi ,gözün ön arka çapı arttıkça, yani bebek büyüdükçe düzeliyor.bizim 6.5 numara .erişkinlikte sıfırlanabilir dedi doktorumuz ama ben 1-2 numarada kalacağını tahmin ediyorum. sizin bebişinizin numarası düşük hiç merak etmeyin .çünkü zaten bebeklerin %80'i 1-2 numara hipermetropi ile doğar. bizim bebekte gözlükle orta hat görüşü düzeldi ama her iki gözde dışa bakış kısıtlılığı devam ediyor.bakalım.ameliyat son çare , üstelik bunu savunmayan göz doktorları var , bu alanın en başarılı isimleri istanbulda prof veliddin oğuz var, ankara da da bizim dr prof cumhur şener. sağlıcakla kalın..

sevgili burcu erdem özel mesaj gönderemiyorum.
geçmiş olsun.bizim ikinci görüşmemiz bir ay sonra.doktorumuz düzeleceğini düşünüyor. açıkçası gözlükle kaymaları azaldı, gözlüğü bırakınca hemen kayıveriyor :KK43: . ameliyat ya göz kaslarının fonksiyon bozukluğunda , ya da düzeltilmemiş kırma kusuru artık kaslarda kalıcı fonksiyon bozukluğu yaptığında uygulanıyor. sizin de kayma sebebiniz (bizim gibi), ışığı kıramamaya bağlı gözlerin adaptasyon mekanizması göstermiş olması..kayma yoksa doğumsal hipermetropide gözlüksüz takip edilebiliyor. ama kayma geliştiğinde mutlaka mümkün olan en düşük numarayla başlayıp, kırma kusurunu düzeltme yoluna gidiyorlar. hipermetropi ,gözün ön arka çapı arttıkça, yani bebek büyüdükçe düzeliyor.bizim 6.5 numara .erişkinlikte sıfırlanabilir dedi doktorumuz ama ben 1-2 numarada kalacağını tahmin ediyorum. sizin bebişinizin numarası düşük hiç merak etmeyin .çünkü zaten bebeklerin %80'i 1-2 numara hipermetropi ile doğar. bizim bebekte gözlükle orta hat görüşü düzeldi ama her iki gözde dışa bakış kısıtlılığı devam ediyor.bakalım.ameliyat son çare , üstelik bunu savunmayan göz doktorları var , bu alanın en başarılı isimleri istanbulda prof veliddin oğuz var, ankara da da bizim dr prof cumhur şener. sağlıcakla kalın..

Cevabınız için çok tşk ederim.Birazda olsa içimi rahatlattınız.Aslında bizdeki tam teşhisin ne oldugunu bilemiyorum.Göz muayenesine yalancı sasılıktır diyerek gitmiştik :KK43: Ama 4.5 numara hipermetrop oldugunu ögrenince epeyce üzüldük.Halada üzgünüz.Prematüre oldugumuz için çok sık doktor kontrolleriimiz oluyordu onları tamamlamıstık işin ilginç tarafı daha bir ay önce gözdeki damarlanma takibimizi başarıyla geçmiştik.Bunlar birbiriyle bağlantılımı bilemiyorum.
Bizdede şaşılık(kayma ) mevcut.Bazen sag göz sabitlenip sol kayıyor bazende sol göz sabitlenip sağ göz kayıyor bazende normal bakıyor.Özellikle yan tarafa bakındıgı zaman gözleri birbiriyle paralel degil bizimde dikkatimizi bu çekmişti doktora götürmemiz için.Refraksiyon testinde anlasıldı doktorumuz hem sasılık hem hipermetrop war dedi.İnternetten arastırdıgımdada sasılıga yani kaymaya neden olanlardan biride gözlerin hipermetrop olması.Testimizi haftaya tekrarlatmamızı istedi sonucta pek degişiklik olacagına inanmasakta.
Hemen doktor arayısına girdik zaten bizim teşhisimiz konulalı 3 gün oluyor şaşılıkta uzman prof veliddin beni gördük cerrahpaşadaymıs randevu aldık ama kendisine degil.Yarın gidicez eğer gerekli görürlerse proflara sevk ediyorlarmıs ricada bulunup veliddin bey ile görüşmeyi isteyeceğiz.Kendi özel muayenesi varmı bilemiyorum.
Sizin bebeginiz suan ne kadarlık? Gözlük takmakta zorluk çektiniz mi?

meraba, benim bebeğim şu an 6 aylık. 4 aylıkken (17 haftalıktı) gözlük kullanmaya başladık.şu fisherprice'ın oyuncak gibi duran mavi/ pembe gözlük çerçevelerinden mavi aldık.cam da şişe dibi gibi değil.inceltilmiş cam, bazı özel yerlerde satılıyormuş.
estetik olarak kötü durmuyor.hatta görenler çok tatlı buluyor.ince kırmızı bir şeritle arkadan cırt cırt şeklinde yapıştırmalı oluyor. normal gözlük düşer, zaten arasıra dişini kaşımak için kullanıyor gözlüğü .abisi gözlüğüne asılmasa sorun yok. ilk 6 ayda çok kolay adapte oluyorlar. kendi parçalarıymış gibi. 1 yaşından sonra alıştırmak zor olmalı ,gözlüğü hemen çıkarıverebiliyorlar.gözlük takmak bu ilk aylarda zor değil yani. hayırlısı olsun sizin için.. kolay gelsin.

meraba, benim bebeğim şu an 6 aylık. 4 aylıkken (17 haftalıktı) gözlük kullanmaya başladık.şu fisherprice'ın oyuncak gibi duran mavi/ pembe gözlük çerçevelerinden mavi aldık.cam da şişe dibi gibi değil.inceltilmiş cam, bazı özel yerlerde satılıyormuş.
estetik olarak kötü durmuyor.hatta görenler çok tatlı buluyor.ince kırmızı bir şeritle arkadan cırt cırt şeklinde yapıştırmalı oluyor. normal gözlük düşer, zaten arasıra dişini kaşımak için kullanıyor gözlüğü .abisi gözlüğüne asılmasa sorun yok. ilk 6 ayda çok kolay adapte oluyorlar. kendi parçalarıymış gibi. 1 yaşından sonra alıştırmak zor olmalı ,gözlüğü hemen çıkarıverebiliyorlar.gözlük takmak bu ilk aylarda zor değil yani. hayırlısı olsun sizin için.. kolay gelsin.

Benim bebegimde suan 21 haftalık ama erken dogum nedeniyle 14 haftalık bebek görüntüsünde.
Söylediginiz gözlüğü arastırıcam en uygunu rahatı hangisiyse onu almak en mantıklısı.Birde merak ediyorum gözlük taktıgımız zaman derecesinde düşme olacakmı? İnşallah olur ozaman kaymasındada azalma olur degilmi.İleride derecesinin tamamen ortadan kalkması gibi bi durum söz konusu olabilirmiş sizin söylediginize göre hipermetropluk ortadan kalkınca kaymada kalkacaktır tahminimce.İnşallah her iki bebeğimizde bu durumu atlatır.Biz bugünlere çok sıkıntılarla geldik erken dogum,ufak çaplı ameliyatlar,sıkı kontroller vs.. yeni yeni toparlanmış bir oh çekmişken böyle cıkması özellikle beni çok etkiledi.Ciddi derecede üzülüyorum umarım geçer.
Bilginiz ve ilginiz için çok tşk ediyorum aglamalarım durdu birazcık :) İstanbul da kar yagısı başladı yarın gidişimiz müsait olursa gidicez Cerrahpaşa ya sonucu buraya yazarım.Arada bilgi alısverisinde bulunabilmek için sık sık topiğe girerim.
İyi aksamlar...

Bugün Cerrahpaşa daki randevumuza gittik.Doktorumuz sanıyorum ya stajyer öğrenci yada yeni mezun olmuş genç bir doktordu.Önce lazerli ısık yardımıyla göz takibi yaptı sonrada damla damlattırmamızı istedi.Bebeklerde bu tür kaymaların olabilecegini yalancı şaşılık olarak adlandırdıklarını ve bebeklerde burun kökü genişliğindende olabilecegini söyledi.Bizde daha önce refraktif test yaptırdıgımızı ve degerin 4.5 hipermetrop cıktıgını söyledik o degere takılmayın bebekler zaten hipermetroptur 4 yasına kadarda hipermetropiktir !!!!!! Bana göre yalancı sasılık dedi.Damlamızı damlatıp tekrar gözlerine bakıldı göz dibine sanıyorumki sizi şaşılık bölümüne prof Veliddin Oğuz hocama sevk ediyorum birde o görsün dedi.Sevindik tabi Veliddin beyi duyunca ama maalesef 15 tatil olması nedeniyle cok yogun randevular en erken 18 subat tarihine alabildik bkalım Veliddin bey ne diyecek sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bana nedense yalancı sasılıkmıs gibi gelmiyor bariz belli gözü kayıyor neredeyse göz cukurunun içine girecek o derece.Umarım ben yanılıyorumdur.İnsallah o güne kadarda derecemiz yükselmez daha kötü sonuçlar dogurmaz.

iyi günler.muayeneyi yapan göz asistanıdır. muayenede , görme kusuru ve göz dibinde kaymaya yol açabilen problemler ( tümör gibi) dışlanır.çok değerli bir muayene. hipermetropi varlığını böyle küçük bebişlerde tespit etmek zor , herkes yapamıyor.ilerde numarası 1'e bile düşse , gözlük takılmadığında kayma tekrarlayabiliyor.o yüzden ilerde gözlükten kurtulamazsa lens de takabilir. ayrıca yalancı şaşılıkta gözler orta hattadır ve paraleldir.kornea denen renkli kısım içe doğru gömülmüşse gerçek bir içe kayma vardır. ben gözlüklü hayata alıştım, çok da sempatik. ama insanı üzen, sizin şu an yaşadığınız belirsizlik duygusu. Umarım yakın zamanda durumunuz netleşir göz numarası zamanla artmaz, tam tersi göz küresi büyüdükçe yani zamanla azalır.ilk 2yıl içinde şaşılığın tedavisi %100 deniyor.ama amaç gözlük gibi basit yöntemle durumun düzelmesi.endişe edilecek bir durum değil, üzülmeyin gereksiz yere.

iyi günler.muayeneyi yapan göz asistanıdır. muayenede , görme kusuru ve göz dibinde kaymaya yol açabilen problemler ( tümör gibi) dışlanır.çok değerli bir muayene. hipermetropi varlığını böyle küçük bebişlerde tespit etmek zor , herkes yapamıyor.ilerde numarası 1'e bile düşse , gözlük takılmadığında kayma tekrarlayabiliyor.o yüzden ilerde gözlükten kurtulamazsa lens de takabilir. ayrıca yalancı şaşılıkta gözler orta hattadır ve paraleldir.kornea denen renkli kısım içe doğru gömülmüşse gerçek bir içe kayma vardır. ben gözlüklü hayata alıştım, çok da sempatik. ama insanı üzen, sizin şu an yaşadığınız belirsizlik duygusu. Umarım yakın zamanda durumunuz netleşir göz numarası zamanla artmaz, tam tersi göz küresi büyüdükçe yani zamanla azalır.ilk 2yıl içinde şaşılığın tedavisi %100 deniyor.ama amaç gözlük gibi basit yöntemle durumun düzelmesi.endişe edilecek bir durum değil, üzülmeyin gereksiz yere.

cok sagolun.Hem belirsizlik hemde küçücük bebeğimin onca sorunlarla savasması benım canımı sıkan.Oyuncak takıbı yaptırdıgımız zaman maalesef gözlerde tam paralellik yok.Sol gözü saga göre daha cok kayıyor ve gözlemledigimiz kadarıylada bizdede dısa bakmada sorun var gibi.Kornea tam dışa gelmiyor :KK43: :KK43:
Yani gözlük yolu görünüyor.Randevu günümüzü sabırsızlıkla beklıyorum.Gelişmeleri buraya yazarım.Hayırlı haberlerimiz olsun.İyi günler....

meraba burcu erdem özel mesajınıza cevaben yazıyorum. tıbbi terminolojide 0-1 yaş arası , halk arasında bebek diye tabir ettiğimiz tatlı varlıklara ' infant' denir. infantil şaşılık diyerek belki de doğuştan(konjenital) şaşılık kastediliyor ki o da ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkar.ilk 3 ayda olanı ise fizyolojik yani geçici doğal bir durum olabilir(olmayabilir de).yine de kimseye yanlış mesaj vermiyim, her kaymada göz doktoru bebeği görmeli..
eğer sorun göz küresini saran kaslardaysa (iç, dış, yukarı, aşağı düz kaslar ve 2 adet de üst ve alt olmak üzere yan:eğik:KK43:oblik) kaslar yani bir gözün etrafında 6 kas var),( örneğin kasın kendi koordinasyon kusuru veya beyin-kas etkileşimi koordine değildir) cerrahi daha ön planda düşünülebilir.. ama eğer göz ışığı kırmak için taklalar atıyorsa (mizahi yaklaşma adına öyle betimledim) o zaman kaslar gözün bu problemini düzeltme amaçlı kasılıp gevşeyip şaşı görünümü ortaya çıkarıyordur. yani altta yatan problemi ( hipermetropi) düzeltmeniz gerekir. hipermetropi düzelince şaşılık ortadan kalkar. demek istediğim ; problem gözün ışığı kırma kusuru ise( ışığı retina denen gözün arka tabakasında görme ile ilgili sarı noktaya düşüremiyor demek)
kırma kusurunu uygun mercekle(gözlük) ortadan kaldırırsanız göz kasları ışığı sarı noktaya düşürmek için gözü şaşı hallere sokmaz. zamanla şaşılık düzelir. biz gözlükle şaşılığın çok ciddi azaldığını gördük, ama gözlüğü çıkarınca
yine kayıyor :KK43: . eğer ki artık göz kaslarının boyunda, kalınlığında kalıcı değişiklikler ortaya çıkmışsa (uzun süreli tedavi edilmemiş şaşılıklarda veya tedavi edilse bile dirençli vakalar her zaman olabilir) o zaman kasların göz küresine yapışma yerlerinde ufak oynamalar yaparak veya daha farklı yöntemlerle gözleri paralel hale getirmeye çalışıyorlar. göz uzmanı olmadığım için bu yazdıklarım tıbbi açıdan lütfen insanlar tarafından dikkate alınmasın. kendi fikirlerim.iyi günler.

gözlüğe cevap vermeyen, illaki ameliyat gerektiren şaşılık, altta kırma kusuru olmayan şaşılıktır. yani allta neden bulunamayan, göz kaslarının kendi veya beyinle arasındaki sinirsel bağlantılarla ilgili olduğu düşünülen şaşılık. bizim altta yatan kırma kusuru gibi bir nedenimiz var.

Anladım cok sagolun.
Muayene gunune kadar sanırım endişemiz devam edecek.Bunun konjenitalmi yoksa hipermetropluktanmı olduguna doktorumuz karar verecek.Henüz 5 aylık oldugu için ilk 6 aylık dönemi kapsıyor yuzden bu konuda dogru teshıs ve ona göre tedavı buyuk önem tasıyor.
Veliddin Beyın özel muayenesıne gıtmeyı cok ısterdım ancak maddi açıdan zor bır dönem gecırıyoruz bu yuzden muayene tarıhını beklemek zorundayız :KK43: Bebeğimin gözüne baktıkça çok üzülüyorum....

konu yarım kalmasın son durumumuzdan haberdar edeyim.
Veliddin beye randevu tarihimiz 18 subattı fakat bekliyemedigimiz için dün kendisinin özel muayenesine gittik.
Duyduklarımız bizi epeyce üzdü tabi.Birden fazla takip yaptırdı birkaç aletlede ölçüm çıkarılan sonuc 1 yasına geldiginde ameliyat olacak. % 80 gibi bir ihtimallede 3 ameliyatla toparlanmaya çalısılacak.Suan için gözlük ve kapama tedavisi verilmedi çünkü kayma her iki gözdede war tembelliği engelliyormuş 2 ay sonra tekrar görmek istedi gözün yapısına bakılacak tembellik oluyormu olmuyormu diye tedavi sürecimiz oldukca uzunmus gözlerinin düzelip düzelmeyecegini sordugumuzdada eskisine göre ii olacagını ama bizlerin gözü gibi olmayacagını söyledi
Bu yolda bol sabır dılıyorum cok cok cok üzgünüm
:KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14: :KK14:

2 ay sonunda tekrar kontrolumuze gittik yapilan muayene sonucunda sol gozde kayma oldugu alternasyon ypip sag gozude kaydirdigi icin oda kayiyormus gibi gorunuyormus sag goze gunluk 1 sa kapama yapacakmisiz kirma kusurumuz yok bu yuzden gozluk verilmedi 2 aysonra tekrar kontrol olacak ameliyatimiz kesin gozun 1 yasina kadar gelismesini beklicez cok sikintili gunler hayirlisiyla bi atlatsaydik bu gunleride bebegimin gozlerini gorunce cok uzuluyorum

arkadaşım benim akrabam göz doktoru benim kızımda da vardı ama 1 yaşına kadar genelde geçiyormuş o nedenle doktorun sonra kontrole çağırmış olmalı.Benim kızımın ki geçiyor şu an 11 aylık azaldı ama.

arkadaşım benim akrabam göz doktoru benim kızımda da vardı ama 1 yaşına kadar genelde geçiyormuş o nedenle doktorun sonra kontrole çağırmış olmalı.Benim kızımın ki geçiyor şu an 11 aylık azaldı ama.

Bizim kaymamiz goz kaslariyla alakali keske ameliyatsiz kendiliginden duzelme sansi olsa :KK43: ameliyat esnasinda kaslarda oynama yapilacak duzelme garantisi vermiyor doktorlar sadece eskisinegore ii olacak deniliyor sizinki yalanci kayma galiba bebek buyudukce duzeliyormus burun koku tam oturdugu icin. Keske keske diyorum ama sonumuz ameliyat gozleri ameliyt sonrasi birgun kapali kalacakmis her iki gozude :KK43: epey zor gececek simdidn endisesi sardi tek ameliyatta olmicak min 2 -3 ameliyt deniliyor cok zor gunlerdeyizzzzz

X