İstanbul'da Diş Hekimiyim..Sorularınız varsa yardımcı olabilirim..

dydyn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
39
0
merhaba arkadaşlar,
forumda çok fazla diş hekimi yok sanırım. ben de merak ettiğiniz konularda cevaplayabilirim sorularınızı.

merhaba...
benimde sorunum çok....dişlerim çok sızlıyor.birde dişlerimi çok sıktığımı farkediyorum.sızladığı içinmi sıkıyorum yoksa sıktığımdanmı sızlıyo bilmiyorum.doktora gittim dolgu istedim yapmadı yazık olur dedi.diş eti çekilmesi var dedi diş macunu önerdi.kullandım ama aynı.neyapacağımı bilmiyorum.çok sızlıyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.....:Saruboceq:
buarada nekadar çok 'çok' yazmışım:1shok:

merhaba..
benimde gecen gün disim bir gün boyunca agridi..
uyku uyuyamadim..
disim cürümüs, dis hekimi kökünü temizledi dolgu yapmisti 2-3 felan..
iste gecen gün agridi, ertesi gün hekimime gittim
dolguyu cikardi.. 3 saat filan yine agridi gecti..
gectikten kisa bir süre sonra kanadi disim, bi anda agzimin icin kan oldu :çok üzgünüm:
hemen suyla calkaladim gecti..
cuma gitmistim hekime, o günden beri ici bos disimin
yarin yine gidecegim ama disimin kanamasi kötü biseymi ?
ayrica dislerimi bende cok sIkIyorum farkinda olmadan
buna karsi ne yapabilirim ?
birde bu disim yüzümden agzimin tadida bozuluyor
ve koku yapiyor, nasil önleyebilirim ..fisfisfis
cok uzun oldu, okudugunuz icin tesekkürler..
cevaplarsaniz sevinirim..a.s.

merhaba dengesiz.66
dişleriniz sızlaması muhtemelen diş etlerinizin çekilmiş olmasından. diş gıcırtması için gece plakları yapılıyor. bunu herhangi bir diş hekimine yaptırabilirsiniz,dişlerinizi aşınmadan korur plak.
diş eti çekilmesi için bir periodontologa görünseniz iyi olur. diş hastanesinde(devlet,üniversite hastanesi,özel hastane) bir periodontologa görünürseniz diş eti çekilmesi seviyesine göre sizi tedavi konusunda yönlendirecektir. çeşitli operasyonlarla açığa çıkan kök yüzeyi kapatılabiliyor. bu da sizi rahatlatacaktır.

merhaba platonik aşk
ağız kokusunun bir çok nedeni var: düşen dolgunuzun yerine yediginiz gıdaların sıkışması ve orada çürümesi sonucu olabilir,diş eti problemleri olabilir,solunum yolu hastalıkları olabilir,dil temizliğine dikkat etmemeniz yüzünden olabilir... buna da karar verecek muayene sonrası hekiminiz olcaktır.
diş sıkması için gece plağı yaptırın. her akşam yatarken kullanırsanız dişlerinizdeki aşınmayı önlersiniz.
dolgunuz için de böyle uzaktan tahminde bulunmak biraz zor olacak. yanlış yönlendirmek istemiyorum. kanal tedavisi bitti mi,ya da hangi aşamada,dişinizin kanaması periodontal problem kaynaklı mı bilemediğim için bir yorum yapamam.ama düşen dolgunuzu en kısa zamanda tedavi ettirirseniz o bölgeye gıdaların skışmasını önlersiniz.

cevabın için çok teşekkür ederim....
yalnız dişlerimi gıcırdatmıyorum.gün içinde sıktığımı farkediyorum.konuşmadığım sürece hep sıkıyorum.nasıl anlatsam.....bilmeden sıkıyorum.neolduğunu anlamıyorum.buda bi hastalıkmı acaba.yoksa psikolajikmi.

merhaba platonik aşk
ağız kokusunun bir çok nedeni var: düşen dolgunuzun yerine yediginiz gıdaların sıkışması ve orada çürümesi sonucu olabilir,diş eti problemleri olabilir,solunum yolu hastalıkları olabilir,dil temizliğine dikkat etmemeniz yüzünden olabilir... buna da karar verecek muayene sonrası hekiminiz olcaktır.
diş sıkması için gece plağı yaptırın. her akşam yatarken kullanırsanız dişlerinizdeki aşınmayı önlersiniz.
dolgunuz için de böyle uzaktan tahminde bulunmak biraz zor olacak. yanlış yönlendirmek istemiyorum. kanal tedavisi bitti mi,ya da hangi aşamada,dişinizin kanaması periodontal problem kaynaklı mı bilemediğim için bir yorum yapamam.ama düşen dolgunuzu en kısa zamanda tedavi ettirirseniz o bölgeye gıdaların skışmasını önlersiniz.

benim bildigim kanal tedavisi bitti,
sadece dolgu yapilacak..
cevapladiginiz icin cok tesekkür ederim..a.s.

merhaba benim üst köpek dişlerimden biri çekilmek durumunda kaldı ve yok şu anda ortodontik tedaviye başladım boşluğu bu tedaviyle doldurmak düşüncemiz fakat doktorum braketleri takarken sordu imlant düşünmez misin diye düşünmüyorum dedim hani kendi dişim olsun diye ama kafam karıştı şu anda bilemiyorum hangisi doğru olur sizce çünkü anladığım kadarıyla bu benim kararımla olacak bişey hiç istemiyorum yabancı bi diş ağzımda ama sonrasında da o dişin yerine gelecek dişe de dolgu kaplama bişey yapılcak sizce ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden

merhaba benim dişlerimin ön taraflarda düzensizlik var(yamuk duruyorlar), tel dışında başka neyi tavsiye dersiniz ? düzeltmek için ortalama fiyat yaza bilirmisiniz ?

merhaba bizlere yardımcı olmak için konu açmanız çok güzel sizi tebrik ederim ve tşkr benim sorumda dişlerimi porselen yaptırmak istiyorum maliyeti nedir ve ayrıca zararı varmıdır sanatçıların dişlerini görünce çok hoşuma gidiyor özgürce ağızlarını kapamadan gülmeleri güzel gülmeyi seven biri olarak bende yaptırmak istiyorum
şimdiden tşkler

merhaba benim üst köpek dişlerimden biri çekilmek durumunda kaldı ve yok şu anda ortodontik tedaviye başladım boşluğu bu tedaviyle doldurmak düşüncemiz fakat doktorum braketleri takarken sordu imlant düşünmez misin diye düşünmüyorum dedim hani kendi dişim olsun diye ama kafam karıştı şu anda bilemiyorum hangisi doğru olur sizce çünkü anladığım kadarıyla bu benim kararımla olacak bişey hiç istemiyorum yabancı bi diş ağzımda ama sonrasında da o dişin yerine gelecek dişe de dolgu kaplama bi8şey yapılcak sizce ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden[/

öncelikle doktorunuzun sizi iki seçenek konusunda da bilgilendirmesine sevindigimi belirtmek isterim,ekonomik durumunuza göre ikisi de uygulanabilir.
ben olsam (maddi olarak sorun yoksa) implant yaptırırdım.çünkü onun yerine gelen dişi kanine benzetmek için üzerine kaplama yapılacak,o dişte restorasyon yapılması yerine boşluğa implant yerleştirilmesini tercih ederdim.

sakız çiğnemenin dolgulara bi zararı varmıdır ben çiğnerken dolgulu dişlerim ağrıo:)

merhaba bizlere yardımcı olmak için konu açmanız çok güzel sizi tebrik ederim ve tşkr benim sorumda dişlerimi porselen yaptırmak istiyorum maliyeti nedir ve ayrıca zararı varmıdır sanatçıların dişlerini görünce çok hoşuma gidiyor özgürce ağızlarını kapamadan gülmeleri güzel gülmeyi seven biri olarak bende yaptırmak istiyorum
şimdiden tşkler

dişlerinizi öncelikle bir hekime muayene ettirirseniz sonra ona göre fikir alsanız çok daha güzel olur aslında. çünkü belki de sorun sadece küçük çapraşıklıktır, belki sadece beyazlatma yapılsa yeterli olur...
eğer yine de ben porselen yaptırmak istiyorum derseniz sizin kararınız. aslında diş restorasyonlarında artık sadece porselen değil özellikle günümüzde zirkonyum destekli restorasyonlar tercih ediliyor. diş daha doğal görülüyor ağızda ama normal porselen restorasyonlara göre daha pahalı.
estetik bir gülüş tasarlamak önemli. o yüzden böyle bi kararı aldıktan sonra beklentilerinizi güzelce anlatırsanız hekiminize sizin isteklerinizi göz önünde bulundurarak size güzel ve fonksiyonel bir gülüş tasarlayacaktır.
fiyat konusuna gelince, kullanılan malzemeye,yapılacak diş sayınız,yaşadığınız şehire göre fiyat aralığı değişmekte.
en ucuz yaptırabileceginiz yerler sağlık bakanlığına bağlı diş hastaneleri veya diş hekimliği fakülteleri. bildigim kadarıyla orada sadece teknisyen ücretini ödüyorsunuz.

sakız çiğnemenin dolgulara bi zararı varmıdır ben çiğnerken dolgulu dişlerim ağrıo:)

eğer dolgunuz çok büyükse ve destek alacağı yeterli diş miktarı yoksa yerinden bile çıkabilir:) sakız çok kuvvetli bişi:) ama ağrı olması normal değil. zaten dişleriniz ağrımasın diye dolgu yapıyoruz. dolgunuzu kontrol ettirseniz iyi olur.

merhaba benim dişlerimin ön taraflarda düzensizlik var(yamuk duruyorlar), tel dışında başka neyi tavsiye dersiniz ? düzeltmek için ortalama fiyat yaza bilirmisiniz ?

biliyorum bi fiyat vermemi kafanızda bir değer oluşmasını istiyorsunuz ama bu çok zor:)
muayene etmeden,kullanılacak malzeme ve tedavi yöntemi seçilmeden bi değer belirlemek biraz sallamak olur. sonra size daha fazla bi fiyat çıkarırlarsa neden fazla diye sorarsınız.

ön taraftaki düzensizlikleri tel dışında protetik restorasyonlarla düzeltebilirsiniz. porselen,zirkonyum veya vener gibi seçeklerle düzeltebilirsiniz. dişinizdeki kayıp miktarı, ekonomik olarak ayırabileceginiz paraya göre tedavi seçenekleri değişiyor.

dydyn hanım ilginiz için öncelikle teşekkür ederim benim sorunum dişimin kamaşması sıcak soğukda sızlaması ile başladı uzun zamandır devam ediyor çürüdüğünden şüphelendim doktor çürük yok dedi macun gargar tavye etti ama simdi dişlerimin aralarının açıldığın farkettim bi de iğne ucu kadar karartılar oluşdu bunlar dolgu gerektirir mi bir de önceden bir siyah dolgum adı neydi unuttum bunllar hakkında ne düşünüyosunuz civa içeren bunlar mı çıkarmayı düşünüyorum da cevabınızı bekliyorum teşekkürler

dense 85 e de dediğim gibi:
biliyorum bi fiyat vermemi kafanızda bir değer oluşmasını istiyorsunuz ama bu çok zor:)
muayene etmeden,kullanılacak malzeme ve tedavi yöntemi seçilmeden bi değer belirlemek biraz sallamak olur. sonra size daha fazla bi fiyat çıkarırlarsa neden fazla diye sorarsınız.
bazen neden aynı işi iki hekim farklı fiyatlarda yapıyor diye düşünüyorsunuz bir çoğunuz. ama kullanılan malzeme ve seçilen tekniğe göre fiyat değişmekte.
örnek olarak sadece öndeki 4 diş düzeltilecek, hasta estetik görüntüsünden renginden çok şikayetçi,ön dişi kırık zaten diyelim. bu dişler için öncelikle hastanın ağız yapısı, kapanışı, ağız hijyeni,estetik beklentileri doğrultusunda muayene ettikten sonra tedavi seçeneklerini sunup bir fayat veriyoruz. özellikle sanal ortamda elimde hiç bir bilgi olmadan benden fiyat istemeniz beni zor duruma düşürüyor. aslında burada size piyasanın ortalama fiyatları hakkında bilgi vermekten çok aklınıza takılan acaba olur mu ya da neden böyle dediğiniz konularda yardımcı olmak istiyorum daha çok.
çünkü çevremdeki yakınlarımdan da biliyorum ki bazen alternatif tedaviler arasında kalabiliyorlar ve bir çoğumuzun diş hekimi tanıdığı yok,internetten bilgi alsak da bi çok yerde soru işareti kalıyor kafada. ben bi nebze de olsa bu soru işaretlerini gidermek için böyle bir konu açma kararı aldım.
umarım yardımcı olurum.
sevgiler

dydyn hanım ilginiz için öncelikle teşekkür ederim benim sorunum dişimin kamaşması sıcak soğukda sızlaması ile başladı uzun zamandır devam ediyor çürüdüğünden şüphelendim doktor çürük yok dedi macun gargar tavye etti ama simdi dişlerimin aralarının açıldığın farkettim bi de iğne ucu kadar karartılar oluşdu bunlar dolgu gerektirir mi bir de önceden bir siyah dolgum adı neydi unuttum bunllar hakkında ne düşünüyosunuz civa içeren bunlar mı çıkarmayı düşünüyorum da cevabınızı bekliyorum teşekkürler

dişlerinizin sızlaması kök yüzeyinin açığa çıkması sonucu olabilir. periodontog(diş eti hastalıkları ve uzmanı) a muayene olursanız size yardımcı olabilir.
karartılar diş taşı da olabilir olabilir o karartılar bi bakıp görmek lazım.
siyah dolgunuza gelince:
amalgam konusunda değişik ülkelerde farklı uygulamalar var. amerika amalgamdaki civa seviyesini güvenilir kabul ederken isveçte kullanımı kalkmıştır. bu konuda mutlak bi doğru yok. eğer dolgunuz hala dişinizle uyumlu,her hangi kırılma,çatlama yoksa,sizi estetik olarak rahatsız etmiyorsa,altında yeni bir çürük oluşmamışsa ağzınızda kalabilir bence.

merhaba,benimdişimin ucu yemek yerken kırıldı,acaba dolgu olurmu ,yada başka bir şeymi gerekir,o tarafla yemek yiyemiyorum,henüz dişçiyede gitmedim cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

X