Diş teli tedavisi

fataldanger

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
4.466
1.061
Merhabalar, Ankara'da diş teli tedavisi görüp memnun kalan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi? İyi, güvenilir ve başarılı bir diş hekimi/ortodontist arıyorum.

Son düzenleme:
Diş telinden sonra ufak tefek bozukluklar oluyor maalesef, ilk çıkarıldığı gibi inci gibi kalmıyor çoğu diş. Ama belirgin büyük bir bozukluksa diş telinden sonra verilen pekiştirme plaklarını düzenli takmamış olabilirsin. Veya dişin iç kısmına takılan retainer teli kırılmış olabilir. Benim retainer telimi kıran pekiştirme plağı olmuştu mesela 😅 plak bir müddet sonra koku yaptığı için iç tellerini yenileyip ondan devam etmeye başladım, plak kullanmıyorum artık.

Tedaviden sonra içeriye ince bir tel takılıyor ve o 15-20 yıl kadar kaliyor diye biliyorum.Aksi halde dişlerin tekrar bozulması çok yüksek bir ihtimal diye belirtmişti kızımın doktoru.

Tedaviden sonra içeriye tel takılıyor ve bir süre daha kullanılacak plaklar veriliyor. Bunlar yapıldı mı ? Ben de tel kullandım o yüzden soruyorum. :)
İçeriye tel takılmadı ama şeffaf plak verilmişti. bir süre sonra takmamaya başladım. biliyorum hatalıyım. siz nerede tedavi oldunuz peki, hangi şehir?

Diş telinden sonra ufak tefek bozukluklar oluyor maalesef, ilk çıkarıldığı gibi inci gibi kalmıyor çoğu diş. Ama belirgin büyük bir bozukluksa diş telinden sonra verilen pekiştirme plaklarını düzenli takmamış olabilirsin. Veya dişin iç kısmına takılan retainer teli kırılmış olabilir. Benim retainer telimi kıran pekiştirme plağı olmuştu mesela 😅 plak bir müddet sonra koku yaptığı için iç tellerini yenileyip ondan devam etmeye başladım, plak kullanmıyorum artık.
benim dişimin iç kısmına retainer takmadılar. şeffaf plak verildi ama. düzenli takmadım, şimdi de dişimle plak uyuşmuyor zaten.

Tedaviden sonra içeriye ince bir tel takılıyor ve o 15-20 yıl kadar kaliyor diye biliyorum.Aksi halde dişlerin tekrar bozulması çok yüksek bir ihtimal diye belirtmişti kızımın doktoru.
maalesef bana takmadılar. kendimi kandırılmış gibi hissediyorum. siz hangi şehirdeki doktora gittiniz?

İçeriye tel takılmadı ama şeffaf plak verilmişti. bir süre sonra takmamaya başladım. biliyorum hatalıyım. siz nerede tedavi oldunuz peki, hangi şehir?
Doktorum Ankara'da. Uygunsa size isim veririm özelden. Ben taktirali 4 yıl oluyor hala plakları taktım mi tık diye oturur. Tabi genetik faktorlerde vardır ama içeriye tel takılmaması doğru olmamış. Plaktan çok içerdeki tel koruyor dişlerin yapisini bence.

Ama 1.5 sene tel kalacak dediler. Onun temizliğiyle falan uğraşabilir miyim gözümde büyüdü
Temizliği zor değil ki. 😄 Minik diş fırçaları oluyor onunla temizliyorsunuz. Sonra normal bir diş fırçasıyla normal şekilde temizliyorsunuz. Gece batma olmamasi için mum veriyorlar ama ben sakız kullanmıştım şekersiz o da ise yaramıştı. Korkmayın yani yaptiracaksaniz yaptırın çünkü fiyatlar iyicene uçacak. 🥲

bende 2 sene kaldı tel. inci gibi oldular. daha bile duracaktılar ama düğünüm var diye kendi talebimle çıkarttırdım. bana plak vermediler ama alt üst arkadan tel takılı . geçenlerde dişçiye gittim, dişim ağrıyor diye meğerse alt dişimdeki tel çıkmış hemen yapıştırdı. keşke plakta verselerdi ama 2 sene oldu tel çıkalı henüz bir değişim yok dişlerimde çok şükür. bence retainer şart.

mesela arkadaşım benden 1 sene önce taktırmıştı aynı diş merkezinde. ona sadece üst dişine retainer taktılar ve alt dişler bozuldu. plakta malesef devamlılık olmuyor. şimdi plaklarını taktığında üst dişleri hemen oturuyor. retainer olmayan alt dişleri tamamen bozulmuş plak geçmiyor hiç.

eğer şu anda göze batmayan bir dişiniz varsa tavsiyem gidip şu anki dişlerinize retainer taktırmak. en azından daha fazla bozulmaz.

Temizliği zor değil ki. 😄 Minik diş fırçaları oluyor onunla temizliyorsunuz. Sonra normal bir diş fırçasıyla normal şekilde temizliyorsunuz. Gece batma olmamasi için mum veriyorlar ama ben sakız kullanmıştım şekersiz o da ise yaramıştı. Korkmayın yani yaptiracaksaniz yaptırın çünkü fiyatlar iyicene uçacak. 🥲
O değil de asıl yaşım geçiyor yaa tahammülüm azalıyor.

X