Yenidoğanda TSH yüksekliği

çok teşekkürederim yazdıkların için,dediğin gibi çok şükür bebeğimin değereleri 1'in altına düşmüş.sizede çok geçmiş olsun,allah yardımcınız olsun,inşallah bebeğin en kısa zamanda dahada iyi olur,

rica ederim cok cok gecmiş olsun.. Bizim degerler düşmedi çıktı hatta o yüzden ilaç kllanıyoruz..

Beni de bugün sağlık ocağından aradılar ve tsh nin yüksek olduğunu tekrar kan alacaklarını söylediler. Panikle apar topar gittik verdik kanı. tsh 31 çıkmış umarım düşer düşmezse çapa ya sevk ediceklermiş.Çok korkuyorum, gel de bekle sonuçları:KK53:

Beni de bugün sağlık ocağından aradılar ve tsh nin yüksek olduğunu tekrar kan alacaklarını söylediler. Panikle apar topar gittik verdik kanı. tsh 31 çıkmış umarım düşer düşmezse çapa ya sevk ediceklermiş.Çok korkuyorum, gel de bekle sonuçları:KK53:

Çok geçmiş olsun umarım sonuclarınız güzel çıkar ama cıkmasada cok problem etmeyin lütfen herkese söyylediğim gibi size de söylemek istiyorum bizim hastalıgımız bu hastalık grubunda en basit ve tedavısı en ucuz hastalık benım kızım 2 yasına giriyor ve ben 30 vs değil 100 lerle basladım..
Allahımm bunu aratacak dert vermesin

2. test sonucumuz 16.9 çıktı haftaya tekrar yapılacak umarım daha da düşer. Beni en çok korkutan bu rahatsızlık zekeyı etkilerse:KK52: Allah hepimizin bebeklerine şifa versin.

tedbiri alındıktan sonra herhangi bir problem olmaz allahın izni ile. çok şükür ki bu test direkt yapılıyor da erkenden problem saptanıyor. küçücük bir ilaçla değer normale dönüyor ve troit hormonları sağlıklı bir biçimde salgılanıyor tabi bizim sözlerimiz bir anneyi babayı teelli etmeye yeter mi yetmez hiç olmasaydı. anne olarak diyorum ki (bende troit hastasıyım) bu çocuğuma da geçerse diye çok korkmuş üzülmüştüm ama çıkmadı. yani üzülmeniz çok doğal . insan basit bile olsa çocuğunun hastalanmasını istemez. allah yardımcınız olsun. ama kötüleri de düşününce insan en başta teşhis konması da şükür ettirir insana. allah beterinden sakınsın cümlemizin çocuklarını.

Benim bebeğimde de tiroid sorunu çıktı. Şu an 50 günlük. 12 günlükten beri ilaç kullanıyoruz. Doğduktan sonra t4 normal tsh 24 idi. 1 hafta sonra ilaçla tsh 0,5 e düştü t4 normalden azcık yüksekti.dün yapılan testte tsh 0,2 ye düşmüş t3 ve t4 yine çok az farkla normalden yüksek. Doktor zehirli guatr oluşmuş dedi. Telaşlandık. Yani bu sefer de ilaç dozu fazla gelmiş. şimdi bir gün verip bir gün vermeyeceğiz ilacı. Sürekli ayar mı yapmam gerek 3 yıl boyunca. tsh yi düşürelim derken t4 yukarı çıktı. acaba diyorum çocuğum sağlamdı da sonradan 1 ay içinde tsh normale döner miydi ki? tedavide erken olmak gerek dendi ama bu sefer sağlam çocuğu hasta mı ediyoruz dersiniz. Bu durumu yaşayan var mı? Doktorlar tatmin edici konuşmuyor Çok rahatlar.Hatta ilk duyduğumuzda yüzümüze direkt ilacı aksatırsanız çocuğunuz geri zekalı olur dediler. Çok moralimiz bozuk:KK43:

malaesef benim kzıımın da yüksek çıktı ve değerleri düşmedi, doğuştan hipotiroidi teşhisi konuldu
çok şükür erken teşhis yapıldı. Medipol hastahanesinde doç. çocuk endokrini takibini yapıyor, bunun tedaivisi o kadar basit ki
ama ilk üç ayda tanı konulmazsa Alllah korusun gerizekalılık, cücelik gibi geri dönüşümü olmayan hasarları oluyor. Erken tanı çok önemli

ben halimize şükrediyorum ki dermansız derdimiz yok. Sabahları ilacını veriyorum o kadar
gayet sağlıklı ve zeki bir kızımız var hamdolsun

Benim bebeğimde de tiroid sorunu çıktı. Şu an 50 günlük. 12 günlükten beri ilaç kullanıyoruz. Doğduktan sonra t4 normal tsh 24 idi. 1 hafta sonra ilaçla tsh 0,5 e düştü t4 normalden azcık yüksekti.dün yapılan testte tsh 0,2 ye düşmüş t3 ve t4 yine çok az farkla normalden yüksek. Doktor zehirli guatr oluşmuş dedi. Telaşlandık. Yani bu sefer de ilaç dozu fazla gelmiş. şimdi bir gün verip bir gün vermeyeceğiz ilacı. Sürekli ayar mı yapmam gerek 3 yıl boyunca. tsh yi düşürelim derken t4 yukarı çıktı. acaba diyorum çocuğum sağlamdı da sonradan 1 ay içinde tsh normale döner miydi ki? tedavide erken olmak gerek dendi ama bu sefer sağlam çocuğu hasta mı ediyoruz dersiniz. Bu durumu yaşayan var mı? Doktorlar tatmin edici konuşmuyor Çok rahatlar.Hatta ilk duyduğumuzda yüzümüze direkt ilacı aksatırsanız çocuğunuz geri zekalı olur dediler. Çok moralimiz bozuk:KK43:

canım bu çok hassas bir durum. normal bir çocuk doktoru ya da dahiliye takip etmemeli
direkt çocuk endokirin uzmanına götürmelisin, en sağlamı bu

benim kızımın degerleri de biraz falza düşmüştü ama doktor ilacın dozunu azaltmadı, kilo aldıkça tolere edecek ve tam yetecek dedi

yani öyle deneme yanılma malesef olabiliyor ama doktorunun çok iyi olması gerekiyor bu durumda

Şu an yarım dozla devam ediyoruz bakalım. Herhangi bir gelişim sorunu görmüyorum şimdilik ama normal aralıkları da yakalayamadık 2 aydır. Bir doçent bulduk bakalım. Onu takip edeceğiz. O bu durumun geçici olduğunu düşünüyor.ilerde ilaca ara verip bakarız dedi. 3 yaşına gelmeden böyle düzelen var mı içinizde arkadaşlar?

Merhaba seniser, özel mesaj atmışsın ama ben sitede 100 adet yorum sayısına ulaşmadığımdan sana cevabı buradan yazmak zorunda kaldım.
Bebeğimin 12 günlükken tsh değeri 24,6 ve t4:0,945 çıktı. Bir hafta sonra (1,5 euthrox 25'lik hap kullandıktan sonra) tsh: 1,87 ve t4: 0,503 e düştü. Bir ay sonra (1 adet euthrox 25'lik hap kullandıktan sonra) tsh: 0,26 ve t4: 1,58 oldu. Yarım hapa düşürdüler. Bundan bir hafta sonra tsh: 1,65 ve t4: 1,06 oldu. Halen yarım hapla devam ediyoruz. 2 hafta sonra kontrolümüz var. 2 tane çocuk endokrin doktoruna gittik ve bir de tanıdık cerrah vardı. Ona gittik. Ankara'dayız. Doktor sıkıntısı yok. Ama iyi doktor bulmak zor. Gittiğimiz çocuk endokrin doçenti şu an yarım ile devam etmemizi söyledi.Geçici bir hastalık olduğunu düşünüyor. İlerde ara verip bakarız belki dedi. Yani 3 yıl dolmadan. Böyle bir deneme risk yaratır mı bilemedim. O bir şey olmaz dedi. Bebeğin tiroid bezleri de normal yerinde ve ölçüsünde. Onda sıkıntı çıkmadı çok şükür. Doktor vücudun henüz tam oturmadığı için geçebileceğini düşünüyor. Siz de bizimkine benzer bir durum mu yaşadınız. Birileriyle bu durumu paylaşmaya ihtiyacım var gerçekten. Teşekkürler mesaj attığınız için.

Merhaba seniser, özel mesaj atmışsın ama ben sitede 100 adet yorum sayısına ulaşmadığımdan sana cevabı buradan yazmak zorunda kaldım.
Bebeğimin 12 günlükken tsh değeri 24,6 ve t4:0,945 çıktı. Bir hafta sonra (1,5 euthrox 25'lik hap kullandıktan sonra) tsh: 1,87 ve t4: 0,503 e düştü. Bir ay sonra (1 adet euthrox 25'lik hap kullandıktan sonra) tsh: 0,26 ve t4: 1,58 oldu. Yarım hapa düşürdüler. Bundan bir hafta sonra tsh: 1,65 ve t4: 1,06 oldu. Halen yarım hapla devam ediyoruz. 2 hafta sonra kontrolümüz var. 2 tane çocuk endokrin doktoruna gittik ve bir de tanıdık cerrah vardı. Ona gittik. Ankara'dayız. Doktor sıkıntısı yok. Ama iyi doktor bulmak zor. Gittiğimiz çocuk endokrin doçenti şu an yarım ile devam etmemizi söyledi.Geçici bir hastalık olduğunu düşünüyor. İlerde ara verip bakarız belki dedi. Yani 3 yıl dolmadan. Böyle bir deneme risk yaratır mı bilemedim. O bir şey olmaz dedi. Bebeğin tiroid bezleri de normal yerinde ve ölçüsünde. Onda sıkıntı çıkmadı çok şükür. Doktor vücudun henüz tam oturmadığı için geçebileceğini düşünüyor. Siz de bizimkine benzer bir durum mu yaşadınız. Birileriyle bu durumu paylaşmaya ihtiyacım var gerçekten. Teşekkürler mesaj attığınız için.

Merhaba;

Bizimde ilk alınan topuk kanı ve bir haftalıkken alınan kanda sınırda çıkmıştı değeri 15, daha sonra 4 e sonra 1.71 e kadar düştü ama arada 8e çıktığı da oldu. Ama hep sınırda olduğu için birkaç defa daha kontrol edip bıraktılar ilaç kullanmadık. 6 aya kadar takip ettik en son 3.99 du sanırım.

Deneme risk yaratmaz, önlem önlemdir. Sıkmayın canınızı geçici olduğu çok belli. Tiroit bezi yerinde ve ölçüsünde olması bunu açıkca gösteriyor. Bizde baktırdık tiroide, bir sıkıntı çıkmadı. Ama tsh kendiliğinden düşünce ve hep sınır içinde olunca takibi bıraktık. Hiçbir sorun yok çok şükür.

İçini ferah tut. Bir vade sonra zaten kesecekler ilacını. Burada sıkıntı yaratan tek ve içe sinmeyen şey tamamen doktorların yorumuna kalması aslında. Prof da bulsan uzmandan farkı olmayabiliyor.

24 çıktığı için ilaçsız kendiliğinden geçsin diyemezlerdi, düşük doz iyi bir tedbir olmuş. Yakında ona bile gerek kalmaz eminim.

Kan vermeye gittiğinizde sabah erken saatte vermek daha sağlıklı oluyor. Aklınızda bulunsun.

seniser, teşekkürler ilgin için. Umarım bir an önce düzelir. 3 yıl beklemek çok uzun bir süre. O sorun değil de açken emmek isteyen bebeğe ilaç verip yarım saat daha bekletiyoruz. Oyalamak zor oluyor.

seniser, teşekkürler ilgin için. Umarım bir an önce düzelir. 3 yıl beklemek çok uzun bir süre. O sorun değil de açken emmek isteyen bebeğe ilaç verip yarım saat daha bekletiyoruz. Oyalamak zor oluyor.

Bunların hepsini geçeceği günleri düşün, her çocuğun bi şekilde zorluğu oluyor. Benim kızım aylarca kustu mesela, kucağıma alıp sevemedim bile doğru dürüst, kusuodu üstünü değiştirirken bi posta daha vs vs. Bebek bakımı sorumluluğu bunların hepsi çok çok zor, Allah dermansız dert vermesin, bugünlerde geçer sıkma canını.

Bunların hepsini geçeceği günleri düşün, her çocuğun bi şekilde zorluğu oluyor. Benim kızım aylarca kustu mesela, kucağıma alıp sevemedim bile doğru dürüst, kusuodu üstünü değiştirirken bi posta daha vs vs. Bebek bakımı sorumluluğu bunların hepsi çok çok zor, Allah dermansız dert vermesin, bugünlerde geçer sıkma canını.

Moral verdiğin için teşekkürler. Oğlumun bebekliğinden beri ayak tırnağına 4 yıl sabırla mantar ilacı sürdüm. Bu yıl başka doktora götürdüm ve mantar olmadığını, o ilacın çoktan geçirmesi gerektiğini, sorunun ise kalıcı bir tırnak rahatsızlığı olduğunu söyledi. Onun ayağı için gösterdiğim sabrı şimdi kızıma ilaç verirken de göstereceğim artık. Yeter ki sağlığına kavuşsun bir an önce.

Benim bebeğimde de 9.5 çıkmştı sonra normale döndü çok şükür
İlk kanda yüksek sonuçlar çıkması normalmiş arkadaşlar bu yuzden
Yüreğinizi ferah tutun Allahın izniyle...

Ben 1,5 sene boyunca hem hastaneye hem de özel doktora gittim. Ankara'da zaten bu konuda tek bir özel endokrin merkezi var. Oradaki doktor 6 aylıktan itibaren kestirdi ilacı. Çok tedirgin oldum başta. Ama çok şükür sorun çıkmadı. Hastane ise ilaçla çocuğun normal gittiğini zannediyordu. İki doktorun da birbirinden haberi yok tabi. Olan kızıma oldu. Canını fazla yakmak zorunda kaldık ama tedirgin olduğumdan sık sık kan aldırmak zorunda kaldım. Hastaneye ilacı kesip bakalım dedim ama ısrarla 3 yaşından önce olmaz dediler. Hastaneye kalsa şu anda ilaç verme sıkıntısı yaşamaya devam edecektir. İşi şansa bırakmayıp değerler normal aralıktaysa ilaca devam deyip gönderiyorlar. Çocuk kilo aldı nasıl aynı dozu vermeye devam ediyoruz diye yokladım. Vereceksin diyorlar. Artık son kontrole gitmedim. 1,5 yıldan sonra hastaneyi bıraktım. 3 aylık takibe özelden devam ediyorum. Biraz masraflı oluyor ama çocuk için her şeye katlanıyoruz. Ve kızım cin gibi çok şükür. Hiçbir sağlık problemi görünmüyor.
Bunları yazmamdaki amaç benle aynı durumu yaşayanlar paniğe kapılmasın hemen ve kesinlikle bir doktorla ya da hastane ile yetinmeyin. Boş yere de ilaç veriyor olabilirsiniz.

benim oğlumda doğuştan tiroid bezi yok.topuk kanı 19 çıkınca fark edildi.28 günlükken tedaviye başladık.önce izmir behcet uz cocuk hast de simdi ankaradayız hacettepede.ilaç 3 ayda bir yeterli mi kontrol ediliyor kandan.eutrox içiyor 37.5mg ömür boyu devam diyor dr.rabbim şifa versin hepsine

Merhaba, nihayet 3 yıl bitti. Ve hiçbir sorun yok. Gayet sağlıklı. İlk aylarda sıkıntı çekmiştik. Ama özelden gittiğimiz doktor ilaç başlangıcından yaklaşık 5 ay sonra ilacı bıraktırdı ve sonrasında da hiç kullanmadık. Hastaneye kalsa 3 yıl içirirlerdi sanırım. şimdi de doktor yılda 2 kez genel kontrole çağırdı. İleri yaşlarda nükseden bir hastalık ortaya çıkmasın diye. Ama tehlikeli dönemi atlattık çok şükür.
Bu durumu yeni yaşayanlar da lütfen üzülmesinler. Çaresi olmayan bir durum değil. Ama sürekli ilaç kullanımı için farklı doktorlara göstermekte yarar var. Benimki gibi geçici bir durum olma olasılığınız olabilir.
Herkese sağlıklı ömür diliyorum.

Arkadaşlar..Kızım 7 günlükken tsh ölçümü yaptırdık..DEğer yüksek çıktı..Haftaya tekrarını istediler..Bizim değerimiz 10.. nomal değerler 0.2-4 arası..moralim bozuk..bana yardımcı olur musunuz lütfen
Benim bebegimde de var zekayi etkikedigini soyledi doktor o yizden kontrol altinda sürekli

Bu endokrin merkezi bir tek ankara ve istanbulda mi var? Ben orduda yasiyorum. Ilk topuk kaninda tsh 5.5 çıkmış. Arastirinca bu yazilanlara rastladim. Bugun 14. Gun. 2. Kez topuk kani aldilar. Yine yüksek cikarsa ne yaparim? Ankaraya mi götürmeliyim?

X