Eşleri Türkiye dışından (yabancı damat :) olanlar buraya

o yorumu yazan benim sez evet nerde yazıyor bir göstersene bilelim..

www.diyanet.gov.tr (Diyanet Aylık Dergi "Eylül")

buyrun dikkat edin site TÜRKıYE CUMHURıYETı DıYANET ıŞLERı BAŞKANLIĞININ SıTESıDıR YANı UYDURMA DEĞıL.

lütfen bu konuyuda tartışma ortamına çevirmeyelim ben sizin görüşlerinize ve yaşantınıza saygı duyarım sizde benimkilere saygı duyarsanız memnun olurum
isteyen istediği ile evlensin mutluluklar dilerim söylediklerimlede kimseyi kırmak istemedim kusuruma bakmayın.

Son düzenleme:
Bak arkadasim sen diyorsun ki bilmeden dini konuda yorum yapiyorum diye ne yorumu yapmisim? bilip bilmedigimi nerden biliyorsun? kuranda ne yazip yazilmadigini cok iyi bilirim ama konumuz bu degil diyorum bir kac yerdede tekrarladim.

benim elistirdigim konu bu

anlıyorum ben yanlış alıntıyı yapmışım ondan kaynaklandı bu tartışma neyse size değildi o söylediklerim özür dilerim.

hz.peygamber veda hutbesinde benden sonra yalnızca kuran ın ipine sarılın demiş.diyanetin değil..mezheplerin değil..yada şeyh şıh cemaatlerin değil...diyanete güvenmezsek dinden çıkmayız yani..yeter ki niyetimiz temiz olsun..
o haram bu günah..şunu unutmayınki gayrimüslim bir kadınla evlenmek kadar risklidir gayrimüslim bir erkekle evlenmek..kadın hemen kanar çok duygusaldır deniyor..bu hakarettir..ayrıca allahın dinini tepeden inme emirlerle dogmalarla doldurup nefret ettirdiler resmen..sanki dünyada işlenen daha büyük günahlar yokmuş gibi tek büyük günah kadının evliliği..hayır yaradanı resmen canavara çevirdiler töbe haşa!,öyle gazabı var ki dünyadan çok seçili olanları cennete sokacak,ne kadar seviyormuş eziyet etmeyi..oysa duaya besmeleyle,rahman ve rahim olan allahın ismiyle başlarız değil mi.. çok esirgeyen bağışlayan sonsuz rahmet sahibi yaradanın ismiyle..

www.diyanet.gov.tr (Diyanet Aylık Dergi "Eylül")

buyrun dikkat edin site TÜRKİYE CUMHURİYETİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ SİTESİDİR YANİ UYDURMA DEĞİL.

lütfen bu konuyuda tartışma ortamına çevirmeyelim ben sizin görüşlerinize ve yaşantınıza saygı duyarım sizde benimkilere saygı duyarsanız memnun olurum
isteyen istediği ile evlensin mutluluklar dilerim söylediklerimlede kimseyi kırmak istemedim kusuruma bakmayın.

Verilen surelerin hepsini okudum ve hicbirinde acik bir anlatim yok ama diyenet isleri kendine göre bir aciklama yapmis.Neyse önemi yok biz böyle anlayalim ne farkeder ki sonucta ben evliyim vede yine dünya ya gelsam yine esimle velenirim insan malesef dinini secme özgürlügüne sahip degil dagar dogmaz kayitlara geciyor.

Ben size yazayim müslüman bir kadin yabanciyla evlenirse müslümanliktan cikmis demektir.Bütün din adamlari sanirim böyle anlasmislar kuranda ben bunun tam bir aciklamali suresini bulamadim.Yani dini bütünler bu konuda anlasmis durumda.

Maide suresi 51, yahudi ve hiristiyanlari dost edinmeyin diyor.tevbe suresi.29 onlarla savasin diyor simdi ne yapacagiz ?

Ben size saygi duyorum sizde benim kararima saygi duyun.

Ask yasak tanimiyor.Cag degisti.(nasil ki miras konusunda kadin erkegin aldiginin yarisini almasi gerekiyorduysa)

Sonucta bütün dinlerin bir tanrisi var birakalim karari ona.

benim cocugum yok ama egerki olursa ögretecegim ve benimde kendi ailemden ögrendiklerimle birlikde dogruluk dürüstlük iyilik güzellik mutluluk (paylasim anlaminda) baskasinin hakkini yememe kisacasi "Eline diline beline sahip" olan dünyaya yararli bir insan olmasini yürekden ögretmek istiyorum.

Dileklerin icinde Tesekkür ederim

evet siz istediğiniz gibi algılayabilirsiniz saygı duyarım ama diyanete inanmıyacağızda kime inanacağız sonuçta o insanlar Kuran ı defalarca hatmetmişler yani siz ister inanın ister inanmayın o sizi bağlar ama böyle birşey yoktur demek bana göre yanlıştır.

scallywag koskoca diyaneti şeyhle şıhla nasıl bir tuttunuz anlayamadım doğrusu diyanet demek dinin en doğru şekilde insanlara aktarılması demektir yani şeyhlere şıhlara gideceğinize bu konuda gerçekten bilgili olan insanlara danışın anlamına gelir eğer öyle olmasaydı şeyhlere şıhlara karşı savaş açmış olan Atatürk diyanet işleri başkanlığını devletin içerisine sokmazdı . ve şuda bir gerçekki dinimizin emir ve yasaklarını tam olarak yerine getirirsek gerçekten disiplinli , sağlıklı ve huzurlu bir yaşantımız olur, ayrıca kadına yapılan bir hakaretide ben o yazıda görmedim.
verdiğim linkteki yazdıda Bakara suresinden alıntı yapılarak bunun Kuran emirlerinden biri olduğuda aktarılmıştır.

ve sadece kadın için değil erkek içinde bu evliliklerin yasak olduğundan bahsediyor sanırım orayı kaçırmışsınız zira müslümanların gayrimüslimlerle evlenmesi yasaktır deniyor neyse insanların düşündükleri ve inançları kendilerini bağlar size saygı duyarım

ve sizin gibi kültürlü insanlarla bilgi alış verişinde bulunmak beni mutlu etti bunun içinde ayrıca teşekkür ederim zira yanlış anlaşılacak ve bunun sonucunda büyük tartışmalar hatta hakaretlere varabilecek sözler sarfedebilirdiniz ama siz saygılı davranıp ne kadar kaliteli insanlar olduğunuzu gösterdiniz.

bu konuyu daha fazla uzatmanın bir anlamı olduğunu sanmıyorum sonuçta insanlar kendi tercihlerini yaparlar , tekrar mutluluklar dilerim kalın sağlıcakla .

Son düzenleme:
selam arkadaşlar...bunları okudukça gerçektende içim aydınlandı.benim sevgilim ingiliz.ve gerçekten şunu söyleyebilirim ki onu çok ama çok seviyorum.daha önce hiç böyle hissetmemiştim.oda aynı şeyi söylüyor.umarım bizde veleniriz babam izin verirse.annem ve dayılarım filan istiyor gibi ama babam kesinlikle karşı.yumuşayacağından da emin değilim.çok kızıyo bana.ne yapıcamı bilmiyorum kızlar..babam ölse vermez gibi görünüyo.annemin devreye girmesi lazım.harry zaten dünden razı amcasıyla bile tanıştım.seneye ingiltereye gidicem kuzenimin yanına tabi babam bunada bayaa karşı..ooffff ne yapıcam bilmiyorum.sevgisine o kadar inanıyorum ki...biz eminiz birbirimizin ruh eşi olduğumuza...ve çok seviyoruz...

herkez çok mutlu olsun inşallah...inşallah bizde evleniriz sizin gibi...

bizim aramızdaki tek sorun(daha doğrusu ailemin sorunu) din doğal olarak...biz bunu aştık aramızda çünkü sevdikten sonra hiçbişeyin önemi yok...o ve ailesi bu konuda çok anlayışlı ama beni ailem katı..zamana bıraktık birazcık (benim okulum bitene kadar) ben onu gerçektende o kadar uzakta olmasına rağmen hissedebiliyorum.bana benim kadar aileminde onun için önemli olduğunu tanışmak zorunda olduğunu söylüyor. bi kere kaçarım sana gibi bişey söyledim.bu seni mutsuz eder sen mutsuz olursan ben çok daha kötü olurum olmaz demişti.beni benden çok düşünüyo.işte tek sorun ailem.

merhaba tatlım ben duygu...benimde sevgilim işte..ben anlatıyorum ama annem anlamıyo.kuzenimde yabancıyla evli...

Benim esimde yabanci..Evlenmeden once cevreden cok tepki gordum ama ailem susturdu hepsini size laf dusmez diye canlarim sagolsunlar :1hug: ve evlendik :hooray: Din konusunu hic problem yapmadik.. cok mutluyuz sevgiyle her engeli astik opuyorumnanaktan kisacasi iyi orneklerden biride benim :nazar:

selam arkadaşlar...bunları okudukça gerçektende içim aydınlandı.benim sevgilim ingiliz.ve gerçekten şunu söyleyebilirim ki onu çok ama çok seviyorum.daha önce hiç böyle hissetmemiştim.oda aynı şeyi söylüyor.umarım bizde veleniriz babam izin verirse.annem ve dayılarım filan istiyor gibi ama babam kesinlikle karşı.yumuşayacağından da emin değilim.çok kızıyo bana.ne yapıcamı bilmiyorum kızlar..babam ölse vermez gibi görünüyo.annemin devreye girmesi lazım.harry zaten dünden razı amcasıyla bile tanıştım.seneye ingiltereye gidicem kuzenimin yanına tabi babam bunada bayaa karşı..ooffff ne yapıcam bilmiyorum.sevgisine o kadar inanıyorum ki...biz eminiz birbirimizin ruh eşi olduğumuza...ve çok seviyoruz...

herkez çok mutlu olsun inşallah...inşallah bizde evleniriz sizin gibi...

Hayirli olsun canim kiz babalari genelde nazli oluyorlar helede bir yabanciya kiz vermek zor geliyor onlara annenede cok is düsüyor umarim mutlu olursunuz.Babanla bir sorunun cikmaz

Benim esimde yabanci..Evlenmeden once cevreden cok tepki gordum ama ailem susturdu hepsini size laf dusmez diye canlarim sagolsunlar :1hug: ve evlendik :hooray: Din konusunu hic problem yapmadik.. cok mutluyuz sevgiyle her engeli astik opuyorumnanaktan kisacasi iyi orneklerden biride benim :nazar:

tu tu tu nazar degmesin insallah alkisalkisalkis :nazar:

Herkese marhaba..... benimde esim yabanci...ingiliz evleneli 10 ay oldu aramizda hersey okadar iyi gidiyorki hatta cok iyiz zemuszemus yasadigim yer sakin cook guzel bi yer alistimda ama hic turk arkadasim yook benim en buyuk sorunum bu...... yani cook siklliyorum....... sizlerle tanismak.... ortak yonlerimizi konusmak beni coook mutlu eder herkese sevgiler :lepi:

X