2009 Eylül Anneleri

oyle canım..bende duramadım yanında annemle esim hallettiler kan ısını insanın ıcı parcalanıyo aglayısına.............canım hemsireler birsey demedi mi gobegi için sorsaydın keske......eger banyo falan yaptırdıysan yadda ıslandıysa gobegi geç duser bildigim kadarıyla......

emzirme ili ilgi yazı buldum yazıyorum hemen

Emziren Anne Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?

Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata gibi besinler annenin diyetinden çıkarılıp bebeğin rahatlayıp rahatlamadığı gözlenebilir.

Kolik Ne Kadar Sürer?

Bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4-6 haftada en yoğun döneme ulaşır, çoğunlukla 3 ayda biter.

Göbeğin Bakımı

Enfeksiyon gelişimini önlemek için göbek kordonunu temiz tutmak gereklidir. Bunun için; her bez değişiminde, alkol veya doktorunuzun önerdiği başka bir antiseptik solüyona batırılmış bir kulak temizleme çubuğuyla kordonun özellikle tabanını silmelisiniz. Bu işlem, bebeğin canını yakmaz .
Göbek düşene kadar, bebeğin bezini göbek kordonu dışarda kalacak şekilde aşağıdan bağlayın. Bebeği suya sokarak banyo yaptırmayın, sadece silin.

Gaz sancısı çeken bebeklerde bitki karışımları rahatlatıcı ve gaz sancılarını giderici etki gösterir. Yapılan bilimsel bir araştırmanın sonucunda bitki karışımlarının gaz sancısını %57 oranında azalttığı bilinmektedir (Journal of Pediatrics, 1993). Bu çalışmada, gaz sancısı; kullanılan bitki karışımı ile belirgin bir azalma göstermiştir. Rezene ve papatya bitkilerinin bebeklerin gazını rahat çıkarmasına yardımcı olduğu ve rahatlatıcı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu bitki özlerinden özel olarak bebekler için hazırlanmış çaylar, doğumdan itibaren beslenme aralarında ve sonralarında bebeğe istenilen sıklık ve miktarlarda verilebilir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Tamamen doğal olan bu çaylar bebeğinizin gaz giderici kimyasal sentetik maddelerle karşılaşmasını önler.

Bebeğin göbek bağına nasıl bakım yapılmalıdır?
Göbek düşene dek günde 2 kez % 70’lik alkol ve steril gazlı bez ile pansuman yapılmalıdır. Pansuman için mersol veya batikon da kullanılabilir. Göbekten kötü bir koku gelmesi halinde veya kanama oluşması halinde doktora başvurulmalıdır. Göbek yoluyla bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için göbeğin temiz tutulması ve pansumanı son derece önemlidir.Pansuman sırasında sadece klampın altındaki ve üstündeki göbek kordonuna pansuman yapılmalıdır.
Göbek bağı ne zaman düşer?
Göbek kordonu 3-20.günler arasında düşebilir.Kordonun çok geç düşmesi bazı problemlere işaret ediyor olabilir.
Kordon düştükten sonra da pansumana devam edilir mi?
Kordon düştükten sonra da pansumanlara devam edilmez.Göbeğin üstü steril gazlı bir bezle kapatılarak temiz tutulur.Kordon düştükten sonra kanama oluşursa bir doktora başvurulmalıdır.Bebek doğduktan sonra kanamaları engellemek için yapılan K vitamini enjeksiyonunun tekrarlanması gerekebilir. Bazen de kordon düştükten sonra sarımsı akıntılar görülebilir.Bu genellikle granülom olarak tanımlanan yaradaki bir kalıntıdan kaynaklanır.Granülom’un ortadan kaldırılması için gümüş nitrat kalemi ile kimyasal olarak doktor tarafından yakılması gerekir.

selam arkadaşlar,
ben eylül annesiydim, fakat benim ata bebeğim 33 faftalık olarak armıza katıldı.
( prematüre olarak )
şimdi ben burayamı yoksa temmuza mı gideceğim??

emelciğim sordum canım dün sağlık ocağına gösterdimde çok şükür enfeksiyon falan yok dr unu aradım az önce 30 gün bekleriz biz dedi.. korkulcak bişey yokmuş sallanıo resmen ama düşmüo niyeyse bakımını falan yapıorum.. inş bi prb çıkmaz beklicem az daha..

selam arkadaşlar,
ben eylül annesiydim, fakat benim ata bebeğim 33 faftalık olarak armıza katıldı.
( prematüre olarak )
şimdi ben burayamı yoksa temmuza mı gideceğim??

buraya gel canım buraya :) benim bebegimin adıda ATA ne guzel adaş olurlar

ємєℓ;9047291 .!.:
bekliyoruz deniscim beklemezmiyiz Allahın izniyle alın sızde kuzularınızı ınsallah

amin canım inşallah bir hafta kaldı heyecan git gide artıyor delikafadulden

ємєℓ;9047252 .!.:
buraya gel canım buraya :) benim bebegimin adıda ATA ne guzel adaş olurlar

evet adaş olurlar.. biz ATATÜRKE olan sevgimizden dolayı adını ATA koyduk..:ecrin_bebek:

hep eylül annesi olmak istiyordum.. olmadı :çok üzgünüm:

emelcim senin ata bebek kaç aylık ??

evet adaş olurlar.. biz ATATÜRKE olan sevgimizden dolayı adını ATA koyduk..:ecrin_bebek:

hep eylül annesi olmak istiyordum.. olmadı :çok üzgünüm:

emelcim senin ata bebek kaç aylık ??

bizimde ATA koyusumuzun bir diger nedeni de o canım ....daha aylık olamadık canım bugun itibariyle 24 gunluguz :)) sizin ne kadarlık yavrunuz?

benim kızımın göbeği sahurda düştü yani 10, güne girerken

ayy ne guzel canım bizimki 7 gunlukken dusmustu doktor amcamızın yanında ustelikte :) hemen ertesi gunde yıkamıstık :)) kızın nasıl canım genelde onlarda gaz sancısı olmazda......bizimki geceleri uyutmuyo bizi valla ...nasıl anlıyosa artık yatagına gidiyorum tık yok kendi yatagıma uzanacagım baslıyo mızırdanmaya :))

valla göbeği düşmeden annemler yıkadı kızımı, olmaz böyle, çok kirli, yüzü gözü açılsın dediler
bugünde eltimle yıkadık kızımı, banyodan sonra emdi ve mışıl mışıl uyur dedik ama nerdeee
gazı var ama öyle çok değil tabii
deidğin gibi geceleri mızırdanıyor, beşiğinin başına geliyorum ses çıkarmadan, kokumu mu alıyor his mi ediyor anlamadım sesi kesiliyor
ben yatağa uzanınca haydaaa tekrar

çok şükür bugün kızımın göbeği düştü.. ne dertmiş bu göbekte yaa... yarında yıkarız annemle koktu ysvrum mis gibi olsun artık... sizin bebişler nasıl

Bu topiği yeni gördüm kızlar bu nedenle ancak katılabildim aramıza çok iyi olmuş...Bundan sonra burdanda konuşuruz bebişlerimizin gelişimlerini, sıkıntılarını vb.... Umarım hiç sıkıntımızı olmaz diyeceğim ama biliyorum bu hayal:))) Ama en azından rabbim çaresiz dertler vermesin hiçbirimize. Rabbim bu kadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comkadinlarkulubu.comi yanımızdan eksik etmesin...

X