Doğuma Hazırlık Farsça Kökenli Kız İsimleri

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Canim Libyanacim! Senin isim konusundaki arastirmalarini cok begeniyorum ve o yüzden RANA isminin anlamini birde senden duymak istedim! Nolursun bana acil cevap yaz! Dogumuma iki hafta kaldi yinede rabbim bilir!

Saygilarimla
Tuba'cığım çok teşekkür ederim ben hala Türkiye'deyim:)
Umarım yavruna sağlıkla kavuşmuşsundur..
İsim konusunda konuştuklarımızı unutma e mi..
Rabbim her zaman gönlüne göre versin..
opuyorumnanaktan

benim kızımın adı rana mücella rana nın anlamı güzel hoş bayan demek..oğlum olursa taha koyarım diyodum ama 2. de kız mış...azra olucak..
kaydirigubbakcemile5
Sagolasin arkadasim! Internette nebiliym yok eran kelimesinin mücnnesi olup sünepe kadin anlamina gelir diye biseyler yaziyoya iste o benim kafami cok karistirdi! Aslinda kitaplarda hic o tarz bisey görmedim! Biliyormusun benim oglumun adi TAHA! Desene zevklerimiz hemen hemen ayni! AZra ismide cok hos canim! Bende bi ara düsündüm ama oglum rana istiyor! AFRA ismide fena degil! Rabbim evlatlarimizi hayirli kilsin! Nekadarin kaldi???? Benim 2 haftam var!
Bebisimi cok merak ediyorum! RANA`m geliyo insallah! Senin Rana`n nasil akillimi???? Güzelmi demicem cocuklarin hepsi güzel bence! Tekrar tesekkürler!

KOLAY DOGUMLAR SANA

kızımın ismi şevval huma:asigim: ne kadar mübarek bi evladın mübarek anasının ismini koymuşuz çok şükür rabbim onlara benzemesini onların şefaatine nail olmayı naspi etsin inş.
Allah bağışlasın..Çok güzel isimŞeniz
Anisa
Nura
Alia
Nawra
Aaliyah
Nadia
Alisha (okunusu: alişa)
olumunekankayizsmile
internetteki bilgilere çok güvenmemek lazım. kimin yazdığı belli değil. belki adamın rana diye biri ile husumeti var anlamını sünepe diye yazmış. o anlamda siteler bir birinin kopyası olduğu için yayılıyor. olur mu olur. bu nedenle türk dil kurumunun sözlüğüne başvurmak gerek yada güvenilir bilimsel kaynaklara... ben rana ismini çok severim ve hoş ve latif demek olduğunu bilirim senelerdir.
selamlar..
:1hug:
rana ıyı guzel hoş demek............farsca bı kelıme............guzel bı ısım...........hayırlı ols
opuyorumnanaktan
Galiba artik duymak istediklerimi duydum! Hepiniz haklarinizi helal edin! Insallah bu konu ile sizleri SIKMAMISIMDIR! Herkese tekrar tekrar tesekkür ederim! ALLAHA EMANET OLUN CANLARIM

Şeniz
Dualarım sizlerle..

Nejva yi cok begendim, Lina ve Lida da cok guzel..
Tesekurler guzel paylasim icin.

ismler çok güzeldi beğendiklerimi kaydettim bi gün bebeğim olur ise :ecrin_bebek:değerlendircem bu güzel manalı isimleri

ismler çok güzeldi beğendiklerimi kaydettim bi gün bebeğim olur ise :ecrin_bebek:değerlendircem bu güzel manalı isimleri

İnşaAllah,hayırlı vakitte,hayırlısı olsun diyelin arkadaşım..

Rabbim cc herkesin gönlüne göre versin..

ay ne güzel bir topik bu nası gçrmemişim hiç inşallah hamile kalırsam sizlerden bilgi alırım çok teşekkürler

bende asel ismine çok şaşırdım arapça bilen biri olarak bunun isim olarak kullanıldığını bilmiyordum... ama isimler çok güzel bilgilendirdiğin için teşekkürler

bende aynil isminin farsca veya turkce bir anlami varmi cok merak ediyorum benim icin arastira bilirmisiniz hihoyyyt

Son düzenleme:
benim kızımınadı da Nihan Sena....Nihan da Farsça bir isim gizli,sır,saklı demek...ancak sabah güneşi,ulaşılması zor,beklene,özlenen,gizemli aşk,hazine,beyaz ya da güzel kadın anlamları olduğu da yazıyor internet sayfalarında...acaba doğru mu bu anlamlar????
ben saklı ve sır anlamrından dolayı seçtim bu ismi...

ay ne güzel bir topik bu nası gçrmemişim hiç inşallah hamile kalırsam sizlerden bilgi alırım çok teşekkürler
ınşallah ıklim'ciğim.
Allah c.c. gönlündeki hayırlı arzu ve dualarını duysun,melekler amin desin,hayırlı vakitte anne olursun ..

çok güzel isimler ben armin ismini çok beğendim özellikle
:1hug:
bende asel ismine çok şaşırdım arapça bilen biri olarak bunun isim olarak kullanıldığını bilmiyordum... ama isimler çok güzel bilgilendirdiğin için teşekkürler
Evet,benim arapçam çok iyi değil,lakin aselin bal olduğunu biliyorum :)
Alışverişlerde:1hug: arapça konuşaln bir ülkede yaşadığım için..

Asel kız ismi olarak da kullanılıyor..

bende aynil isminin farsca veya turkce bir anlami varmi cok merak ediyorum benim icin arastira bilirmisiniz hihoyyyt
Merhaba melis.
Aynil,kassas suresinde geçiyor,''kurratil aynil'' yani çocuklar için kullanılmış,gözbebeği,göz nuru anlamlarına geliyor.Kökü Ayn- yani nur..
-il eki alarak Aynilolmuş..
Çok güzel bir anlama geliyor,araplarda hiç duymadım bu ismi,isim olarak kullanılmıyor. ama olur bence..
Türkçedeki Nilay ismini çağrıştırıyor..
Hayırlısı olsun : )

benim kızımınadı da Nihan Sena....Nihan da Farsça bir isim gizli,sır,saklı demek...ancak sabah güneşi,ulaşılması zor,beklene,özlenen,gizemli aşk,hazine,beyaz ya da güzel kadın anlamları olduğu da yazıyor internet sayfalarında...acaba doğru mu bu anlamlar????
ben saklı ve sır anlamrından dolayı seçtim bu ismi...

Nihanfarsça ve osmanlıcada ,gizli saklı anlamlarına geliyor..
Bahsettiğin diğer anlamlarını duymadım,en doğrusu bu gülüm..

Hatta bilirsin
'Nihansın dideden,ey mest-i nazım''..
''Gizlisin,saklısın (uzaksın) gözlerden,ey nazlı sevgilim..''

Aklınıza takılan sorularınız varsa,lutfedin,okursam mutlaka cevaplarım dilimin döndüğünce..

Sevgilerimle.

Son düzenleme:
Nihanfarsça ve osmanlıcada ,gizli saklı anlamlarına geliyor..
Bahsettiğin diğer anlamlarını duymadım,en doğrusu bu gülüm..

Hatta bilirsin
'Nihansın dideden,en mest-i nazım''..
''Gizlisin,saklısın (uzaksın) gözlerden,ey nazlı sevgilim..''

Aklınıza takılan sorularınız varsa,lutfedin,okursam mutlaka cevaplarım dilimin döndüğünce..

Sevgilerimle.

...Bana sensiz cihanda can ne lazım.....bilmem mi o şarkının da etksi var zaten:)
ben de bu anlamları için seçmiştim dediğim gibi diğer anlamlar çok da önemli değil...kızımın ikinci adı da Sena...övgüyle ilgi demek...ancak onun da şimşek parıltısı anlamına geldiğini okudum bir yerlerde....
cevap için teşekkür ederim:)

Son düzenleme:
Merhaba melis.
Aynil,kassas suresinde geçiyor,''kurratil aynil'' yani çocuklar için kullanılmış,gözbebeği,göz nuru anlamlarına geliyor.Kökü Ayn- yani nur..
-il eki alarak Aynilolmuş..
Çok güzel bir anlama geliyor,araplarda hiç duymadım bu ismi,isim olarak kullanılmıyor. ama olur bence..
Türkçedeki Nilay ismini çağrıştırıyor..
Hayırlısı olsun : )

merhabalar libyanacigim, ben ayn goz anlamina geliyor diye duydum nur anlamina geldigini bilmiyordum ayrica bu ismin arapca anlamsiz oldugu soylendi bana ama kulagima o kadar hos geldiki acaba baska dillerde bir anlami varmi diye turkce ve farscalarini arastiriyorum insallah guzel bir anlami cikarda benimde bir aynil bebegim olur. Bu arastirmalarimin tek sebebi sadece kulagima hos geliyor diye anlamsiz bir isim vermek istemiyorum bebisime nede olsa bu ismi omur boyu tasiyacak benim minigim hakki ustumde kalmasin biraz fazla derin dusunuyorum herhalde kafamçokkarıştı herkese sevgiler

wwwww asel ve arya cok hos bence benimde kiz kardesmin adi afra ama anlami yanlis degilmi afra beyaz toprak demek benmde kardesmin adi afranur beyaz nurlu toprak demek oluyor yanlismi biliyorum yoksa bumu yanlis

son karar olarak kizima LiNA AYNiL ismini verdim bilmem siz nasil buldunuz. butun hamileligim boyunca kizimin adi MELiS AZRA olacak derken sonucta boyle bir karar aldik biliyorum kizim cok zorlanacak AYLiN degil AYNiL hani nil nehri varya iste ayin sonuna o geliyor diyecek ama sanki banada yeni bir isim furyasi baslatiyormusum gibide geliyor kaydirigubbakcemile3

Melis1234..
Kurratil Ayn: Kurra arapçada,top,inci gibi manalara geliyor.. (Burada çocukların oynadığı toplara kurra deniyor mesela..)
Ayn:Evet bildiğin gibi ; göz demek..
Kurratil Ayn:Göz bebeği (Yani burada benzetme sanatı uygulanıyor,mecazen o anlama geliyor..)

Aynil' manası hakkında kesin bir bilgim olmadığını başta da belirtmiştim,burada da hiç kullanıldığını duymadım,mantık yürütüyorum.

Lina Aynil,ikisi de çok benziyor,bence farklı bir isim seçebilirsiniz..
Hayırla gelsin bebeğiniz..

Türkiye,kardeşinin ismi çok hoş maşallah..

Nastasia,Jade bana Ceyda ismini çağrıştırıyor..
Ceyda,uzun boyunlu güzel anlamına geliyor..
Jade , ispanyolca ve ingilizce de yeşim taşı olabilir,bir bakma lazım..

Sevgilerimle..

merhaba canım yzdığın isimler çok hoşuma gitti benim ismim de hümeyra .senin söylediğin anlamın dışında bir de kırmızılı kadın manasına da geliyor demişlerdi bana .gerçi baba cennet kuşu diye bilip koymuş adımı ama o hüma oluyo galiba ben de kararsızım bu konuda :sm_confused: :1rolleyes:

X