doğum yapanlar eşleriniz yada yakınlarınız size ve bebeğinize ne hediye aldılar.

saolun arkadaşlar..insanın hiç tanımadığı birileriyle dertleşmesi ve teselli bulması önceden tuhaf gelirdi şimdi ise bi destek benim için teşekkür ederim ilgilendiğiniz için...annem kansermiş ben hamileyim diye gizlemişler ama anlıyor insan,kısacası hamileliğim boyunca hep ağladım hep içim yandı...şükür bebeğim sağlıklı kızlar sevdiklerimizin kıymetini bilelim,kaybedince öyle acıki....

tülay başın sağolsun canım zor bir dönemden geçiyorsun Allah sabır versin bebişin unuttursun bütün dertlerini inşallah. Benimde kayınpederim hala torununu görmeye gelmedi kayınvalidemle de görüşmüyoruz artık.
Bizim aile tek tek oğluma cumhuriyet bana bizimkiler birşey takmadı ya, kayınvalidem eşime çocukken takılan maşallahı taktı. Bana da kendi eski pırlanta yüzüğünü.. Eşimde pırlanta set aldı..

maaşallah arkadaşlar tam altınlar,paralar,çeyrekler,setler havada uçuşuyor bakıyorum da.benim anneciğim kızkardeşimi yeni evlendirmesie rağmen oğlumun arabasını,araba koltuğunu,yatak yastık yorgan kıyafet gibi her türlü ıvır zıvırını aldı hala da alıyor çünkü memelekette evini kapatıp yanıma torun bakmaya geldi.daha önceden kolyemi almıştı.
k.validemler de (aynı şehirdeyiz ) eşeğin ............ aldılar bana ve bebeğime.hiç yardım etmedikleri gibi eşim arabayla kapılarından aldı kapılarına bıraktı misafir gibi gelip gelip gittiler.oğlum kolikti.neredeyse 3 ay 24 saat ağladı.ne uyku ne dinlenme.annem,kardeşim,eşim ben yetişemiyorduk işlere.annemin söylemiş olmasına rağmen gelip 1 kap yemek pişirmedi k.validem.
o zor günlerde yanımda olmayandan ne altın isterim ne salkım.eşime de söylüyorum zaten.nlar torun görmeyi de sevmeyi de haketmiyorlar......ALLAH ANNELERİMİZİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN....

çok alemsın canım çok guldum

o kadar çok bunalmış durumdayım ki eşimin ailesi tarafından nasıl insanlar hiç anlayamıyorum ya oğlunun bebeği olucak 2 tane eşimin kardeşi var onların yiğeni olucak ama hiç birinde heyecan yok belki heyecanları var ama hiç içlerinden bişey yapmak gelmez mi insanın yaa. benim yakın bi arkadaşım bile doğum yaptığı zaman kendimi sorumlu tutuyorum yardımcı olmalıyım diye ama bunlarla her sabah aynı sofrada kahvaltı yapıyoruz her akşam birlikte yemek yiyoruz o esnada konuşuyorum annem şunu aldı kız kardeşim bunu alıcak diye ama yinede şunlar şunlar var daha alınması gereken diye ama onların tek dediği inş alırsınız anneannanesine söyle o alsın anneanne olmak kolay değil diyo kaynanam. bunlara ne dicemi hiç bilemiyorum hiç birini görmek istemiyorum artık.

ah bu kaynanalar ahhh yapıp yapıp insanın burnundan getirirler benimkide birsürü şey yaptı ıvırzıvır ne varsa aldı geceliğime göğüs pedime kadar örgüler falan bebeğe,misafirler gelicek diye dolabı pasta börek ne varsa doldurdu bebeğe kocaman bi altın taktılar macarmı ne derlermiş kafam kadar bişi ama ne yarar 20 günlükken içine edip herşeyin defoldu gitti bir hafta oldu arayan soran yok,öncesinde aramız olmadığı için açıkçası ne yapsa yaranamadı bana sonunda koptu olay neyse eşim 7 taş pırlanta yüzük taktı bana annemler bebişe burma bilezik geri kalan eş dost hep altın hediye etti

ne önemi var ki
ben bebeğimi sağlıcakla kucağıma alayımda hediyeler kusur kalsın.
gücümün yettiğince alırım yavrumun herşeyini inşallah.
hiç düşünmem o ne alacak bu ne alacak diye.alan da almayanda sağolsun.

eşim bişi alamadı çünkü hastanede bile refakatçi okaldı kimse gelmedi die kalmaya 3gün başımda durdu hizmetimi gördü ya yeter alla hrazı olsun mevlütte dünyanın kıyafet ihediye geldi bisürü battaniye ben dedim boşa bebege kıyafet almışım
altında geldi akrabalardan

ben doğum yapalı 2 ay oldu torunlarını görmeye bile gelmediler daha hediye falan da beklemem artık

ya canım kusura bakma genelleme yapmak isemem ama konyada böyle bir adet mi var torun görmeye gelmemek yada bişey hediye etmemek gibi yoksa kaynanaların işine mi böyle geliyor benim bebeğim 4 aylık kayınpederim daha hiç görmedi kaynanam bir kere gördü ve 1 liralık bişey almadılarda onun için sordum.

arkadaşlar açıkcası çok merak ettim normal bir insan komşusunun bebegini bile görmeye gider degilmi yanlış anlamayın ama bence kayınvalidelerinizle evlilk birliğinizi kurduğunuzdan beri bir sorun olmasın ha bu bahanemi tabiki degil canım babanemin bir sözü aklıma geldi gelinini sevmeyen torununu hiç sevmez derdi böyle bir şey olmasın sakın benim kayın validemlede can ciğer kuzu sarması degiliz ama 15 yıllık evliyim daha bir kere yüz yüze gelip tartışmış insanlar degiliz hiç bir birimize sesimiz yükselmedi ama mesafeliyizve saygılıyız küçük kızımıda hadiyesini aldı büyük kızımada hediyesini aldı az yada çok o onun gönlünden geçen herkes nasibini toplar bence saygı sevgi çok iş görüyor

tamamda arkadaşlar seven sayan da bir zahmet hediyesini alsın. bunlar adettendir. herşeyin bir oluru bir adabı var. pazarda 5 tl ya takımlar... 3 -5 parça birşey slıp gönül almak çok mu zor?bana değer veren çocuğuma değer veren başlar hamilelikten biriktirmeye, doğumda takar durumu yoksa bile... ama insanlar artık öyle rahat ki!!! iyi niyetli olunca adamlar elini cebine atmıyor.. sadece canııııııııımm diyorlar bi uzaktan... elalemde seviyor bebeğimi.... torun sahibi olmuşlar.. gelinide sevmese damadıda sevmese yapılacak bişiler...adettendir diye el öptürürler,oraya buraya götürürler ama bişiler yapmaya gelince adetler birden bire kaybolur... hediye alınmaz,çocuk görülmez,aranıp sorulmaz..... hani nerde adetleriniz??????

ya canım kusura bakma genelleme yapmak isemem ama konyada böyle bir adet mi var torun görmeye gelmemek yada bişey hediye etmemek gibi yoksa kaynanaların işine mi böyle geliyor benim bebeğim 4 aylık kayınpederim daha hiç görmedi kaynanam bir kere gördü ve 1 liralık bişey almadılarda onun için sordum.

yok canım ya bu adet her yerde bence zaten ben konyalı değilim kayınvalidemde görev için burdayız ne bileyim aslında aramızda minnacık bi sorun olmadı daha 2,5 yıllık evliyim ne o bana ne ben ona bişi söyledim zaten bi yazları görüşüyoruz ama benim hatam şu ki annemin gelinlerine davrandığı gibi davransın istiyorum galiba annem herşeylerini alırdı torunların ya aslında hiç ihtiyacım yok ne lazımsa aldık biz ama gönül bi ilgi bekliyo ben de aramıyorum bile oda aramaz bakalım gitsin böyle.:uhm:

tülay başın sağolsun canım zor bir dönemden geçiyorsun Allah sabır versin bebişin unuttursun bütün dertlerini inşallah. Benimde kayınpederim hala torununu görmeye gelmedi kayınvalidemle de görüşmüyoruz artık.
Bizim aile tek tek oğluma cumhuriyet bana bizimkiler birşey takmadı ya, kayınvalidem eşime çocukken takılan maşallahı taktı. Bana da kendi eski pırlanta yüzüğünü.. Eşimde pırlanta set aldı..

sağol arkadaşım allah kimseyi sevdiklerinin acısıyla sınamasın..şükürki allah bi sevdiğimi alırken bana bi yavru bağşladı onla uğraşırken vakit geçiyo bi şekilde..teşekkür ederim hepinize

kayınvalidem doğuma %100eminim ki gelmiyecek,tabiki hiçbişey de almıycak,ilk ve tek torunu olucak,başka çocugu yok çünkü.
annemlere gelince hihoyyyt annem 2tane çiftli burma aldı,kontrollerimin ücretlerini de o verdi,bir sürü kıvır zıvır giysi bilmem ne aldı.ablam çilekden çocuk odasını alıcak,seçtik alacağı takımı,pusettir,anakucagıdır,mama sandalyesidir,vs herşeyini ablam verdi(9aylık bebişi var),kıyafetlerimiz felanda ablamdan geliyor,şanslıyız bu konuda,babam da bilezik takıcak,abimle diğer ablamı bilmiyorum ama eminim onlarda iyi bişeyler takarlar
eşime gelince,özelde doğum yapıcağımdan ve gayet yüksek tutucağından kaynaklı ondan hiçbişey beklemiyorum,onun varlığı yeter
elbette bebeğim sağ salim doğsun,başka bişey istemiyorum,ama benim ailem bu kadar çabalarken,onlarda küçücük bişey yapsın diye bekliyor insan

Anladığım kadarıyla k.validelerden genelde bişey beklemiceksin hehehee:))
Benimki bana en başta olduğu gibi hiçbirşey almadı , çocuğa para verdi bankaya yatırırsınız dedi o kadar. Annemler tabiiki altın bilezik, yüzük, yarım, künye, her çarşıya pazara çıktıklarında gördükleri maaşallah çeşitleri ( gerçi ben bunların hiçbirini takmadım çocuğa batar diye ) vb. çocuğun tüm kıyafetleri, odasının halısı, perdesi ...(tüm saydıklarım annem ve anneannemden bu arada)
Anne tarafı hep başka oluyor işte yerimseniben

ne hediyesi erkek tarafi geline zaten hamileliginde tasiyici anne dogumdan sonra da bakici gözüyle bakiyorlar. onlara göre bebek bile senin bebegin digil ogullarinin bebegi

kayınvalidemler esaslı bir bilezik aldılar hatta bebeğin herşeyini aldılar ama huzur yoksa neyleyim ben altını ıvır zıvırı.sırf oğullarından ayrılmamam için gözümü boyuyorlar_boyadıklarını sanıyorlar.

hayırlı doğumlar diliyorum arkadaşım

Aslinda önemli bir konu, dogumdan sonra ne tür sorunlar patlak veriyor ben de merak ediyorum. anneler zaten hassas oluyor bir de hersey aileler karisinca ciftler arasinda huzursuzluk oluyor. Baska ne tür sikintilar oluyor?

benim annem kızımın oda takımını aldı yine giysi alışverişine yardım etti. bebeğe de bir cumhuriyet aldı. kayınvalidemler sadece bebeğin yatağını aldılar. birde bana takmam için bilezik aldılar ama çocuğa birşey takmıycaklar çünkü ilk çocukta anneye ikincisinde bebeğe takarlarmış hatta bende ben ikinciyi düşünmüyorum diye espri yapmıştım.

arkadaşım bence buna şükret bizimkiler onu da takmaz bi çeyrek takarlar diye düşünüyoruz biz bişey aalcaklarını da zannetmiyoruz annem bilezik takar kısmetse bi de doğumumu yaptırıcak . eşim de bilezik yüzük alı . aman yeter ki sağlıklı olsunlar da onların eline düşürmesin Allah

biz dogum oncesı 6 aylıkken kayınvalıdemle buyuk krız yasadık oncedende beklemıyordum sımdı hıç beklemıyorum onların paraları kıymetlidir.esimden bekliyorum alırsa alır ben bır kere dedım benım yalvarmamla alacaksa almasın
benım aılem bırseyler yapar sormadım konusmadım daha yenı gelıyorum kendıme kayın valıdem 9 aydır gozumun yasını dındırmedı lohusalıgım ıyı gecsın yeter
benım babacıgım parası yokmus anneme hedıye yapamamıs ama eve gıdıp tavuk+pilav kemalpasa tatlısı yapmıs muz almıs hosaf yapmıs hanımım dogumdan cıktı guzle beslenmesı lazım kendını toplaması lazım dıye annemı elı ıle beslemiş.hastanedekı dıger hastalar kocaları ıle tartısmıslar hersey para değil bana ılgı gosterse yeter sonra babamın durumu cok ıyı oldu hem hedıyesını yaptı hemde ılgısını gosterdı
benımde yaklasık 1 hafta var dogumuma çok merak edıyorum ne olacak

X