Bıktım artık.... Ne yapmalıyım?

gamzeliyarim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2010
104
0
35
gecen hafta sonu esimle tartistik. o tartismadan beri ben birtürlü kendimi toparliyamadim. eve gidiyorum hangi isten basliyacagimi bilmiyorum. dizilerde birisi aglayinca bende agliyorum. baska zaman 10 dakika daha fazla uyumak icin calar saati ertelerdim, bir haftadir sabahlari saatin sesini bile duymuyorum. bu sabah esim ise giderken benide uyandirdi saatin sesini duymam uyuyakalirim diye. uzaniyordum yatakta icim gecmis sanirim. esim birsey unutmus evde. geri dönmüs zile basmis dakikalarca. ben bi ses duyuyordum ama komsudan geliyor diye düsündüm. esim hatta aradida ben beni uyuya kalmasin diye uyandirmak icin ariyor diye düsündüm ve mesgule attim. sonra tekrar aradi camdan baktim birsey mi diyecek diye zil sesini duydum yine baktim kapida bekler durur. tabi coook kizmis ne zamandir duydugum ses bizim zilmis. cok kizdi lanet olsun sana ne bu uyku, ölü gibi uyuyorsun dedi. tam on saattir kapida zile basiyorum nasil bi kadinsin sen ya dedi. mafoldumben gecenki tarismada beni suclu görüyor, diyor hem suclusun zaten nasil uyuyabiliyorsun anlamiyorum diyor. bütün hafta zaten kendimi hic iyi hisstmiyorum tansyonum düsüyor sürekli, dedigim gibi sebebsiz agliyorum erkenden uykum geliyor ve kendimi bitkin hissediyorum. tartismadan sonra iyidik yani bi problem yoktu ama o bana iyi davrandikca ben hep böyle sacmaliklar yapiyorum. 10 dakika fazla uyuysam ne olacakki sanki, veya bu ses nerden geliyor diye kalksam ne olacakki demi? ben artik böyle seyler olsun istemiyorum gercekten cok sikildim, biktim böyle sacmaliklardan azar isitmekten sürekli özür dilemekten, sürekli kendimi suclu hissetmekten. millet kocasini ise gülücüklerle, öpücüklerle gönderirken ben sinirlendirip gönderiyorum. kendimi nasil düzene sokabilirim? bende istemiyorum hep böyle seylerin olmasini ama oluyor iste. kendime cok kiziyorum. bunlar ufak tefek seyler ama hep ayni seyler iste. ne bilim cagirinca duymuyorum, mesela su istiyor mutfaga gidiyorum unutuyorum baska seyler yapiyorum.erkenden uykum geliyor. uyuyunca kalkamiyorum saatimde. hadi bi güzel yemek yapayimda gönlünü alayim diyorum yemegimde güzel olmuyor. bu kadarda olmazki. kendimi ona karsi cok mahcup hissediyorum. buna bi cözüm yok mu?

lütfen yardim edin. ben cok sey degil sadece evimde huzur olmasini istiyorum.

gamze

Son düzenleme:
kavgalar sebebiyle eşinle mutsuz olman mı sorun?

yoksa unutkanlığın , erkenden uykunun gelmesi mi sorun?

ikiside aslinda. zaten tartismalar ben düzensizligimden, uykumdan veya unutkanligimdan cikiyor. kavga edince ben cok üzülülüyorum. anca kendimi toparliyabiliyorum. tam toparladim derken yine tartisiyoruz. ne yapayim artik bilmiyorum. daha yeni evliyiz yani 1,5yildir ama esim 6aydir daha burda almanyada. simdiden böyle olursa bunun sonu ne olur acaba diye cok korkuyorum

ee arkadaşım daha önceki konuda eşinin normal olmadığını senin suçsuz olduğunu, bu adamın acil bir psikoloğa ihtiyaç duyduğunu yazdıkta yazdık.
ama ,şimdi yine konu açıp ,kendini suçluyorsun. bu hasta adamın sana davranışlarını yine haklı görüyorsun.
ne diyeyimki sana artık. doktora gidecekti . ne oldu??.
yine ,size suçlu psikolojisini yaşatmış bu adam.
bu adam, size sokakta şiddet uygulayan..
buluşma yerine kestirmeden gittiniz diye hemde.
,birde kendini bıçaklayan ,faça atan kan içinde bırakan adam ya.
bu adam rahatsız.

şunu anlayın artık

öncelikle sürekli kendinizi suçlamaktan vazgeçin. bu da sizi hata diye nitelendirdiğiniz şeyleri tekrarlamanızı sağlar. eşinizle konuşun henüz 6 aydır berabersiniz birbirinize alışma devresindesiniz. size anlayış göstersin. eşiniz en ufak şeyde size bağırırsa kendinizi daha kötü hissedersiniz.
sürekli uyumak istemenizde yaşadığınız bu sıkıntıdan dolayı olabilir. hergün düzenli spor yapmanızı öneririm. bu şekilde daha dinç olursunuz, ayrıca dr giderek bazı testler yaptırarak unutkanlığınızın ve uyku halinizin tıbbi bir nedeni var mı öğrenebilirsiniz.

bilmiyorum iste ne yapacagimi. doktor ariyorum hala olmazsa haftada bir baska sehirde varmis galiba oraya gidecegiz. ablam bilmyiorum ben ya. bu kadarda olmaz ki yani. kendimden süphe etmeye basladim valla. yani söyle düsününce bende yiorum ne varki duymamis olabilirim. veya yorgunluktan uykum gelir normal diye düsünüyorum. sonra insan dalginda, unutkanda olabilir. ama neden bunlar hep üst üste geliyor? ben böyle düsünüyorum ama dogru mu bilmiyorum iste o yüzden burda size soruyorum.

bilmiyorum iste ne yapacagimi. doktor ariyorum hala olmazsa haftada bir baska sehirde varmis galiba oraya gidecegiz. ablam bilmyiorum ben ya. bu kadarda olmaz ki yani. kendimden süphe etmeye basladim valla. yani söyle düsününce bende yiorum ne varki duymamis olabilirim. veya yorgunluktan uykum gelir normal diye düsünüyorum. sonra insan dalginda, unutkanda olabilir. ama neden bunlar hep üst üste geliyor? ben böyle düsünüyorum ama dogru mu bilmiyorum iste o yüzden burda size soruyorum.

canımm.
lütfen artık suçlama kendini.
bak insanız. olabilir.unutkanda olursun duymayabilirsin de.
kimin başına gelmiyor ki bu.
yapma lütffen.
eşin sorunlu.
bunu bil.. doktoru hemen bul ve götür canım.yoksa sen kendi ruh sağlığını kaybedeceksin.

ence siz ikiniz de psikoloğa gidin...
Geçen kavganızda senin hiçbr suçun hatan olmamasına rağmen seni suçlu buldu ve hatta sokak ortasında tokat attı....
Ama sen de kendini bu suçluluk duygusuna öyle alıştırmışsın ki, sen de kendini suçlu buluyorsun... Aksi olsa eşine karşı kendinni savunurdun....
Sen suçlu değilsin... Asıl o saa tkat atarak en büyük suçu işledi...
Eşinin şiddet kontrol problemi var bence...
Senin de bazı sorunların var, kendini korumuyorsun, seni çok sindirmiş.. Bu konu da da senin psikolojik destek alman lazım....
,
KApının zilini duymadı diye de haa kendini suçluyorsun.. Demekki öyle kötü durumdasın ki zilin sesini bile duyamıyorsun.. Unutkanlık çok uyku bunlar depresyon işaretleri, bence bir an nce psikoloğa gdin...

Ben saatlerce kapıyı duymasam, eşim ortalıı ayağa kaldırır bişeyin mi var baygınlık mı geçirdin o yüzden mi duymadın falan diye beni doktora götürmeye kalkardı.. Seninki ne yapmış, niye kapıyı duymadın diye kızmış... Ve sen de niye duymadm diye suçluyorsun kendini...
Kendine yazık etme....

pazartesi icin doktordan randevu aldim. umarim depresyona girmeden bir cözüm bulabilir. canim hic birsey istemiyor, nerde eski süslü püslü gamze nerde simdiki. süsü birak aynaya bile bakmak istemiyorum. kilom belki ayni ama yüzüm cok zayifladi. gözlerimin alti karardi. biraz yüzümüz gülsün isteiyorum artik.

Bıktıysan uğraşma elin delisiyle...
Hayatta hiçkimse değişmez.
Bir insan 7sinde ne ise 70inde odur...
Yurtdışında imkanlar da güzel boşanırsan bile devlet yardım eder sana...
Eşinin illa seni hastanelik mi etmesi lazım anlaman için rahatsız olduğunu? fisfisfis

almanca bilmiyorki gitsin konussun. benneyaptımki farkindayim bende farkindayim üstümde cok yük var ama ben bunu ona yansitmamak icin ugrasiyorum cünki o hep kendinin zorlandigini, kendinin yaptiklarini öne cikartan bir insan.
simdi tmm o türkiyeden almanyaya geldi. cevresinden ailesinden koptu. burda evimiz bile dogru düzgün yerlesmemisti beraber yaptik herseyi. sonra ailem haric benim sülalem kactigim icin kabullenmiyor bizi. hele birde amcam apartmanin önünden kovdugundan beri zaten hep sinirli. sabahlari 3saat ise gidiyor ordan hemen kursa gidiyor. sabah kosturmaca icinde ögleden sonra ise hep evde. etrafi bilmiyor yani gidecegi biryer yok. arkadasi yok kimsesi yok burda. 4 duvar arasinda ya internetten dizi izliyor yada uyuyor. bunlar onun yaptiklari
ben sabah kalkiyorum hazirlaniyorum bitince aksam yetistiremedigim isleri yapiyorum ise gidiyorum.
öglene kadar patron yerine olmayinca aranacak yerleri ariyorum kagit kürek isleri iste. 1saatlik ögle arasinda 40dakikam yolda 20dk gidis 20dk dönüste geciyor, 20 dakika icin eve gidiyorum. hemen birsey atistirip geri cikiyorum ise. saat 5te eve gidiyorum. bakyiorum ev yine daginik daginik derken ögleden kalan tost makinasi hala ayni yerinde, kül tablosu dolu camin önünde. masada su, kola siseleri bardaklar. mutfakta ögleden kalan bulasiklar vs. mutfaga giriyorum hem yemek yapiyorum hem biryandanda toparliuyorum ortaligi. yemek hazir olunca sofra koy. yedikten sonra toparla. bulasik. cay koy. bisküvi falan birseyler cikart hazirla. saat zaten 9 falan oluyor. anca ozaman oturabiliyorum bazen. camasir olunca veya alisverise gidilecegi zamanlar oda yok. anca 22.30da tam otururum zaten uykum gelir. yine uykun geldi kalk der yatariz. ertesi gün tekrar aynisi.
ama birkerede ben sunu bunu yaptim demem cünki o zaten kagit islerini yapamaz. ögle arasina birseyler hazirliyo kavalti gibi ama o kadar iste. gerisi benden. tmm bi kadin yapar, yapmakta istiyorum yemekler, kekler, falan filan ama vaktim olmuyor, canimda istemyior zaten. eskiden annemin misafiri gelsin hemen derdi kizim bi kek yap diye artik keklerim bile eskisi gibi olmuyor.
cok istiyorum böyle sabah ondan önce kalkip bi cay veya kahve icirip göndereyim ise ama kalkamiyorum. veya aksam isten gelince söyle bi oturayim onunla beraber bi filmi uyumadan sonuna kadar izliyelim. ama olmuyo ya aksam bi isimiz oluyo carsiya gidiyoruz yada dedigim gibi iste evde baska islerim. bende farkindayim artik cok gücsüz kaldim. aklim bazen calismiyor bile. untuyorum iste cok seyi

duydugum ses bizim zilmis. cok kizdi lanet olsun sana ne bu uyku, ölü gibi uyuyorsun dedi. tam on saattir kapida zile basiyorum nasil bi kadinsin sen ya dedi. mafoldumben gecenki tarismada beni suclu görüyor, diyor hem suclusun zaten nasil uyuyabiliyorsun anlamiyorum diyor.
tartismadan sonra iyidik yani bi problem yoktu ama o bana iyi davrandikca ben hep böyle sacmaliklar yapiyorum. 10 dakika fazla uyuysam ne olacakki sanki, veya bu ses nerden geliyor diye kalksam ne olacakki demi? ben artik böyle seyler olsun istemiyorum gercekten cok sikildim, biktim böyle sacmaliklardan azar isitmekten sürekli özür dilemekten, sürekli kendimi suclu hissetmekten. millet kocasini ise gülücüklerle, öpücüklerle gönderirken ben sinirlendirip gönderiyorum. kendimi nasil düzene sokabilirim?
gamze

canım geçen konunda da herkes ama herkes senin bir suçun olmadığını, kocanın terbiyesiz olduğunu, sana manevi baskı yaparak kendini suçlu hissetmene neden olduğunu yazmıştık.
ama sanki sayfalarca yazı yazılmamış gibi sen gene kendimi nasıl düzene sokabilirim diyorsun.
adam sana lanet okumuş, ne biçim kadınsın demiş, sürekli azarlamış sen gene özürler diliyip ben suçluyum diye ağlanmışın.

kocan çok sıkılabilir, bütün gün dizi izliyor, hiçbir işe el sürmüyor olabilir.
ama bunlar sana çatmasına, seni tartaklamasına, psikolojini bozmasına neden değil.
sende öyle bir putlaştırmışın ki kocanı; o ne dese ne yapsa haklıdır, zavallı ben küçük beynimle ona nasıl yaranabilirim modundasın.
lütfen ama lütfen bu kadar boynu bükükleri oynama.
kendine biraz güven, sesin çıksın, saçma sapan özürler dileyip adama iyice haklı muamelesi yapma.
ve çok acil tarafından bir psikoloğa git. bu adam sende sinir falan bırakmamış..

bence ikisinin de gitmesi gerekiyo nasıl bi düşünceyse hep kendini suçlu ve ezik hissediyo kendinin farkında bile değil varsa yoksa eşi

farkindayim ama durumu degistirecek birsey yapmiyorum. cünki ne yapacagimi, nasil yapacagimi bilmiyorum. burda is yerindeki arkadasimada anlatiyorum bazen evdeki durumu oda hep haklisin diyor ama gelde bunu ona anlat beni hic bir sekilde hakli görmüyor. zaten sorunda bu ya ben herseyde bir suclu sucsuz aramam ama o hep öyle bazi seyler olur bi sebebi yoktur. mesela sabah anahtariyla girseydi eve. zaten yukariya kadar cikmis bi kapiyi mi acamadi veya bi kapiyi mi acmaya üsendi. ben anahtarimla girmesem veya evde unutsam niye unuttun niye anahtarinla girmiyorsunda zile basiyorusun der anahtari süs diye yapmislar der. vallahi ablam usandim biktim. ben ona birsey demeye calisinca yani anlatmak isteyince hemen ha simdi sen kendini hakli mi düsünüyorsun der sonra al iste yeni bi tartisma. bu yüzden artik birsey demiyorum ne dersem diyeyim anlami yokki onun icin. oda üzülüyor stresten saclarim dökülüyor diye ama bazende diyor ne stresin varda sacin dökülsün diyo. doktorada gittim bu yüzden hormonlardan olabilir dediler kan aldilar yine birsey yok doktor sadece stresten olabilir yoksa herseyin normal diyor. bazen annesiyle konusuruyorum onlar anliyo beni hatta son olaydan sonra babasi beni tuttugu icin birde ortada sorun yok olabilir oglum dedigi icin onlarlada konusmyuor. sanki hep kusur ariyor herseyi bahane ediyor :çok üzgünüm:

bir keresinde onun bana bagirdigi gibi. bende ona bagirdim. cünki hakliydim. dedemde bizi evden kovmustu. artik gitmiyoruz annemlere ayni apartmanda kaliyorlar diye. neyse dedem kovduktan sonra babaannem aramisti napiyorsunuz diye gelin annenlere be dedenle konustum sinirli anina denk gelmissiniz ondan öyle yapmis dedi. hmm babaanne tmm simdi gelmeyiz ilerde ne olur bilemem ama simdilik üstelemeyin gelmek istemiyoruz dedim. telefonu kapattiktan sonra bi kavga: neymis ben babaannemle düzgün konusmuyum onada kizarak konusmam gerekirmis benim gururum yok muymus. babaannende onlardan falan filan diye. bende ona bagirdim yeter artik ya herkesi ayni düsünme o dedem oda babaannem dedim kimse kimsenin yaptigi icin yargilanamaz dedim. sen birsey yapsan ben mi suclu olacam dedim. kovdu beni evden git babanin evine seni kovan deden baksin sana diyo.gitmedim benimde evim burasi sen git dedim. yarin saat falan disarda dolasti geldi. konustuk sonra hallettik ama iste. karsi gelince hemen babanin evine git diyor baska birsey demiyor

babamin evine gitsemde. amcamlar alan zaten istemiyor bizi. yani biz ayrilsak onlar göbek atacak. hem gitsemde napip edip konusa konusa babama annemede beni suclu gibi anlatacak onlarida inandiracak

Senin kocan hasta ruhlu biri....
Hem sana hem kendine şiddet uyguluyor.. Asla sana hak vermiyor.. Haklı olduğun konularda bile lafı evirip çevirip seni suçluyor..
Sen de sinmiş pısmışsın.. Kendine güvenin yok, kendini savunmaktan aciz kalmışsın..
Silkelen biran önce kendine gel....
Ben adama kızmıyorum artık, sana kızıyorum.. Sana bunları yapmasına sen izin veriyorsun çünkü....

Bir an önce bi psikoloğa git, hatta beraber gidin... ama bir an önce çözün bu sorunu....
Allahım nedir bu ithal damatların yüzsüzlüğü... Hem Yurtdışından kız bulup evlenmek için can atarlar, allem edip kallem edip evlenirler, sonra da ezikliklerini komplekslerini kızları ezerek kapatmaya çalışırlar....

şiddeti suçlanmayı her kabulleniş diğer şiddetin suçlanmanın kabullendirici bir zeminidir..ve kişilik kaybedeilerek kısır döngüye girilir..adam şiddet uygular,kadın suçlanır,kadın tepkiyi verip bırakıp gitmezse diğeri için artık bundada gitmesem ne olur,zaten suç bende,gibi içe dönüş yaşar..kişilik biter..bi diğerinde artık tepki verecek benlik zaten kalmamıştır..

canım artık sende sorunlusun farkında bile değilsin malesef..tabi bu sorunlu oluş eşini kışkırttığından dolayı değil,onu normal görüp kendini suçlama durumunu artık olağanlaştırdığın için..anlıyacağın zaten gamze diye biri yok..kocanın adı her ne ise sende bir tane daha o olmuşsun..şamaroğlanı,stres topu..kurtar kendini bu psikopat illetten..yazık üzerinde yılların emeği var..sen sen olamadıktan sonra ne anlamı var bu dünyanın..

bir keresinde onun bana bagirdigi gibi. bende ona bagirdim. cünki hakliydim. dedemde bizi evden kovmustu. artik gitmiyoruz annemlere ayni apartmanda kaliyorlar diye. neyse dedem kovduktan sonra babaannem aramisti napiyorsunuz diye gelin annenlere be dedenle konustum sinirli anina denk gelmissiniz ondan öyle yapmis dedi. hmm babaanne tmm simdi gelmeyiz ilerde ne olur bilemem ama simdilik üstelemeyin gelmek istemiyoruz dedim. telefonu kapattiktan sonra bi kavga: neymis ben babaannemle düzgün konusmuyum onada kizarak konusmam gerekirmis benim gururum yok muymus. babaannende onlardan falan filan diye. bende ona bagirdim yeter artik ya herkesi ayni düsünme o dedem oda babaannem dedim kimse kimsenin yaptigi icin yargilanamaz dedim. sen birsey yapsan ben mi suclu olacam dedim. kovdu beni evden git babanin evine seni kovan deden baksin sana diyo.gitmedim benimde evim burasi sen git dedim. yarin saat falan disarda dolasti geldi. konustuk sonra hallettik ama iste. karsi gelince hemen babanin evine git diyor baska birsey demiyor

Pardon da kimin evinden kimi kovuyo senin o kocan olacak adam....
Defolsun kendi gitsin madem....
Seni zerre önemsemeyen, umursamayan, eline geçen her fırsatta ezen, ve hatta şiddet uygulayan bu adama neden daha fazla katlanıyorsun ki....

X