Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

Bir de kabartma tozunu elediğimiz unun içine karıştırmamız gerektiğini duymuştum. Islak keke fırından çıkınca kürdanla delikler açın ki sütü içine daha kolay çeksin.

Bir de kabartma tozunu elediğimiz unun içine karıştırmamız gerektiğini duymuştum. Islak keke fırından çıkınca kürdanla delikler açın ki sütü içine daha kolay çeksin.

7.daima soğuk fırına atılmalıdır.

umarım sizlere faydalı olur arkadaşlar herkese bol bol kek yapmalaropuyorumnanaktan

valla ben yıllardır kek yaparım ..kek kesinlikle ısınmış fırına atılmalıdır ...soğuk fırında söner ii pişmez ...
diğer yazdıkların doğru ..ama soğuk fırına katılmıyorum ...ayrıca ben keki attığımda pişene kadar açmam hiç ..yaklaşık 35-40 dakika hiç açmadan pişiririm ... dış camdan içeriye bakarım ordan zaten pişip pişmediği gözüküyor ...bir kekin ortalama pişme süresi budur zaten ..20 dakika sonra da açılmaması gerekir bence ...tecrübe ile sabit..

oda senin fikrin canım ama söner pişmez demişsin bende yıllardır böyle yaparım ne söndü nede pişmemezliği oldu olsa zaten yapmam :1closedeyes: dediğim gibi herkesin yapışı farklıdır bende böyle tutturuyorum herkes keklerimi çok beğenir nasıl bu kadar yumuşak bu kadar kabarmış yapıyorsun derler bende nasıl yaptığımı burada yazdığım gibi anlatırım demekki sende öyle tutturuyorsunalkisalkisalkis ben böyle yapın başka türlü olmaz diye bişey yazmadım zaten benim yaptığım şekli anlattım amabir kerede sıcak fırına atıp denicem bakim öyle nasıl olacak buda bi öneridir çünkü

kek uzmanından püf noktalrı dediğiniz zaman sanki en iyi yol buymuş gibi geliyor insana..
bir de kek uzmanı siz misiniz yoksa başka bir yerden alıntı mı yaptınız bu noktaları..?

kek uzmanından püf noktalrı dediğiniz zaman sanki en iyi yol buymuş gibi geliyor insana..
bir de kek uzmanı siz misiniz yoksa başka bir yerden alıntı mı yaptınız bu noktaları..?

neden herşeye tepkili bakıyorsunuz gerçekten anlamış değilim:umursamaz: ben kek uzmanı derken kalkıpta aşçıyım bunu yapın başka türlü olmaz demedimki hanımefendi! bu benim kendi kendime edindiğim tecrübeler ve tabiki büyüklerimdende aldığım öneriler neticesinde edindiğim bilgiler herkes aynı şeyi yapıcak diye bişey yok biraz öncede bir arkadaşımız soğuk fırınada atıp yapıyormuş demekki oda öyle güzel yapıyor bende kendi deneyimimi paylaştım bende o arkadaş gibi en kısa zamanda sıcak fırında denicem.. kek uzmanı siz misiniz demişsiniz ben başka yerden alıntı yapsam alıntıdır kızlar bir yerden böyle okudum yazardım merak etmeyin başkalarının bilgilerini burada sunarak ukalalık yapmam mesela bende börekte hiç iyi değilimdir onunla ilgilide asla bişey yazmam bunu iyi yaptığım için tavsiye etmek istedim isteyen yapar isteyen yapmaz :dilcikar:

Kızlar size de yaranılmıyo valla :mymeka:

Kızcağız ne güzel fikirlerini sunmuş bizlere yardımcı olsun diye siz de yok uzmanım yazmışsın öyle yazmışsın...

Kendine göre uzman bize göre de öyle yada değil bunun pek bir önemi olmasa gerek canım :nazar:

Evet arkadaşım yumurtaları pek iyi çırpmadığımdan ötürü kokuyor olabilir...Bir dahaki denememde bu tavsiyeni dinlicem teşekkür ederim a.s.

arkadaslar aranizda sünger gibi kek tarifi bilen varmi gecen birinde yedim inanilmaz guzel ve hafifti icinde cok az yag varmis,bende guzel kek yaparim ama benimkiler boyle olmuyo

Kızlar size de yaranılmıyo valla :mymeka:

Kızcağız ne güzel fikirlerini sunmuş bizlere yardımcı olsun diye siz de yok uzmanım yazmışsın öyle yazmışsın...

Kendine göre uzman bize göre de öyle yada değil bunun pek bir önemi olmasa gerek canım :nazar:

Evet arkadaşım yumurtaları pek iyi çırpmadığımdan ötürü kokuyor olabilir...Bir dahaki denememde bu tavsiyeni dinlicem teşekkür ederim a.s.

canım gerçekten bu sitede artık konu açmaya çekinir hale geldim bu konuda bile olumsuzluk bile çıkartabiliyolar maalesef ben sadece kendimin yapıp güzel olduğuna inandığım şeyi sizlerle paylaşmak istedim:1no2:siz ister uygulayın ister uygulamayın ben sadece yazdım eminim birçok arkadaşımında işine yaramıştır ben bu konuda iyiyim mesela börektede pek başarılı değilimdir uzman derken ben sertifikalı bi aşçı değilimki öylesine yazdım yazmaz olaydım

arkadaslar aranizda sünger gibi kek tarifi bilen varmi gecen birinde yedim inanilmaz guzel ve hafifti icinde cok az yag varmis,bende guzel kek yaparim ama benimkiler boyle olmuyo

canım sünger gibi kek yapmanın sırrıı bir yemek sitesinde okumuştum hani şu dışarıda yediğimiz yumuşacık olan kekler gibi bildiğimiz peyniri bir kapta bekletip suyunu salması nı bekleyip çıkan suyu kek harcına koyarsak inanılmaz yumuşak oluyormuş bende denemedim daha yeni okudum ama bende bi gün denicem

Canım muhalefet olmak için yazmıyorum asla ama, soğuk fırın ve ne kadar az yumurta o kadar kabarık kek olayına katılmıyorum kesinlikle..

klasik keklerimde mutlaka önceden ısıtılmış fırında ve 4 yumurta ile yaparım senelerdir.Keklerimin kabarmadığına da rastlamadım:)

Ama her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır demişler..Olabilir tabii..

Verdiğin diğer bilgilere katılıyorum.

teşekkürler.

canım tabikide olabilirkaydirigubbakcemile5 ben illa zaten soğuk fırına atın diğer türlü olmaz falan demiyorum buda benim kendi bu zamana kadar yaptığım şekil.inan soğuk fırına atıyorum ben nasıl kabardığını anlatamam herkesin yapış şekli farklı mesela benim bi arkadaşım var bütün malzemeleri katıp karıştırırkaydirigubbakcemile3 onu ona demez ekler ama çok lezzetli bi kek yapar buda bi örnek sende sıcak fırına attığında güzel olur herkesin bi elinin alıştığı şey var.yumurta olayına gelince tabiki 4 yumurtaylada çok güzel olur ben 3 yumurta koyup bayağı bir çırparım canım onu iyice derin bi kabın boyu kadar kabartırım o yüzden çok kabarır demek istedim

bu kadar püfün üstüne birde foto olsa güzel olurdu...teşekkürler ilk kez duyduğum yöntemler tuzu özellikle deneyeceğim

canım bugün kek yaptım ama fotoğ.makinesinden dolayı ekleyemedim yarın eklemeyi düşünüyorum

Öğleden sonra tatlı krizime dayanamayıp internetten bulduğum diyet keki yapmıştım..:ecrin_bebek:
Tam üstüne geldi bu konu..kaydirigubbakcemile3
Ben de soğuk fırına koydum..
Muhteşem kabardı..:lepi:
Arkadaşım sana da teşekkürler paylaşımın için..hihoyyyt

Öğleden sonra tatlı krizime dayanamayıp internetten bulduğum diyet keki yapmıştım..:ecrin_bebek:
Tam üstüne geldi bu konu..kaydirigubbakcemile3
Ben de soğuk fırına koydum..
Muhteşem kabardı..:lepi:
Arkadaşım sana da teşekkürler paylaşımın için..hihoyyyt

rica ederim canım afiyet olsun.opuyorumnanaktanşunu bir kez daha belirtmek isterim soğuk fırındada gerçekten çok güzel kabarıyor aynı şeyleri bir dahada yazmıcam zaten yasakkelime

Ben de bazen fırını açmayı unuttuğum zaman kek fazla beklemesin diye soğuk fırına koyuveriyorum o zamanda kabarıyo..kaydirigubbakcemile3

Yalnız bi kere hiç unutulmayacak bi şeyi unuttum keke kabartma tozu koymadım..Bakıyorum bakıyorum kek hiç kabarmıyo..akannehir Neyse çıkarttım..Fırından çıkarttıktan sonra uyandım kabartma tozu koymadığıma:roflol: eşimle öyle yedik keki tadı un helvası gibiydi..:roflol:

bende kabartma tozunu bir kasık sirke yada limon suyunda kabartıp koyuyorum daha cok kabarıo ve yagsız yapıyorum keki

Ben de bazen fırını açmayı unuttuğum zaman kek fazla beklemesin diye soğuk fırına koyuveriyorum o zamanda kabarıyo..kaydirigubbakcemile3

Yalnız bi kere hiç unutulmayacak bi şeyi unuttum keke kabartma tozu koymadım..Bakıyorum bakıyorum kek hiç kabarmıyo..akannehir Neyse çıkarttım..Fırından çıkarttıktan sonra uyandım kabartma tozu koymadığıma:roflol: eşimle öyle yedik keki tadı un helvası gibiydi..:roflol:

kaydirigubbakcemile3 ilahi matmazell hiç güleceğim yoktu olabilir tabi canım ben bi kere keke tuz koydum tuz ilk evlendiğim yıllardı eşim zavallı nasıl banyoya kaçacağını şaşırdı üstüne bide ellerine sağlık demezmi kaydirigubbakcemile3 oluyor işte:kedi:

X