Nişanlımın ailesi gelin alma adetlerini bilmiyorlarmış..

bence sen ne ıstıyrosan öle olsun bastır pes etme gelsın çeyızını alsın kapıdan bızde kapı tutma olayı kalmadı ama sandıga oturulur para verılır küçük çocuga ayrıca sana adetlerını uygulatmadın dıye kımse teşekkur etmıycek söleyım senın içinde ukte olarak kalcaksa bunlar ınatla kabul ettır adetlerını ayrıca geliğnin evden cıkarılamsı başlı başına bı torendır zaten ben 1 saatte cıkmıştım ağlamaktan ama bı daha desler aynı şekılde yaşamak isterım nıhayetınde hatıra olarak kalıyor hepsi

arkadaşlara katılıyorum. gelenek görenek dahilinde veya değil, sen nasıl istiyorsan öyle yapılmalı.
mutlu mesud ol canım :KK34:

bence sen ne ıstıyrosan öle olsun bastır pes etme gelsın çeyızını alsın kapıdan bızde kapı tutma olayı kalmadı ama sandıga oturulur para verılır küçük çocuga ayrıca sana adetlerını uygulatmadın dıye kımse teşekkur etmıycek söleyım senın içinde ukte olarak kalcaksa bunlar ınatla kabul ettır adetlerını ayrıca geliğnin evden cıkarılamsı başlı başına bı torendır zaten ben 1 saatte cıkmıştım ağlamaktan ama bı daha desler aynı şekılde yaşamak isterım nıhayetınde hatıra olarak kalıyor hepsi

yok inatlaşacak bişiy yok kabul ettielr yani bir orta yol bulunur dedıler bizdede sandık oturma yok kapı tutma var :KK70: ukte olarak değilde ne bilim olması gereken bu dur diye düşünüyorum ben :KK70:

bende öyle bişiyden bahsetmıyorum zaten gelın almaya kım gelır abisi yengesi ve annesi babası gelir 10-15 araba olmaz zaten çeyiz sermede benım kız kardeşim zaten yok annem teyzem ben ve kayınvalidem olur yani ben öyle düşünüyorum

Bu kadarını da yapmalılar zaten..o kadar da değil..
nasıl bilmezlermiş..??
Allah allah tuhafmış siiznkiler de yani..

benim de malesef çeziyimi evden alıp götürmediler.
hiçbir şey sormadılar bile.
ama kendi kızlarının çeziyini oğlan evi aldı götürdü
tabi yapılması gereken de buydu ama işlerine gelmedi
görümcemin eşinin tarafı görgülü adet görenek bilir
ama benim kaynanamlar işlerine gelmedikleri için bilmezden gelirler...
ama fazla kafana takma insan en başlarda biraz üzülüyor
sonra aman oldu geçti işte diyorsun
evliliğine huzuruna bak..
geride kalanlar kapının dışında kalıyorlar.

Elbette,ben de böyle düşünüyorum.Herkes hayalindeki şekilde ve hep düşlediği gibi gelin olmalı.
Sonuçta bir kez yaşanan birşey bu,telafisi olmuyor.
Gelinin isteklerine saygı gösterilmeli.

Ben sadece herkes bilmeyebilir demek istedim.
Nitekim ben yaşıma rağmen bilmiyorum.

Bu kadarını da yapmalılar zaten..o kadar da değil..
nasıl bilmezlermiş..??
Allah allah tuhafmış siiznkiler de yani..

ya deniz onlara kalsa büyük gelini kendı ceyızını kendı götürmüş kendısı ve kardesı yerlestırmıs dugun gunu kendı kuaföre gıtmıs kendı arabasıyla dugun yerıne gitmiş benımde istedıgım ceyız almayada biraz kalabalık olun yanı kım olur kayınvalıdem kayınpederım birde aile buyugu olarak kayınpederımın yengesı yerleştirmedede annem ben teyzem kuzen ve kayınvalidem yenge gelse bile oturur bi yerde zaten 80 yasında ... neyse gelın almadada yıne aynı kadro olur ama onlar hiç bi şekilde böyle şeyler yapmamıs hatta eltımın kınasına bıle gitmemiş düşün 4 arkadas arasında yapmıs yani banada bunlar sacma gelıyo sahsen abartıya kaçmadan olması gereken ölçüde olmalı öyle değil mi

Elbette,ben de böyle düşünüyorum.Herkes hayalindeki şekilde ve hep düşlediği gibi gelin olmalı.
Sonuçta bir kez yaşanan birşey bu,telafisi olmuyor.
Gelinin isteklerine saygı gösterilmeli.

Ben sadece herkes bilmeyebilir demek istedim.
Nitekim ben yaşıma rağmen bilmiyorum.

tabiki anladım sizide yani benimde istediğim cok abartı bişiy değildi hiç gelmemelerindense az ve öz kişiylede yapılabılr bazı seyler :KK70:

Kesinlikle bunlardan haberdardır ama işine gelmiyordur bence.Biz iç anadoluluyuz bizdede şöyle çeyiz ve gelin alma olayı;çeyiz serilir bir kaç gün herkes görsün diye.daha sonra kamyonetle erkek evinden bi kaç kişi gelir erkek ve bayan arabaya sığacak kadar eşyaları toplarlar en son çeyiz sandığı kalır.Onun üzerinede gelin tarafından genç kızlar oturur para almak için.Gelin almada ise konvoyla gelinir hatta gelinin evinde orkestra kurulur 10 dk bile olsa oynanır sonra kapı kitlenir harçlık için.Kapı açılır gelinin amcası dayısı yada abisi kuşağını bağlar evden çıkarılır damada teslim edilir.

Her kızın hayalidir bence bu şekilde davullu zurnalı evinden çıkmak örf adetlere göre evlenmek.Ama gel görki kültür farklılıkları yaşam koşulları herşeyi yapmana izin vermiyor.İlerde yaptırmadığında içinde ukte kalacağını düşündüğün ne varsa hepsini yaptır derim ben.Mesela benim için sandık olayı çok önemli gelmedi o yüzden kendime sandık dahi almadım buna karşın kuşağın bağlanma olayı çok önemli kesinlikle o olmalı.Çeyiz almak için isterse sadece nişanlım gelsin önemli değil ama beni evden almaya en azından bi kaç arabayla gelinmesini isterim.Bunlar tercih meselesidir ve tercihi yapacak tek kişi sensin ileride düğününü düşndüğünde ah şunu yapsaydım demeyeceğin şeyleri kim ne derse desin yap kimseyi umursama kolaylıklar diliyorum sana ailelerle uğraşmak zor.

benim kuaförüm zaten bi alt sokağım fotoğrafcım da orda ben kuaföre gitcem eve gelcem onlar sadece kendı evımden almaya gelcekler bu adetler nereye gitsen aynı belkı biraz degısıklık gösterebılır ama özü aynı

tatlım gelip kuaförden alıp evine götürmeleri bile lazım :KK9:gelinlikle sokak sokak dolaşacak değilsin benim ablamlar bu şekilde gelin gitti normal olan bu :KK34:

sen en doğru olanı yapıosun .. sosyetiklik , eski adetler kalmadı,buna da ne gerek var die die kendi geçmişimizden kopmak üzereyiz.. onlar bizim yadsınamaz geleneklerimiz ..kayınvalidende kesinlikle biliodur bu olayları.. işine gelmemeiştir... kesinlikle isteklerin abartı şeyler değil olması gerekenler ..

söylediklerine katılıyorum, ben çanakkaleliyim eşim urfalı ama gelin almada da çeyiz çıkarmada da arkadaşın yazdığı gelenekler iki uç kültür olmasına rağmen aynıydı kaldı ki istanbulda karadenizli düğüne de gördüm her şey aynıydı seninkilerin işine gelmemiş pek söylediklerin.

Karşı taraf bunları bilmiyor ya da yapmıyor olabilir senin bunları yaşamak istemen çok normal..
gelin almaya gelinir, çeyiz almaya gelinir..bunları söylemeniz çok normal ancaakk: kapı tutulur harçlık verilir'i söylemeniz biraz abes olmuş..
yani diğerlerini değil de kapı tutma-harçlık olayını söylemeniz yadırganabilir...

Bu benim fikrim..
Onlar bilmiyor/uygulamıyor olabilir gerçekten, bazı kesimler böyle şeyleri gereksiz bulur olabilir..
Ama isteyene de yaparlar bence onlar da uygular sen merak etme..............

geleneği söylemek abes değildir şu kadar para verilecek denmemiş ağır bir para söyleyip şu kadar verilecek dense ayıp olurdu

söylediklerine katılıyorum, ben çanakkaleliyim eşim urfalı ama gelin almada da çeyiz çıkarmada da arkadaşın yazdığı gelenekler iki uç kültür olmasına rağmen aynıydı kaldı ki istanbulda karadenizli düğüne de gördüm her şey aynıydı seninkilerin işine gelmemiş pek söylediklerin.

geleneği söylemek abes değildir şu kadar para verilecek denmemiş ağır bir para söyleyip şu kadar verilecek dense ayıp olurdu

işin garibide o zaten ikimzde karzdenizliyiz tamam istanbulda yasıyo olabılrz ama grip gelmesı harbiden garip :KK70: ki sende canakkale -urfa uçlarda ama aynı diyosun hatta ben bi ara kafama takmıstım köy düğünü yapacam diye ya cok hosuma gider benım öyle şeyler hele hele karadenizde offff yani :KK70:

yok inatlaşacak bişiy yok kabul ettielr yani bir orta yol bulunur dedıler bizdede sandık oturma yok kapı tutma var :KK70: ukte olarak değilde ne bilim olması gereken bu dur diye düşünüyorum ben :KK70:

orta yol diye bir şey yok bunlar ya olur ya olmaz orta yol diyorlarsa istediklerini yapacaklar demektir

ya deniz onlara kalsa büyük gelini kendı ceyızını kendı götürmüş kendısı ve kardesı yerlestırmıs dugun gunu kendı kuaföre gıtmıs kendı arabasıyla dugun yerıne gitmiş benımde istedıgım ceyız almayada biraz kalabalık olun yanı kım olur kayınvalıdem kayınpederım birde aile buyugu olarak kayınpederımın yengesı yerleştirmedede annem ben teyzem kuzen ve kayınvalidem yenge gelse bile oturur bi yerde zaten 80 yasında ... neyse gelın almadada yıne aynı kadro olur ama onlar hiç bi şekilde böyle şeyler yapmamıs hatta eltımın kınasına bıle gitmemiş düşün 4 arkadas arasında yapmıs yani banada bunlar sacma gelıyo sahsen abartıya kaçmadan olması gereken ölçüde olmalı öyle değil mi

kuzenimin kaynanasını hatırlattı bana bu "bizde kına yok diye kaytarmışlardı :KK53:

tatlım gelip kuaförden alıp evine götürmeleri bile lazım :KK9:gelinlikle sokak sokak dolaşacak değilsin benim ablamlar bu şekilde gelin gitti normal olan bu :KK34:

bencede uygunu ve kuralı bu

Son düzenleme:
Hıımm
Benim ceyizim gidecek olsa kamyonu kimin cagırdıgı hic farketmez. Ödemesini ben , o yapmısız gene farketmez veya ortak öderiz. Bizim yöre de gelin almaya konvoy halinde davul zurna ile gidilir sonra gelinin evinin önünde de davul zurna caldırılır hatta göbekler atılır sonra gelin alınır. Bir de dügün evin de sabah , öglen , aksam yemek verilir masalar kurulur , yiyen kalkar. Ama kuaförden gelini damat almaya gelir yahu ordan da gelinin baba evine götürür. Sizinkiler de pek bi tuhafmıs canım.

Son düzenleme:
zemheri_zemheri
kuzenimin kaynanasını hatırlattı bana bu "bizde kına yok diye kaytarmışlardı :KK53:

Bizde kınayı kıza yapar. Bu yüzden bana böyle birseyle gelemezler herhalde. :KK37:

Son düzenleme:
bu senin düğünün yap tabi. ilerde anılarını hatırlar gülersiniz. sonuçta çoğu eğlenceli adetler. bizde de kızın kendi evinden abisinin bağladığı kırımızı kuşakla çıkması önemlidir.
inşallah ömür boyu hstırlayacağın güzel bir anı olur..:)))

ha haaaay bizde yedik :)işlerine gelmeyince adetleri bilmiyorlar ama kendi adetleri olsun öyle güzel bildirirlerki sana sizde bütün adetlerinizi tek tek anlatın yaptırın bizde kandık bi zamanlar. herşey uhde kaldı içimde ama bana fi tarihinden kalmış artık köyde bile kalmamış adetleri uygulattılar.eşimde bende öğretmeniz gerdek gecesi çarşaf serdiler neymişiiiiş adetmiş bide eşimin ailesi hep üniversite mezunu

Tatlım çok alakasız gelecek biliyorum ama bir şey sormak istiyorum.Nişanlının ailesiyle aynı apartmanda mı oturacaksınız?

X