boşanma hakkında acil bilgi yardımı

yelizzz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2007
7
0
45
boşanmak istiyorum bu konuda hiç bilgim yok harçyatıyormu ayrı masraflar varmıbu işin ücreti nedir avukat tutmam gereklimi ayrıca şu an olan borçlardan sorumlumuyum üstüme olan borçlardan ikimizmi yoksa benmi sorumluyum yardım edebilirmisiniz lüütttffeennn

Valla Geçen şubat Ayinda Arkadaşim Eşini Mahkemeye Verdi.ilk önce Dilekçe Yazdirdi Yanilmiyorsam 25 Ytl Verdi.sonra Adliyeye çikarilip Kayit Yapildi.17 Ytl De Orada Verdi Sonra Tekrar Evraklari Vezneye Gönderdi 16-15 De Orada Verdi Anlayacaginiz Resmen Yavaş Yavaş Soyuldu..toplam Yalniş Hatirlamiyorsam 75 Ytl Yi Bulmuştu.anlayacagin Sağlam Gitmen Gerek Para Konusundaa.avukat Tutarsanda çok Para Gider.tek Celsede Bitmesini Iste Eşinle Anlaşip Yoksa çok Uzuyor Bu Memlekette Mahkemelerr .bence Ikiniz Sorumlusunuz Yalniş Bilmiyorsamm.hakkinda Hayirlisi Canimm

boşanmada avukat tutmazsanız 25-30 arası harç ödersiniz, ayrıca 14 ytl tutarında tebligat pulu almanız gerekiyor. Davada mal ayrılığı talebi de varsa malların değerine göre bu harç değişir. boşanma anlaşmalı değilse bu rakam dava sırasında yazılacak müzekkerelere, dinlenecek tanıklara göre epey artabiliyor. ayrıca kendi borçlarınızdan da şahsen sorumlusunuz, yasa gereği eşiniz sizin adınıza olan borçlara ortak değil.

bir tanıdığım 3 ay evli kaldı ve şimdi 3-4 aydır ayrılar.bayan nafaka almak için mahkemeye başvurmuyor ve 400 ytl nafaka istiyo.tanıdığım ise emekli ve 600 ytl maaş alıyo oda nafaka vermemek için mahkemeye başvurmuyo.bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz bazı kişilerde biraz gözünü korkutmuş.mahkemeye başvursa kadına nafaka verirmi acaba ? bu konuda bilgi alabilirmiyim.bide zannedersem barolar ücretsiz avukat veriyo bunun için ekstradan bişey gereklimi?

canım bende boşanıyorum şu an. avukatım istanbuldan gelecek benim olduğum şehre. benim boşanma davası yanında maddi manevi tazminat davasıda var. avukat ücreti istanbul için 4 bucuk milyar kadar ama benim tanıdığım olduğu için 3 e düştü. ve harçlarla birlikte 4 bucuk 5 milyar para gidecek. acacağın dava için avukat tutacaksan avukat parası en çok tutan. onun dışında harçlar var açacağın davaya göre. örneğin manevi tazminat açacaksan talep ettiğin miktarın 1000 de 14 ünü harç olarak yatırıyorsun. maddi tazminattada bu böyle. avukat tutmadan kendinide savunabilirsin ama karşı taraf sana böyle ayrıntılı dava açar ve kaybedersen karşı tarafın yaptığı masraflarıda ödersin. boşanmka evlenmekten kat kat pahalı malesef. kendine iyi bak önemli olan senin huzurun mutluluğun sağlığın.istersen bekle davayı o açsın. o zaman bunları baştan o öder ama yine kaybedersen geri ödemek zorundasın kazanırsan o senin masraflarını öder. iyi bak kendine

bir tanıdığım 3 ay evli kaldı ve şimdi 3-4 aydır ayrılar.bayan nafaka almak için mahkemeye başvurmuyor ve 400 ytl nafaka istiyo.tanıdığım ise emekli ve 600 ytl maaş alıyo oda nafaka vermemek için mahkemeye başvurmuyo.bilgimiz olmadığı için yorum yapamıyoruz bazı kişilerde biraz gözünü korkutmuş.mahkemeye başvursa kadına nafaka verirmi acaba ? bu konuda bilgi alabilirmiyim.bide zannedersem barolar ücretsiz avukat veriyo bunun için ekstradan bişey gereklimi?

Selam....Öncelikle arkadaşının nafaka alabilmesi için mahkemeye başvurması gerekmekte....tekrar bir araya gelemeyeceklerse boşanma davası açsın(resmi nikahlı ise) nafaka da istesin.Ancak nafaka davalarında arkadaşının talep ettiği gibi 400.YTL ye hükmedilmez karşı tarafın maaşına göre karar verilir......Ayrıca bulunduğunuz şehrin baro kalemine adli yardım için,muhtardan alınacak fakirlik ilmuhaberi ve ikametgah ilmuhaberi ile müraacat ettiğinizde,arkadaşına avukat tayin edeceklerdir.avukata dava için herhangi bir avukatlık ücreti ödemek zorunda kalmaz....

oncelikle merhaba bayanlar aranizda yeniyim yeliz ben yurt disinda yasiyorum burda bosanmam esim karsi cikmasina ragmen 8 ayi buldu ve sira trde bosanmaya geldi 2 yila yakin oldu hala bosanamadim yok tebiligat yapilmadi yok yapilmadan olmaz yok hangi nufusa kayitli derken anlayacagin ilk baskta o zaman 1 milyardan fazla para odedim avukatima eski esim tebiligati kabul etmediginden her tebligat basina 160 milyon yolluyorum :) anlayacaginiz calistigimi avukatima yolluyorum yani gelirin yoksa isin zor allah yardimcin olsun...

Merhaba....yazdıklarınızı okuyunca merak ettim anladığım kadarıyla Türkiyede de boşanmak için tanıma davası açmışınız davanız sonuçlandımı tebligat yapılıp karar kesinleştimi..Yoksa hala 160.YTL yi ödemeye devammı ediyorsunuz...Eğer Türkiyeye gelirseniz bence kendiniz adliyeye gidip bu işi araştırın dosya numaranızdan,hangi mahkemede davanız görülmekteyse o mahkemenin kalemi oluyor ondan gidip sorun.normalde yurtdışı tebligat ücreti sizin ödediğinizden çok az..Meslektaşımı kötülemek istemem ama bence siz en azından yakınlarınız varsa onlar aracılığ ile de sordutturabilirsiniz bi araştırın derim...

X