Doğuma Hazırlık 1 yıllık anneden, yeni annelere öneriler :)

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
dr browns 120 ml plastik olannını aldım.. cam daha mı iyi değiştirsemmi:
:2:

Ben de onu kullandım, BPA içermiyor bunlar bence sorun olmaz. cam olan daha sağlıklıdır elbet ama tutması zor, ağır oluyor çünkü..ve bebek çarpar falan düşer kırılır diye tercih etmemiştim camı

evet haklısınız anlatamamışım
beşiği bizim yatak odasına taşırsam bebek kendi odasına alışamaz hep bizimle olmak ister
bir tane bizim odamızda beşik sepet olsa
bebeğin odasında da park yatağı dursa
gündüzleri kendi odasında uyur geceleri bizim yanımızda uyur
böylece kendi odasına da alışır
diye düşündüm

doktorlar ilk 3 ay sizin odanızda kalsın, sonra odası ayrılabilir diyor. bence bu seçeneği değerlendirin. sonuçta 3 aydan sonra en çok bi 3 ay daha sepeti kullanacaksınız, değer mi bilmem

anneler, buraya yazma sebebimi daha önce belirtmiştim. internette bilgi kirliliği oluyor, ben hem araştırıp hem tecrübe ettiklerimi paylaşıyorum sizinle.. çok arkadaş mesaj atmıştı, web sitesi kurmam için ama ben profesyonel düşünmüyorum. o nedenle hem hamilelik, hem doğum, hem de bebek bakımı ile ilgili ( ki göreceksiniz, süt artırma, emzirme, gaz sorunu, ek gıda vs) yazacak çok şey olduğundan bi blog açtım. www.anneakademi.blogspot.com.tr
isterseniz ordan takip edebilirsiniz, hepinizi ve meleklerinizi öpüyorum

Web sitesine konmak üzere hazırladığım yazıyı paylaşıyorum. işinize yarayacağını ümit ederim. Umarım sağlıklı bir doğum, mutlu bir bebek, kendini süper hisseden bir anne çıkar ortaya o büyük günde..

Büyük gün için hazırlıkların son basamağı, ama belki de en önemlisi. Doğum çantanızı hazırlarken mümkün olduğunca titiz düşünmenizi öneririm. İşte anne adaylarına tavsiyeler:
1. Öncelikle doğum çantasını hazırlamaya başlamadan önce doğum yapacağınız hastaneyle görüşüp size ne tür hizmetler sunduklarına dair bilgi alın. Özel hastanelerin birçoğu sunduğu hizmetle sizi gereksiz eşya taşımaktan kurtarıyor.
2. Doğum çantası dendiğine bakmayın, aslında orta boy bir valiz hazırlıyorsunuz. İhtiyacınız olan her şeyi bir arada tutmak, hastaneye giderken ve dönerken irili ufaklı çantalar, poşetler taşımamak için orta boy bir valizi öneririm. Hatta çekerek taşınanları tercih ederseniz daha da rahat edersiniz.
3. Çantaya koyacaklarınızı önceden hazırlayın, yıkanacak ve ütülenecekleri, dezenfekte edilecekleri bu işlemlerden geçirin. Hepsini temiz kalacakları şekilde bir yere sıralayın.
4. Birbirinden farklı renkte iki adet küçük boy hurç alın, bunları yıkayın. Birine bebeğinizin kıyafetlerini, diğerine de diğer bebek malzemelerinizi koyun. Böylece hem temiz şekilde saklamış olursunuz, hem de aradığınız şeyi çantanızda hemen bulur, başkalarına tarif ederken kolaylık yaşarsınız.
5. Bebeğinizin kıyafetlerinin beyaz olmasına ya da soft renklerde olmasına özen gösterin.

Gelelim çantamızın içeriğine:
Sizin İçin:
• 2 adet gecelik ( önden düğmeli olması rahat emzirmeniz için önemli)
• Sabahlık
• Emzirme sutyeni
• 3-4 adet iç çamaşırı ( yüksek belli, ama beli fazla sıkmayacak çamaşırlar seçmenizde fayda var. Özellikle sezaryen doğumlarda dikiş bölgesinin tam üstüne gelmemesi gerekir.)
• Hastaneden çıkarken giymek üzere kıyafet ( doğumun hemen sonrasında karnınızın hemen inmeyeceğini unutmayın. Yaklaşık 6 aylık hamileymişsiniz gibi düşünün, tavsiyem hamile kıyafetlerinizden yanınızda bulundurmanız)
• Terlik ( Geceliğinize uygun, cici ve süslü terlikler almak isteseniz de dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin altının kaydırmayacağı bir terlik almanız. )
• Çorap ( ayaklarınızı sıcak tutmanızda yarar var)
• Küçük bir bakım çantası: Şampuan, sabun, el havlusu, banyo havlusu, tarak, fırça, diş macunu, diş fırçası, saç bandı/ taç, toka, kokusuz el kremi, roll on
• Süt artırıcı içecek/ çay
• Göğüs ucu kremi
• Göğüs pedi
• Göğüs kalkanı
• Ped
• Yatak pedi

Bebeğiniz İçin:
• Hastane çıkışı ( body, alt/ üst takım veya tulum, şapka, eldiven)
• Tulum
• 2-3 adet çıtçıtlı body
• 1 adet yelek
• 2 adet çorap
• 2 adet battaniye
• Çarşaf
• Havlu
• Bakım ürünleri: Bebek bezi, şampuan, alkolsüz ıslak mendil, nemlendirici, pişik kremi, tırnak makası, törpü
• Alt değiştirme örtüsü
• Burun aspiratörü
• Çıkışta kullanmak üzere port bebe
• Ağız mendili
• Biberon ( gaz yapmayan, doğal akış biberonu)

Diğer:
• Eşiniz için temiz kıyafet ( Misafirlerle ilgilenecek, dışarı çıkacak bu sebeple odaya dönüp bebeğini kucağına aldığında temiz bir t-shirt/ kazak giymesinde fayda var)
• Elektronik cihazlar: telefon, kamera, fotoğraf makinesi ve bunların şarj aletleri
• İkram: Su ısıtıcısı, kağıt bardak, plastik tabak, poşet çay, kahve
• Havlu kağıt
• Kutu mendil
• Islak mendil
• Kolonya
Ne kadar güzel bilgiler vermişsin canım:) Şimdiden heyecanlanmaya başladım benim daha var ama insan heyecanlanıyor nasıl tamamlayacağım eksik bir şey olacak mı falan diye. Bu yüzden çok teşekkürler bizlere yardımcı olduğun için:KK16::KK16::KK16::KK16:

Ne kadar güzel bilgiler vermişsin canım:) Şimdiden heyecanlanmaya başladım benim daha var ama insan heyecanlanıyor nasıl tamamlayacağım eksik bir şey olacak mı falan diye. Bu yüzden çok teşekkürler bizlere yardımcı olduğun için:KK16::KK16::KK16::KK16:

Yazdıkça o günleri hatırlıyor mutlu oluyorum, zaman öyle hızla akıp geçiyor ki..blog için bakım notlarını yazarken aaa evet ya böyle olmuştu diyorum kendi kendime, aslında 1 yıl önce..ama sanki yıllar geçmiş gibi. o nedenle her anın tadını doyasıya çıkarın

Tam 1 yıl önce kızımı kollarıma aldım. Burda araştırma yapıp, emzik- biberon markası aradığım günler " ben de işime yarayan memnun olduğum ürünleri yazıp yardım edeceğim" demiştim. şimdi zamanı geldi, eee kıdemli sayılırım :)

1. Biberon: ilk 4 ay dr. browns dar ağızlı
4. aydan sonra dr browns geniş ağızlı
Su biberonu avent
neden: çünkü browns ile gaz minimum oluyor, bebek sancı çekmiyor, bebeği beslerken biberonun havasını boşaltmıyorsunuz.

2. Emzik: Nuk aldım ama önermem, çünkü 1 ay sonra kenarları ağız çevresine oturdu ve iz yapıp rahatsız etti, bizimki emziği atıp parmak emmeye başladı :)
Chicco önermem, çünkü ağır, bebek tutamıyor.
3. Nevresim takımı: Funnababy ve cotton box ikisi de iyi. uyku takımını funnababy alın çünkü taç uyku seti kılıfı çıkmadan makineye atılınca ağzı burnu bi tarafa kayıyor, funnanınki çıkıp yıkanıyor.
4. Bakım ürünleri: Çok fena dilim yandı, sebamed aldım hepsini doğumdan önce. ama bebek alerjik çıktı. ( ve doğum sonrası tavsiye edilen tek ürün olan mustela aldık yeni baştan) Şampuan, nemlendirici ve pişik kremi mustela! hepsinden memnunum. sadece şampuanı konak yapmayan almadığıma pişmanım :) ezcacı bana temizleme suyu da kakaladı, sadece gezmeye gidince biri elini falan öptüğünde silmek için kullandım, çocuk 1 yaşında hala bitmedi! ( tavsiyem şudur ki: şampuan, pişik kremi, nemlendirici alın, temizleme suyu için tester isteyin 10- 15 tane)
5. Süt Artırıcı içecek: humana aldım ama bildiğiniz balık yemi kokuyordu içemedim. sonra bir arkadaşım naturpy diye doğal bir markanın süt çayını getirdi, hem lezzetli hem çok etkiliydi. her yerde bulunmuyor, baştan 2-3 tane alın. büyük marketlerde ve Arifoğlu gibi baharatçılarda var.
6. Bez: prima Premium care 1 numara ile başladık, iyi ki stok yapmamışım. çünkü ilk 4 numara çok hızlı büyüyor. bittikçe alın
7. Giysi: ne alırsanız alın, açık renk alın :) baskılı almayın. mothercare yenidoğan body leri süperdi. ama sonrakiler açılan yakalardan olduğu için ( zarf yaka) çocuğun boynu omzu açık kalıyor mecburen H&m alıyorum, kenarı çıtçıtlı. neden mecburen diyorum, çünkü Greenpeace h6m ürünlerinde kanserojen bazı maddelere rastlamış, indirimde yakalayın chicco falan alın alabiliyorsanız.
ben baştan 15 body aldım, millet dalga geçti ama iyi ki yapmışım çünkü sulu kıvamlı kakalar taşıyor ve sık değişip çamaşırla uğraşıyorsunuz. ilk etapta 5 tane 0-3 ay yeter, kalan 10 tanesini 3-6 ay alın derim ben..
8. gelen hediyeleri mevsimi göz önünde bulundurarak 6-9 ay ve 9-12 ay body, hırka gibi şeylerle değiştirin, benim elimde çok patlayan hediye oldu :)))
9. sterilizasyon makinesi almadım, iyi ki almadım, haftada bir kaynattım bi güzel :)
10. arzum yoğurt yapma makinesinden memnun kaldım, 4. ay itibariyle ek gıdaya geçince işinize yarayacak
11. süt sağma makinem medela idi, azcık kullandım ama memnun kaldım, aventi deneme fırsatım oldu, çok beğenmedim
12. bebek termosu alın mutlaka, ama akan kısmı dar olursa daha kullanışlı olur.
13. dönence almadım, iyi ki almamışım az süre dikkat çekiyor, onun yerine oyun halısı aldım, ehhh işte :)
14. kesiiiin alın dediğim en önemli şey: fischer price ev tipi ana kucağı, alın, dua edeceksiniz bana :) kızım bunun sayesinde kendi kendine uyumayı öğrendi
15. park yatak alacaksanız çok para vermeyin, 300 liralık Kraft da 100 liralık yatak da aynı işi yapıyor. önemli olan yatağı.
16. Silikon kelebek alın, meme ucu yarasıyla öldüm bittim, bunun sayesinde emzirebildim. markası nuk tu. bir de, yine nuk un göğüs kalkanını aldım, normal şartlarda göğüs pedleri işe yarıyor ama benimki gibi yara olursa sütyen giymeniz mümkün olmuyor ve bu kalkanlar meme ucunu süper koruyor.
17. doğuma 2 hafta kala ( ama sakın meme uçlarını uyarmadan) lansinoh sürün, aldım meme ucuna sürdüm, çok işime yaradı.
18. bebek arabası işi büyük sorun. ben chicco aldım, eşek ölüsü gibi :) paranız varsa quiny alın, paranız azsa ikinci el quiny alın :) şaka bi yana, bebek arabası alırken kesinlikle çift yönlü kullanılabilen, 4 tekeri olan, sepet kısmı biraz yüksek olan ( yürürken ayağınıza çarpmasın) bir şey alın. travel sistemler hakkaten mantıklı oluyor. haaa bir de arabanızın bagajına sığıp sığmadığını kontrol edin :) biz hala ön koltukta bebek arabasıyla dolaşıyoruz :))

aklınıza takılan bir şey olursa seve seve, kızımdan fırsat buldukça cevaplayabilirim... hepinize sağlıklı doğumlar :)

faydalı bilgiler, bikaç şeyi not ettim 30.haftamda bile.
teşekkürler paylaştığın için...

hmm.. devamı var yani:) güzel, teşekkürler...
takip edeceğim...

devamı daha fazla aslında, yazacak ne çok şey varmış..hamileyken bir hastanede yoğun bir bakım eğitimi almıştım, onları deftere yazmıştım o zaman..şimdi bloğa geçiriyorum her gün bi parça :)

www.anneakademi.com yeni adresim. yazıları buraya taşıdım ve daha fazlasını yazacağım. sizden de merak ettiğiniz, kafanıza takılan soruları alırsam ona göre yazarım..yardım ve önerilerinizi bekliyorum

Emzirmeye hazırlık hamileyken başlar.. Önerilerime kulak verin hanımlar bana dua edeceksiniz.

Sağ salim doğumumuz gerçekleşmiş, sütüm gelmiş, bebeğim memeyi tutmuş, kendimi baya toparlamışım derken birde göğüslerimdeki çatlaklarlar ve yaralar belirmişti o dönem. Annelik acayip bir serüven hep biri biter biri başlar derlerdide inanmazdım.

Göğüslerdeki o tiz acının tarifi yok, çok rahatsızlık verimişti bana, emzirmek bir kabus haline gelmişti. Tam bebiş emmeye başlıyor süt bollaşıyor,acıdan ki ben çok az yaşadım memeyi oğlumun ağzına vermekten acayip korkar olmuştum, bebeğim emerken ağladığımı bile biliyorum. Neyseki bu durum bende çok az sürdü ama çevremde neler gördüm göğüs ucu kopma aşamasına gelenler bile vardı. Hamileyken 8. aydan itibaren sorun yaşamamak için göğüslerime her gün zeytinyağı ve lansinoh sürmüştüm. Hemşire bir arkadaşımın tavsiyesiydi. (Ayrıca susam yağına E vitamini ampülü kırıp göğüslere dairesel masaj yapmakta süt kanallarının açılmasını süt bezlerinin gelişmesini ve süt üretiminin artmasını sağlıyormuş. Satır arası bir bilgi ben bunu çok yapmadım annemin ve ablamın sütü boldu benimde öyle olacağanı düşündüm ama şimdi keşke yapsaydım diyorum.)

Emzirme harika bir süreç bebeğinizin gözünün içine bakarak aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin harika bir yolu. Benim çatlaklarım bebeğimi doğru emzirememekten olmuştu. Göğsümün kahverengi kısmı ile değilde ucunu alıyordu kuzucum. Giderek artan acı ile başedemedim bir sürü tavsiye oldu ama tek fayda gördüğüm madecassol, bepanten krem, bepanten merhem ve çinko oksit kremi karışımı oldu. Karışımı sürdükten sonra göğüs pedi kapattım rahat bir emzirme sütyeni giydim 3 saat kadar emzirmedim. İyice yıkayıp temizlemek gerekiyor ılık suyla temiz bir tülbentle güzelce sildim. Oğlum emmeye başladığında inanamadım mucize gibiydi. Acı yok gibiydi. Bir kez daha kullandım karışımı bana yetti.
Mutlu emzirme için tavsiyelerim;
Emzirme pozizyonuna çok dikkat ettim göğsümü kahverengi bölümü ile bebeğime vermeye başladım. Emzirme sonrası ılık su ile silip kuruladım. Göğsümü sıkarak birkaç damla sütü meme başına sürdüm kurumusanı bekledim böylece havada almış oldu. Memelerin ilacı yine kendisinde aslında :) Zeytinyağı ile lansinohu her emzirme sonrası sürdüm ve göğüs pedi kullandım. Göğüsler emmeye alıştıkça, temizliğine kuru kalmasına ve bakımına dikkat ederek çatlak ve yara sorununu bir daha hiç yaşamadım. Hamilelik sürecinde emzirmeye hazırlanmanında önemini belirtmek isterim. Bol sütlü, acısız harika emzirmeler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki doğum yapmışsınızdır bile ☺️ Geç gördüm ve umarım sağlıklı bir gebelik olmuştur.. Bebek bakımı notlarımı blogda paylaştım bakarsanız belki işinize yarar anneakademi.com
Oncelikle verdiğiniz bilgiler için cok cok teşekkür ederim.Yazdiginiz urunleri ozellikle arastirdigimda,marka seçimlerinizin de mükemmel olduğunu gordum.Ben de kismetse ilk defa anne olucam ve inanin hic mi hiçbir bilgim yok bu konuda.
Sizin verdiğiniz bilgileri yazdirdim.Eminim ki cok yardimci olacaktır :KK9::KK9:
Akliniza gelen başka bilgiler olursa da lütfen paylasin bizimle , bebisinizle size sevgiler :KK54:[/

Ayyy çok güzel faydalı bilgiler paylaşmışsın .. Tecrübeli bi anne olarak çoğu şeyi not ettim biz yaşımızdayız da :) ha bu arada çok teşekkürlerrr

X