Art Niyet aramak istemiyorum, bana hatamı söyleyin Lütfen?

Ahuzarim

Isvicreden
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2009
2.291
497
Selam arkadaşlar
Size birşey danışmak istiyorum. Eşim ile birbirimizi severek evlendik. O zamanlar benden önce hala kızı ile yakıştırmış ve evlenmeleri konusunda öneride bulunmuş aileleri. İkiside kabul etmiş. Eşim askerde iken olmuş bu olay. Eşimin anne tarafı güya kızı istememiş laflar etmişler kızda ben yapamıyorum deyip istememiş bu işi. Eşime kalsa evlenecekmiş yani onunla. Benim bu olandan evlendikten sonra haberim oldu. Eşimin aile bireyleri evime gelip her fırsatta o kızdan bahsettiler konusunu açtılar. Görümceler bile o kızı gözüme gözüme soktular onunla bana nispetler yaptılar. O zaman öğrendimki böyle bir geçmişleri olmuş Meğer. (Nişanlı iken bilseydim kesinlikle ayrılırdım çünkü bu kız yüzünden çok göz yaşı döktüm evliliğim boyunca) kız bizim düğüne bile gelmedi eşimden hep kaçardı biz onlara gidince (bekardı)kapıları eşimin ve ailesinin suratına kapatırdı (nişanlı iken biz) niye böyle bu kız? Deyincede eşim ve ailesi bana "o hasta,rahatsız,kafada var" derlerdi. Resmen sakladılar benden.

Evli olarak onların yanında kısa süre kaldık sonra gurbete geldik. Bize video çekip yollamışlardı görümceler çocuğunun sünnetini; hep bu kızı çekmişlerdi, gözümüze sokar gibi. hatta görümcem "ay anne masa örtüm çok güzel dimi? Bunu hala kızım aldı( o kızın ismini özellikle vurgu yaparak) dedi. Art niyet olduğu çok belliydi. Eşim bile kızdı izlerken! Sırf o kızı çekip yollamışlardı. Neye uğradığımı şaşırmıştım ama asla arayıpda yüzlerine vurmadım hep sabır ettim sustum. Bundan çok önce bir zaman hatta burda konuda açmıştım eşimle çok kötü kavga ettiğimiz bir anda ben evden çıkıp gittim gidişimi fırsat bilen kocam o görümcemi arıyor ve dertleşiyor bende eve geri geliyorum cam açık şansına kocamın neler dediğini Allah tarafından duyuyorum. Kocam ablasına "o hala kızı bana evet demedi ah ah o bana evet deseydi benim ne işim olurdu bu gurbette" diyordu. Elimdeki poşetler düştü kalakaldım. Dondum resmen. Oysaki eşim beni severek evlenmişti. Bu laf neyin nesiydi? Camın önünde beni görünce hemen teli kapadı yüzü bembeyaz olmuştu çok utanmıştı. Ama benim kalbim Tuzla buz oldu o anda. sonra evi terk ettim çocuklarımı alıp. Asla gelmeyecektim eve. Duyduklarım beni yıkmıştı. Benim arkamdan çok korktuğu için hemen annemi aramış yakamoz gitti anne çocuklarla ne olur ara onu sen ikna edersin. Demiş. Annem şeker tansiyon hastası kadın fenalaşmış beni aradı ki hastanede. "Kızım bak ne hale düştüm çok üzüldüm lütfen evine dön Allah aşkına bak tansiyonum çok yüksek" hatırını koydu hakkını koydu. Gitmezsen ben mahvolurum yapma kızım dedi. Geri tekrar eve geldim. Sonra özürler açıklamalar geldi eşimden ama benim kalbim inanmadı ona. Halada inanmıyorum çünkü çok etkilendim. Onun gözümde hiçbir değerimin olmadığını hissetmiştim hemde ablasına söylemesi beni daha çok yaraladı .. Ablasına o günden sonra ne "ben hata yaptım diye açıklama yapıp benim kırılan gururumu tamir etti "nede başka birşey. Ablam bilmiyor mu sanki ben o kızı hiç sevmemiş istememiştim. Ablam bilmiyor mu sanki ben seni çok sevdim evlendim.. Dedi hep. Sinirden konuştum kavga etmiştik seninle dedi. "Sevdiğim kadınla bu kadar kavga ediyoruz zoruma gidiyor bari çok sevmediğim görücü usulü evlenme ihtimalimiz olacak olan hala kızı ile evlenmiş olsaydım kavga etsek bile zoruma gitmezdi" diyecektim ben ablama .. Dedi bana. Ama kalbim ikna olmuyor benim. Dil yarası kötü..

Bu olay hep aramızda oldu yıllarca unutamadım. O evet deseydi gurbete gelmezdi demek. Bu cümle beynimi kemirdi durdu. gurbete kaçtı onun yüzünden, benide kullandı dedim hep. çok kırıldım çok gücendim..Ablasına ailesine dahi bu hatayı bu gafı açıklamadı. Onlarda sanki bundan faydalanır gibi, çok düşünceli görümcem o kızın çocuğunun resmini paylaşıp altınada sevgi dolu cümleler yazmış bugün facebook da. (kızın resminide paylaşırlar hep) Birgün daha benim çocuklarımın resmini paylaşıp da yeğenlerim demedi. Bana karşı görümceler ilk başından beri hep soğuk ve mesafeliler onca iyi niyetime rağmen.. İnadına mı yapıyor niyeti nedir? Bilemiyorum.. Ama biz o kız yüzünden geçmişte böyle bir olay yaşamışken bunu unutup o kıza ait şeyler paylaşması beni üzdü bugün yine... Kızın başka kardeşleri de var onlarında çocukları var neden onları asla paylaşmayıp inadına bu kızı ve ona ait şeyleri gözüme sokuyor diye düşündüm bugün hep. Çünkü Türkiye'ye gittiğimizde bu kız hep kaçıyordu bizden evli olduğu halde. Görümceme gelmişler biz gelmeden az evvel gitmişler; eşimin annesi ve görümceler bize söylemiyor sizden az dakika önce onlar gelmişti gittiler diye. İster istemez kızıyorum. Neden saklanıyor? Eşimin yanında o kızdan ve kocasından bahsetmiyorlar nedir bu saklılık? Geçen sene oldu bunlar.. Art niyet aramak istemiyorum ama yaşadığım gördüğüm olaylar beni düşündürüyor ne yapabilirim ?

Eşimede dedim onlarda suç yok. Suç sende. Sen zamanında eşini onlara karşı çok küçük duruma düşürdün hata ettin ve bu hatanı da açıklayıp "karıma yanlış yaptım, öyle yanlış bir cümle kurdum hala kızıyla ilgili o da duydu gururu kırıldı kendini önemsiz hissetti ama o benim kıymetlimdir " demediğin için suçlusun dedim. Senden konuşmandan güç almış gibi bu ve bunun gibi çok hareketler yaptılar bak hala yapıyorlar dedim. Zamanında konuşmuş olsaydın böyle gözüme sokar gibi şeyler olmazdı dedim. Ne alakası var! Deyip durdu.. Ablam art niyetiyle yapmamıştır zannetmiyorum!! Sen yanlış düşünüyorsun dedi ..

Küçük çaplı tartışma yaşadık az önce. dil yarası geçmiyor unutulmuyorda. Eşimde bana kızıyor nasıl unutamıyorsun uzattın diye. Ben gerçekten haksız mıyım?

Haksız isem söyleyin bana arkadaşlar sahiden çok ihtiyacım var. Her türlü eleştiriyi yapın bana hatam nerde ise söyleyin. Söyleyin ki bende hatamı görüp kendimi bu konuda rahatlatayım Allah rızası için..

Uzun oldu hepinizden özür dilerim..

ya hayatım olmuş bitmiş seneler geçmiş çocuklarınız olmuş. sen bu adamla evliliğinize devam etmişsin. bırak artık. en çok sen üzülüyorsun, yazık değilmi. fb tada o görümceni filan sil. ne bakıyorsun, seni üzmekten zevk alan insanlara. mazoşistmisin sen. bırak kendi hallerine anlaşsınlar işte. ne yapıyolarsa yapsınlar.
o görümcenle de ciddi olarak konuş, devam ederseniz böyle, ben bi daha sizinle görüşmeyeceğim de. bu ne ya. :KK50:

ya hayatım olmuş bitmiş seneler geçmiş çocuklarınız olmuş. sen bu adamla evliliğinize devam etmişsin. bırak artık. en çok sen üzülüyorsun, yazık değilmi. fb tada o görümceni filan sil. ne bakıyorsun, seni üzmekten zevk alan insanlara. mazoşistmisin sen. bırak kendi hallerine anlaşsınlar işte. ne yapıyolarsa yapsınlar.
o görümcenle de ciddi olarak konuş, devam ederseniz böyle, ben bi daha sizinle görüşmeyeceğim de. bu ne ya. :KK50:

O zamanlar çok üzülüyordum artık takmıyorum ama değişmiyorlar bunu anladım .. Bunu ta ilk zamanlardan beri yapıyorlar..
Ben tabiki farkındayım olan oldu bitti evliyiz çocuklarımız var ama onlar daha bunu kabul edemediler demekki.. Beni kabul edemediler..

Facede özellikle sayfasına bakmıyorum canım ana sayfaya düşüyor ya ordan gördüm..
Hem ben niye ikaz edeyim yüz göz olmaya değmez bu seferde kıskanıyor derler eşim konuşsun çok kıymetli ablası ile diyeceğim ama nerde eşimde o cesaret :))))

O zamanlar çok üzülüyordum artık takmıyorum ama değişmiyorlar bunu anladım .. Bunu ta ilk zamanlardan beri yapıyorlar..
Ben tabiki farkındayım olan oldu bitti evliyiz çocuklarımız var ama onlar daha bunu kabul edemediler demekki.. Beni kabul edemediler..

Facede özellikle sayfasına bakmıyorum canım ana sayfaya düşüyor ya ordan gördüm..
Hem ben niye ikaz edeyim yüz göz olmaya değmez bu seferde kıskanıyor derler eşim konuşsun çok kıymetli ablası ile diyeceğim ama nerde eşimde o cesaret :))))

yok yok sil sen, canın sıkılacağına sil, ne diye canını sıkıyorsun ki?

yüzgöz olmayacaksın ki uyarını yapacaksın ve ona göre tavrını koyacaksın. eşinle alakası yok bu durumun artık, sen rahatsız oluyorsan çık söyle yani, neden çekiniyorsun ki

yok yok sil sen, canın sıkılacağına sil, ne diye canını sıkıyorsun ki?

yüzgöz olmayacaksın ki uyarını yapacaksın ve ona göre tavrını koyacaksın. eşinle alakası yok bu durumun artık, sen rahatsız oluyorsan çık söyle yani, neden çekiniyorsun ki

Canım bunlar Pireyi deve yapan insanlar biraz empati yaparak belki bu gelinimiz üzülür rahatsız olur çünkü geçmişte kardeşim bu kız için böyle laf etmiş kavga olay çıkmıştı belki yakamoz incinir yanlış anlar diye ince düşünebilir oysaki .
Bu kadar zor mu empati yapmak ince düşünmek? benim tepemin tasını attırıyorlar zaten sileceğim bu gidişle sonrada gelin kötüye çıkıyor adımız.. beni silmiş diye dünya aleme duyurur ayyy kıskanmış der hala kızına bile duyurur İnan bana...

Çekinme değil bu aslında onların diline düşmemek ..

Son düzenleme:
Canım bunlar Pireyi deve yapan insanlar biraz empati yaparak belki bu gelinimiz üzülür rahatsız olur çünkü geçmişte kardeşim böyle laf etmiş kavga olay çıkmıştı diye ince düşünebilir oysaki .
Bu kadar zor mu empati yapmak ince düşünmek? benim tepemin tasını attırıyorlar zaten sileceğim bu gidişle sonrada gelin kötüye çıkıyor adımız.. beni silmiş diye dünya aleme duyurur ayyy kıskanmış der hala kızına bile duyurur İnan bana...

Çekinme değil bu aslında onların diline düşmemek ..

onlar kendine empatı yapar anca, sana yapmazlar canım yaaa, ne kadar da iyi niyetlisin :KK50:

seni asla benimsameyecekler malesef, benimkiler de öyle, napıcan idare edicen. ama arada ayarı vermek gerekiyorsa vericen. yoksa saygı duymuyorlar malesef. kendi kendilerine anlamalarını boşa beklersin ozaman.

onlar kendine empatı yapar anca, sana yapmazlar canım yaaa, ne kadar da iyi niyetlisin :KK50:

seni asla benimsameyecekler malesef, benimkiler de öyle, napıcan idare edicen. ama arada ayarı vermek gerekiyorsa vericen. yoksa saygı duymuyorlar malesef. kendi kendilerine anlamalarını boşa beklersin ozaman.

Hayatımda hep empati yaptım canım asla önyargılı olmadım hep ince düşündüm karşındakinin yerine koydum kendimi ama hiç değerim bilinmedi işte.. Nankör insanlar çok..
Birisi çıkıp aynısını onlara yapsa ne düşünürlerdi acaba? zaten onlar anlamaz ama ben oldukça mesafeliyim hep de mesafeli durdum diyorum ya onlar canımı sıktı ben sabır edip sustum muhatap olmamak için.. Eşim zaten hayatta ağzını açmaz onlara. Eşime göre iyi niyetliler hiç art niyet olacağını sanmıyormuş.. Demekki bende hata var deyip konu açayım dedim..

Sabırlı insanın öfkesi kötü olur canım inanki öfkemi görmelerini hiç istemem onlar zararlı çıkar ...

Canım artık bosveeerrr.. Hangimizin kocasininin gecmisinde birileri yok ki? Hangimizin kocasının ailesinde patavatsiz insan yok ki?? Kimse kimseyi zorla tutamaz yanında. Esın seni seviyor ki yanında.. O unutmuş o kızı, sen unutmamissin ve zorla adama da hatırlatıyorsun. Bak gurbetteymissiniz zaten bütün herkesten uzakta sen keyfine bak. Bu kadar isitip isitip durma. Aklına geldiginde tut kendini söyleme. Eşini biktirma canım. Ama diğer arkadasın dediği gibi fb'dan seni üzen insanları sil, en azından takip etme.Facebookta silmeden takip etmeyi birak tusu var, ordan ayarla. hem listenden eşim sorun cikmaz hem ne paylastigini gormezsin. Alan almiiss satan satmiiisss bosverrr 😊😊Sevgiler[/QUOTE]

Son düzenleme:
Canım artık bosveeerrr.. Hangimizin kocasininin gecmisinde birileri yok ki? Hangimizin kocasının ailesinde patavatsiz insan yok ki?? Kimse kimseyi zorla tutamaz yanında. Esın seni seviyor ki yanında.. O unutmuş o kızı, sen unutmamissin ve zorla adama da hatırlatıyorsun. Bak gurbetteymissiniz zaten bütün herkesten uzakta sen keyfine bak. Bu kadar isitip isitip durma. Aklına geldiginde tut kendini söyleme. Eşini biktirma canım. Ama diğer arkadasın dediği gibi fb'dan seni üzen insanları sil, en azından takip etme. Sevgiler

Haklısın arkadaşım.. İnanki ısıtıp ısıtıp konusunu getirmek hiç istemiyorum ama Facede ana sayfada görünce offf yine mi dedim çünkü yılların bıkkınlığı var bu kızla ilgili bende... Sahiden takip etmedim ana sayfada çıkıyor sizde bilirsiniz..

Canımı sıkanları hep sildim attım bu gidişle silmem gerekenler olacak yine...

Verdiğin fikirler için çok tşk ederim arkadaşım..

Takip etmeyi bırak tuşunu bilmiyordum onu yapıcam hemen çünkü ana sayfamda çıkıyor çok sağol canım..

Birşey görsemde artık eşime söylemeyip içimde tutacağım.. Onlar bana hatırlatsada inat yapar gibi ben evime sokmayacağım o kızı ve onların yaptıklarını çok doğrusun...

Son düzenleme:
Biliyorum canım biliyorum. Seni cok iyi anladım ben ama hic keyfini kaçırma. Benim esiminde vardı eski ciddi bir kız arkadaşı, ablası belki iyi niyet belki kotu pot kırıp dururdu. Cildirirdim, cok üzülürdüm sonra aman dedim ya gençlikte olmus bitmiş sen şimdiye bak. Ne kadar önemsiz aslında sevdiyseler bile dusun ki simdi bizimle aile kurmuslar, cocuklarimizin babasi olmuslar otesi var mi? Simdi bazen bir laf geliyor "seninki" deyip takılıyorum esime lise askını filan:)) benim için imkansız birseydi😀😀 neyse canım insallah sıkıntı biter aklından atarsın bu konuyu..

Takip etmeyi bırak tuşunu bilmiyordum onu yapıcam hemen çünkü ana sayfamda çıkıyor çok sağol canım..

Birşey görsemde artık eşime söylemeyip içimde tutacağım.. Onlar bana hatırlatsada inat yapar gibi ben evime sokmayacağım o kızı ve onların yaptıklarını çok doğrusun...

Bravo canim👏👏 ( bende takip tuşunu secimler sonrası paylaşımlardan sıkılıp dün keşfettim ne güzel ise yaradı :)

Biliyorum canım biliyorum. Seni cok iyi anladım ben ama hic keyfini kaçırma. Benim esiminde vardı eski ciddi bir kız arkadaşı, ablası belki iyi niyet belki kotu pot kırıp dururdu. Cildirirdim, cok üzülürdüm sonra aman dedim ya gençlikte olmus bitmiş sen şimdiye bak. Ne kadar önemsiz aslında sevdiyseler bile dusun ki simdi bizimle aile kurmuslar, cocuklarimizin babasi olmuslar otesi var mi? Simdi bazen bir laf geliyor "seninki" deyip takılıyorum esime lise askını filan:)) benim için imkansız birseydi😀😀 neyse canım insallah sıkıntı biter aklından atarsın bu konuyu..

İnşallah canım nispet yapmasalar zaten aklıma gelmeyecek yaralıyım bu konuda onların umurunda değil çünkü inadına yapıyorlar benim bu konuda geçmişte ne çok üzüldüğümü bildikleri halde .. Allah'a havale ediyorum..

Bravo canim👏👏 ( bende takip tuşunu secimler sonrası paylaşımlardan sıkılıp dün keşfettim ne güzel ise yaradı :)

Bende takip et tuşuna bastım takipten çıkardım zırt pırt karşıma çıkmaz ana sayfada hiç olmazsa.. Onlar istesede istemesede oğulları bizi seçmiş eş olarak kabul etmek ve sesini kesmek zorundalar bu yaptıkları çok ucuz şeyler..

Allah'a havale...

ne biçim insanlar var bu dünyada ya. normal bir aile çocuğunun yuvasının huzurunu düşünür. adam yeni bi yuva kurmuş çocukları olmuş ne diye dağıtmaya çalışırlar araya fitne sokarlar anlamam

haklısın ama görümcenleride bir suc göremiyorum ben
kocan hatalı

ah canım yaa gerçekten üzüldüm okurken. ne kadar düşüncesiz bi aileye düşmüşsün. ben olsam aradaki mesafeyi artırırdım sanırım bilemiyorum. tahammül etmesi zor tavırlar sergiliyorlar neticede. arkadaş doğru demiş face den falan sil bence herkes sınırını bilsin. kızdığını, sinirlendiğini de asla belli etme iyice azarlar. allah sabır versin.

bırak canım yaaa takma boşver
özellikle eşinle aranı iyi tut onların istediklerini verme
güzel resimler çekil eşinle sende paylaş facede:KK34:

Hatalı değilsin, normalde umursamayacağı şeyleri bile inada binince dert ediyor
Bu kadar üstüne sürtmeseler belki gerçekten unutacaksın
Ama hatalı olan eşin
Sende tavrını koy, mesafeni arttır, bir şey diyen olursa da x hanım size yeter bana hacet yok deyip giydir lafını
Eşine de ders olur, bundan sonra herkese gerekli ayarı verir, biraz canı sıkılsın kafi
O bildiremiyorsa sen bildir hadlerini, evlenmişsiniz, çoluk sahibi olmuşsunuz, bunca yıl sonra sevmeseler de saymak zorundalar ya da uzak olsunlar

Esinde, aileside cok saygisizlar. Esininde ah ah diye konusmalari, icinde
Biseyler kalmis gibi geldi.
Hadlerini bildir canim, gerekirse görüsme, ama lütfen bunlara izin verme.

Allah başka dert vermesin de yıllar önce olan şeyi neden kendine dert ediyorsun ki?

X