Düğün takıları kime ait?

mehtabin_rengi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2014
33
1
Merhabalar,

Haziran ayında nikahım var aklıma takılan bir konuda sizlerden fikir almak istiyorum. Nişanlım düğün takılarıyla eğer borç kalırsa borçlarımı kapatırım diyor, borçlar kapandıktan sonra para kalırsa onunla da tatil yaparız diyor ama ben pek tatil taraftarı değilim çünkü nikahım ramazandan 5 gün önceye denk geliyor. 4 -5 günlüğüne tatile gitmeye değmez diye düşünüyorum. Düğün takılarıyla borç kapattırmak da istemiyorum sonuçta borç çalışarak da kapatılır elimizde paramız kalsın ne olur ne olmaz. O parayı ne borca ne de tatile yem etmek istemiyorum. :KK20:

Düğün takısı gelinle damatta mı kalır? Borç varsa borç mu kapatılır? :44: Fikirlerinizi bekliyorum.

Merhabalar,

Haziran ayında nikahım var aklıma takılan bir konuda sizlerden fikir almak istiyorum. Nişanlım düğün takılarıyla eğer borç kalırsa borçlarımı kapatırım diyor, borçlar kapandıktan sonra para kalırsa onunla da tatil yaparız diyor ama ben pek tatil taraftarı değilim çünkü nikahım ramazandan 5 gün önceye denk geliyor. 4 -5 günlüğüne tatile gitmeye değmez diye düşünüyorum. Düğün takılarıyla borç kapattırmak da istemiyorum sonuçta borç çalışarak da kapatılır elimizde paramız kalsın ne olur ne olmaz. O parayı ne borca ne de tatile yem etmek istemiyorum. :KK20:

Düğün takısı gelinle damatta mı kalır? Borç varsa borç mu kapatılır? :44: Fikirlerinizi bekliyorum.

bence düğün takıları ile ne yaparsan yap ama kesinlikle tatile yani balayına git ömrünce yüzünde güzel bir gülümse ile hatırlarsın

bence düğün takıları ile ne yaparsan yap ama kesinlikle tatile yani balayına git ömrünce yüzünde güzel bir gülümse ile hatırlarsın

Önümüze ramazan gelmese uzun bir tatil düşünüyordum ama 5-6 gün sonra ramazan başlıyor. İki günü yollarda heba olacak o yüzden yakınlarda bir yere gidebiliriz 3-4 günlüğüne amaç baş başa kalmak deniz, kum, güneş... :KK1:

Merhabalar,

Tatlim şimdi kina gecesinde takilan takilari kiz annesi alir istedigini kiza verir ve o takilar senin kotu gunlerin icin bi kenarda durmali bence verme esine onlari ayricada dugununuzu aileleriniz yapmiyormu masraflari damatmi yapiyor masraflar damadin babasina ait olmasi gerekmiyor mu en azindan bizim o sekilde olmustu altinlar elinde kalsin diger borclari isi yerindeyse taksitle ödenebilir altinlar senin hakkin tabikide bunu esinle konus kotu gunumuzde bunlar elimize gelir dugun masraflarini taksitle odesek olmazmi de balayina gelincede o senin en guzel günlerin ve ilklerini esinle birlikteliğini yasayacagin bi sürec kısa veya uzun bi balayina cikmalisin ayrıca artik tatillerde taksitle yapılabiliyor esinin durumunu bilmiyorum ama altinlari mumkun oldukca vermemeye calis canim..

Tatlim şimdi kina gecesinde takilan takilari kiz annesi alir istedigini kiza verir ve o takilar senin kotu gunlerin icin bi kenarda durmali bence verme esine onlari ayricada dugununuzu aileleriniz yapmiyormu masraflari damatmi yapiyor masraflar damadin babasina ait olmasi gerekmiyor mu en azindan bizim o sekilde olmustu altinlar elinde kalsin diger borclari isi yerindeyse taksitle ödenebilir altinlar senin hakkin tabikide bunu esinle konus kotu gunumuzde bunlar elimize gelir dugun masraflarini taksitle odesek olmazmi de balayina gelincede o senin en guzel günlerin ve ilklerini esinle birlikteliğini yasayacagin bi sürec kısa veya uzun bi balayina cikmalisin ayrıca artik tatillerde taksitle yapılabiliyor esinin durumunu bilmiyorum ama altinlari mumkun oldukca vermemeye calis canim..

Teşekkür ederim cevabın için :) Nişanlımın babası vefat ettiği için kendisi bir şeyler yapmaya çabalıyor elinden geldiğince. Abisi falan da yardımcı oluyor Allah razı olsun. Ben de fazla ileri gitmemeye çalışıyorum bütçesi fazla sarsılmasın diye. Şu anlık çok borç olacak gibi görünmüyor olanlar da taksitle ödenebilecek şeyler. Tatil konusunda haklısın yakın bir yerlere kaçalım o zaman birkaç günlüğüne :)

yöreden yöreye değişiklik gösteren bir adet
birde ailelerin anlaşmasına bağlı

ama genel olarak genç çifte aittir
borç olarak takılan takıların yani geri dönüşleri
bazen aileler tarafından yapılıyor
bazende çift tarafondan yapılıyor

bizde takı ve paraları biz aldık
ama ödünçleri aileler ödedi

Takılar kime takıldıysa onda kalır:)
İleride ev vs. büyük borçlar için takılar çok iyi oluyor. Hazır parayı borçlara harcamayın.
Düğün borçlarını çalışarak ödeyebilirsiniz ama altınlar satıldığında yerine gelmesi çok zor olur.
Balayını da mutlaka yapın. Biz 4 gün tatil yapmıştık gayet de hoştu. Bir yıl sonra yapılan tatil balayı olmuyor.

yöreden yöreye değişiklik gösteren bir adet
birde ailelerin anlaşmasına bağlı

ama genel olarak genç çifte aittir
borç olarak takılan takıların yani geri dönüşleri
bazen aileler tarafından yapılıyor
bazende çift tarafondan yapılıyor

bizde takı ve paraları biz aldık
ama ödünçleri aileler ödedi

Ödünç takı derken nasıl yani ? :)

Takılar kime takıldıysa onda kalır:)
İleride ev vs. büyük borçlar için takılar çok iyi oluyor. Hazır parayı borçlara harcamayın.
Düğün borçlarını çalışarak ödeyebilirsiniz ama altınlar satıldığında yerine gelmesi çok zor olur.
Balayını da mutlaka yapın. Biz 4 gün tatil yapmıştık gayet de hoştu. Bir yıl sonra yapılan tatil balayı olmuyor.

Ben de aynen böyle düşünüyorum elimizde kalsın paramız ileride ev alırken çok işe yarayacak eminim :) Gerçekten öyle giden altın ya da para geri gelmiyor.

Merhabalar,

olması gereken: düğün de takılan takılar, unutulur....ve borcunuzu zaten taksitlendirmişsinizdir her ay ödenir.bunlar sizin gelceğinizde kullanabileceğiniz yatırımdır. borç ödemek için değildir. kimse düğün de takılanlara güvenip evlenmesin..biz de şöyle olmuştu 20000 civarı borcumuz vardı, sadece küçük altınların bir kısmıyla nakit çekimlerimizi ödemiştik.küçük alışverişleri yani.bileziklerim, setim, diğer takımlarım hep duruyor.borcumuzu her ay kredi kartına yatırarak bitirmiş olduk.elimizde de küçük de olsa birikimimiz kalmış oldu..

Teşekkür ederim cevabın için :) Nişanlımın babası vefat ettiği için kendisi bir şeyler yapmaya çabalıyor elinden geldiğince. Abisi falan da yardımcı oluyor Allah razı olsun. Ben de fazla ileri gitmemeye çalışıyorum bütçesi fazla sarsılmasın diye. Şu anlık çok borç olacak gibi görünmüyor olanlar da taksitle ödenebilecek şeyler. Tatil konusunda haklısın yakın bir yerlere kaçalım o zaman birkaç günlüğüne :)

Basiniz sagolsun tatlm.. nisanlinla ortak kararlar alabilisin bu konuda

olması gereken: düğün de takılan takılar, unutulur....ve borcunuzu zaten taksitlendirmişsinizdir her ay ödenir.bunlar sizin gelceğinizde kullanabileceğiniz yatırımdır. borç ödemek için değildir. kimse düğün de takılanlara güvenip evlenmesin..biz de şöyle olmuştu 20000 civarı borcumuz vardı, sadece küçük altınların bir kısmıyla nakit çekimlerimizi ödemiştik.küçük alışverişleri yani.bileziklerim, setim, diğer takımlarım hep duruyor.borcumuzu her ay kredi kartına yatırarak bitirmiş olduk.elimizde de küçük de olsa birikimimiz kalmış oldu..

En güzeli. Kesinlikle bence de gelin ve damatta kalmalı. Hatta sadece gelinde kalmalı çünkü damatların geneli alıp borç kapatmak istiyor. Ben de henüz hazır olmayanların düğün yapması taraftarı değilim. Önce para sonra düğün :)

Merhabalar,

takılanlar gelinle damada kalır. siz ne isterseniz onu yaparsınız. herkesin olduğu gibi bizim de borcumuz var fakat nikahtan sonra ben kesinlikle altınları bozdurmayı düşünmüyorum hatta nişanlıma da söyledim çok çok aşırı sıkışmadığımız zaman altınları bozdurmak yok baktık olmuyo yapamıyoruz en son seçenek altın bozdurmak olur dedim

Annemin dediğine göre;

Kınada takılanlar kızın annesi kalır. İsteyen kızına verir, isteyen vermez. Burada mantık, kız annesi kızın çeyizini yaptığı için masrafını karşılamakmış.

Ben anneme tek çeyrek bile bırakmak istemiyorum. Çünkü çay kaşığıma varana kadar kendim alıyorum her şeyimi.

Bu konuda da çok ciddiyim. Hatta bir derdim var topiğim bile var.:KK14::KK14:

takılanlar gelinle damada kalır. siz ne isterseniz onu yaparsınız. herkesin olduğu gibi bizim de borcumuz var fakat nikahtan sonra ben kesinlikle altınları bozdurmayı düşünmüyorum hatta nişanlıma da söyledim çok çok aşırı sıkışmadığımız zaman altınları bozdurmak yok baktık olmuyo yapamıyoruz en son seçenek altın bozdurmak olur dedim

Ben de altınları ve paraları saklama taraftarıyım hem hazıra alışmasınlar çalışıp öderiz birlikte :)

Annemin dediğine göre;

Kınada takılanlar kızın annesi kalır. İsteyen kızına verir, isteyen vermez. Burada mantık, kız annesi kızın çeyizini yaptığı için masrafını karşılamakmış.

Ben anneme tek çeyrek bile bırakmak istemiyorum. Çünkü çay kaşığıma varana kadar kendim alıyorum her şeyimi.

Bu konuda da çok ciddiyim. Hatta bir derdim var topiğim bile var.:KK14::KK14:

Çeyiz yapmak ailenin görevidir bence aile tarafından takılar alınmamalı. Üzülmeyin benim de babam aynı 1 kuruşu yoktur çeyizimde canı sağ olsun ne yapalım :)

düğün takıları karı kocaya yani evlenen çifte kalır..
ve ortak bi hayata başlayacağınız için birlikte çözüm yolu bulup ya borcunuz yoksa bankaya atılır yada bence borç varsa takıyla ödenir ki ben öyle yaptım eşim kendi
başına düğün yaptığı desteği olmadığı için hiç ikiletmeden takılarla borçları kapattık ufak bi kredi vardı onuda çalışarak ödedik bi miktar takımızda kaldı tabi paraya çevirdim kalanı attım bankaya
tatil konusuna gelince gelinler ister genelde tatili ama heba etmekten filan bahsediyosun daha evlenmeden balayı çok özel hemde hazirandaymış nikah 4-5 gün hiçe sayılcak bi zaman değil bence en kral tatili yapabilirsiniz eğer çalışan insanlarsanız ikinizde..
ayrıca yolda niye geçsin 2 gün şimdiden uçak biletlerinizi rez. yaptırın hem uyguna hemde yol süresi kısalır bence
sanırım biraz cimri bi bayansın :KK1:

bu arada eşinize güvenin ve destek olun bence altınlar ne için takılıyor evlenen çiftler borç yapacak sıkıntı çekecek destek olmak için
ben zamanında kapattım borçları şimdi eşimle güzel bir hesabımız var hatta benim üzerime ve eşim alıp benim hesaba atar maaşının kalanını bende vade gelince
eklerim kendiminkiyle vadeliye :KK34:

şimdiden bunları düşünüp stres olmayın tadını çıkarın bu tatlı heyecanlı günlerin gerçekten zamanla çok boş olduğunu anlayacaksınız 4 yıllık evli biri olarak söylüyorum
mutluluklarrrr :KK16:

Merhabalar,

Tatile git o günler çok gergin olacaksın mutlaka tatil şart düğünde kadına takılan takılar yasa gereği kadına aittir. O takıları sakla borçları çalışarak kapatırsınız takılarla da evin yok ise ev almak için kullanırsın rahat edersin. Mutluluklar dilerim.

X