Göçmenler (Yugoslav,Bulgar,Arnavut...) ?

benimde atalarim selanik ve dramadan gelmeler ,ben turkiyede dogan ikinci kusagim,surekli hatirlarim dedem ve nenemler anlatirlardi evlerini ve surekli birgun gidip bakacagiz oralara derlerdi ama nasip degilmis nur icinde yatsinlar.oralara ben gittim ve onlarin yerine gordum .bizimkileri samsuna yakin olan kavaga vermisler ama onlar kavagi beyenmeyip samsuna yerlesmisler .
ben arada bir yunanistanda turklerin yayin yaptigi radyoyu dinlerim.

'' Kacamak '' bilen var mi ? Hani pekmezle yeniyor . YA da kabagin pekmezle pisirilmesi ile yapailan bir tur recel '' macin'' i biliyor musunuz ?
Belki de bunlar sadece Yunanistan da yasayan Turkler`e aittir .:)

Yazıyı yazarken KAÇAMAK kelimesini hatırlayamadım bir türlü. Aklıma bulamaç falan geldi yok dedim.

Evet işte anneannem kaçamak yapardı ama çok küçüktüm artık yapmıyor.
Böyle bulamaç gibi beyaz mı desem öyle bir şeydi.
Çok sevmediğimi hatırlıyorum, içinde ne vardı ki?

DIzmana da bilmiyorum bak...

Bende Bulgaristan Türklerindenim. 89 da Tolbuhin (Dobruja) dan göç ettik. Şu anda İstanbul da yaşıyorum. Eşimde Burgazdan göç etmiş olan Bulgaristan Türklerinden. Bugün baktım da baya göçmen varmış sitede herkeze sevgilerimle. :smile:

Kaçamağı bende bilirim ama yapmadım hiç ,anneannemler yaparlardı biz yerdik.Sevindim çok oluşumuza.

kaçamak duymustum ama biz yapmıyoruz nenemler yapıyor ama yediğimi hatırlayamıyorum tadını bilmiyorum salcamız cok süper oluyo yufkalar fırında kurutularak sonra üzerine et suyu filan dökülerek yapılan bişiy onu biliyorum çok lezzetli

bızde selanık ve arnavut gocmenızyız bızde en cok papura kabak boregı nohutlu ekmek ve kase yaparlar hepsıde cokkkkkkkkk lezız

KIZANIM BENDE VARIM ANNEM YUNANİSTAN GÜMÜLCİNE DOĞUMLU ORDA DOĞMUŞ 7 YAŞINDA İZMİRE GELMİŞ HALA AKRABALARIMIZ ORDA BENDE ZATEN TAM GÖÇMEN TİPİ VAR RENKLİ GÖZLÜ SARIŞINIM:yes: BİRDE DARI UNUYLA VE PIRASAYLA YAPILAN KAŞNİKA DEDİĞİMİZ BÖREĞİMİZ VAR :yes:

sinemm .!.:
Kacamak ile bir anim var benim durun bir anlatayim:
Ben kacamagi Kayinvalidem ögrendim.
Birgün kayinvalidem bana geldi ve dedi ki "gelinim canim kacamak istedi,gel kacamak yapalim"tabi ben aynen :bigeek: böyle ne kacamagi anne dedim,
sen kacamak bilmiyor musun? dedi bende:1no2: bilmiyorum o ne dedim:laugh:

Gel o zaman mutfaga dedi ben hala :uhm: su konumda mutfaga yöneldim:laugh: kayinvalidem yaninda getirdigi poseti mutfaga getirdi icindekileri bosaltti,misir unu-pekmez simdi kacamak yapacagiz dedi ben ama icimden gülüyorum ,artik hem kacamak isminin yemege takilmasina,hemde kendi halime:laugh:

Sonra aksam esim eve geldiginde dedim ki esime,annen geldi bugün ....annenle kacamak yaptik dedim,
Benim esim(sanirim esim annesinin yaptigi o yemegi unutmus ki)dedi ki,neeeeeeeeee kacamagi yaw!
:Roflol: aynen bende sekil A daki güldüm,yemek canim, annenden ögrendim bende dedim ...
sonra esim hatirladi ya tabi ,biz kücükken annem yapardi dedi.

Yani kizlar bir yemek ismi bilinmeyince o isimden dolayi komik düsünceler olusabiliyor:laugh:

Iste Böyle!

Ha pirasa böreginide bilirim ve kendim de yaparim,tavsiye ederim,leziz oluyor.

'KAçamak yapmak' la ilgili ancak böyle bir anı olabilirdi zaten, teşekkürler paylaşım için.:KK66:
Ben hala tadını hatırlamıyorum, anneanneme gidince yapmasını isteyeceğim.
Anneannemin pırasa böreğini diğerlerinden ayıran şey, yufkasını kendisinin açmasıydı. Çok daha lezzetli ve özel oluyor o açınca. Yoğurdunu ta kendi mayalar hala.
ARtık her şeyi hazır aldığımız için yöresel lezzetleri arıyor insan.
Koy konserve taze fasulyeyi, azcık soğan, azcık salça, al sana yemek :sm_confused:

lente .!.:
Kizlar ben hepinizi tanidigim icin cok mutlu oldum .Bu daha baska bir mutlulukmus , yani ortak gecmisi paylasmis kimselerle karsilasip geleneklerimiz hakkinda konusmak harika bir duygu :)Ben de goc yolunda yasanlarin hikayeleriyle (tabii gercek ama , aradan yillar gecince hikaye gibi geliyor ) buyudum . Nasil herseylerini satip ayrilmak zorunda kaldiklarini ve gemilerle yaptilari uzun yolculuklari anlatirdi buyuklerimiz ... O zamanlar keske daha can kulagiyla dinleseymisim derim bazen ... Bir gecmis yasayanlar olunce kaybolup gidiyor maalesef ...
Eger cevrenizdebu uzak gocu yasayanlar varsa bu hikayeleri dinleyip bizlerle paylasin burada . Belki bir gun biri cikip bir film bile yapar :smilewinkgrin: Ben cok isterim acikcasi .
Bizim geleneklerimiz , yemeklerimiz daha farkli, aradan yillar gecmis olmasina ragmen hala da oyle . Benim anlatacak oyle cok seyim var ki kizlar :)

Ornegin '' Mantufar Cikarmak '' nedir desem , bilen var mi aranizda ?:)
Ne oldugunu sonra anlatacagim .:)

Seninle aynı hisleri paylaşıyoruz Lente. Sanırım bu başlığı da bu içgüdüyle açtım.
Anneannemin yemeklerini ve geleneklerini kaybetmek istemiyorum. Aksine yaşatmak, ileride çocuklarıma onun tarhanasını yapmayı çok isterim. Yaşadığımız post-modern dünyada, bu tür miraslara ihtiyacımız var.

Göç anıları konusunda da hemfikirim. Allah rahmet eylesin senin büyük annen-baban vefat etmiş, benimkiler hala sağlar. Onların da eskiden anlattıkları hikayeler vardı, şimdi pek gündemde değiller nedense.
Dediğin gibi, sanırım TİTO Yugoslavyalıların mal varlıklarına el koyarak memleketlerinde yaşamaz hale getirmiş atalarımızı. Arada savaşlar olmuş, dedem galiba 4 sene askerlik yapmış. Bu anıları derleyip toplayıp yazsak hiç fena olmaz aslında. :1rolleyes:

Yeni kızanlar hoş gelmiş :dance:

Yaa çok güzeeel şeyler yaşamışsın gerçektenn...

Benden büyük olduğun kesin, benim çocukluğuma kalmadı böyle şeyler.

O zamanlar, insanlar bitkiyle, doğayla, çevreyle daha iç içeymişler. Bakın ne güzel şeyler öğretmişler çocuklara.

İşte asıl çocukluğu sizler yaşadınız. Şimdiki ve birkaç önceki nesil arabalarla, asfaltlı yollarla, anaokullarıyla, bilgisayarla büyüdüler.

Çok şanslı olduğunuzu bilin...

Mantufar da ilginçmiş gerçekten.
Doğayla barışık bir gelenek.
Bilgi için teşekkürler Lente.

Lenteciğim bende beatrise katılıyorum yaşadığın şeyler çok güzel ,bende sizleri tanıdığıma çok sevindim,yalnız olmamak çok güzel bir duygu ,hepinizi öpüyorum.

Neden olmasın Beatrisciğim, olmayacak bir şey değil.Türkiye'ye geldiğinde görüşebiliriz istersen.

Merhaba bende Şumenliyim Dobriç geliniyim İzmirde yaşıyorum 89 göçmeniyi
bende .....
bulgar göçmeni denilmesine kıl oluyorum

Sevgili BEATRİCE,KAÇAMAK..MISIR UNUNDAN yapılıyor canım..MAMALİGA diye duyduğun varmı?O da ROMANYA yemegi aslında..Kaçamak,su ve mısır unundan yapılan bir karışım,sonra üzerine yagda kırmızı biber dökülüp yenen bir karışım..Belki tam anlatamamış olabilirm..Ama en azından neden yapıldıgını bileni istedim canım..Sani sen ŞUMNUNUN neresindesin..Ben içindenin..yani ŞUMNU doğumlu:yes:

Sevgili BEATRİCE,KAÇAMAK..MISIR UNUNDAN yapılıyor canım..MAMALİGA diye duyduğun varmı?O da ROMANYA yemegi aslında..Kaçamak,su ve mısır unundan yapılan bir karışım,sonra üzerine yagda kırmızı biber dökülüp yenen bir karışım..Belki tam anlatamamış olabilirm..Ama en azından neden yapıldıgını bileni istedim canım..Sani sen ŞUMNUNUN neresindesin..Ben içindenin..yani ŞUMNU doğumlu:yes:

Sağol İzidacım, mısır unu deyince hatırladım tadını az çok :)
AMa üstüne şeker serpilir diye hatırlıyorum... Belki de yanlış hatırlıyorumdur.

Beatrice,yukardaki mesajım da yanlış ifade etmişim ,senin amsterdam da olduğunu sanıyordum.Özür.:smile:

evet bende göçmenim aslında türkiyede doğan ikinci kuşak ama geleneklerimize hala sımsıkı bağılıyız
dedemler selanikte doğmuş selanik kavala ailenin bir kısmı samsuna bir kısmı izmir konaka bir kısmıda kocaeline gitmiş biz samsun tekkeköye yerleşmişiz
mübadil yani takasla gelmişler samsundan yer verilmiş beğenmemişler tekköye yerleşmişler şimdi istabulda oturuyoruz annem hal kaçamak ve papara yapar
ben bilmiyorum ama çok seviyorum buradan bütün göçmen kardeşlerime selamlar
aslında göçmen felan değil bizler MACIRIZ böyle demeliyiz en azından ben öyle düşünüyorum geleneklerimize sahip çıkalım

ya benim babamın bir iş arkadaşı vardı bulgar göçmeni o kadar tatlı,o kadar iyi bir adamdı ki anlatamam.
iyi ki varsınız :)

X