boyle sey mi olur yaa

Malesefki öyle olanlar var. benim patronum ağrılı idi bir gün masada yemek yiyorduk ve kültür farklılıklarından konu açıldı ve aynen şunları dedi.'' benim eşim benimle ve babamla aynı masaya oturup yemek yiyemez herkez haddini bilecek '' şok geçirmiştim.:KK50:

ben de ağrı'lıyım, senin patron ağrının neresinden acaba 😊 dağından herhalde. hepsi fink atıyor sülalecek paris'lerde antalya'lard

Son düzenleme:
Yemek konusunda dogru soylemis ama oda cok yaygin dgl simdi babaannem hala kayini varken yemek yemez mesela ama eskilerde kalmis artk yeni nesil boyle dgl ayrica sen bilirsin ama ne olursa olsun bi kadin kendi ayaklari uzerinde durabilmeli okumussun ailen sen emek vermissin emegini heba etme derim ben! Iyi dusun bahtin acik olsun canim

Her dogulu bir degil ama seninki acayip biseymis cok geri kalmislar , bu adamdan uzak dur derim simdiden rengini belli etmis yok annemde kalmalar evi otel gibi kullanmalar aman aman

iphone dan kadinlar kulubu araciligiyla gonderilmistir

canım benim benim sevgilim de kürt.... ve kürtten kürde fark var...ve maalesef seninki kaçılması gereken cinsten...

ben öğretmenim ve sevgilimle zaten çalışırken tanıştık.. bunca zaman ne o ne de ailesi bana çalışmazsın demediler... hatta abisi,annesi falan ikiniz de çalışan insanlarsınız..eviniz de düğününüz de çok güzel olacak insallah falan derler..yani ne gelin beraber yaşayalım,ne de evlenince sen çalışma...demezler...

kültür,gelenek,görenek meselesine gelince...tıpkı bizlerdeki gibi bazıları geleneklerine körü körüne bağlı,bazıları daha rahat... mesela o bahsettiğin ayrı yeme olayı hepsinde var...1)kadınlarla erkekler aynı masada yemez..
2)eve erkek geldi mi kadın mutfaktan çıkmaz..servisi bile erkek yapar..
3) gelin, kaynana ve kayınpederinin yanında konuşmaz yani gelinin sesini duymaları ayıp
4) gelin, kaynana ve kayınpederin yanında,(ayrıca kendi babası ve kardeşleri hariç-diğer tüm erkeklerin yanında)yemek yiyemez,tuvalete gidemez,eşine adıyla seslenemez, bişey içemez.hatta bazıları çocuğuna bile dokunamaz...( bir kürt öğretmen arkadaşım 1.5 yaşındaki çocuğu sobanın üzerindeki ibriği kendine çekince kaynar suyla haşlandı,hastanelik oldu... hocam siz ailenizle yaşıosunuz,evde eşiniz,anneniz,babanız var..kimse görmemiş mi çoçuğu o an dedim.... hocam,eşim görmüş ama bizim geleneklerde hanım kaynanasının yanında çocuğu elleyemez bişey yapamamış dedi şok olmuştumEn Büyük KK

bunların hepsini sevgilimin çevresi vasıtasıyla gördüm...evet bunlar gelenekleri..ama dediğim gibi kimisi gelenekçi değil...mesela benimkinin ailesinde bunların hiçbiri yok ve çok saçma buluyorlar... hatta birgün ben onlardayken eve erkek misafir geldi...iki eltim mutfağa kaçtı...ben de onlarla gittim,ayıp olmasın diye.... neyse 15 dakika sonra sevgilimin abisi gelip kızdı...bi gelin hoşgeldin falan diyin diye....kadınlar yani eltilerim kendileri şikayet ediyorlar...biz babamızın evinde dayımızın oğluna bile görünmezdik..bunlar çok rahat elin adamının karşısına çağırıyorlar...garipsiyoruz dediler... asıl ben sizi garipsiyorum dedim:KK1: ben eve misafir gelince gözükmesem babam canıma okur :)

sonra mesela erkekler büyüklerinin yanında karılarıyla gerekmedikçe konuşmazlar..... ama benimki bırak konuşmayı,aşkım,balım,hayatım"ı dilinden eksik etmez... kalkar bana hizmet eder... elleriyle besler... ailesindeki tüm erkeler öyledir ama....eşlerini el üstünde tutarlar...rahattırlar...yine bir arkadaşım var kürt biriyle evli...çoğu batılıdan daha rahat bir hayatı,giyimi kuşamı var..ve eşinin memleketinde yaşıyorlar... ve eşi çok kibar,kültürlü bir adam..hatta biz ona sen mi doğulusun o mu doğulu belli değil der,takılırız:)

yani çok uzattım canım ama seninki baştan açık açık söylemiş..inan bunlar şakası olan şeyler değil... oranın gelenekleri belli... ve sevgilin şimdi böyle diorsa bu, onların gelenkçi olduğunu gösterir...senin tepkini merak etmiş..ama ben sana kıyamam lafları alan hikaye... evlenince kabul ettiririm diye düşünüyor muhtemelen...kendin de diyorsun..çok bağlanmadan uzaklaş.... çok pişman olursun sonra

Son düzenleme:
canım benim benim sevgilim de kürt.... ve kürtten kürde fark var...ve maalesef seninki kaçılması gereken cinsten...

ben öğretmenim ve sevgilimle zaten çalışırken tanıştık.. bunca zaman ne o ne de ailesi bana çalışmazsın demediler... hatta abisi,annesi falan ikiniz de çalışan insanlarsınız..eviniz de düğününüz de çok güzel olacak insallah falan derler..yani ne gelin beraber yaşayalım,ne de evlenince sen çalışma...demezler...

kültür,gelenek,görenek meselesine gelince...tıpkı bizlerdeki gibi bazıları geleneklerine körü körüne bağlı,bazıları daha rahat... mesela o bahsettiğin ayrı yeme olayı hepsinde var...1)kadınlarla erkekler aynı masada yemez..
2)eve erkek geldi mi kadın mutfaktan çıkmaz..servisi bile erkek yapar..
3) gelin, kaynana ve kayınpederinin yanında konuşmaz yani gelinin sesini duymaları ayıp
4) gelin, kaynana ve kayınpederin yanında,(ayrıca kendi babası ve kardeşleri hariç-diğer tüm erkeklerin yanında)yemek yiyemez,tuvalete gidemez,eşine adıyla seslenemez, bişey içemez.hatta bazıları çocuğuna bile dokunamaz...( bir kürt öğretmen arkadaşım 1.5 yaşındaki çocuğu sobanın üzerindeki ibriği kendine çekince kaynar suyla haşlandı,hastanelik oldu... hocam siz ailenizle yaşıosunuz,evde eşiniz,anneniz,babanız var..kimse görmemiş mi çoçuğu o an dedim.... hocam,eşim görmüş ama bizim geleneklerde hanım kaynanasının yanında çocuğu elleyemez bişey yapamamış dedi şok olmuştumEn Büyük KK

bunların hepsini sevgilimin çevresi vasıtasıyla gördüm...evet bunlar gelenekleri..ama dediğim gibi kimisi gelenekçi değil...mesela benimkinin ailesinde bunların hiçbiri yok ve çok saçma buluyorlar... hatta birgün ben onlardayken eve erkek misafir geldi...iki eltim mutfağa kaçtı...ben de onlarla gittim,ayıp olmasın diye.... neyse 15 dakika sonra sevgilimin abisi gelip kızdı...bi gelin hoşgeldin falan diyin diye....kadınlar yani eltilerim kendileri şikayet ediyorlar...biz babamızın evinde dayımızın oğluna bile görünmezdik..bunlar çok rahat elin adamının karşısına çağırıyorlar...garipsiyoruz dediler... asıl ben sizi garipsiyorum dedim:KK1: ben eve misafir gelince gözükmesem babam canıma okur :)

sonra mesela erkekler büyüklerinin yanında karılarıyla gerekmedikçe konuşmazlar..... ama benimki bırak konuşmayı,aşkım,balım,hayatım"ı dilinden eksik etmez... kalkar bana hizmet eder... elleriyle besler... ailesindeki tüm erkeler öyledir ama....eşlerini el üstünde tutarlar...rahattırlar...yine bir arkadaşım var kürt biriyle evli...çoğu batılıdan daha rahat bir hayatı,giyimi kuşamı var..ve eşinin memleketinde yaşıyorlar... ve eşi çok kibar,kültürlü bir adam..hatta biz ona sen mi doğulusun o mu doğulu belli değil der,takılırız:)

yani çok uzattım canım ama seninki baştan açık açık söylemiş..inan bunlar şakası olan şeyler değil... oranın gelenekleri belli... ve sevgilin şimdi böyle diorsa bu, onların gelenkçi olduğunu gösterir...senin tepkini merak etmiş..ama ben sana kıyamam lafları alan hikaye... evlenince kabul ettiririm diye düşünüyor muhtemelen...kendin de diyorsun..çok bağlanmadan uzaklaş.... çok pişman olursun sonra

Gençler artık bu adetleri yaşatmıyorlar pek, zaten bazılarının da yaşatılması imkansız gibi günümüz şartlarında.
Kuzenlerden, eve gelen erkek misafirden kaç göç pek çok yerde var.(bekarlar için evliyse sıkıntı olmuyo)
Erkek kuzenlerim geldiğinde babam varsa yanlarına çıkmayız, evliysen sıkıntı yok ama bekarken çıkamazsın. hoş karşılanmaz.
Kuzenle kardeş gibi görülmez, ilerde eş adayı olarak potansiyeldir.
Kuzen evliliği çoktur, uzaktan ya da yakından kuzen tercih edilir öncelikle dışarıya gidilmez.
Bana da üç kuzenimden teklif geldi, ben böyle bir evliiği tercih etmedim.
Konu sahibinin sevgilisi baştan belli etmiş durumu artık kabul ederse eder ama çok zor yani, doğulu kızlar bile istemez o adetleri

Gençler artık bu adetleri yaşatmıyorlar pek, zaten bazılarının da yaşatılması imkansız gibi günümüz şartlarında.
Kuzenlerden, eve gelen erkek misafirden kaç göç pek çok yerde var.(bekarlar için evliyse sıkıntı olmuyo)
Erkek kuzenlerim geldiğinde babam varsa yanlarına çıkmayız, evliysen sıkıntı yok ama bekarken çıkamazsın. hoş karşılanmaz.
Kuzenle kardeş gibi görülmez, ilerde eş adayı olarak potansiyeldir.
Kuzen evliliği çoktur, uzaktan ya da yakından kuzen tercih edilir öncelikle dışarıya gidilmez.
Bana da üç kuzenimden teklif geldi, ben böyle bir evliiği tercih etmedim.
Konu sahibinin sevgilisi baştan belli etmiş durumu artık kabul ederse eder ama çok zor yani, doğulu kızlar bile istemez o adetleri

hımmm bak bunu bilmiyordum biz de geçen sevgilimle bu meseleden tartıştık....biz kuzenimle kardeş gibi büyütüldük... kendisi benden 10 yaş küçük zaten...ben onun ablası gibiyim...önümüzdeki ay benim sevgilimle olduğum şehire gelecek...sevgilim de bana "gelince nerede kalacak?" dedi...ben tek göz odada kalıyorum...benimle kalacak tabi nerde kalacak ki? dedim... bi kavgadır koptu:KK1::KK1::KK1: tabii sonra konuştuk orta yolu bulduk ama neden bu kadar sinirlendiğini anlayamamıştım...bundanmış demek:KK50:

bir kere ailenin evinden 'toplamak' nedir?? benim ailemin evini 'toplanacağım' bi yer olarak telaffuz eden adamı paralardım ben!! sevgililik bu sonuçta. yarın öbür gün sizi terkedebilecek bir adamın sizinle böyle saygısızca konuşmasına fırsat vermemekle başlayın işe mesela ?? Paşam bir de aynı masada yemek yemeyecekmiş. :)) aynı masada yemek yemeye tenezzül etmeyecek adamı bırakın koca diye almayı arkadaş bile yapmam kendime. okumuş etmiş öğretmen olacaksınız. nasıl sizi böyle aşağılayıcı konumlara sokan adam için seviyorum vazgeçemem diyorsunuz? hayat arkadaşı değil annesine hizmetçi arıyo kendisi. evlilik düşünmeden önce evlilik kurumunun ne olduğunu öğretin kendisine.

benim annem malatyalı, teyzelerimden birinin kocası da malatyalı ve kürt. kürt dediysem de tv lerde haberlerde gözümüze sokulan türden değil her neyse ırk ayrımı bana ters. anlattığın gibi bi aile yaşantıları da yok. biz de zamanında 2 yıl malatyada yaşadık ilk defa böyle bişey duyuyorum...ve inan şaşkınım. sonuçta böyle şeylerin şehri yok her yerde bu tip aileler var çok şehirde yaşadım, görmesem de duydum bu tarz şeyleri aslında. ama empati kurarak konuşmaya çalışıyorum bir perde var bizim gözümüzde inan buna. evlenince o kalkarsa üzülürsün. böyle şeylere sonradan alışmak bana göre mümkün değil. hele ki kendi ailende yoksa çok zor... annene gitmek için izin istemek ne demek yahu. daha ortada ciddi birşey yokken bunu diyorsa bu adam, durma bence de kaç.

söylemeden de edemiycem ayrıca bir doğulu olarak anlamıyorum kim bu doğunun adını çıkaranlar ve amaçları ne. biz gayet beraber sofraya oturan selamını esirgemeyen dozunca sohbetini edebilen, kuzeniyle kardeş gibi büyüyen, istediğinde çarşısına pazarına komşusuna giden normal anadolu aileleriyiz. bazı insanlar anlatıyor ya onlar bildiğin 50 yıl önceki hayat hikayeleri, bütün doğu aynı kefeye konulmasın her tip insan her yerde var.

Bugun ikinci mi ucuncu mu malatyali konusu. Hayirdir insallah. Malatyalilarin oyle adetleri yok. Ama adam kurtmus bilmiyorum ki kurtlerin boyle adetleri var mi. Bende Malatyalıyim bizim boyle adetlefimiz yok. Malatya doguda ama dogunun adetleri hic yok gibi birsey. Ama dedigim gibi kurtler farkli olabilir. Bizim bu anlattiginiz gibi elazigli tanidiklarimiz var. Hatta Elazigin tamami neredeyse boyle. Ama Malatya degil. Sevgilin de hic bizde boyle falan demesin. Malatyanin boyle adetleri yok. Ya bi de yanlis anlasilmasin ama kurtler ayak uydurulmasi zor insanlar. Ne biliyim urkutuyorlar beni.

bir elazığlı olarak özür bekliyorum elazığın tamamı nereden böyle oluyor?elazığda bu şekilde diyebileceğim sadece 2 sülale tanıdım ki bunların kızları üniversite mezunu, arabasını alıp dışarı cıkan, kayınvalide kuyruğunda gezmeyen ve akrabalarıyla tanıdıklarıyla aynı sofraya oturabilen insanlar! genelleme yapmakla hatta ettiniz.

Canim ben doguluyum, ve gercekten böyle adetler var. Uygulayan var uygulamayan.. ama bu adetler genelde köylerde veyada adetlerine cok düskün olan ailelerde olur. Gelin kayinbabayla ayni sofrada yemek yemez. Kocasinin ismini kp'in yaninda agzina almaz, cocuklarini kp'in yaninda sevmez, bazilari hatta kp'le konusmaz..acik giyinemez vs... Bunlari yapmak uygulamak cok zor.. beyefendi kendi kararindan vazgecmiyorsa sende kendine güveniyorsan yaparim ederim diye olur.. ama sunuda bilki aliskin olmadigin seyi yapmak insanin zaman zaman cok cok zoruna gidiyor, mesela herkes yemek yerken sen kp'in yemegini bitirdikten sonra masaya oturudugun zamanlar.. kendine köpek muamelesi yapiliyormus gibi hisediyorsun, cünkü aslinda senin onlardan bir farkin yok, sende insansin onlarda insan. Ama sen hep arka planda ve degersiz kalicaksin... Bazi akrabalarim uyguluyorlar bu gelenegi, onlarin gelinlerinden biliyorum...
Biz cok sükür uygulamiyoruz...

Ha birde gelin öyle istedigi zaman ailesine gidemez, böyle birseyde var... Ancak bayramlarda vs.

Son düzenleme:
bi de sey dedi beyefendi onu soylemeyi unutmusumm

boyle boyle istee coook iyi dusun tasin kararini ver sonradan aman oyleydi boyleydi yok

biz de bosanma diye bi kavram da yok omur boyu ayri yataklarda yatsak da bosanma gibi bi durum soz konusu olamaz

ben seni biliyorum iki gun sonra mizmizlanir ben yapamiyorum dersin

oyle bi sey yok onu bil bosanma yasakli kelimee dedii:KK47:

Boyle biriyle hala sevgili olmaniz bile hata. Evliligi gectim. Ogretmen olacakmissiniz sizin emekleriniz soyle dursun annenizin babanizin emeklerine yazik degil mi ? Elin oglu icin bunlari kenara itmeye deger mi? Erkek arkadasinizdan vazgecmezseniz ailenizden vazgececeginizin farkinda misiniz? Ustelik o ailesiyle ic ce yasarken sizi annenizin evinden toplayamazmis . Sanki diskodan bardan toplayacak. Ayrica sunu da soyleyim evlilik gemisi sadece sevgiyle yurumuyor. Hos erkek arkadasinizin sizi sevdiginide pek dusunmuyorum. Seven insan saygida duyar. Malesef saygisiz sevgi olmaz. Bunlara hayir diyen bi kizla yapamam deyip goz dagi vermis. Sizi gozden cikarmasi kolay olur soyleyim. Ask karsilikli fedakarlik demektir. O taviz vermiyorsa siz hic vermeyin.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Bugun ikinci mi ucuncu mu malatyali konusu. Hayirdir insallah. Malatyalilarin oyle adetleri yok. Ama adam kurtmus bilmiyorum ki kurtlerin boyle adetleri var mi. Bende Malatyalıyim bizim boyle adetlefimiz yok. Malatya doguda ama dogunun adetleri hic yok gibi birsey. Ama dedigim gibi kurtler farkli olabilir. Bizim bu anlattiginiz gibi elazigli tanidiklarimiz var. Hatta Elazigin tamami neredeyse boyle. Ama Malatya degil. Sevgilin de hic bizde boyle falan demesin. Malatyanin boyle adetleri yok. Ya bi de yanlis anlasilmasin ama kurtler ayak uydurulmasi zor insanlar. Ne biliyim urkutuyorlar beni.

Ay korkmayın ısırmayız... Neyse benim 70 yaşındaki teyzem bile üniversite mezunu bilmem yeterli olur mu.. Onun dışında bu dediğiniz adetlerin hiçbirini ömrümde duymadım. Babaannemi üç dört senede bir anca görürüm, cahil bi kadın kendi halinde. Hiçbir şeye karışmaz. Anlattıklarınız hiçbir yerin adeti değil, kendi ailelerinin kıroluğu.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Kizlar paylasmak istiyorum ben mi abartiyorum gorun diye

Bugun sevgilimle bulustuk kendisi malatyali ve kürt yanlis yerlere cekilmesin lutfen durum anlasilsin diye yaziyorum

bugun biraz ailelerimizden gelecekten falan bahsettik bana soylediklerini yaziyorum Allah askina cok ilginc degil mi ben sok oldum

bunlar para icinde yuzuyolar bana dedi ki senin calismana hic gerek yok isimiz ciddiye binerse biz evlenirsek kesinlikle ama kesinlikle calismicaksin anca batariz bes kurussuz kaliriz onun disinda olmaz dedii
ben seneye ogretmen olucam bunca maddi manevi emegi bosa veriyorum sankii adama bakin:KK47:

sonra dedi ki mutlaka ayri evimiz olur ama sadece otel gibi kullaniriz yatmadan yatmaya kullaniriz onun disinda ben isteyken sen annemle kalirsin yemek olayi falan her sey ortak dedi su an abimler boyle yasiyo biz de boyle yasicaz dedi

ve mesela abimin karisiyla annem ayri yemek yerler biz erkekler ayri ayni masaya hayatta oturmayiz falan dedi

evlenince ne kadar yakin olsan da oyle ikide bir annene gidemezsin ben her gun seni oralardan mi toplicam dedii:KK47:

ben sok oldumm kultur farkliligi bekliyodum ama bu kadar beklemiyodum bunlar asla taviz vermicegim seyler bi kizi ne kadar seversem seveyim bunlara hayir derse vazgecerim dedi

ben de ben hayir diyorum nolucak simdi dedim sinirlendimm:KK47:

ama ben senden vazgecemem ya bunlari zamani gelince konusuruz diye kivirdii

kizlar ben napmaliyim bunlar benim ve ailemin hayatta kabul etmicegi seyler o da geri adim atmiyoo is ciddiye binmeden kac dersiniz eminim ama gercekten cok seviyorum yaa vazgecemem gibi geliyoo :KK14:

dogulu arkadaslar varsa ozellikle onlardan yorum istiyorum yasam tarzi gercekten boyle mi yaa yoksa abartarak beni denemeye mi calisiyo

ve ne onerirsinizz

sevgiyle kalin kizlarr

seni denemiyor sana yapacaklarını baştan dürüstçe ifade ediyor..

Diyor ki ben öküzüm bak ! Beni ya böyle seveceksin kabul edeceksin ya da ben sana bunları kabul etmezsen tekmeyi basarım,seni menfaatlerim ölçüsünde seviyorum,çıkarlarıma ters düşersen vazgeçebilirim (!)

O çok sevdigin adam bunları evlendiginde sana uygulamaya başladıgında geriye sevgin kalmayacak..

Kendini mahkeme koridorlarında bulacaksın..

Ah eşek kafam o zaman ki aklım olsaydı diye cümleler kurup kendi kendini yiyeceksin..

Ama o tip durumlar için bir ata sözü vardır ''KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ ''

Ben fikrimi diyeyim

KOŞARAK UZAKLAŞ.

Son düzenleme:
O an nasıl basmadın k..na tekmeyi anlamıyorum. Bi de gelmiş napıcam diye soruyorsun. Aklın yolu bir burda herkes sana ayrıl diyecek ama sen kalkıp ama seviyorum vazgeçemem diyeceksin. Söylenenleri uygulamayacaksan burda sormanın alemi nedir? :KK14:

Ben ve eşim de doğuluyuz asla böyle bir durum yok. Sevgilinizin durumu ilginç. Ben bile ayak uyduramazdım

X