Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

kızlar şu patlıcan olatını tam anlatır mısınız bende yapmak istiyorum
bu ay yaptıklarıma gelince
bezelye,fasulye,bamya,dolmalık biber
bu sene her şeyi yapmak istiyorum Allah ın izniyle
sigara böreği ve zeytinyağlı sarmada yapmayı düşünüyorum

kızlar ben bu sene tarhana yapmayı düşünüyorum.. ama cesaretimi toparlayamadım bi türlü. tarhanayı çok güzel yapan bir yakınım var ama malesef o kadar bencilki herkese başka tarif veriyo kendi tarifini paylaşmıyo.. üstelik 70 küsür yaşında bu kadın. her sene yapar bütün akrabalara orta boy bir kavonoz verir. tadı damağımızda kalır. bidaha da koklatmaz:)) öbür tarafa götürcek sanki töbe yarabbim.. neyse yapabilirmiyim girişeyimmi bu işe.. yoksa çokmu zahmetli...

üç kilo fasulye ve barbunya koydum... geçen sene çarliston biberleri yemeklik doğrayıp koymuştum. nerdeyse bütün kış kullandım.çok pratik oldu. tekrar yapıcam bu sene Allahın izniyle...

bende biber doğrayıp koydum ama kullanmaya cesaret edemedim çünkü çıkınca kararıyor dediler sen nasıl kullanıyorsun

canım poşetten ihtiyacım kadar olanı çıkarıp çözülmesini beklemeden yağın içine atıp kavurdum:) hepsi bu:)

kızlar süpersiniz yaa.ben yeni keşfettim sayılır bu siteyi,sizden birsürü şey öğreniyorum.liste oluşturdum kışlık difrizime atacağım şeyleri:lepi:

bu ay bezelye,fasulye,bamya,dolmalık biber,barbunya bunları mı koymak gerek ben ne ne zamaan konu r bılmıyorum buraya bu ay bunlar konur dıye sureklı yazarsanız takıp edıcem koyucam bızım eve

kızlar dün bütün gün bu işle uğraştım. sırayla yazayım size neler yaptığımı.
-sabah köylü pazarından alışverişimi yaptım. taze ve hormonsuz sebzeler aldım.
-Önce 4 kilo domatezi soyup ince ince doğradım sonra 4 kilo taze fasulyeyi ayıkladım kırdım, iyice yıkadım sirkeli sularla. Geniş bi tencereye domatezlerin yarısını fasulyeleri koydum.biraz tuz ve yağ ilave edip yaklaşık 10 dakka kadar haşladım. Sonra soğumaya bıraktım.
-Onlar soğurken 1 kilo barbunyayı ayıkladım az domatez bir havuçla 5 dakka kadar pişirip soğumaya aldım.
-Sonra patlıcanları ve biberleri alıp çıktım verandaya. Yaktım piknik tüpünü. Bir yandan patlıcanları közledim onları beklerkende biberlerimi yemeklik doğradım. Bu arada patlıcanlarım şu yuvarlak olanlardan ve 2 kilo kadardı.
-Sonra 12 tane mısır almıştım onları attım kaynamaya. Onlar pişerken soğuyan fasulyeleri filan kilitli buzdolabı poşetlerine doldurdum. Hepsi eşit miktarda 7 poşet çıktı.
-Sonra patlıcanları bembeyaz kalana kadar güzelce soydum soğuttum ve ikişerli paketler halinde attım deepfreeze a.Közde patlıcanla karnıyarık süper oluya bu arada onuda belirteyimki bölmeden koyun.
-Doğranmış biberlere bi işlem yapmadan direk koydum.Yemeklere katmak için.1 paket acı 1 paket çarli yaptım.
-Soğuyan mısırlarıda porsiyon porsiyon yapıp koydum.
-2 büyük demet maydanozuda saplarından ayırdım suda beklettim kurutup saklama kabına koydum kullanım kolaylığı için.
Derken gün bitti.
Yine alıcam fasulye filan.Dolmalık biberde aldım ama onu hazırlamadım henüz.Vişne çıkmamış bu arada. Sizlerede kolay gelsin arkadaşlar.

Çileği kaçırdım ama bir ümit yine bakacağım bu hafta reçel için..
Bu ay vişne ve bezelye ayı..10 kg bezelye aldım şoklayıp dipfrize attım..
3 kg vişneden reçel yaptım,1.5 kg kadar vişneyi de porsiyonluk bölüp ,kek pasta için poşetleyip dipfrize attım..Sırada kayısı reçeli,şeftali ve mor erik marmelatı var..
Çarliston ,sivribiber ve kırmızıbiberi karıştırıp kavurdum ve poşetleyip dipfrize attım.Üstüne sarımsaklı domates sosla,sarımsaklı yoğurtla nefis..Ben biberleri kızartmam,az yağla kavururum,daha sağlıklı oluyor..
1 kg patlıcanı közleyip dipfrize attım,haftaya yine alıp atacağım..
Ayrıca bu sene ilk defa patlıcan dizdim ipe balkona astım,bakalım,eğer istediğim gibi kurursa ondan yapacağım bolca..Kuru patlıcan dolmasını çok severiz..
Sırada çiğden konulacak sivri ve çarlistonlar var.Bulgur pilavı ve kuru fasülye için kolaylık oluyor..
Ayrıca kırmızı biber közleyeceğim inşaallah..
1 - 1.5 ay kadar sonra da barbunya, taze fasülye,dolmabiber ve domates daha da ucuzlar,onları halledeceğim inşaallah.Bu sene domatesleri kavanozlara yapıp buzlukta daha fazla yer bırakmak istiyorum diğer sebzeler için..Ayrıca mısır haşlayıp taneleyeceğim,salatalar için..
Anlatırken bile yoruldum,yaparken ne hale geleceğim bakalım..kaydirigubbakcemile3
Allah hepimize güle güle yedirmek nasip etsin inşaallah..

Son düzenleme:
Çileği kaçırdım ama bir ümit yine bakacağım bu hafta reçel için..
Bu ay vişne ve bezelye ayı..10 kg bezelye aldım şoklayıp dipfrize attım..
3 kg vişneden reçel yaptım,1.5 kg kadar vişneyi de porsiyonluk bölüp ,kek pasta için poşetleyip dipfrize attım..Sırada kayısı reçeli,şeftali ve mor erik marmelatı var..
Çarliston ,sivribiber ve kırmızıbiberi karıştırıp kavurdum ve poşetleyip dipfrize attım.Üstüne sarımsaklı domates sosla,sarımsaklı yoğurtla nefis..Ben biberleri kızartmam,az yağla kavururum,daha sağlıklı oluyor..
1 kg patlıcanı közleyip dipfrize attım,haftaya yine alıp atacağım..
Ayrıca bu sene ilk defa patlıcan dizdim ipe balkona astım,bakalım,eğer istediğim gibi kurursa ondan yapacağım bolca..Kuru patlıcan dolmasını çok severiz..
Sırada çiğden konulacak sivri ve çarlistonlar var.Bulgur pilavı ve kuru fasülye için kolaylık oluyor..
Ayrıca kırmızı biber közleyeceğim inşaallah..
1 - 1.5 ay kadar sonra da barbunya, taze fasülye,dolmabiber ve domates daha da ucuzlar,onları halledeceğim inşaallah.Bu sene domatesleri kavanozlara yapıp buzlukta daha fazla yer bırakmak istiyorum diğer sebzeler için..Ayrıca mısır haşlayıp taneleyeceğim,salatalar için..
Anlatırken bile yoruldum,yaparken ne hale geleceğim bakalım..kaydirigubbakcemile3
Allah hepimize güle güle yedirmek nasip etsin inşaallah..

çilek burada kalmadı artık vişnede daha çıkmamış.Bezelyede 2buçuk milyonun altına düşmedi 2 kilo almıştım ama ayıklayınca az bişe çıkmıştı. Sizin orda nekadar bezelye fiyatı.Biberleri kavurma fikri güzelmiş, çıkarınca direk ısıtıp yenebiliyomu kızartma olan gibi? Kuru patlıcanı yuvarlakmı yoksa uzun olanlarlamı yapıyosunuz, ipe dizmeden önce bi işlemden geçiyomu kesme filan? Ben birazdaha yorayım sizi :)

Hakkaten yorucu ve zaman alıcı işler ama zevkli. Sonuçta güzel bişeyler çıkar ortaya umarım.

bende reçel için çileği kaçırdım diye üzülürken bu hafta salı pazarında buldum 3 tl idi 2 kilo aldım reçel yaptım

aa arkadaşlar bu arada yaptıklarımızı anlatırken fiyatlarıda söyleyelim bilgi olsun türkiyenin değişik yerlerinde fiyatlar hakkında.

ben ayşekadın fasulyeyi 1.5 milyona buldum köylü pazarında. aslında çoğu yerde 3 tl idi.
patlıcan, biber 500 bin lira . Domatez 750- 1 tl arası. bezelye 2,5- 3 arası, mısır 3 tane 1 lira.
Bu arada normalde hiç fiyatlara dikkat etmezdim ama çok alıcam diye baya bi araştırdım :)

çilek burada kalmadı artık vişnede daha çıkmamış.Bezelyede 2buçuk milyonun altına düşmedi 2 kilo almıştım ama ayıklayınca az bişe çıkmıştı. Sizin orda nekadar bezelye fiyatı.Biberleri kavurma fikri güzelmiş, çıkarınca direk ısıtıp yenebiliyomu kızartma olan gibi? Kuru patlıcanı yuvarlakmı yoksa uzun olanlarlamı yapıyosunuz, ipe dizmeden önce bi işlemden geçiyomu kesme filan? Ben birazdaha yorayım sizi :)

Hakkaten yorucu ve zaman alıcı işler ama zevkli. Sonuçta güzel bişeyler çıkar ortaya umarım.

Sevgili lolova,ben bezelyeyi ilk parti 5 kg 2 liradan,ikinci parti 1.5 liradan 5 kg aldım.
Biberlere gelince biz soğuk soğuk yiyoruz ama istersen ısıtırsın tabi,neden olmasın?..
Patlıcanları da ufak ve orta kalınlıkta olanlardan seçtim,yıkadım,ikiye böldüm ve içlerini oydum.İçleri hemen tuzlu suya bastım ve patlıcanlarla işim bitince içleri yağda kavurup poşetleyip dipfrize attım,börek içi olarak kullanmak için..Ama şu bir gerçek ki İstanbulun nemli havasında sebze kurutmak biraz zor olacağa benziyor..
Estağfirullah arkadaşım,neden yorulayım.Soracağız ki öğreneceğiz.Birbirimizden eksiklerimizi tamamlayacağız.Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana..yerimseniben

Dediğin gibi çok çok zahmetli ,bir o kadar da zevkli işler..

bende reçel için çileği kaçırdım diye üzülürken bu hafta salı pazarında buldum 3 tl idi 2 kilo aldım reçel yaptım

Off,umarım ben de bulabilirim meltem...eyvahedigeldismile
aa arkadaşlar bu arada yaptıklarımızı anlatırken fiyatlarıda söyleyelim bilgi olsun türkiyenin değişik yerlerinde fiyatlar hakkında.

ben ayşekadın fasulyeyi 1.5 milyona buldum köylü pazarında. aslında çoğu yerde 3 tl idi.
patlıcan, biber 500 bin lira . Domatez 750- 1 tl arası. bezelye 2,5- 3 arası, mısır 3 tane 1 lira.
Bu arada normalde hiç fiyatlara dikkat etmezdim ama çok alıcam diye baya bi araştırdım :)

Bezelye 1.5-2 lira
Patlıcan 80 krş-1 lira
Biber 75 krş-1 lira
Mısır 5 tane 6 tane 2 lira

Barbunya,domates ve taze fasülye için ağustos sonunu beklemeyi düşünüyorum.Mısırı da bu hafta almaya çalışacağım..Ayrıca sırada kayısı,mor erik ve şeftali var.Reçel ve marmelat için..yerimseniben

smgagol
hepsini güle güle yeyin
Çarliston ,sivribiber ve kırmızıbiberi karıştırıp kavurdum ve poşetleyip dipfrize attım demişsin aynı lezzet oluyor mu.çıkarıp çözülünce tekrar ısıtıyor muyuz.patlıcan kızartmasını denedin mi

X