Her adet dönemi geldiğinde bu ağrı ne zaman bitecek dediğinizi duyar gibiyim. İşte ağrılı regl dönemi yaşayanlar için önerilerimiz..

Kadınların yaşam kalitesini bozmada üstüne olmayan ağrılı adet dönemi için neler yapılabilir diye düşündük ve sizler için bu önerileri derledik.
agrili-regl-yasayanlar-icin-oneriler-1.jpg


Pek çok kadının ortak sorunu olan ağrılı regl döneminde bu önerileri uygulayarak durumu daha hafif atlatabilirsiniz. Regl döneminiz aşırı ağrılı geçiyorsa tabi ki ilk yapmanız gereken şey bir uzmana görünmek. Çünkü ağrılı regl döneminin altında birçok neden yatabilir. Yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen ağrılı regl döneminizin nedenini bilmeniz gerekir.

Ülkemizde bu sorunu yaşayanların sayısal verilerini göz önüne alırsak 4 kadından 3’ünün bu sorunu yaşadığını görüyoruz. Karnın alt kısımlarında kramp giriyormuş hissiyle beliren regl ağrısı öncesinde baş ağrısı, çarpıntı, mide bulantısı, kusma ve ishal durumları gözlenebilir. Şimdi bu süreci rahat geçirmek için neler yapabiliriz bir bakalım.
agrili-regl-yasayanlar-icin-oneriler-2.jpg


Ağrılı Regl Yaşayanlar İçin Öneriler

· Öncelikle regl dönemi ağrılarınızın nedenini bir uzmandan öğrenmeniz gerekir.

· Eğer çok şiddetli sancı dönemi geçiriyorsanız adetinizden 1 gün önce ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuza danışmak şartıyla.

· Adet döneminiz boyunca ağrılarınızın normal seyrinde gitmesi için hafif gıdalar tüketin.

· Ayaklarınıza sıcak uygulamaları yapın ve sık sık ılık duş alın.

· Bu dönemde sizi strese sokan şeylerden uzak durun ve de sigara kullanmayın.

Regl döneminizde siz hangi sorunları yaşıyorsunuz?

*Bu yazılanlar öneri niteliğindedir, kesin bilgi için uzmana danışınız.

Editör: Neşe Akbaş
  • Beğen
Reactions: erasemymind