Adım adım giderek açıklayalım: İlk olarak “anti HIV nedir?” onu öğrenelim. Anti HIV, AIDS olduğunu düşünen bireyin hastaneye giderek yaptığı kontrol testine denmektedir. Bu testi yapacak olan bireylerin doktor kontrolünde gerçekleştirmeleri ve tüm aşamaları dikkatlice gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu testlerin sonuçlarını aşağıda anlatılan şekilde yorumlanabilir:

Anti HIV Testi Sonucu Reactive İse
Reactive yani test sonucunun pozitif olması vücudun HIV virüsüne karşı antikor ürettiğini gösterir. Bu durum sonucunda AIDS olunduğu kanaati çıkarılamaz. Bu testin ilk aşaması idi. Eğer bu test sonucunun pozitif çıkması ile karşılaşılırsa AIDS için daha net sonuçların elde edilmesi için diğer testlerinde yapılması gerekmektedir. Çünkü; Anti HIV testi sonucunun reactive çıkması ile normal bireyler gibi yaşayan birçok örnek bulunmaktadır. Bu durum virüse dönüştüğünde AIDS ile karşılaşılabilinmektedir.

Böyle bir durumda kalan bireyin mutlaka tecrübeli bir doktordan yardım alması gerekmektedir. Sadece fiziksel değil, psikolojik tedavi için de mutlaka bir doktor ile düzenli olarak görüşülmelidir. Bu durumda olan bireyler başka biri ile cinsel münasebete girmemelilerdir. Cinsi münasebette bulunan bireyler ile görüşülerek durum anlatılmalı ve bu bireylerinde mutlaka dikkatli bir şekilde testlerinde yaptırmaları istenmelidir.

anti_hiv_testi_sonucu_Non_Reactive_ne_demek-600x353.jpg


Peki, anti HIV nonreaktif ne demek?

Anti HIV Testi Sonucu Non Reactive İse
Non reactive HIV test sonucunun negatif olduğu anlamına gelmektedir. Bir anlamada bu test için aslında olumlu sonuç olarak karşılanabilir. Testin yeniden yapılmasına gerek yoktur. Ancak eğer şüpheli bir durum var ise son 3 ayda HIV virüsüne maruz kalınmış olabilir. Bu yüzden 3 ay sonra tekrar yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer sonuçlar negatif yani HIV’e karşı antikor bulunmadığını gösteriyor ise AIDS olunmadığı kararı net olarak verilebilir.

CRP Yüksekliği Nedenleri Nelerdir? Kandaki CRP Yüksekliği Nasıl Düşürülür? Tıklayın !

Hcg hormonu ve kanda gebelik (hamilelik) testi Tıklayın !

AMH testi nedir? AMH Testi Ne İçin Kullanılır? AMH Seviyesi Düşük Çıkarsa Ne Olur? Tıklayın !

Kanda Sodyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Tıklayın !