Kemik ağrısına sebep olan rahatsızlıklar hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Kemiklerde meydana gelen ağrılar genellikle hastalık kaynaklı değil günlük aktiviteler, aşırı kilolu olma, alınan darbe ve ödemlere bağlı olarak gerçekleşse de sürekli olarak kemik ağrısı yaşamak kemik gelişim dönemleri dışında kemik kanseri ve daha riskli hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Yeterince dinlendiğiniz halde ağrılarınız hafiflemiyorsa ailenizde ve yakın çevrenizde kemik kanseri gibi rahatsızlar yaşayan birileri varsa bu tür kimseler riskli bir grupta değerlendirilmektedir. Kemik ağrısının kas ağrısından ayırt edilmesi ve belirtilerin ortaya çıkartılması hastalıklara doğru teşhis koyulması bakımından önem arz eder. Bu sebeple yaşanılan belirtiler iyi gözlemlenerek hastalığın veya kemik ağrısına neden olan etkenlerin neler olduğu net olarak belirlenmelidir.

Bacak ve Kollarda Meydana Gelen Ağrıların Kemik Ağrısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Eklem ve kemiklerde meydana gelen ağrılar kas ağrılarıyla karıştırılmaktadır. Kemik ve kemiklerin birleşim yerlerinde meydana gelen ağrılar daha derinden hissedilen ve kas ağrılarına göre daha uzun süre gerçekleşen ağrılardır. Geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum diyen biri için kemik ağrısı ve eklem ağrısı çektiği düşünülebilir. Çünkü kas ağrıları genellikle kısa süreli gerçekleşen ve yeterince dinlenildiği takdirde ortadan kalkan basit ağrılardır. Kemik ağrıları vücudun şeklini bozan ve hayatın olağan akışını etkileyen daha şiddetli gerçekleşen ağrılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kemik ağrılarına daha çok kemiklerin birlikte hareket etmesini sağlayan eklemler neden olmaktadır. Eklemleri bir araya getiren kıkırdakta meydana gelen dokularda meydana gelen hasarlar ve deformeler kemik ağrılarının en önemli sebebidir. Kemik ağrısı nedenleri;

 • Kırık ve çıkıklar,
 • Daha önce kaza ve sakatlık geçirenler,
 • Aşırı kilolular,
 • İleri yaştakiler,
 • Grip, nezle gibi soğuk algınlığı rahatsızlıkları
Şeklinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle bacak, kol, kalça, diz ve bileklerde görülen kemik ve eklem ağrıları yukarıdaki sebeplere bağlı olarak gerçekleşmiyorsa hastalık habercisi olabilir. Bu sebeple uzun süreli kemik ağrılarında doktor muayenesi olunmasında yarar vardır.

kemik_agrisi_sebepleri_nedenleri_tedavisi-600x394.jpg


Kemik Ağrısı Hangi Hastalıklara İşaret Etmektedir?
Sürekli kemik ağrıları yaşayanlar Kemik ağrıları neyin belirtisi konusunda cevaplar aramaktadır. Birçok kemik ve eklem ağrısı ciddi olmayan günlük aktiviteler şeklinde meydana gelse de kemik ağrıları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Kemik ağrısı;

 • Kemik kanseri,
 • Kireçlenme,
 • Bursit de denen eklemlerde meydana gelen kıkırdak kesesi iltihapları,
 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • Osteoid Osteoma denen kemik dokularında meydana gelen kemik tümörü,
 • Enkondroma adı verilen kemik kıkırdak dokusunda meydana gelen kemik içi tümörler
Gibi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple ağrıların 1 haftadan uzun sürmesi, kemik ağrılarına bağlı olarak gerçekleşen hareket azlığı, aşırı ve sürekli kilo kaybı, kemik ağrılarıyla birlikte görülen yüksek ateş ve kemik ağrısı olan bölgelerde meydana gelen ödem ve iltihap durumlarında mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

Omuz Kol Ağrısı Nasıl Geçer? Tıklayın !

Refleks Sempatik Distrofi Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayın !

Yakı Bandı Nedir Ne İşe Yarar? Yakı Bandı Nasıl Kullanılır? Tıklayın !

Yel Girmesi Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Tıklayın !

Hamilelikte Kalça Ağrısı? Tıklayın !