Devamlı sırt ağrıları, yorgunluk gibi belirtiler ile ortaya çıkan böbreklerin sağlıklı çalışmadığınız gösteren işaretler nelerdir? Kendinizde fark edebileceğiniz o belirtileri sıraladık.

Böbrek hastalıklarının birçoğu ilk dönemde vücutta belirtiler vermeye başlar. Vücut sağlığınızı koruyabilmek için dikkatli olmalı ve bu belirtileri hemen fark edebilmeniz gerekir. Böbrek hastalıklarının en önemli belirtileri nelerdir?

Böbreklerin sağlıklı çalışmadığını gösteren işaretler

uyku_bozuklugu.jpg


Uyku Bozukluğu

Böbrekleriniz düzgün çalışmadığında, toksinlerin idrar yoluyla vücudundan çıkıp kanında kalamayacağı anlamına gelir. Artan toksin seviyesi uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Kronik böbrek hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar.

bas_agrisi_ve_yorgunluk.jpg


Baş Ağrısı ve Yorgunluk

Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücudumuzda bulunan D vitaminini, güçlü kemikleri korumak ve Eritropoietin (EPO) adlı bir hormon üretmek için çalışırlar. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Böbrekler düzgün çalışmadığında daha az EPO üretirler. Kırmızı kan hücrelerinin azalması (oksijen taşıyan hücreler), kaslarınızın ve beyninizin hızlı yorgunluğuna neden olur.

kuru_ve_kasinan_deri.jpg


Kuru ve Kaşınan Deri

Kuru ve kaşıntılı deri yeterli su olmadığının ilk işaretçisidir. Böbrek hastalarında sık rastlanan vitamin ve mineral eksikliğinde ciltte kuruluk yaratabilir.

kotu_agiz_kokusu.jpg


Kötü Ağız Kokusu

Sağlıklı çalışmayan böbrekler vücutta toksin birikmesine neden olabilir. Dil renginde değişme, kötü ağız kokusu buna ek olarak ortaya çıkabilir.

nefes_darligi.jpg


Nefes Darlığı

Böbrek hastalığı ile nefes darlığı yaşanıyor arasındaki ilişkilidir. Bunun temel iki nedeni vardır. Birincisi, böbrekler düzgün çalışmadığında, vücuttaki ekstra sıvı akciğerlere girer. İkincisi, anemi vücudunuzu oksijenden yoksun bırakır ve bu nefes darlığı ile sonuçlanır.

vucutta_sislik_olusmasi.jpg


Vücutta Şişlik Oluşması

Sağlıklı çalışmayan böbrekler yeterli suyu süzemez. Bu nedenler su vücutta dolaşır. Kalp sağlığı açısından sorun oluşturabilir. Tuz tüketimini sınırlandırmanız gerekebilir.

sirt_bel_agrisi_bobrek.jpg


Sırt ve Bel Ağrısı

Böbrek yetmezliğine bağlı sırt ağrısı, kusma, yüksek vücut ısısı ve sık idrara çıkma eşlik eder. Normal sırt ağrısı böbreklerle hiçbir korelasyon göstermez. Ağrı aniden olur, ateş yoktur. Sırt ağrısı yaşıyorsanız ve ağrı kesici haplar etkisiz ise, kısa süre içinde doktorunuza başvurun.

goz_sismesi_bobrekden_mi.jpg


Göz Şişmesi

Böbreklerinizin filtre sisteminin hasar gördüğüne ilişkin erken bir belirtidir. Göz çevresindeki şişlik, böbreklerinizin idrar içine çok miktarda protein sızdırması ve vücuda dağıtılması ile açıklanabilir.

yuksek_tansiyon_ve_bobrek_hastaligi.jpg


Yüksek Tansiyon

Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbreklerin atık ve akışkanları kandan filtreleyen küçük nefronları vardır. Kan damarları hasar görürse kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli oksijen ve besleyici madde almazlar. Bu nedenle yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin önemli sonuçlarından biridir.

idrar_degisiklikleri_bobrek.jpg


İdrar Değişiklikleri


Gecede 4 defadan fazla idrara yapmak, idrar renginde koyulaşma ya da kan olması, idrarın köpüklü olması önemli böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabilir.
  • Beğen
Reactions: bezdum ve mugellas