Kollajen, cilde yapısını, esnekliğini ve gerginliğini veren proteindir. Diyet, cildinizin gençliğini korumada büyük bir rol oynar ve bu, vücudunuzun ne kadar kolajen ürettiğine bağlıdır. Cilde yapısını, esnekliğini ve esnemesini sağlayan proteindir. Yaşlandıkça, cildimizde kırışıklıklara ve cildin incelmesine sebebi az kolajen üretimidir.

Haplar ve tozlar şeklinde kolajen takviyesi patlaması oldu, ancak cildinizin kolajen üretimini artırmak için en iyi yol bu değil. Temel fark, yiyeceklerin vücudunuzun hemen kullanabileceği biyoyararlı bir kolajen formu içermesidir. Ayrıca, reçetesiz satılan takviyeler büyük ölçüde düzenlenmemiştir. İşte cildinizin kolajenini iyileştiren en iyi yedi yiyecek:

Kemik suyu​

en_iyi_kolajen_kemik_suyu.jpg
Kemik suyu en popüler kolajen kaynaklarından biridir. Hayvan kemiklerinin suda kaynatılmasıyla pişirilen bu işlem, kollajeni kemiklerden çıkarır.
Kemik suyu kollajen, magnezyum, fosfor, amino asit ve diğer birçok besin içerir.


Tavuk​

tavuk_kolajen.jpg
Beyaz et, zengin bir kolajen kaynağı içerir, tavuktan bu kadar çok takviyenin türetilmesine şaşmamalı. Birkaç çalışma, tavuğun boynu ve kıkırdağının artrit tedavisi için bir kolajen kaynağı olduğunu göstermiştir.

Balık ve kabuklu deniz ürünleri​

kolajen_iceren_balik.jpg
Diğer etler gibi balık ve kabuklu deniz ürünleri de kolajenden yapılmış kemiklere sahiptir. Deniz kollajeninin en kolay emilenlerden biri olduğu iddia edilmektedir. Bununla birlikte, balığın baş ve pul gibi daha fazla kolajen içeren daha az arzu edilen kısımlarını tüketme eğiliminde değiliz. Aslında, araştırmacılar balık derisinin bir kolajen peptit kaynağı olduğunu kanıtladılar.

Yumurta beyazı​

yumurta_beyazi_kollajen.jpg
Yumurta kolajen üretimi için önemli olan üç amino asitten biri olan prolin içerir.

Turunçgiller​

turuncgiller_kollajen.jpg
C vitamini, vücudun kolajenin öncüsü olan pro-kollajen üretiminde önemli bir rol oynar. Portakal, greyfurt, limon ve misket limonu gibi turunçgiller bu vitaminle doludur. Diyetinize günlük olarak bir narenciye eklemelisiniz. Bunu tahıllarınıza veya salatalarınıza ekleyerek yapabilirsiniz.

Çilek​

kolajen_meyve_cilek.jpg
C vitamini içeriği söz konusu olduğunda turunçgiller tüm dikkatleri üzerine çekme eğiliminde olsa da, meyveler bunun için mükemmel bir kaynaktır. Çilekler aslında portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi diğer meyveler de gerekli besin maddelerinin yüksek dozunu sunar. Ayrıca, cildi hasara karşı koruyan antioksidanlar açısından da zengindirler.

Sarımsak​

kolajen_sarimsak.jpg
Sarımsağın vücudun kolajen üretimini arttırdığı bilinmektedir. Kollajen sentezine yardımcı olan ve parçalanmasını önleyen bir mineral olan kükürt bakımından yüksektir.

Bir önceki yazımıza da göz atabilirsiniz;