Dilin üst kısmında oluşan sarı ya da kahverengi görüntü sağlık ve estetik açıdan sorun oluşturabilir. Dil pası nedir? nasıl geçer? Dil rengindeki koyulaşma hangi hastalıkların habercisidir? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağızınızda oluşan ve rahatsız edici olan dil pası hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık. Dil pası nedir? En uygun doğal tedaviler nelerdir?

Dil Pası Nedir?


Dil yüzeyinin çeşitli nedenlere bağlı olarak doğal pembe renginin dışında koyu renkli bir hal almasına dil pası denir. Acı ya da ekşi bir tat hissi bırakır. En sık karşılaşılan oluşum nedenleri ise alkol, sigara, aşırı kafein tüketimi, mide rahatsızlıkları, ağızda oluşan enfeksiyonlardır.

Dönemsel olarak renk değişiklikleri normal sayılabilir. Uzun süredir aynı sorunu yaşayan kişilerin ise doktora başvurması gerekir. Karaciğerde safra üretimindeki dengesizlikler. Bağırsak sorunları, vücutta mantar oluşumu dil pasının diğer nedenleri arasında yer alır. Doktorunuzun uyguladığı testler sonucunda kesin tanı konulabilir.

Yanlış ve sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak oluşan açık renkli geçici renk değişiklikleri için evde doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Dil Pası Nasıl Geçer?

Diş fırçanızı düzenli aralıklarla değiştirin. Kullandığınız fırçanın arka yüzeyinde yumuşak dokulu dil temizleyicisi olmasına dikkat edin.

Dişlerinizi fırçalama işlemi bittikten sonra günde bir defa dilinizi de temizleyin.

Ağız gargaraları tüm diş ve ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. Günde bir defa gerekli durumlarda ise iki defa kullanabilirsiniz.

Sigara ve kafeinli içecek tüketimini azaltın ya da kullandıktan sonra bol su içerek ağızını tazeleyin.

Akşam dişlerinizi fırçalamadan yatmayın.

dil_pasi.jpg

Dil Pasına Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karbonat ile Doğal Tedavi Yöntemi


Ağızdaki ph seviyesinin normale dönmesine yardımcı olur. Karbonat ve limon suyunu karıştırıp ağzınızı bu karışım ile ovabilirsiniz.

Tuz

Bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı tuz ekleyin ve tüm ağzınızı bu su ile durulayın. Tuz dil yüzeyindeki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacaktır.

Zerdeçal


Bir çay kaşığı zerdeçal ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Diş fırçası ile dilinizin üstüne hafifçe uygulayın. Ağzınızı bol su ile durulayın.

Neem Yaprağı


Antibakteriyel özelliklere sahip olan neem yaprağını dil pasından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Birkaç tane neem yaprağını ağzınızda çiğnemeniz yeterli olur. Neem yaprağı yoksa birkaç damla neem yağı da antibakteriyel özellik gösterebilir.

Dilde Sivilce Nasıl Geçer? Dil Ucunda Yara Tedavisi Doğal ! Tıklayın !
Doğal ağız detoksu için Tıklayın !
Kıllı Dil Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Tıklayın !
Dil Uyuşması Nedenleri için Tıklayın !