Boraks nedir? Nasıl kullanılır? Boraks, bir mineral türüdür. Boraks formülü, oksijenli su, sodyum ve bor elementlerinin karışımı şeklindedir. Genellikle temizleme ürünlerinde kullanılır. İçerdiği maddeler nedeniyle beyazlatma etkisi bulunmaktadır. Aynı şekilde küflenmeyi de önlemektedir. Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan boraks, yararları ile birlikte zararları da olan bir maddedir. Bilinçsiz tüketimi sonucunda oldukça tehlikeli olabilir. Bazı ülkelerde kullanılması yasaklanmıştır. Boraksın en bilinen faydası üstün bir leke çıkarıcı olmasıdır. Bu sebeple temizlik ve kimya sektöründe oldukça kullanılmaktadır. Aynı şekilde dikkat edilerek evde de temizlik amaçlı kullanılabilir. Bazı malzemeler ile dikkatli karıştırılması sonucu leke çıkarıcı özelliği evde temizlik yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Boraks Zararları Nelerdir?
Boraks solunduğunda zehire dönüşmektedir. Fazla solunması halinde akciğerlerde hasara sebebiyet verir. Kimyasal ürünlere alerjisi olanlar için oldukça tehlikelidir. Deri döküntüsü, kaşıntıya sebep olur. Doğada tık maddelerde bulunması hayvanlara ve bitkilere zarar vermektedir.

Boraks_Zararlari_Nelerdir_Boraks_Kullanim_Alanlari-600x338.jpg


Boraks Nelerde Kullanılır?
Boraks, genellikle temizlik ürünleri ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Bazı kozmetik ürünleri içeriklerindeki boraks sayesinde daha etkili bir güce sahip olmaktadır. Ölü hücreleri gidermek için, bakterileri ve sivilceleri önlemek için çoğu kozmetik ürününde boraks bulunur.

Boraks aynı zamanda temizlik maddelerinde bulunmaktadır. Özellikle çamaşır temizliğinde boraksın beyazlatıcı etkisinin bulunması sebebiyle ürünlerin içeriğine eklenmiştir.

Boraks çamaşır temizliğinde arap sabunu ile karıştırılarak kullanılır. Halı temizliğinde sirke ve karbonat ile karıştırılır. Tuvalet temizliğinde, çamaşır sodası ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

boraks_nasil_kullanilir_faydalari_nelerdir_boraks_leke_cikarma_temizlik.jpg


Ve boraksın ev dışında kullanıldığı yerler şunlardır:

  • Ahşap korumalarında,
  • Enerji sektöründe,
  • Deterjan sektöründe,
  • Borcam yapımında,
  • Zırhlı askeri araçlarında,
  • Atık temizliklerinde.
Boraks, genellikle eczanelerden alınabilmektedir. Boraks fiyatı ve boraks eczane fiyatı genel olarak piyasada aynı miktarlarda bulunmaktadır. Boraks fiyatı: 1 kg boraks 10 tl‘dir.

Boraks Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır? Tıklayın !

Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır? Tıklayın !

Bulaşık makineleri için evde hazırlanan doğal deterjan Tıklayın !