Günde 2 veya daha fazla fincan kahve içmek, şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde kalp ölümü riskini ikiye katlayabilir. Buna karşılık yeşil çay, herhangi bir kan basıncı seviyesinde ölüm riskini artırmadı. Japonya'da 18.600'den fazla erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde iki veya daha fazla fincan kahve içmek, kahve içmeyenlere kıyasla şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan iki kat daha fazla ölüm riski ile ilişkiliydi.

Bir araştırmaya göre, günde iki veya daha fazla fincan kahve içmek, şiddetli yüksek tansiyonu (160/100 mm Hg veya daha yüksek) olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini ikiye katlayabilir, ancak yüksek tansiyonu şiddetli olarak kabul edilmeyen kişilerde değil.
Buna karşılık, çalışma, her iki içeceğin de kafein içermesine rağmen, bir fincan kahve ve günlük yeşil çay tüketiminin herhangi bir kan basıncı ölçümünde kardiyovasküler hastalığa bağlı ölüm riskini artırmadığını buldu. FDA'ya göre, bir kupa bardak yeşil veya siyah çay 30-50 miligram kafein içerir ve bir kupa bardak kahve 80 ila 100 miligrama yakındır.

Önceki araştırmalar, günde bir fincan kahve içmenin kalp krizinden sonra ölüm riskini azaltarak kalp krizinden kurtulanlara yardımcı olabileceğini ve sağlıklı kişilerde kalp krizlerini veya felçleri önleyebileceğini buldu. Ayrıca, ayrı araştırmalar, düzenli olarak kahve içmenin Tip 2 diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini; iştahı kontrol etmeye yardımcı olabilir; depresyon riskini azaltmaya veya uyanıklığı artırmaya yardımcı olabilir, ancak bu etkinin kafeinden mi yoksa kahvedeki başka bir şeyden mi kaynaklandığı net değildir. Zararlı tarafı, çok fazla kahve kan basıncını yükseltebilir ve kaygıya, kalp çarpıntısına ve uyku güçlüğüne neden olabilir.

Çalışmanın kıdemli yazarı Doktor Hiroyasu Iso, "Çalışmamız, kahvenin bilinen koruyucu etkisinin farklı derecelerde hipertansiyonu olan bireyler için de geçerli olup olmadığını belirlemeyi amaçladı ve aynı popülasyonda yeşil çayın etkilerini de inceledi" dedi. MPH, Küresel Sağlık Politikası Araştırma Enstitüsü, Uluslararası Sağlık İşbirliği Bürosu, Tokyo, Japonya'daki Ulusal Küresel Sağlık ve Tıp Merkezi direktörü ve Osaka Üniversitesi'nde fahri profesör. "Bildiğimiz kadarıyla, bu, günde 2 veya daha fazla fincan kahve içmek ile şiddetli hipertansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalık ölümleri arasında bir ilişki bulan ilk çalışmadır."

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, kanın kan damarlarının duvarlarına doğru itme kuvveti sürekli olarak çok yüksek olduğunda ortaya çıkar ve kalbin kan pompalamak için daha fazla çalışmasına neden olur. Milimetre cıva (mm Hg) cinsinden ölçülür. Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin güncel kan basıncı yönergeleri, hipertansiyonu 130/80 mm Hg veya daha yüksek bir kan basıncı okuması olarak sınıflandırır.
Bu çalışma için kan basıncı kriterleri ACC/AHA yönergelerinden biraz farklıdır. Araştırmacılar kan basıncını beş kategoriye ayırdı: optimal ve normal (130/85 mm Hg'den az); yüksek normal (130-139/85-89 mm Hg); derece 1 hipertansiyon (140-159/90-99 mm Hg); derece 2 (160-179/100-109 mm Hg); ve derece 3 (180/110 mm Hg'den yüksek). Bu çalışmada 2. ve 3. derecelerdeki kan basıncı ölçümleri şiddetli hipertansiyon olarak kabul edildi.

Çalışma katılımcıları, araştırmanın başlangıcında yaşları 40 ila 79 arasında değişen 6.570'den fazla erkek ve 12.000'den fazla kadını içeriyordu. Bunlar, 1988 ve 1990 yılları arasında 45 Japon topluluğunda yaşayan yetişkinler üzerinde yapılan büyük, ileriye dönük bir çalışma olan Japonya Kanser Riskinin Değerlendirilmesi için İşbirliğine Dayalı Kohort Çalışmasından seçildiler. Katılımcılar, sağlık muayeneleri ve yaşam tarzı, diyet ve tıbbi geçmişi değerlendiren kendi kendine uygulanan anketler yoluyla veri sağladı.

Yaklaşık 19 yıllık takip süresince (2009 boyunca), 842 kardiyovasküler bağlantılı ölüm belgelendi. Tüm katılımcılar için verilerin analizi şunları buldu:
  • Günde iki veya daha fazla fincan kahve içmek, hiç kahve içmeyenlere kıyasla kan basıncı 160/100 mm Hg veya daha yüksek olan kişilerde kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin iki katı ile ilişkilendirildi.
  • Günde bir fincan kahve içmek, herhangi bir kan basıncı kategorisinde kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili değildi.
  • Yeşil çay tüketimi, herhangi bir kan basıncı kategorisinde artmış kardiyovasküler hastalık ölüm riski ile ilişkili değildi.
Iso, "Bu bulgular, şiddetli yüksek tansiyonu olan kişilerin aşırı kahve içmekten kaçınmaları gerektiği iddiasını destekleyebilir" dedi. "Şiddetli hipertansiyonu olan kişiler kafeinin etkilerine karşı daha duyarlı olduklarından, kafeinin zararlı etkileri koruyucu etkilerinden daha ağır basabilir ve ölüm riskini artırabilir."

Çalışma, daha sık kahve tüketen kişilerin, kan basıncı kategorisinden bağımsız olarak daha genç, halihazırda sigara içen, halihazırda içki içen, daha az sebze yiyen ve daha yüksek toplam kolesterol seviyelerine ve daha düşük sistolik kan basıncına (en yüksek sayı) sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

Yeşil çayın faydaları, bitkilerde bulunan sağlıklı antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip mikro besinler olan polifenollerin varlığı ile açıklanabilir. Araştırmacılar, polifenollerin, hem yeşil çay hem de kafein içeren kahveye rağmen şiddetli yüksek tansiyonu olan kişilerde yalnızca kahve tüketiminin artan ölüm riskiyle ilişkili olmasının bir parçası olabileceğini belirtti.

Araştırmanın çeşitli sınırlamaları vardır: kahve ve çay tüketimi kendileri tarafından bildirilmiştir; kan basıncı, zaman içindeki değişiklikleri hesaba katmayan tek bir noktada ölçüldü; ve çalışmanın gözlemsel doğası, şiddetli yüksek tansiyonu olan kişilerde kahve tüketimi ile kardiyovasküler hastalık riski arasında doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi kuramadı.

Araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan kişilerde kahve ve yeşil çay tüketiminin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve diğer ülkelerde kahve ve yeşil çay tüketiminin etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

kaynak: Drinking 2 or more cups of coffee daily may double risk of heart death in people with severe hypertension: Green tea, in contrast, did not increase mortality risk at any blood pressure level