Ramazan geldi… Yine birbirinden leziz tatlardan oluşan iftar sofraları kurulacak ve tabii yemeğin esas yıldızı olan tatlı, her zamanki gibi en sona saklanacak. Ancak dikkat! Uzun süreli açlığın ardından yenen yemek zaten vücudu yorarken üstüne bir de ağır tatlı tüketmek keyiften çok eziyete dönüşebilir. Bu yüzden kapanışı daha hafif tatlılarla yapmanızı öneririz. Örneğin dondurma ve çeşitleri, iftar akşamları için en ideal seçim olabilir.

Her şeyden önce ferahlatır

İçeriğindeki süt sayesinde gerçek bir kalsiyum ve protein kaynağı olan dondurma; bu özelliğinin yanı sıra düşük kalorili bir tatlı olduğu için kişide ağırlık çökme hissi oluşturmaz. Aksine ferahlık hissi vererek sıcak Ramazan akşamlarının keyifle bitirilmesini sağlar.

iftardan_sonra_dondurma_tuketmek.jpg


Şerbetli tatlılardan daha sağlıklıdır

Bu yıl oruç tutma süreleri, 15-16 saatlere ulaşacak. Bu kadar uzun süreli aç kalmanın ardından yoğun ve hızlı yenen yemekler, ister istemez kan şekerinin hızla yükselmesine neden olabilir. Bir anda yükselen kan şekerinin yine bir anda düşmesi ise tatlı yeme ihtiyacını artırır. Böyle bir durumda yenen şerbetli tatlı, kolay sindirilemeyeceği için hem sahura kadar rahat uyumayı zorlaştırır hem de kilo alımına neden olabilir. Yemekten sonra yenen küçük bir porsiyon dondurma ise sindirim sistemini zorlamadan tatlı krizinin bastırılmasını sağlar.

iftarda_dondurma_yemek.jpg


Hazırlanışı son derece pratiktir

Şerbetli tatlıların hazırlanışı da büyük bir emek ister. Bu tip tatlıları hazırlarken hamurun kıvamına, pişirme süresine ve şerbetle uyumuna mutlaka dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri yanlış yapıldığında tatlının tadı istenildiği gibi olmayabilir. Oysaki dondurmada böyle bir risk yoktur! İster sade, ister mevsim meyveleriyle kolaylıkla servis edilebilir.

algida_dondurma_iftar_tatlisi.jpg


Mutluluk kaynağıdır

7’den 77’ye herkesin sevdiği bir lezzet olan dondurma, iftar sofralarında tatlı sohbetleri de beraberinde getirebiliyor. Paylaşım isteğinin arttığı Ramazan aylarında, konu dondurmayı paylaşmaya gelince evin küçükleri ile tatlı atışmalar kaçınılmaz olabiliyor. O anlarda yaşanan muhabbet, serotonin (mutluluk hormonu) deposu dondurma ile birleşince iftar sofralarının keyfi ve huzuru daha da artar.

Dondurma siparişinizi vermek için tıklayınız.

ramazanda_tatli_dondurma_.jpg