Yeni araştırmaya göre, protein alımını artırmak ve düzenli olarak çay veya kahve içmek, kadınların kalça kırığı riskini azaltmasının bir yoludur.

İngiltere'deki Leeds Üniversitesi'ndeki gıda bilimcileri, kadınlar için günde 25 gram protein artışının, kadınların kalça kırığı riskinde ortalama %14'lük bir azalma ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Şaşırtıcı bir şekilde, içtikleri her fazladan çay veya kahvenin riskte %4'lük bir azalma ile bağlantılı olduğunu da keşfettiler.

Clinical Nutrition dergisinde yazan araştırmacılar, düşük kilolu kadınlar için koruyucu faydaların daha fazla olduğunu ve günde 25 gr protein artışının risklerini %45 oranında azalttığını belirttiler.

Protein herhangi bir biçimde olabilir: et, süt ürünleri veya yumurta; ve fasulye, fındık veya baklagillerden bitki bazlı bir diyet uygulayan insanlar için. Üç ila dört yumurta, bir biftek veya somon parçası gibi yaklaşık 25 g protein sağlar. 100 gr tofu yaklaşık 17 gr protein sağlar.

Çalışma grubundaki kadınların %3'ünden biraz fazlası kalça kırığı yaşadı.

Gözlemsel çalışma


Araştırma - Gıdalar, besinler ve kalça kırığı riski: Orta yaşlı kadınlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma - 26.000'den fazla kadının geniş bir gözlemsel analizine dayanıyor.

Gözlemsel bir çalışma olarak, araştırmacılar diyet ve sağlık faktörleri arasındaki ilişkileri tespit edebildiler. Doğrudan sebep ve sonucu ayıramadılar.


Araştırmayı yöneten Leeds Gıda Bilimi ve Beslenme Okulu'nda doktora araştırmacısı olan James Webster şunları söyledi: "Dünya çapında, kalça kırılmasının bireylere ve toplumlara maliyeti çok büyük.

"Kalça kırığı genellikle diğer kronik hastalıklara, bağımsızlık kaybına ve erken ölüme yol açabilir. Birleşik Krallık'ta NHS'ye yıllık maliyet 2 ila 3 milyar sterlin arasındadır.


"Diyet, insanların sağlıklı kemik ve kasları koruyarak kendilerini korumak için değiştirebilecekleri bir faktördür. Bu çalışma, gıda ve besin alımı ile kalça kırığı riski arasındaki ilişkileri araştıran ilk çalışmalardan biridir ve kalça kırıkları hastane kayıtları aracılığıyla doğru bir şekilde tanımlanmıştır.

"Sonuçlar, daha yüksek protein, çay ve kahve alımı ile düşük risk arasındaki bağlantılara dair kanıtlarla birlikte, diyetin hangi yönlerinin kadınlarda kalça kırığı riskini azaltmada yararlı araçlar olabileceğini vurguluyor."

Proteinler yaşamın temel yapı taşlarıdır ve kemik sağlığına katkıda bulunmanın yanı sıra hücrelerin, dokuların ve kasların düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Birleşik Krallık'ta önerilen protein alımı, günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 g'dır; bu, bazı beslenme uzmanlarının çok düşük olduğuna inandığı bir sınırdır. Çalışmanın ortaya koyduğu gibi, daha yüksek protein tüketimine sahip kişilerin kalça kırığı riskinde bir azalma vardı. Bununla birlikte, çok yüksek protein alımları - alımın 2 ila 3 g protein/kg vücut ağırlığı/gün'den fazla olduğu durumlarda - olumsuz sağlık etkilerine sahip olabilir. Çalışma, bu çok yüksek protein alım seviyelerini keşfedemedi.

Leeds'te Beslenme Epidemiyolojisi Grubuna liderlik eden ve araştırmayı denetleyen Profesör Janet Cade şunları söyledi: "Birleşik Krallık'ta çoğu insan yeterli miktarda protein tüketir, ancak vejetaryenler veya veganlar gibi belirli grupların protein alımlarının normal olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. sağlık için yeterince yüksek."

Düşük kilolu kadınlar neden daha fazla risk azalması görebilir?​


Düşük kilolu kadınların kemik mineral yoğunluğunun ve kas kütlesinin azalması daha muhtemel olabilir. Başta protein olmak üzere çeşitli gıda ve besin maddelerinin alımının arttırılması, kemik ve kas sağlığının kurulmasına veya eski haline getirilmesine yardımcı olarak, sağlıklı veya aşırı kilolu kadınlara göre zayıf kilolu kadınlarda kalça kırığı riskini daha fazla azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak araştırmacılar, bu bulgunun bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
kadinlarda_kalca_kirigi_cay_kahve.jpg
Çay ve kahve, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olabilecek polifenoller ve fitoöstrojenler adı verilen biyolojik olarak aktif bileşikler içerir.

Profesör Cade şunları ekledi: "Çay ve kahvenin Birleşik Krallık'ın en sevdiği içecekler olduğu göz önüne alındığında bu ilginç bir bulgu. Bu içeceklerin kemik sağlığını nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var ama bu, kemiklerimizde bulunan kalsiyum miktarını artırmak yoluyla olabilir. "

Birleşik Krallık Kadın Kohort Çalışması​


Çalışmada kullanılan veriler, 1995 ile 1998 yılları arasında katılımcıları toplayan BK Women's Cohort Study'den alınmıştır. Çalışmaya girdikleri tarihte, kadınlar 35 ile 69 yaşları arasındaydı.

İşe alım sırasında, diyetleri ve yaşam tarzları hakkında anketler doldurmaları istendi. Bu bilgi daha sonra takip eden yirmi yılda kaç kişinin kalça kırığı geçirdiğini veya kalçasının değiştirildiğini ortaya çıkaran hastane kayıtlarıyla ilişkilendirildi.

Çalışmaya katılan 26.318 kadından 822'sinde, yani %3,1'inde kalça kırığı tespit edildi.

Yiyecekler, besinler ve kalça kırığı riski: Hepsi Leeds Üniversitesi'nden James Webster, Dr Darren C. Greenwood ve Profesör Janet E. Cade tarafından orta yaşlı kadınlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma.

Kaynak: Leeds Üniversitesi
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk