Kalp krizi göstergesinden bir tanesi göğüste ağrıdır. Kalp krizi geçiren kişiler genellikle göğüslerinin orta kısmında büyük bir baskı, sıkışma ve ağrı hissederler. Bunun yanı sıra nefes darlığı da yaşanır. Kalp damalarının tıkanması sonucunda kalp oksijensiz kalır ve bu da kalp krizine yol açar. Kalp krizi geçiren kişiler de bunu bazı belirtileri takip ederek kısa bir sürede anlayabilir. Kalp krizi nasıl anlaşılır diye merak eden kişilere söylenebilecek diğer belirtileri ise şunlardır:

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?
 • Terleme,
 • Bulantı ve kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Sol kolda uyuşma.
Kalp Krizi Riskini Arttıran Etkenler
Kalp krizinin nedenlerinden bir tanesi genetik faktörlerdir. Ailesinde kalp rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak muayene olmasında yarara vardır. Kalp krizi nasıl önlenirkonusunda düzenli kontrol oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra dışsal faktörler nedeniyle de kalp krizi olabilir. Kalp krizi riskini arttıran etkenler ise şöyledir:

 • Sigara içmek,
 • Vücutta bulunan yağ oranının fazla olması,
 • Yüksek tansiyon,
 • Diyabet hastalığı.
kalp_krizi_nasil_anlasilir.jpg


Kalp Krizi İçin Tedavi Yöntemleri
Kalp krizi tedavisinde uygulanacak olan yöntemler krizin hangi aşamasında olunduğuna göre değişebilir. Kalp damar tıkanıklığı olan kişiler bu tıkanıklığı açtırmak için tedavi olmalıdır. Bu tedavinin yapılmadığı durumlarda kalp krizi geçirmek çok yüksek bir ihtimaldir. Kalp krizi anında neler yapılmalı sorusunun cevabı ise acil servisin aranmasıdır. Bunun yanı sıra ortamdaki oksijen miktarını arttıracak şeylerin yapılması da önemlidir. Kalp krizlerinde tedavi olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Bu yüzden de kalp krizi geçirdiğini anlayan kişilerin aspirin almaları gereklidir. Kalp krizi geçiren bir kişi için yapılamaması gereken temel şey ise sıcak ya da soğuk duşun altına sokulmasıdır. Hem soğuk hem de sıcak duş kalp damarlarını kötü bir şekilde etkileyecektir.

Kadınlarda Gizli Kalp Krizi Belirtileri Tıklayın !

Kalp Krizinin Erken Belirtileri Nelerdir? Tıklayın !

Kalp krizi geldiğinde ne napılmalı? Tıklayın !

Gizli kalp krizi Nedir? Tıklayın !


Kalp krizinden bir ay önce vücuttaki sinyaller Tıklayın !
 • kalp_krizi_belirtileri_nelerdir_nasil_anlasilir_tedavisi.jpg
  kalp_krizi_belirtileri_nelerdir_nasil_anlasilir_tedavisi.jpg
  88,1 KB · Görüntüleme: 687