Kabak çekirdeklerini balkabağınızdan atmayın! Lezzetli, sağlıklı bir atıştırmalık için kabak çekirdeklerini kızartın... Kabak çekirdeği vitamin ve minerallerle doludur ve harika bir lif kaynağıdır. Sonbahar geldi ve onunla birlikte balkabağı mevsimi de geldi! Kavrulmuş kabak çekirdeği lezzetli ve basit tarifini paylaşıyoruz...

Uygun şekilde kızartılırlarsa ve küçük ila orta boydalarsa, harika gevrek ve yemesi kolaydır...

kabak-cekirdegi-nasil-kavrulur-kolay-yolu.jpeg

Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur?​

Balkabağının çekirdeklerini ilk çıkardığınızda, tohumlardan yapışkan, yapışkan lifleri ayırmak imkansız gibi görünüyor. Sadece soğuk su altında çekirdeklerini ve yapışkan lifleri durulayın. Bu sayede kolay temizlenecektir.

Kabak çekirdeğinin tuzunu ayarlamanın en iyi yolu: Çekirdekleri önce tuzlu suda kaynatın, ardından fırında kızartın.

Tohumlarınızın boyutu veya sayısı ne olursa olsun, onları 400°F'de pişirin. Onları dikkatlice izleyin ve hafifçe kahverengileşmeye başladıklarında kavurma işlemeni sonlandırın. Küçük kabak çekirdeği yaklaşık 5 dakika içinde kavrulabilirken, büyük kabak çekirdeği 20 dakika kadar sürebilir.

Malzemeler;
  • Bir orta boy kabak
  • Tuz
  • Sızma zeytinyağı
Yapılışı:

1. Balkabağını kesin, tohumları çıkarın ve durulayın.

Kabakların içini kazımak için güçlü bir metal kaşık kullanın ve çekirdeklerini çıkarın.
Çıkardığınız kabak çekirdeklerini bir süzgeç içine koyun ve durulayın. Çekirdekleri liften ayırmak soğuk su altında durulayın.

2. Kabak çekirdeklerini tuzlu suda 10 dk haşlayın.
Kabak çekirdeklerini bir bardak ölçüsünde ölçün. Çekirdekleri orta boy bir tencereye koyun. Her yarım su bardağı kabak çekirdeği için tavaya 2 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Kabak çekirdeklerinizin daha tuzlu olmasını istiyorsanız daha fazla tuz ekleyin. Tuzlu suda 10 dakika kaynatın.

3. Tohumları kızarana kadar 400 ° F fırında pişirin.
Fırını önceden 400 ° F'ye ısıtın. Bir kızartma tavasının veya kalın bir fırın tepsisinin altını yaklaşık bir çay kaşığı kadar zeytinyağıyla kaplayın. Çekirdekleri kızartma tavasının üzerine tek bir tabaka halinde yayın ve tavadaki yağla kaplamak için biraz fırlatın. Çekirdekler kahverengileşmeye başlayana kadar 5-20 dakika üst rafta pişirin. Küçük kabak çekirdeği yaklaşık 5 dakikada kavrulabilir, büyük kabak çekirdeği ise 20 dakika kadar sürebilir. Kabak çekirdeğine dikkat edin ki fazla kızarmasınlar. Hafifçe kızardığında, tavayı fırından çıkarın ve bir rafta soğumaya bırakın.