Fibromiyalji ile karıştırılabilen kış yorgunluğu nasıl atılır? Halsizlik, uykusuzluk ve mutsuzluğa neden olan kış yorgunluğuna ne iyi gelir? nasıl geçer?

Kış Yorgunluğu Nasıl Atılır?

Kış aylarında havaların soğuması, uzun süre kapalı ortamlarda kalınmasına bağlı olarak kronik yorgunluk sorunu oluşabilir. Güneş ışınlarından mahrum kalmanın sonucunda mutsuzluk oluşabilir. Kışın enerjinizi yükseltmenize yardımcı olabilecek ve kendinizi zinde hissedebilmeniz için öneriler hazırladık.

Kış Yorgunluğuna Çözüm

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve enerji veren C vitamini almaya özen gösterin.

Taze sebze ve meyve tüketmek vücut sağlığınızın korunmasına ve kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olur.

Uyandığınızda eviniz yeterli ısı seviyesine sahipse mutlaka duş alın. Vücudunuzu ve saçlarınızı kurutmadan dışarıya çıkmayın.

Ağır beslenme alışkanlıklarını bırakın. Kışın yapılan hamur işi ve kızartmalardan uzak durmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Farklı aromatik yağlar ile vücudunuza masaj yapın. Bu masajlar kaslarınızın gevşemesini sağlar ve kaliteli uyku uyumanızı destekler.

Evden çıkarken uygun kıyafetleri seçin. İş yerinde rahat hissedebileceğiniz ve üşümenizi engelleyecek kıyafetler kullanın.

Soğuk havaların su tüketiminizi azaltmasına izin vermeyin. Günde 2 lt su tüketin.

Kahve uykunuzun açılmasını ve odaklanmanızı kolaylaştırabilir ancak günde 2 fincandan fazla tüketmeyin. Kafeinin fazla tüketimi uykusuzluğa neden olabilir.

Soğuk günler 5 dakikalığına da olsa dışarıya çıkın. Güneş ışığından faydalanmaya çalışın.

Evde egzersiz yapmak için gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Sevdiğiniz ve sizi rahatlatma özelliği bulunan egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamda yeterli oksijen olmasına özen gösterin.

Erken uyumak kış yorgunluğundan kurtulmanın en önemli adımlarından biridir. Günde en az 7 saat uyumalısınız.