Bu mevsimde cilt alerjilerinden muzdaripseniz, bu makalede bahsedilen ipuçları kesinlikle size yardımcı olabilir. Havada bir değişiklik olduğunda, Sıtma, Ateş vb. Gibi birçok hastalık ve bulaşıcı hastalık türü de gelmeye başlar. Ancak yağışlı mevsimde insanlar daha fazla cilt enfeksiyonuna, özellikle vücudun her yerinde kaşıntıya sahiptir. Bunun nedeni, musondaki nem nedeniyle cilt enfeksiyonu veya kaşıntı sorununun daha fazla artmasıdır.

Birçok insan ayrıca mantar enfeksiyonlarına da yakalanır. Ayrıca yağmurlu mevsimde cilt enfeksiyonu almaya başlarsanız, endişelenmenize gerek yok çünkü bunu önlemek için bir çözümümüz var ve bu çözüm düzenli olarak banyo yapmaktır.

Ama her gün banyo yaptığını düşünüyor olmalısın ama bundan sonra bile enfeksiyon kapıyorsun, o zaman böyle bir durumda enfeksiyondan uzak durmak için banyo suyuna Ayurvedik şeyler karıştırarak banyo yapman gerekiyor, nasıl?

1. Neem yaprakları​

kasintilara_mantara_neem_yapragi.jpg
Neem, doğal antibakteriyel, antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere sahip bir şey olduğu için banyo suyunuza neem yaprağı ekleyebilirsiniz. Banyo suyunda neem yaprağı kullanırsanız, sizin için çok faydalı olabilir ve enfeksiyondan kaçınabilirsiniz.

Malzemeler;
  • Neem yaprakları - 10-20
  • Sade su - 1 büyük kase
Tarifi:
  1. Neem yapraklarını banyo suyunda kullanmak için öncelikle neem yapraklarını ayrı ayrı temizlemeniz gerekir.
  2. Ardından büyük bir tencereye su koyun ve ocağı yakın. İçine neem yapraklarını ekleyin. 10 dakika kaynatın.
  3. Daha sonra soğumaya bırakın ve banyo suyuna karıştırıp banyo yapın.
  4. Haftada 3 kez yapabilirsiniz.

2. Elma sirkesi​

mevsimsel_kasintilara_elma_sirkesi.jpg
Elma sirkeli su ile banyo yapmak da cilt için çok faydalı olabilir çünkü bu su ile banyo yapmak hem vücuttaki kötü kokuyu gidermekle kalmaz, hem de cilt enfeksiyonlarından sizi korur . Öyleyse nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

Malzemeler;

Elma Sirkesi - 5 çay kaşığı
su - 1 kova

Tarifi:
  1. Bu tarifi kullanmak için öncelikle bir kovayı suyla doldurursunuz.
  2. Daha sonra dört ila beş kaşık elma sirkesini suya karıştırın ve bu suyla düzenli olarak banyo yapın.
  3. Bu suyu kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışırsanız çok faydasını görürsünüz.
Not: Alerjiniz var ise denemeyin !